Neden Kandil’in İşgali?
Makaleler / 16 Haziran 2018 Cumartesi Saat 10:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-MHP faşist ittifakı, Milli şuuru uyandırma adı altında ırkçılığı dayatan ve seçim propaganda aracı olarak kullandığı Kandil operasyonunu gündemleştiriyor.

AKP-MHP faşist ittifakı, Milli şuuru uyandırma adı altında ırkçılığı dayatan ve seçim propaganda aracı olarak kullandığı Kandil operasyonunu gündemleştiriyor. Faşist rejim, iktidar döneminde Kürt varlığı ve özgürlüğünü tasfiye amaçlı özel savaş politikasını güçlendirerek seçimlerde oy oranını artırmaya çalışmakta. Şayet böylesi bir süreçte Kandil’e yapılacak olan bir operasyonda başarılı olmak hem AKP’yi hem de Erdoğan’ı terörden kurtaran kahraman durumuna sokacak. Fakat Kandil’in işgali yalnızca PKK’yi bitirmeye dönük değil, aynı zamanda Kürt kültürü ve Kürt varlığını yok etme, Başurê Kurdistan’ı tamamen işgal etme ve temelinde Kürt soykırımını gerçekleştirme hamlesi olacaktır. O yüzden AKP siyasetini doğru görme ve doğru yorumlayabilmek gerekiyor. Aksi taktirde sadece gaflete düşmek olacaktır. Zaten AKP için varlık yokluk meselesi haline gelen Kürdün varlığı iktidar için tehdit olarak görülmekte ve başka bir anlam da içermemektedir.

Gelinen aşamada AKP, iktidarı elinde tutmak için var olan tüm araç ve argümanlarını devreye koyup bu soykırımı gerçekleştirmek istiyor. Ancak buna gücü yetmemektedir. Bunu gerçekleştirmek, iktidarını sürdürme ve seçimde istediği oy oranını yakalamak için seçime yaklaştığımız bu süreçte Minbiç ve özellikle Kandil operasyonunu gündeme koydu. Eğer savaşabilecek askeri gücü olsaydı zaten çoktan Kandil’e girmiş olurdu. Ne yazık ki şimdiye kadar askeri ve siyasi açıdan bu güce sahip olamamıştır. Sormak lazım, AKP neden şimdiye kadar PKK’yi bitiremedi. Çünkü yıllardır süren “inlerine ineceğiz” naraları her seferinde direnişle karşı karşıya kalmakta ve boşa çıkmaktadır. Önceki süreçlerde bunu denediyse de başaramadı. Tüm çabalarına rağmen gerilla güçlerine geri adım attıramadı. Aksine büyük kayıplar vererek her seferinde yenilgiyle geri dönmüştür.

Özellikle Kandil’e girme AKP ve Erdoğan açısından oldukça önem arz ediyor. Hem PKK’nin merkezi olması hem de ileriki süreçlerde AKP’nin Kurdistan topraklarını işgal temelinde geliştireceği stratejiler açısından Kandil önemli bir yer tutuyor. Ancak hala bunu gerçekleştirebilmiş değil ve görünüyor ki 2008 Zap direnişinde olduğu gibi Kandil’den de eli boş dönmesi kaçınılmaz olacak.

Başur halkı da iyi bilmelidir ki AKP için Başurê Kurdistan’a girme, tamamen Kürtsüzleştirme politikasının ürünüdür. İktidarı elinde tutma yolunda her türlü ahlak dışı uygulamayı reva gören faşist rejim, Kürdistan’ı Türkleştirmeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. Başurê Kurdistan’da da bunu KDP eliyle yapmayı planlıyor. Kürt özgürlük hareketinin tasfiyesi ve yerine alternatif işbirlikçi kesimi yaratarak iktidarı uzun vadeli elinde tutmayı planlıyor. Seçim arifesinde Kandil, Minbiç, Şengal ve Maxmur’a dönük operasyonu gündeme koyarak sözde ulusal bilinci uyandırıp temelde ırkçı faşizan oylarını artırıp kararsız ve bağımsız kesimlerin oylarını toplamayı planlayan AKP-MHP faşist ittifakı, hali hazırda anket sonuçlarında istediği sonuçları göremiyor ve istediği oy çoğunluğuna henüz ulaşmış değil.

Seçimlerde kaybedeceği açıkça ortada olan Erdoğan, seçim öncesi tüm askeri gücünü Kuzey Suriye’ye ve Kurdistan dağlarına sürerek olası büyük kayıplarla seçim sonuçlarını örtbas edecek. Yine bunun başka bir nedeni ise gündemde yeni bir darbenin sinyalleri olmasıdır. Hem olası darbe girişimini önlemek hem de yenilgisini örtbas etmek amacıyla Kandil operasyonu AKP için kurtarıcı bir nitelik taşıyor. Bir diğer neden ise Kandil, Şengal, Maxmur’a giriş AKP için aynı zamanda Musul ve Kerkük’e giden kapıları açmış olacak.

Kısacası Erdoğan ve AKP iktidarı hem içte hem de dışta bir çöküş yaşamaktadır. Kandil işgali ise elindeki son kozu oluşturuyor. Daha önce olduğu gibi seçimlerde hile yoluyla iktidarını koruma ve faşist rejimi sürdürme isteği Erdoğan’ın özelde Kürt soykırımı politikasında daha geniş ve kapsamlı planlamalara gitmesini ve bu uğurda her türlü uygulamayı devreye koyacağını gösteriyor. Fakat direniş gerçekliği karşısında her seferinde yenilgi yaşayan bu diktatörlük aynı sonuçla karşı karşıya kalacaktır.

Şevin Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  MHP  PKK  Qandil  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.