Diktatör Erdoğan Valilerine Süper Yetki Verdi
Haberler / 05 Ağustos 2018 Pazar Saat 18:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’ de 20 Temmuz 2016'da getirilen ve 7 kez uzatılan olağanüstü hal OHAL uygulaması, sonrası için gönderilen düzenlemeye göre Valiler, belli yerlerde kişilerin dolaşmalarını kısıtlayabilecek.

Türkiye’ de 20 Temmuz 2016'da getirilen ve 7 kez uzatılan olağanüstü hal OHAL uygulaması, sonrası için gönderilen düzenlemeye göre Valiler, belli yerlerde kişilerin dolaşmalarını kısıtlayabilecek. Daha önce KHK ile yapılan ihraçları teklif yasalaşınca 3 yıl boyunca kurumlar yapacak.  AKP/MHP iktidarı bu yasalarla OHAL’ın kalıcılaşmasını saylayacak.  

Yasallaşan bir diğer madde ise Valilere süper yetkilerinin tanınması oldu. Valiler, Terörle mücadele edilen yerlerde güvenli bölge oluşturma, geçici sokağa çıkma yasağı getirme, kentlerde düzenlenecek gösteri yürüyüşü veya etkinlikleri güvenlik gerekçesi ile iptal etme, terör faaliyeti veya aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı mekânları kapatma yetkisi verildi. Güvenlik güçlerinin ise kişilerin izlenmesi, arama, denetleme, el koyma yetkileri artırıldı.

Artırılan yetkiler doğrultusunda valiler istedikleri zaman istedikleri kişileri gözaltına alabilecek, kurum ve kuruluşları keyfi olarak kapatabilecek.  Güvenlik güçlerinin yetkileri Erdoğan kendi valilerine verdi. 81 ile atanan valiler direk olarak Erdoğan’a talimat verecek ve bütün talimatları Erdoğan’dan alacak.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.htmlParveke

TAGS(ETIKETLER): diktator  erdogan  vali  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.