İdlib'te Çekilen Kılıçların Rengi Farklı!
Politik Analiz / 02 Eylül 2018 Pazar Saat 07:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İDLİB - Savaş tam tamlarının çaldığı İdlib'te herkesin elindeki kartta kendi çıkarları yazıyor. ABD, Fransa, Almanya, Rusya, Türkiye, İran kendi çıkarlarını korurken, QSD ile rejim İdlib ile Efrîn'in temizlenmesi pazarlığı yapıyor.

Savaş tam tamlarının çaldığı İdlib'te herkesin elindeki kartta kendi çıkarları yazıyor. ABD, Fransa, Almanya, Rusya, Türkiye, İran kendi çıkarlarını korurken, QSD ile rejim İdlib ile Efrîn'in temizlenmesi pazarlığı yapıyor. 

Esad Rejimi'nin ısrarla dile getirdiği İdlib kentinin El Kaide uzantılı El Nusra Cephesi (Heyet Tahrir El-Şam (HTŞ)) adlı terör örgütünün öncülüğündeki Suriye Ulusal Koalisyonu bileşenlerinden temizlenmesi operasyonunda sona geliniyor. Rejim, destekçileri Rusya ve İran ile Hama ve güneyden İdlib sınırına doğru ilerlerken, terör örgütleride açılan yollardaki köprüleri havaya uçurarak savaşmaya hazırlanıyor.

 

SAVAŞA ADIM ADIM

Rusya, Suriye Rejimi üzerindeki tahakümünü Lazkiye'nin kuzey doğusundaki İdlib kentini özgürleştirerek tamamlamak istiyor. Suriye iç savaşında devrilmesi planlanan, ancak Rusya ve İran desteği ile rejimini sağlama alan Esad ise, ülkesindeki dış mihraklı terör gruplarını temizlemekte kararlı duruyor. Ancak, Halep, Guta, Şam'ın kırsalından Türkiye'nin arabuluculuğu ile İdlib'e toplatılan terör grupları ise, ellerindeki son kaleyide bırakmak istemiyor. Rejim destekçisi İran ise, düşmanı olarak gördüğü ABD'nin NATO müttefiği Türkiye'nin Suriye'de etki alanının artmasını istemiyor.

 

REJİM HAZIRLANIYOR

Bu doğrultuda son günlerde rejim ve Rusya'dan operasyon hazırlıkları dillendirilirken, Türkiye, ABD, Almanya, Fransa ise operasyonun siviller için büyük kayıplar yaratacağını ve çözümün savaşsız gelişmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Rusya ve rejim, El Nusra öncülüklü radikal selefi grupların yaklaşık 60 bin civarında savaşçısı olduğunu ve bunların bir şekilde İdlib'ten çıkarılması gerektiğini, bu konuda da kararlı olduklarını açıklıyor. Son günlerde rejim askeri hazırlık ve yığınaklar ile operasyon için son adımı beklerken, kararın Rsuya'dan çıkacağı belirtiliyor. 

 

TÜRKİYE GRUPLARI KORUYOR

Türkiye, her taraftan sözler vererek İdlib'e topladığı grupları Efrîn operasyonunda Kuvayi Milliye Gücü olarak tanımlayıp hamiliğine soyundu. Şimdi bu grupların İdlib'te yok olması, Türkiye'nin kayıplar vererek kontrole aldığı Cerablus, Ezaz, Bab ve Efrîn'inde elinden gitmesinin ilk adımı olduğunu görüyor. Bu sebeple, operasyonu başarabilirse engellemek, başaramaz ise geciktirmek için Rusya ile yoğun diplomasi yürütüyor. Çabalarına istediği karşılığı bulamayan Türkiye, El Nusra'yı yıllar sonra terör grubu sayarak hem Rusya'ya hemde kontrolünde tuttuğu gruplara mesaj verdi. Özelikle gruplara Nusra kimliğinden çıkıp daha ılımlı gruplara dönüşmeleri, yada rejime silah bırakmaları dayatılıyor. Gruplar ise, Halep, Guta ve Şam'ın kırsalında Türkiye tarafından kandırıldıklarını ve İdlib'te direneceklerini açıklıyor. Öte yandan Türkiye, İdlib'ten kaçacak milyonlarca sivilinde kendisine sıkıntı çıkaracağını görüyor.

ABD ve AB ülkelerinin ise, bir taraftan Rusya’nın Idlib ile Suriye topraklarındaki egemenliğinin artmasını istemedikleri, diğer yandan da olası Türkiye’ye bir göçün Avrupa’ya taşacak mülteci sorununa dönüşeceğini gördükleri ve bu sebeple Idlip operasyonunun engellemek istedikleri kaydediliyor. 

 

TÜRKİYE TIL RIFAT DİYECEK

Astana'nın çatışmasızlıkta garantör devletleri olarak bilinen Rusya, İran ve Türkiye'nin 7 Eylül'de Tahran'da  İdlib gündemi ile bir araya gelecekleri duyuruldu. Bu masada Rusya'nın, Türkiye'den İdlib'teki grupların çıkarılmasını isteyeceği, İran'ın Türkiye'nin etki alanını daraltma hesabı yapacağı ifade edilirken, Türkiye'nin ise, grupları korumaya yönelik çözüm önerileri sunacağı belirtiliyor. Tam bu noktada Türkiye'nin, Kuzey Suriye Federasyonu'na bağlı Şehba Kantonu kentlerinden Til Rıfat'ı gündeme getireceği ve grupları oraya taşımayı önereceği belirtiliyor. Ancak Tıl Rıfat konsunda İran'ın kentin hemen dibindeki Hizbullah kontrolünde olan Nubul ve Zehra kasabalarını korumak için, Til Rifat konsunda sıkıntı çıkaracağı kaydediliyor. 

 

QSD İDLİB  İÇİN EFRİN DİYOR

Ülkenin güneyi ve Dêra Zor kırsalında DAİŞ'le savaşan Rejimin 60 bin radikal selefiye karşı savaşının ise zor olacağını herkes görüyor. Bu sebeple rejim ve Rusya'nın Demokratik Suriye Güçleri'nden (QSD) İdlib operasyonuna Ceyş El Suwar güçlerini katmasını istediği konuşuluyor. Ancak QSD'nin operasyonu Efrîn ile genişletme önerisinde bulunduğu ve bu tartışmaların devem ettiği belirtiliyor. QSD'nin operasyona dahlini sağlamak için ise, rejim ve Rusya'nın Türkiye'nin Til Rifat talebini dillendirdiği ifade ediliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): idlib  QSD  YPG  Turk  devleti    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.