Çocukların Katilleri Erdoğan ve AKP İktidardır
Makaleler / 15 Temmuz 2018 Pazar Saat 19:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin iktidar olmasıyla birlikte Türkiye’de her alanda dengeler değişmeye başladı.

AKP’nin iktidar olmasıyla birlikte Türkiye’de her alanda dengeler değişmeye başladı. Bu değişimlerle birlikte Türkiye halkları büyük bir kaosun eşiğine geldi. Bu kaosu yaratan AKP ve Erdoğan diktatörü gün geçtikçe yaratılan siyasi, sosyal, ekonomik kaosu derinleştirmektedir. Bir ülkede eğer çocuklar cinsel istismara, tecavüze, kaçırılma olaylarına maruz kalıyorsa o ülkede istikrardan insan haklarından, özgürlükten, barıştan ve huzurdan söz etmek manasız kalır. AKP iktidarı döneminde gittikçe çoğalan çocuk kaçırma, cinsel taciz ve tecavüz olayları insanın aklına farklı düşünceler getirmektedir. Bir ülkede bu kadar çocuğun kaçırılması bir tesadüf değildir. Özellikle kaçırılan ve taciz ve tecavüze uğrayan çocukların yarısından fazlası küçük kız çocuklarıdır. İktidarın eliyle Sistematik olarak yürütülen bir sistem oluşturulmuş ve bu sistem gün geçtikçe derinleşmektedir. Genel itibarıyla AKP iktidarı döneminde kaçırılan, cinsel istismara ve tecavüze uğrayan, kaybolan ve kaçırılan çocuk sayısına baktığımızda sistemin nasıl çalıştığını daha anlaşılır şekilde görebiliriz. Örnek olarak 2012 ile 2015 yılları arasında Ensar Vakfı ve KAİMDER’e (Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği) bağlı yurt ve evlerde kalan 10 çocuk cinsel istismara uğradı. Karaman’da bir öğretmenin tarikat evlerinde en az 45 erkek öğrenciye tecavüz ettiği ortaya çıktı. Bu vakıfların kurucuları, Ensar Vakfı RTE/AKP iktidarıyla yıldızı parlatılan vakıflardan.

AKP İktidarı Döneminde 440 Bin Çocuk Anne Oldu!

Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’inin de kardeş vakfı. Recep Tayyip Erdoğan 2015 yılında Ensar Vakfı’nın iftarına katılmış ve vakfı övmüştü. Erdoğan ‘İmam hatip nesli yetiştirilmesi için vakfın gayretlerinin en yakın şahidi olduğunu’ söyledi. Emine Erdoğan da 26 Şubat’ta Ataşehir’deki Sheraton Otel’de, Ensar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Ensar Gönüllüleri Buluşması’nda konuştu. ”Artık yeni bir kavşaktayız. Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık. Fakat enkazın altından büyük meseleler çıktı” dedi. Bunlarla da yetinmeyen AKP iktidarı küçük yaşta evliliklerin önünü acıkmak için Diyanet işleri bakanlığını devreye koyarak fetva çıkardı. Bununla birlikte Türkiye’de AKP’nin iktidarda olduğundan bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaparak “anne” oldu. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak “anne” olan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. AKP iktidarı döneminde: Çocuğa karsı cinsel saldırı, taciz, tecavüz davalarında 2008-2013 arası yüzde 400 artış oldu. 2008’de 7 bin 500, 2009’da 13 bin 812, 2011’de 18 bin 334.​ Son 3 yılda taciz ve tecavüze uğrayan ve adli mercilere yansıyan çocuk sayısı 70 bindir.

Leyla ve Eylül’ün Katilleri AKP İktidarıdır

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adli İstatistik verilerine göre 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 104 bin 531’e ulaşmıştır. Ancak iktidar bunları önlemeye yönelik herhangi bir adım atmamaktadır. Tam tersi bunları teşvik edici politikalar üretmektedir. AKP rejimi tarafından, çocuk haklarını koruyucu tedbirler alınmadığından çocukların kaybolması önlenemediği gibi kaybolduktan veya kaçırıldıktan sonra da katledilmelerinin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmamaktadır. Son olarak da 4 yaşındaki Leyla Aydemir 15 Haziran günü Ağrı’da, 8 yaşındaki Eylül Yağlıklara ise 22 Haziran günü Ankara Polatlı’da kaybolmuş ve daha sonra cansız bedenlerine ulaşılmıştı. Leyla ve Eylül gibi Türkiye’de günde onlarca çocuk kaybolmaktadır. Bizler şunu çok iyi bilmekteyiz ki; çocukların bu durumu yaşıyor olmasının en önemli nedenlerinden biri, topluma dayatılan gerici eğitim anlayışından tutalım, çocuk ihmal ve istismarcılarına karşı cezai yaptırımların yetersiz olması, cezasızlık politikası ve en önemlisi de çocukların korunması bağlamında önleyici, koruyucu tedbirlerin iktidar tarafından hayata geçirilmemesidir. Yine bu çerçevede özellikle Diyanet’in yaptığı açıklamalar ve gerici eğitim sistemi ile birlikte müfredata sistematik biçimde serpiştirilen cinsiyetçi anlayış da bu durumu besleyen bir noktada durmaktadır.

AKP İktidarı Döneminde 16 Ülkenin Nüfusundan Çok Çocuk Kayıp

Müfredata yer alan bir kitaptaki ‘Küçük gelin’ örneğinden tutalım da bir başka hikayede ‘Aman kızım, babana kocana karşı gelme’ şeklindeki diyalog örneği, ‘Kadın kocasına köle olmalıdır, kurban olmalıdır, olmazsa dayağı hak eder’ gibi kadını yok sayan, çocuk istismarını meşru gösteren biçimlerdeki cümleler özellikle örtük (gizli) öğrenme yoluyla kız çocuklarının bilincine itaat etme, istismarı normal gösterme şeklinde empoze edilmektedir. Bunlar istisna değil, AKP’nin yaratmak istediği kadın düşmanı, cinsiyetçi bir neslin oluşturulma çabalarıdır aynı zamanda. Hatırlanacağı üzere dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bunlar tecavüzcü değil, bunlar cinsel istismar suçunu işlemiş kişiler değil, tamamen ailelerin ve ‘küçüğün rızası’ ile de yapılmış işler” diyerek 12 yaşındaki kız çocuklarına yönelik istismarı meşrulaştırmıştı. Kamuoyu kayıp çocukların akıbeti hakkında büyük bir endişe yaşarken AKP’nin ‘küçüğün rızası’ gibi Türkiye'nin taraf olduğu her türlü uluslararası çocuk hakları sözleşmesini hiçe sayan bir cümleyi hukuka uygun hale getirmeye çalışması da tüm bu yaşanılan çocuk ihmali, istismarı ve ölümlerinden bağımsız düşünülemez. TÜİK’in yayınladığı verilere baktığımızda Türkiye’de kayıp çocuk’ vakalarının 8 yılda 100 bini aştığı ortaya çıkmış ve sadece 2008-2016 yılları arasında bile 16 ülkenin nüfusundan fazla çocuk kaybolmuş durumdadır. Bunu rağmen AKP iktidarı deve kuşu gibi kafasını kuma gömüp yaşananları görmemezlikten gelmektedir.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): turk  devleti  AKP  cocuk  istismari  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.