KDP ve TSK Rakka’da olmayacak
Haberler / 17 Mart 2017 Cuma Saat 09:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP ve Türkiye’nin Rakka operasyonu için dayattığı ‘Roj Pêşmergeleri’ etiketli grup kabul görmedi. Koalisyon Sözcüsü Dorrian, ‘Rakka’da QSD ile çalışacağız. Rojava Pêşmergeleriyle ilgili bir planımız yok’ dedi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kuşattığı Rakka’da kent merkezine yapılacak operasyona ilişkin konuşan Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, QSD ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi. ABD liderliğindeki DAİŞ Karşıtı Koalisyonun Sözcüsü Dorrian, Türkiye ile KDP’nin “Rojava Pêşmergeleri” ismiyle ısıttığı silahlı gruplara ilişkin de “Onlarla çalışma gibi bir planımız yok” dedi. Washington Post gazetesi ise ABD’nin Rakka operasyonu için bin asker daha göndermeyi planladığını yazdı.

QSD ile devam

Bağdat’tan video konferansla bağlandığı Pentagon’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dorrian, “Rakka operasyonuna Kürtlerin katılması bekleniyor mu?” sorusuna “QSD ile çalışmaya devam ediyoruz” yanıtını verdi. Dorrian, şöyle devam etti: “Rakka’yı şu an tecrit eden güçlerin yaklaşık yüzde 75’i Araplardan oluşuyor. Bu da bölgenin demografisiyle uyumlu. Rakka’da ortak olduğumuz güçle ortaya koymaya çalışacağımız kampanyanın temel prensiplerinden biri de bu olacak. Bölgede Araplar, Kürtler ve Hristiyanlar var. QSD çok etnikli, çok mezhepli bir koalisyon.”

Rakka’da Kürtler de var

Dorrian, New York Times muhabirinin “Kürtler katılacak demek, YPG katılacak mı demek? Kürtler şehre girecek mi yoksa rolleri kuşatmayla mı sınırlı olacak?” şeklindeki sorularına da “Kentte Kürtler var. Rakka’da çok uzun zamandır yaşayan Kürtler var. Kenti kurtaracak gücün, Rakka’nın bugünkü veya tarihsel olarak sahip olduğu nüfus yapısını yansıtmasını bekliyoruz. Dolayısıyla Kürtlerin katılımını öngörüyoruz” yanıtını verdi.

‘Böyle bir plan yok’

Dorrion, “Türkler endişeli mi? Kaç asker gönderecekler?” sorusuna ise Türkiye ile anlaşmaya varılmadığını ve görüşmelerin sürdüğünü söylemekle yetindi. Anadolu Ajansı muhabirinin “Rojava Pêşmergeleri’nin Rakka operasyonuna katılma planı var mı?” sorusuna, “Böyle bir planımız yok. QSD ile çalışıyoruz” diye cevap verdi.

Türkiye ve KDP ısıtıyordu

Türkiye ve KDP, “Roj Pêşmergeleri” adı altında Güney Kürdistan’da eğittikleri güçlerin Rojava’ya geçmesi için uzun zamandır dayatmalarda bulunuyordu. Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) üyeleri bir süre önce ABD’ye yaptıkları ziyarette konuyu gündeme getirmişlerdi.

Ek asker gönderilebilir

Washington Post gazetesi, QSD’nin kuşatmaya aldığı Rakka’da merkeze yapılması beklenen operasyona ilişkin “Pentagon yetkilisi”ne dayandırdığı haberinde ABD’nin bölgeye bin asker göndermeyi planladığını yazdı.

Güvenli alanlara akın

“Fırat’ın Gazabı” operasyonu sürerken; siviller DAİŞ işgali altında bulunan bölgelerden QSD savaşçılarının bulunduğu alanlara akmaya devam ediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): KDP  ve  TSK  Rakka  da  olmayacak  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.