TC ve KDP’nin Behdinan-Rojava Arasına Baraj Yapma Planları
Haberler / 04 Haziran 2017 Pazar Saat 20:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devleti ve KDP’nin Başurê Kürdistan ile Rojava sınırları arasına baraj yapılması konusunda anlaşma yaptıkları ve bu kapsamda alana yönelik fizibilite çalışmalarının başlatıldığı belirtiliyor

Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın görevlendirdiği 3 MİT elemanı ile Türk devletinin Enerji bakanlığından gönderilen 2 mühendis kısa bir süre önce Başurê Kürdistan’a geldi.

Kaynaklar, 3 MİT elamanı ile 2 Mühendisin 15 kişilik KDP Özel Kuvetleri Zerevani’nin koruması altında Amediye ve Dêrelok şehirlerini ziyaret ettiğini bildirirken, bu kişilerin Dêrolok’un kuzeyindeki Ava Meniz suyu civarında incelemeler yaptıkları belirtiliyor. Belirtilen bölgeye baraj yapılacağı ve bu alanın tamamen su ile dolacağı bilgisi veriliyor.

Ava Mezin suyu üzerine baraj kurma planının TC-KDP ortaklığıyla sürdürüleceği ve bu çalışmanın asıl amacının Behdinan-Rojava sınırında Peşmergelerin denetimde tutamadığı alanları su ile doldurarak denetimde tutmak ve bu hat üzerinden Rojava’ya geçişleri engellemek olduğu ifade ediliyor.

Kaynaklar, MİT elemanları ve beraberindeki mühendis ekibin Ava Mezin suyu üzerindeki incelemeleri ardından Mesrur Barzani ile daha sonra da Neçirvan Barzani ile görüşmeler yaparak baraj planı hakkında bilgi verdiklerini aktardılar. Aynı kaynaklar, Ava Mezin suyu üzerine kurulacak baraj ihalesinin Türkiye’de Tayyip Erdoğan’ın aile çevresinden bir firmaya verildiği, firmanın kim olduğu ve baraj projesinin titizlikle gizli tutulduğunu iddia ettiler.

Şîlan Zaxoyî

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): TC  ve  KDP  nin  Behdinan-Rojava  Arasina  Baraj  Yapma  Planlari  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.