HDP, MİT'in Almanya'daki casusluğunu Meclis'e taşıdı
Haberler / 31 Mart 2017 Cuma Saat 03:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi ve HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, MİT'in Almanya'da aralarında milletvekillerinin de bulunduğu yüzlerce kişi hakkında istihbarat çalışması yürütmesine ilişkin Türk Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi

Uca, önergesinde şunları ifade etti:

"Alman basınına yansıyan haberlere göre, MİT'in Almanya'da 200 kurum ve yüzlerce Alman vatandaşı hakkında istihbarat çalışması yürüttüğü iddia edilmiştir. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın şubat ayında Münih Güvenlik Konferansı sırasında Almanya Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Bruno Kahl'e MİT’in Almanya’da hakkında istihbarat topladığı kişilerin yer aldığı bir liste ilettiği basına yansıyan iddialar arasındadır.

Alman medyasında geniş yankı uyandıran bu haberlerden sonra Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire, 'kayıtlı olmayan kişilerle bizim arkamızdan casusluk yapılması kabul edilemez' şeklinde bir açıklama yaparak, Almanya’dan izin olmadan istihbarat çalışması yapmanın suç olduğunu, yapanların da cezalandırılacağını dile getirmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin Almanya'da istihbarat çalışması yürütmesiyle MİT’in casusluk faaliyetlerine dair ipuçları olduğunu, bunun netleşmesi halinde casusların sert biçimde cezalandırılacağını dile getirmiştir. De Maizire MİT’in hazırladığı listeyi Almanya'ya vermesinin Türk-Alman ilişkilerini zora sokmayı amaçlamış olabileceğini dile getirmiştir. Almanya Federal Başsavcılığı ise MİT’in Almanya’daki casusluk faaliyetleri hakkında soruşturma başlatmıştır."

'Muhaliflerin Giriş/Çıkışları Engelleniyor'

Alman vatandaşı birçok Kürt ve Türk muhalifin keyfi bir biçimde Türkiye’ye girişleri ve/veya çıkışlarına yönelik engellemeler olduğu bilgisinin basına yansıdığına da dikkati çeken Uca, bu bilginin Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer tarafından doğrulandığını kaydetti.

Sorular

HDP'li Uca'nın Başbakan Yıldırım'a soruları şöyle:

"Milli İstihbarat Teşkilatı’na bağlı elemanların Almanya’da istihbarat çalışması yaptığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddialar doğru ise bu istihbarat çalışması Başbakanlığın talimatıyla mı başlamıştır?

Türkiye hangi tarihten itibaren Almanya’da istihbarat çalışması yapmaya başlatmıştır?

Türkiye'nin Almanya'da istihbarat çalışması yapmasının amacı nedir?

MİT’in Almanya’da “yasadışı casusuluk faaliyeti” yürüttüğü iddiaları doğru mudur?

Almanya’da istihbarat toplamak amacıyla Başbakanlık tarafından Almanya’ya herhangi resmi bir müracaat yapılmış mıdır? Böyle bir müracaat yapılmış ise hangi kurum ya da kişilerle yapılmıştır? Bu müracaat ne zaman yapılmıştır? Bu müracaat sonucunca MİT’in Almanya’da istihbarat çalışması yürütmesi yönünde Almanya’dan resmi izin çıkmış mıdır?

Alman basınında iddia edildiği gibi Almanya’da istihbarat çalışması yürütenler Almanya Türkiye Büyükelçiliğinde mi çalışmaktadır?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın şubat ayında Almanya Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Bruno Kahl'e verdiği raporun içeriği nedir? Söz konusu raporun MİT’in Almanya’da hakkında istihbarat topladığı kişilerden oluşan bir listeden oluştuğu iddiaları doğru mudur?

Söz konusu raporun Almanya’ya teslim edilmesinin amacı nedir?

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Almanya’ya teslim ettiği listede 300 kişinin isminin olduğu iddiaları doğru mudur? MİT Almanya’da toplamda kaç kişi hakkında istihbarat toplamıştır? Bu kişiler hangi kriterler gözetilerek seçilmiştir? Söz konusu listede yer alan kişiler kimlerdir?

MİT Almanya’da hangi kurumlar hakkında istihbarat çalışması yürütmüştür?

MİT ‘in hakkında istihbarat topladığı kişiler arasında Federal Milletvekili Michelle Müntefering ve Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Emine Demirbüken Wegner'in de bulunduğu iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise MİT’in Alman milletvekilleri hakkında istihbarat toplamasının amacı nedir?

MİT’in Almanya'da istihbarat çalışması yaparak, hazırladığı listeyi Almanya'ya vermesinin Türk-Alman ilişkilerini zora sokacağını düşünüyor musunuz?

Son günlerde birçok kişinin Türkiye’ye giriş ve/veya çıkışlarının engellendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bu uygulamanın sebebi nedir?

Türkiye’ye giriş ve/veya çıkışları engellenen kişiler MİT’in Almanya’da hakkında istihbarat topladığı kişiler midir?"

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): HDP  MITin  Almanyadaki  casuslugunu  Meclise  tasidi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.