Savaşın yarattığı ‘kayıp kuşak’ kapıda!
Araştırmalar / 24 Kasım 2016 Perşembe Saat 02:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada bir nesil deyim yerindeyse kayboluyor, günümüzün çocukları paylaşım-çıkar savaşları yüzünden geleceksizliğe mahkum edilmiş durumda. Avrupa’da 25 milyon çocuğun sosyal dışlanma tehdidi altında olduğuna ilişkin rapor yayınlandı ve sadece Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen çocuk sayısı 1 milyonu aştı, Türkiye’nin kendi çocuk karnesinin ise zaten sağlıklı bir geleceğe kapı aralamayacağı ortada. Dünya, savaş nedeniyle bugünün çocukları yarının kayıp kuşağı tehdidi altında

Geleceği tehdit eden faktörlerin başında savaş geliyor; nüfus, ekolojik tahribat, göç, toplumsal şiddet, ekonomik gelir adaletsizliği gibi her biri kendi uzmanlık alanlarında derinlemesine irdelendiğinde son 50 yılda savaş uğruna yapılan bilimsel denemelerin dahi yeryüzüne verdiği tahribatın boyutunun diz boyu olduğu görülecektir.

Çocukların etkilenmeye açık yapıları nedeniyle savaşta ne denli kötü amaçlarla kullanıldığını DAİŞ çetelerinin Antep’te gerçekleştirdikleri saldırıda gördük ve görmeye devam ediyoruz. Ve Suriye savaşından kaçarak Türkiye’ye sığınan sayıları 1 milyonu aşan çocuğun tekrar savaşa sürülmeye çalışıldığını da şahit oluyoruz. AFAD kamplarında gerek aileleri ile gerek ise ailelerini kaybeden çocukların MİT-AKP rejimi liderliğinde tekrar El Nusra, DAİŞ, ÖSO gibi çete örgütlendirilerek gönderildikleri tekrar tekrar kamuoyunun gündemini meşgul etti.

Suriyeli 3 milyonu aşkın mülteci Türkiye’ye sığındı, bu 3 milyon yurttaşın 1 milyona aşkın kesimini çocuklar oluşturuyor. Suriyeli 1 milyonu aşkın çocuğun Türkiye’de yalnızca 350 bine yakını kısmen eğitim hayatına devam ediyor geriye kalan çocuklar ise ya tekrar savaşa gitmek için çeteler tarafından hazırlanıyor ya da Türkiye’nin sanayi kentlerinde kalifiye işçi olarak sermaye sahiplerine daha çok sermaye kazandırıyor!

Raporda çatışmalı ortamın en çok çocukları etkilediğine vurgu yapılırken, yıl boyunca silahlı çatışma ortamından kaynaklı olarak 7’si kız çocuğu olmak üzere toplam 51 çocuğun hayatını kaybettiğine yer verildi. Rapora göre bu ölümlerin 43’ü doğrudan çatışmaların ve sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı yerleşim yerlerinde meydana geldi. Askeri mühimmat patlaması sonucu biri kız 5 çocuk hayatını kaybetti. Ambulans engellenmesi sonucu 1, dur ihtarına uymadığı için 1, yolcu minibüsünün taranması sonucu da 1 çocuk hayatını kaybetti. 

Türkiye’nin kendi çocuk karnesi bakalım:

İş Cinayetleri Yoksul Çocukları Vuruyor!

Türkiye’de iş cinayetlerinde çocuklar: 3’ü kız, 2’si sığınmacı çocuk olmak üzere toplam 14 çocuk  hayatını kaybetti. 2013 TÜİK verilerine göre; Türkiye’de yaklaşık 16 milyon 706 bin yoksul fert bulunurken, yoksul çocukların bunun içindeki oranı yüzde 44.3. Bu sayının arttığı tahmin ediliyor.

46 Mülteci Çocuk Boğularak Öldü

UNİCEF’in Türkiye’de Suriyeli Çocuklar çalışmasının verilerine göre; Türkiye’de 2 milyon 72 bin 290 kayıtlı Suriyeli bulunuyor. Bunların yüzde 54’ü çocuklardan oluşuyor. Avrupa’ya gitmeye çalışan sığınmacıların kullandığı botların batması sonucu sadece Türk karasuları içinde 46 çocuk boğularak yaşamını yitirdi.

6 Bin Çocuk Türk Cezaevlerinde!

Türk Adalet Bakanlığının geçen ay açıkladığı çocuk tutuklu verilerine göre; 1655’i hükümlü 641’i tutuklu olmak üzere toplam 2 bin 296 çocuk cezaevlerinde bulunuyor. TÜİK’in 2014 raporuna göre ise cezaevlerindeki toplam çocuk sayısı 6 bin 132 olduğu belirtiliyor. 2011 verilerine göre çocukların yüzde 68’inin hapishaneden tahliye olduktan bir yıl sonra yeniden ceza alıyor. 

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Çocuklukta Başlıyor: Okul, İş, Evlilik

Türkiye’de okul çağındaki 393.000 çocuk okula değil tarım işçiliğine gitmek zorunda. Ayrıca cinsiyete bağlı kalkınma endeksinde, 148 ülkeden 118. olarak sonlarda.  Küresel cinsiyet eşitsizliği endeksinde ise 142 ülke arasında 130. Sırada. Ne öğrenci ne de işçi olan 15-19 yaş grubunda kızların oranı %28,2 iken, erkeklerde bu oran %16,5 dolaylarında seyrediyor. 15 yaşından küçük kızlar arasında raporlanan cinsel taciz oranı %9 iken Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre 20-24 yaş aralığındaki kadınların %15’i halen 18 yaşından önce evleniyor.

Avrupa’da 4 Çocuktan Biri Sosyal Dışlanma Tehdidi Altında!

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Erostat’ın yayınladığı bir rapora göre ise Avrupa’da her dört çocuktan biri sosyal dışlanma tehdidi altında bulunuyor. Sosyal dışlanma yaşayan çocuklar ise DAİŞ, El Nusra gibi çete örgütleri ile daha hızlı şekilde ‘tanışıyor’!  Eurostat’ın çocuklara ilişkin raporu, bu durumun özellikle son beş yılda Yunanistan ve İtalya’da son derece kötüleştiğini gösteriyor. Rapor, Avrupa Birliği’nde yaşayan çocukların dörtte birinin, daha net bir ifadeyle 0 ile 17 yaş arası nüfusun yüzde 26.9’unun sosyal dışlanma yolunda olduğunu gösteriyor.

Bu rakam, çocukların içerisinde yaşadığı ailelerin gelirleri ve yaşam koşulları gibi net ölçülere dayanıyor. Bu da özellikle bir yoksulluk durumunu ifade ediyor. Eurostat’a göre 25 milyon çocuk yoksul bir ailede yaşıyor. Raporda bu çocukları aynı zamanda ağır maddi yoksunluk durumunda yaşadıklarına vurgu yapılıyor. Eurostat’ın raporu, ailelerin yaşadığı sıkıntılardan dolayı yaşam koşullarının ağırlaştığına işaret ediyor.

Fransa, Almanya, Yunanistan’da Tablo Daha Kötü!

Romanya gibi yoksul bir ülkede, çocukların nerdeyse yarısı (yüzde 46.8) yoksulluk içerisinde yaşarken, Bulgaristan’da çocukların yüzde 43.7’si de bu durumda bulunuyor. Avrupa’nın kuzeyindeki ülkelerde sosyal dışlanma her 10 çocuktan birini vuruyor. Çocukların sosyal dışlanmasına ilişkin tabloda, İsveç yüzde 14, Finlandiya yüzde 14.9 ve Danimarka yüzde 15.7 şeklinde yer alıyor.

Raporda, çocukluğun özellikle Yunanistan, İtalya ve Yunanistan’da son derece zorlaştığı görülüyor. Yunanistan’da çocukların yüzde 37.8’i yoksulluk kategorisinde yer alırken, İspanya’da yüzde 34.4 ve İtalya’da yüzde 33.5 olarak kayda geçti. Bu ülkelerde her üç çocuktan biri dışlanma tehdidi altında bulunuyor. Her beş çocuktan birinin dışlanma tehlikesi altında olduğu Fransa ve Almanya da bu tablonun kötü çocukları arasında yer alıyor.

Rapora göre ailelerin eğitim düzeyi belirgin rol oynuyor. Ailelerin eğitim durumu arttıkça, çocukların sosyal dışlanma ve yoksulluk riski de azalıyor. Bu durum, tüm Avrupa ülkeleri için geçerliliğini koruyor.

Türkiye, başta Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaştan ve Ortadoğu’da yaşanan kaostan en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Coğrafik konumu gereği ise savaştan olumlu-olumsuz ne kadar etkilenirse bunu ilerleyen kuşakları yaşayacağı gibi sınır komşuları başta olmak üzere Avrupa’yı da etkileyen bir konumda olduğu aşikar. Ancak eldeki mevcut verilerle bile kendi geleceğini-çocuklarını şimdiden ‘kaybetmiş’ bir ülkeden ve rejimden bahsettiğimizi de unutmamak gerekiyor.

 

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Savasin  yarattigi  kayip  kusak  kapida    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.