Halkın Gündem’i yaşıyor Hayat’ın Sesi daha gür çıkıyor-çıkacak!
Okuyucudan / 06 Ekim 2016 Perşembe Saat 08:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkın gündemi en güçlü dönemini yaşıyor. 20-25 yıl öncesine nazaran halkın gündemi şu an daha çok etkili ve güçlüdür, tüm halka mal olmuş büyük bir değerdir. Çünkü halkın gündemi halktır. Halkı bitiremeyeceğinize göre halkın gündemini de iletişim özgürlüğünü de bitiremezsiniz. Siz halkın gündemini belirleyen muhalif sesleri kapattıkça halkın gündemi kendisini kendi küllerinden yeniden yarattı, yaratacak. Bütün gücümüzle Özgür Gündem başta olmak üzere Azadiya Welat’ın, İMC’nin, Med Nuçe'nin

Halkın gündemini, yaşamını halkın kendisi belirler. Egemen kesimler sürekli kendi egemenliklerini hakim kılmaya çalışırlar. Halk üzerinde, hakimiyet ve egemenlik kurmakla ancak kendi varlıklarını bir süre daha uzatabilirler. Bu açıdan basın ve yayın deyip geçmemek gerekiyor. Kapitalizm sadece silahla, tank ve topla kendi rejim ve düzenini ayakta tutamaz. Günümüz modern koşullarda en etkili silah basın yayındır, medyadır. Sistem sahipleri bunu bildiklerinden dolayı bu silahı sonuna kadar kullanmak ve etkili olmak için ellerinde tutmak isterler. 25-30 yılda yandaş medya savaş borazanlığı yapmak ve psikolojik savaş yürütmekle, gerçekleri çarpıtmakla  görevlendirilmiştir. Sistemin sadece kaba saba güçle ayakta kalma şansı zayıftır.

1970'ler itibariyle halk kendi gündemini belirlemeye ve bu noktada kendi yaşamına yön vermeye  çalışmaya başlamış, büyük bedeller vererek büyük değerler yaratmıştır. Basın yayın çalışması  aslında sosyal ve kültürel çalışma olup sadece gazete, dergi çıkarıp satmak ve dağıtım yapmak değildir. Basın yayın devrimci gerçekliği halka ulaştırma ve halkın gündemini belirlemedir. Halkı egemen sistemin geleneksel  her türlü etki alanının dışına çıkarmak ancak devrimci basın yayınla olur. Son 40 yılda ulaşılan başarı ve halkın ulaştığı bilinç ve örgütlülük düzeyinde devrimci basın yayınının katkısı büyük olmuştur. Devrimci mücadelenin başarısı ve kültürel  gelişim genellikle devrimci basın yayının halk üzerinde etkili olmasıyla olur.

Devrimci mücadele karşısında bocalayan egemen kesimler, iktidarlar kendi yandaş basın yayınlarını, medyalarını sürekli devrede tutmuşlar, gerçekleri çarpıtmaya çalışmışlardır. Adını sayamayacağımız kadar çok plaza medyası-sistem medyasının son 30 yılda ve özellikle bu dönemde nasıl çalıştıkları, sistemin borazanlığını nasıl yaptıkları bilinen bir gerçekliktir. İşte bu mücadele meydanında halkın gündemi çok önemlidir. Halkın gündemini tabii ki  halk ve devrimci yurtsever basın yayın belirleyecektir. Devrimci basın yayın sistemin karakterini halkın gözlerinin önüne  koymuş, sistemin ipliğini pazara çıkarmıştır. Halkın gündemi Kürdistan'da büyük bir devrim gerçekleştirdi.

Halkın gündemi sistemin kirli yüzünü teşhir etti, sistemi yaşayamaz hale getirdi. Halkın gündeminin etkili olmaya başladığı yıllar 1990'ların başlarıydı. O günden bugüne kadar halkın partisine yönelik yapılan kapatma ve  katliamların aynısı halkın gündemine karşı da yapıldı. Ama halkın gündemini belirlemeye çalışanlar her şeye rağmen geri adım atmadılar, pes etmediler, bu kavgada daha çok güçlenerek çalışmaya devam ettiler.                                                                                                                                          

Son zamanlarda halkın gündemine saldırılar yapıldı, kapatıldı, gözaltılar, işkence ve tutuklamalar oldu. Sistemin bütün bastırma ve yıldırma politikasına rağmen halkın gündemini susturmaya güçleri yetmemiştir. Evet, onlarca yıllık inkarcı ve halk düşmanı sistem, son temsilcisi olan Saray gladyosu AKP ile beraber ölüm döşeğine yatmıştır. Halkın gündemi ideolojik olarak büyük bir devrim gerçekleştirmiştir.                   

Halkın gündemi en güçlü dönemini yaşıyor. 20-25 yıl öncesine nazaran halkın gündemi şu an daha çok etkili ve  güçlüdür, tüm halka mal olmuş büyük bir değerdir. Çünkü halkın gündemi halktır. Halkı bitiremeyeceğinize göre halkın gündemini de iletişim özgürlüğünü de bitiremezsiniz. Siz halkın gündemini belirleyen muhalif sesleri kapattıkça halkın gündemi kendisini kendi küllerinden yeniden yarattı, yaratacak. Bütün gücümüzle Özgür Gündem başta olmak üzere Azadiya Welat’ın, İMC’nin, Med Nuçe TV’nin, Hayat’ın Sesi’nin ve daha nice susturulmaya çalışılan halkın medya kuruluşlarının yanındayız çünkü onlar halkın sesi ve gündeminin yansımasıdır, sesleri-ekranları bugün kapatılsa da yarın daha gür çıkacaktır.

Kemal Söbe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Halkin  Gundem  i  yasiyor  Hayat  in  Sesi  daha  gur  cikiyor-cikacak    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.