01-07 HAZİRAN HAFTALIK KRONOLOJİ
Kronoloji / 11 Haziran 2016 Cumartesi Saat 15:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmeyen Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1426. gününde devam ederken, KCK 1 Haziran Hamlesi ile ilgili mesaj yayınladı, aralarında YPG’nin de bulunduğu QSD güçleri Minbic’i Kurtarma Operasyonu kapsamında ilerleyişini sürdürüyor

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmeyen Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1426. gününde devam ederken, KCK 1 Haziran Hamlesi ile ilgili mesaj yayınladı, aralarında YPG’nin de bulunduğu QSD güçleri Minbic’i Kurtarma Operasyonu başlattı. 

01.06.2019

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1416. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 1 Haziran Hamlesi’nin yıldönümü vesilesiyle “2. 15 Ağustos Hamlesi olan 1 Haziran 2004 hamlesini başlatan ve yenilmez kılan tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. 1 Haziran Hamlesinin kahraman başlatıcıları “Tasfiye oldular, bir daha ayağa kalkamazlar” denilen gerillanın nasıl bir inanç, irade ve tecrübeye sahip olduğunu bir daha dünyaya gösterdiler” şeklinde resmi açıklama yaptı.

•             Mınbiç Askeri Meclisi, 1 Haziran 2016 itibariyle ‘Mınbiç’i Kurtarma ve Özgürleştirme” operasyonu başlattıklarını duyurdu. Aynı minvaldeki açıklama ABD’li askeri yetkililer tarafından da yapıldı.

•             HPG BİM, Siirt’in Garisa, Zagros’un Sümbül, Yüksekova-Leylak Tepesi, Şemdinli, Bezona, Bitlis Şehit Mizgin, Metina alanlara başta olmak üzere çok sayıda noktada eylem gerçekleştirdiğini duyurdu. Düzenlenen eylemlerde toplam 14 askerin öldüğü açıklanırken, eylemler 1 Haziran Hamlesi vesilesiyle Garzan Şehitleri’ne adandığı belirtildi.

•             Nusaybin mahallelerinde aralarında korucuların da bulunduğu 118 kişi gece bekçiliği için görevlendirilmiştir.

•             79 gün boyunca talan edilen Gever'de yaptıkları incelemenin ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AKP intikam alırcasına kenti harabeye çevirdiğini, ilçedeki evlerin yüzde 90'ının operasyonlar bittikten sonra yakılıp, yıkıldığını ve ziynet eşyalarından evlerdeki televizyonlara kadar her şeyin yağmalandığını belirten belirtti. Ayrıca, halkın yaralarının sarılması için dayanışma çağrısında bulundu.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rize'ye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çay toplamaya giden yargı üyeleri için, "Yargıtay Başkanı'nın hukuka saygısı varsa derhal istifa etmelidir" diye ve dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili HDP’yi değil hukukun korunması gerektiğini söyledi

•             Türk Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada; ABD'nin YPG'ye olan desteğiyle ilgili olarak "ABD'nin çok açık söyleyeyim, vereceği bir karar var. Yani, Türkiye gibi uzun yıllardır NATO kapsamında müttefik olduğu bir ülkeyle mi ittifakını sürdürecek, yoksa Türkiye'ye karşı olduğu bilinen güçlerle yeni ittifaklar mı geliştirecek?" ifadelerini kullandı.

•             Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD’nin YPG’ye destek vermesi nedeniyle “İncirlik Üssü’nün ABD Güçlerine kapatılması” tartışmasına, “İşin bu noktaya gelmesini istemeyiz.”

•             Türk İçişleri Bakanı Efkan Ala: "Şu ana kadar 144 farklı ülkeden 49 bin 343 yabancıya Türkiye'ye giriş yasağı konuldu çünkü oralara geçip oralarda terör eğitimi almasını istemiyoruz." dedi.

•             Türk Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  AKP’nin tıkanıklık yaşadığı 4 başlıkta revizyona gidilebileceğini söyleyerek “Bunlar; Suriye, Rusya, İsrail ve AB ilişkilerini kapsıyor” dedi.

•             CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Suriye’de Ahrar-uş Şam adlı örgütün yaptığı Alevi katliamına iktidarın mezhepçiliği nedeniyle sessiz kalındığını söyledi.

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: ” Yargı bağımsızdır, yargı tarafsızdır bütün dünyada böyledir. Bir gün gelir Erdoğan'ı da o yargı yargılar" dedi

•             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi ile Bakanlar Kurulu'ndan çıkan karara göre, Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne bağlı Kuştepe, Cudi, Sur, Dağ Kapı, Kale, Şah, Yafes, Alibey ve Nur mahalleleri ile İdil İlçesi'ne bağlı Aşağı, Yukarı, Atakent, Yeni ve Turgut Özal mahalleleri içerisinde bulunan bazı alan ve noktalar, 'riskli alan' ilan edildi.

•             Merkezi Avustralya'da bulunan İnsan Hakları Grubu Walk Free Vakfı'nın hazırladığı Küresel Kölelik Endeksi'ne göre, köleliğe mahkûm doğmuş, seks işçiliği için kaçırılan, büyük borç sarmalına kıstırılmış ya da zorla çalıştırılan insanların sayısı 2014'te 35,8 milyonken bugün 45,8 milyona ulaştı. Rapora göre Türkiye'de 480 bin kişi kölelik koşullarında yaşadığı belirtildi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki DAİŞ'le mücadele konusunda Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını fakat içinde YPG'nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçlerini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

•             AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Junker, Paris'te yaptığı açıklamada, "Erdoğan, anlaşmayı feshedecekse Türk gençlerine, iş insanlarına ve gazetecilere şu an neden kendi topraklarında neden sıkışıp kaldıklarını ayrıca Türklerin Avrupa'da neden serbestçe dolaşamadığını açıklamak zorunda kalır" dedi.

•             Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, NATO'nun Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya'ya 4 bin asker konuşlandıracağını belirtti

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “İdlib’de neler yaşandığını hala araştırıyoruz” dedi. 

•             Alman Meclisi'nde oylanacak olan 'Ermeni soykırım karar tasarısına' ilişkin açıklama yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan,  parlamenterlere Erdoğan'a boyun eğmemeleri çağrısında bulunarak, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının geçerliliğini yitirme olasılığının, tasarının onaylanması ile ilgisi olmadığını söyledi.

•             Süleymaniye İl Meclisi KYB Grupbaşkanı Rekevt Zeki: Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketi’ni Kürdistan ve Irak parlamentolarının yanısıra il meclislerinde koalisyon oluşturacak

•             Güney Kürdistan’ın Xurmatû ilçesinin Silêman Beg kazasında Haşdi Şabi kontrol noktası yakınlarında bir intihar saldırısı düzenlendi. Bomba yüklü araçla gelen kişi kontrol noktasında araçtan inerek, insanları aracını patlatacağına dair uyardı sonra da aracı patlattı. Saldırıda 2 Haşdi Şabi milisi öldü, 9’u ise yaralandı. Patlamayı şimdiye kadar üstlenen olmadı.

•             Demokratik Suriye Güçleri, Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki Mınbıc kentinin alınması için uluslararası koalisyonun havadan desteğiyle operasyon başlattığını resmen duyurdu. Sözcü Tackır Kobani, 12 bin askerle operasyon yaptıklarını, Arapların da katıldığını söyledi.

•             Suriye Muhalefeti Enes el-Abde,  Mesut Barzani ile görüştü. 

•             Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkez direktörü Sergey Kuralenko, Deraya'ya insani yardımların ulaştırılması için bu bölgedeki 'sessizlik rejiminin' gece yarısından itibaren 48 saat uzatılacağını söyledi.

•             Suriye’de PYD karşıtı ve KDP’nin desteklediği “Suwar el Kürd” isimli bir grup kuruldu. 

•             İran’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherianferd,  İran ve Türkiye arasında ortak bankacılık komisyonu kurulması, karşılıklı bankacılık heyetlerinin ziyareti, bankacılık alanında işbirliği yolundaki engellerin kaldırılması ve Genet Elektrik firmasının İran’a borçlarının gecikmesi gibi konuları görüştü.

•             Taliban Afganistan'ın yoğun çatışmalar yaşanan Kunduz bölgesinde, Kabil'den Badakishan'a giden yolcu otobüslerden indirdiği yolculardan en az 16'sını öldürdü.

02.06.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1417. gününde devam ediyor

•             Dersim'in Pilûmûriye ilçe girişinde bulunan İlçe Jandarma Asayiş Bölük Komutanlığı'na HPG'liler tarafından üst üste iki saldırı yapıldı. Çok sayıda asker öldü.

•             TMMOB, Mimarlar Odası'nın kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının dün boşaltılması ve 15 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi

•             HDP’nin İzmir’de yaptığı seçim mitinginde Syriza yöneticisi Yiannis Bournous’nun konuşma yapması nedeniyle HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ve 6 il yöneticisi hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkemeye sanıklara 10 ay hapis cezası verdi.

•             İngiliz Financial Times gazetesi, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin, Türkiye sınırında ve DAİŞ'in kontrolündeki Menbic bölgesini ele geçirmek amacıyla başlattığı harekatın Washington'un Ankara ile ilişkileri için bir sınav olacağını yazdı.

•             Türk Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada; "Bu anayasanın gerçekten A'dan Z'ye çok ciddi bir şekilde değiştirilmesi lazım. Bu anlamda başkanlık sistemini söylüyoruz" dedi.

•             Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada; HDP'li belediyelere kayyum atanacağını söyledi. 

•             Türk Başbakanı Binali Yıldırım KKTC’yi ziyaret etti. Alman Parlamentosundaki oylama için "Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, aslı astarı olmayan, 1915'te, 1. Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış her toplumda yaşanabilen sıradan olaylardan biri. Burada Türkiye'ye fatura çıkarmaya kalkanlar iyi niyetli değil" dedi

•             Türk Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Nüfus planlaması, doğum kontrolü artık tarihe karışmış laflardır” dedi.

•             Türkiye Devleti tarafından Bitlis'in Ahlat ilçesindeki yaptırılan TOKİ konutlarına yerleştirilmek için, Bursa'da yaşayan 30 Ahıskalı aile, Ahlat'ta devlet tarafından yaptırılan TOKİ evlerine yerleştirilecek, göç Kürt kentlerinin demografik yapılarını tehlikeye sokuyor. 

•             Almanya’nın "soykırım"ı kabulünün ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Türkiye  için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye  olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz" dedi.

•             Birleşmiş Milletler, IŞİD’in Irak ordusunun operasyon başlattığı Felluce’de 300-400 aileyi canlı kalkan olarak kullandığını duyurdu.

•             Rıza Sarraf’in savunmasının 58 sayfalık ek dilekçesine karşılık New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, 12 sayfalık bir karşı görüş ile yanıt verdi ve bir kez daha Hâkim Richard M. Berman’dan Sarraf’i kefaletle de olsa serbest bırakmamasını talep etti. Bharara “17 Aralık dosyası bizdeki bilgilerle örtüşüyor” derken, dosyada bakanların rüşvet aldığına dair görüntülerin de yer aldığını belirtti.

•             Günlük basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Washington'ın Fethullah Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

•             1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarı Almanya Parlamentosu'nda Alman Federal Meclisi, 'Ermeni ve Hristiyan azınlıklara karşı soykırımın anılması' karar tasarısını 1 ret, 1 çekimser oyla kabul etti.

•             Rusya Devlet Başbakanı Vladimir Putin’in İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile  görüştü.

•             Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Moskova, Ankara’dan açık bir özür, düşürülen uçak ve öldürülen pilotun ailesi için de tazminat ödenmelidir” dedi.

•             DAİŞ, yabancı istihbarat kuruluşlarının uydu alıcıları sayesinde DAİŞ hedeflerini belirlediklerini belirterek, destekçilerine Ramazan öncesinde Rakka ve Musul'daki tüm uydu alıcılarını yok etme çağrısı yaptı.

•             Iraklı Şii Dini Lideri Merci Ali Es-Sistani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile Necef’te görüştü.

•             Irak İçişleri Bakanlığında Subay Mumin El-Bedri: Başkentin El-Habibiyye, Ez-Zafraniyye, Et-Tubici, El-Yusufiyye ve Er-Raşidiyye bölgelerinde yola bırakılmış 5 patlayıcının infilak ettiğini, saldırılarda 9 kişinin öldüğünü, 27 kişinin yaralandı, bir keskin nişancının, Ed-Devre bölgesindeki polis kontrol noktasına ateş açması sonucu 1 polisin öldü, 2’iside yaralandığı. Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

•             Kürdistan Demokrat Partisi Musul Sorumlusu İsmet Recep: Musul’da “M” ismini kullanan silahlı bir grup, duvarlara “M” harfi yazarak DAİŞ’e karşı Faaliyet yürütüyor. Grub birkaç gün önce 15 DAİŞ mensubuna suikast düzenleyerek öldürdü. “M” grubu ‘’Mukavemet” anlamına geliyor.

•             Ermenistan yönetimi, İran ve Ermenistan arasında vize uygulamasını kaldıran anlaşmayı imzaladı.

•             İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian, Arabistan yönetimi İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesine karşın, Yemen krizinin çözümü için İran’a bir arabulucu gönderdiğini açıkladı

•             İran Savunma Bakanlığı’na bağlı Malik Eşter Üniversitesi’nin üç yeni teknolojik ürünü “milli GPS vericisi, robotik boşluk makinesi ve boşluk şartlarında kavisli yeniden eritme ocağı” ürettti.

•             Kirmanşah eyaleti ile İzmir Ticaret Odaları arasında işbirliği protokolü imzalandı.

•             İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene, Viyana'da olan petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC'in 169. Oturumun da: İran'ın mayıs ayında günlük 2 milyon 23 bin varil petrol ihraç ettiğini, aynı zamanda petrol üretimini yaptırımlardan önceki miktara çıkaracağını belirtti.

03.06.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1418. gününde devam ediyor.

•             PKK YK üyesi Duran Kalkan, Gezi direnişinin, Kürdistan’da yürütülen devrimci direnişin Türkiye’ye yansıması olduğunu söyledi. Gezi direnişinin AKP’nin korkulu rüyası olduğunu belirten Kalkan, “Özyönetim direnişleri, Türkiye toplumundan Gezi’deki gibi bir demokratik devrimci direnişe kalkmasını istemektedir. Birleşik Devrim Hareketi’ne yürümesini istemektedir. Şimdi her zamankinden fazla Gezi birlik ve direniş ruhuna ihtiyacımız var” dedi.

•             HPG BİM; “Kürdistan’daki büyük direniş karşısında çaresizlik yaşayan Türk devleti, Kürdistan’da çeşitli psikolojik savaş oyunları oynamaktadır. Bunların bir tanesi de yine Kürtleri çatıştırma oyunudur. Bu temelde koruculara baskı yapmakta ve zorla korucuları operasyona çıkartmaktadır”  denilerek farklı noktalarda yapılan eylemlerde 21 askerin öldüğünü duyurdu.

•             Demokratik Toplum Kongresi, Gever için acil çağrı yaptı. Aylar süren abluka ve bombardıman sonucu yakılıp yıkılan kentin yeniden onarılması gerektiği vurgulandı.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, İsviçre Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu’nun davetlisi olarak geldiği İsviçre’de çeşitli temaslarda bulundu.

•             İngiltere'de haftalık yayımlanan The Economist dergisi son sayısında, Türkiye'de Kürt Sorunu'nda gelinen noktayı değerlendirdi. Dergi, "bir dönem Türkiye'nin Kürtlerinin umudu olan HDP'nin köşeye sıkıştırıldığı" yorumunda bulundu.

•             Barış bildirisine imza attıkları için hapis yatan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ve Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, CHP’li milletvekillerini, dokunulmazlıkları kaldıran yasanın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilmesi için imza vermeye çağırıyor.

•             Zeyra Çıra kod adlı Antika Acar, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Köyünde toprağa verildi.

•             Türkiye’de, Avukat Emine Şeker eşinin soyadını almadan kendi soyadını kullanan ilk kadın oldu.

•             İsveç’in değişik birimlerinde görev yapan 227 belediye yöneticisi, tutuklanan ve görevden alınan belediye başkanları ile dayanışma amacıyla ortak bir açıklama yaparlarken, Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, verdiği bir yazlı soru önergesiyle HDP vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını İsveç Parlamentosu’nun gündemine getirdi.

•             Hayatın Sesi televizyonunun da bulunduğu 9 kanal ve Özgür Gündem hakkında soruşturma başlatıldı.

•             Uluslararası Af Örgütü yayımladığı raporda Avrupa Birliği'ne (AB), mültecileri Türkiye'ye göndermeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

•             Suriye Demokratik Güçleri Türkiye sınırında Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolündeki Menbic bölgesini ele geçirmek için yemin etti.

•             AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı düzenledi. Burada konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhurbaşkanının fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Yeni anayasa ile sistemin yolunu açma zamanıdır" dedi.

•             Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'ye Rus özel kuvvetlerini göndermeyi düşündüğü belirtildi.

 

•             Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova Erdoğan'ın, Rusya'nın PKK'ye silah gönderdiği iddialarını da reddederek "Rusya, Türkiye'den farklı olarak, yasadışı silah ve mühimmat sevkiyatıyla uğraşmıyor" vurgusunu yaptı.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Terörizm 2015 Ülkeler Raporun da PKK, TAK, DHKP-C, MLKP ve DAİŞ'in terör listesine alındığı belirtildi.

04.05.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1419. gününde devam ediyor

•             Kürt Halk Önderi Öcalan’ın “Uygarlık” ismi ile İngilizceye çevrilen savunmaları için farklı ülkelerde seminler düzenleniyor. Dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alan Oxford ve Cambridge üniversitelerinde düzenlenen seminerlerde “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” uluslararası inisiyatifinden ve Öcalan’ın savunmalarını İngilizceye tercüme eden Havin Güneşer, dünya çapında ünlü anarşist antropolog David Graeber ve sosyal bilimler profesörü Thomas Jeffrey Miley de birer sunum yaptı.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nerede bir zulüm varsa orada direnmeye devam edeceğiz. Madem Saray'daki diyor halk beni getirmiş bu halk onu geri götürmeyi de bilir. Hiçbir zalim diktatör sonuna kadar kalmıyor" dedi.

•             HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "İzmir ile Diyarbakır'ın el ele tutuşmasına engel olamayacaklar. İzmir'de barış ve demokrasi isteyenlerin sözü ve iradesiyle Diyarbakır'da, Mardin'de, Van'da demokrasiden yana söz söyleyen halkımızın birleşmesine engel olamayacaklar" dedi.

•             Nusaybin’de 82 gündür devam eden ablukanın sona ermesi amacıyla DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Barış Anneleri, belediye eşbaşkanları ve çok sayıda Kürt siyasetçinin bulunduğu heyet ilçeye sokulmadı.

•             Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 9 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada yasaklı bölgelerde operasyon düzenleneceği kaydedildi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizi sık sık Ermeni soykırımı tasarılarıyla tehdit eden devletlerin her birinin arkasında milyonlarca masumun kanı ve vebali vardır. 100 bine yakın Ermeni yaşıyor, biz böyle bir hassasiyeti gözetmemiş olsak şu anda bizim vatandaşımız olmayan Ermenileri niye tutalım? Avrupalıların yaptığı gibi biz de onları Ermenistan'a göndeririz" dedi. Minbiç’e ilişkin; “Kürtlerin değil Arapların yaşadığı bir yer, Kürtlerin Fırat’ın batısına oraya yerleşmesini istemiyoruz” diye konuştu.

•             Marmara Üniversitesinden Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması ile ilgili açıklama yapıldı

•             Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada "Herhalde hainlik açık artırmaya çıksa, Selahattin Demirtaş kimseye bu hainliği bırakmaz diye düşünüyorum" dedi.

•             Meclis kürsüsünde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu AKP hükümetinin ABD’deki Yahudi lobisine devlet bütçesinden 67 milyon dolar rüşvet verdiğini söyledi.

•             Rusya Savunma Bakanlığı’na ait insansız hava aracı, Türkiye’den Suriye’nin Halep ve İdlib bölgelerindeki teröristlere silah taşıyan TIR konvoylarını görüntülediğini duyurdu. 

•             Finlandiya Hükümeti kendini Afgan olarak tanıtan yüzlerce Kürt göçmeni Afganistan'a gönderme kararı verdi.

•             Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher, ülkesinin 1915 olayları için 'soykırım' tanımını kullanmayacağını açıkladı

•             Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Rusya ile ilişkilerinin gerginleşmesi nedeniyle, Eylül'de 35 bin kişilik bir paramilis gücü oluşturacağını açıkladı

05.06.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1420. gününde devam ediyor

•             "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" çerçevesinde Adana'da polisin tüm şiddet ve saldırısına rağmen HDP ve HDK heyeti kitleyle buluştu. Seyhan ilçesi Fırat Mahalle Meclisi önünde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven ve HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç konuşma yaptı.

•             Amed'de valiliğin yasak ve engelleme girişimlerine rağmen binlerce yurttaşın katıldığı "Darbeye Karşı Demokratik Direniş" mitinginde "İrademe dokunma" mesajı verildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına değinerek, "Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi yargılayabilecek mi? Bazı savcılar, hepsi değil, bizi yargılamak için hazırda bekleyenler var, biz de sizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım kim kimi yargılayacak" dedi.

•             Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bazı üyeleri, HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan’ın ‘Türkiye’nin bütünlüğü aleyhinde faaliyet gösteren HDP’nin bir milletvekili olduğu’ gerekçesiyle kulüp üyeliğinden ihraç edilmesini istedi.

•             Özgür Gazeteciler Cemiyeti mayıs ayı raporunu açıkladı. Rapora göre mayıs ayında 18 gazeteci gözaltına alındı, 6 gazeteci tutuklandı. 2 gazeteci tehdit edildi, 2 gazetecinin keyfi bir şekilde haber takibi engellendi. 4 gazeteci saldırıya uğradı, 3 gazeteci alıkonuldu.

•             TSK’dan yapılan açıklamada; operasyonların bittiği yerlere 700 korucu/bekçi alınacağı ifade edildi.

•             Türkiye’de, 1946 yılında kurulan ve 1983’te şu an bulunduğu binaya taşınan Milli Kütüphane Kaçak Saray’a taşındı.

•             Türkiye’de, Galatasaray Lisesi öğrencileri 'yeni müdür aranıyor' ilanı verdi. İlanda, "Padişaha kölelik yapmamış, akli dengesi yerinde müdür aranıyor" ifadesine yer verildi.

•             Minbic Askeri Meclisi yazılı bir açıklama yaparak, yaralandıktan sonra yaşamını yitiren komutan Feysel Ebû Leyla’nın anılarına vefa gereği Minbic’i kurtarma operasyonunu ‘Komutan Şehit Faysal Ebu Leyla’ adıyla devam edeceklerini duyurdu

•             ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde DAİŞ ile çatışan muhalif gruplara havadan silah ve mühimmat yardımı yaptığı açıklandı. Muhalif gruplardan, Mare'ye havadan silah desteği verildiğini söyledi.

•             Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski, “Suudi Arabistan, İran ve elbette Türkiye arasında adeta bir yarış var ve bu ülkelerin hepsinin farklı bir ajandası, çıkarı var. Ve onlar işbirliği yapmadığı müddetçe Suriye için çözüm olmayacak. Sizin de Ankara’da bir karar vermeniz lazım, Kürt azınlığın bu bölgedeki rolü ne olacak” dedi.

•             PDK ve YNK Politbürolarının, Goran Hareketi ve YNK arasındaki anlaşmanın ardından bu hafta içerisinde ilk kez bir araya gelecekler. İki partinin, anlaşmanın içeriği dışında, Parlamento'nun aktifleştirilmesi, görevden alınan Goranlı bakanların durumu ve Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık referandumu konularını değerlendirecekleri tahmin ediliyor.

•             Mesud Barzani, Ana Muhalefet Partisi Les Republicans Milletvekili François Fillon, Fransa'nın Erbil Başkonsolosu Alain Guépratte ve beraberindeki heyet ile görüştü.

•             Demokratik Suriye Güçlerinin 2 cephe ve 4 koldan başlattığı Menbic operasyonunun 5. gününde stratejik önemi olan Til um Serrac tepesinin alınmasıyla Rakka-Menbic yolu kesildi.

•             Suriye’deki eski temsilcisi Mahmut Veziri Yezdi, Suriye’de yaralanan çeteci teröristlerin İsrail’de çadır hastanelerde tedavi edildiğini belirtti.

•             Rus Rustech Firması Başkanı Sergei Çemizov: S-300 füze savunma sistemlerinin İran’a teslimatı, 2016’nın sonuna kadar tamamlanacağını, İran’ın ayrıca Suho-30 savaş uçakları ve T-90 tankları için de talepte bulunduğunu, ancak BMGK’nın yaptırımları yüzünden bu ürünleri İran’a satamadıklarını belirtti

•             NATO’nun, Avrupa-ABD arasındaki istihbarat paylaşımı için birim kuracağı duyuruldu

•             Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'den Suriye'ye gitmekte olduğu iddia edilen TIR'rın görüntülerini yayınladı. İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından çekilen görüntülerde çok sayıda TIR'ların açık arazide beklediği görülüyor. TIR'lar Halep ve İdlip'teki terörist mevzilerine doğru ilerliyor.

•             Rus Duma’sı, Almanya’nın 1915’e ilişkin “soykırım” tasarısını kabul etmesine destek verdi.

•             Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancıların bağışlarıyla faaliyet gösteren ve siyasi faaliyetlerde bulunan sivil toplum kuruluşlarının Rusya'da 'yabancı ajan' olarak kayıt edilmesine ilişkin yasada değişiklik yapılmasını öngören düzenlemeyi onayladı.

06.06.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1421. gününde devam ediyor.

•             HPG BİM: “Dersim’in Nazimiye ilçesi Dereova karakolunda bulunan askerler yönelik suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür. Nazimiye'ye bağlı Pokus alanında ormanda ağaç kesenleri defalarca uyaran güçlerimizi dinlemeyen bu kişilere ait olan 1 kepçe, 1 pikap ve 3 traktör yakılmıştır. Ayrıca ağaç kesme işini yürüten Mehmet Uğur isimli kişi güçlerimiz tarafından gözaltına alınmıştır. Şırnak'ın Uludere Şehit Kendal tepesi çevresinde askerlere suikast yapılmış, 1 asker öldürülmüştür. Gever’de Leylak Tepesinde yol çalışması eylemle durdurulmuştur. TC, Medya Savunma alanlarımızdan Avaşin alanına bağlı Tepê Sor ve Tepê Doçka mıntıkasını bombalamıştır. Zagros bölgesine bağlı Şehidan tepesini, Mergêzerê alanını bombalamıştır. Amed Lice’de bir arkadaşımız şehit düşmüştür” denildi.

•             Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya aykırı olduğu birçok kesim tarafından kabul edilen “dokunulmazlıkların kaldırılması” düzenlemesine ilişkin yapılan başvuruyu reddederken, HDP hukuki ve siyasi mücadeleyi yükseltme kararı aldı.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP Erdoğan'ın kâbusu oldu. Fezlekeleriniz uyduruk. Siyasi talimatla iş yaparak hukuk insanı olma vasfını yitirmişsiniz. Siz bizi yargılayamayacaksınız. Biz sizi yargılayacağız” dedi.

 

•             Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi tarafından Adli ve İdari yargı kararnamesi ile 3 bin 746 hakim ve savcıların atamaları yapıldı.

•             Operasyonlarda ağır hasar gören Nusaybin, Cizre, İdil, Kızıltepe ve Silopi için önceki gün toplanan MGK'da taşınma kararı alındığı belirtildi.  İlk adım Nusaybin için atılacağı kaydedildi. Hemen Suriye sınırında 8 km mesafede yer alan Çağlar köyüne taşınacağı söylendi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Anneliği reddeden, evini çevirmekten imtina eden bir kadın iş hayatında ne kadar başarılı olursa olsun eksiktir, yarımdır” dedi.

•             Galatasaray’ın eski Başkanı Ünal Aysal’ın firması Unit International’ın, İran’da 4.2 milyar dolarlık doğalgaz kombine çevrim santralı için İran’la anlaştığı belirtildi.

•             Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Rusya — Türkiye arasındaki krizden çıkmak için ortak komisyon oluşturulması teklifini Moskova’ya yeniden önerdiğini belirtti.

•             Değişim Hareketi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği arasındaki anlaşmanın uygulanması için ortak heyet belirlendi.

•             Irak Parlamentosu Kürd Parlamenteri Dr. Ferhad Qadir: Kürdistan Bölgesi partilerinin grup başkanvekilleri ile Irak Başbakanı İbadi arasında gerçekleşen toplantıda bazı konularda anlaşmaya varıldı. Kürdistan İttifakı, Peşmerge maaşının ödenmesi, %17’lik Kürdistan bütçesi ve petrol satışlarından elde edilen gelirlerin gönderilmesi konularında garanti istedi.

•             Suriye dışişleri bakanı Velid El Muallim, BM'ye yazdığı mektupta, çeteleri Halep'in etrafında güvenli bölgelere yönelik saldırılarında Türkiye koordine ettiğini belirtti.

•             DAİŞ, Lazkiye'deki Yamadi Mülteci Kampını silahlı birliklerinin karargâhı olarak kullanıyor.

•             Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandian, İran Dışişler Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Tahran’da görüştü.

•             İran ve Irak hariç 34 İslam ülkesinin orduları için Riyad’da ramazan ayı içinde ortak bir koordinasyon merkezi kuracağı bildirildi.

•             ABD Afrika Özel Harekât Komutanı Tuğgeneral Donald Bolduc, ABD ve Avrupa’nın Libya'da DAİŞ varlığını sona erdirmek için ikinci kez saldırı düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

07.06.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1422. gününde devam ediyor

•             HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dokunulmazlıkları kaldıran anayasa değişikliğini onaylaması için son güne kadar beklemesini HSYK kararnamesiyle ilişkilendirdiğini belirtti.

•             İstanbul'da 7 polis 4 vatandaşın hayatını yitirdiği saldırı sonrası Çankaya Köşkü'nde toplantı yapıldığı belirtildi. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Valisi Vasip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldı.

•             AKP Parti MKYK üyesi Ayhan Oğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dokunulmazlık yasasını veto edebileceğini söyledi.

•             Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada; Fırat'ın batısında DAİŞ’e yönelik operasyonlarla ilgili olarak, "Fırat’ın doğusunda YPG’liler lojistik destek vermek istiyorsa o ayrı ama özellikle operasyonlar bittikten sonra batısında bir tane bile YPG’li istemeyiz. ABD de bu konuda garanti verdi" dedi.

•             Adalet Bakanlığına göre, TBMM ve bakanlıkta çeşitli suçlardan 152 milletvekili hakkında 800 fezleke bulunduğu belirtildi.

•             Türkiye, Maraş’a Suriye sınırına 10 TIR ve 25 İtalya askeri ile patriot sevkiyatı yaptı.

•             Musul’da 19 Kürt kadın, demir kafeslerin içinde, canlı canlı şehir meydanında çeteler tarafından yakıldı. Kadınların, seks kölesi olmayı reddettikleri öğrenildi.

•             Baas Partili Hediye El Abbas, Suriye Halk Meclisi’nin ilk kadın başkanı oldu.

•             KDP Politbüro Üyesi Şex Ethem Barzani: “KDP Süleymaniye’de örgütleniyor” dedi.

•             Suriye Haber Ajansı SANA, Rusya Federal Hükümetine bağlı Rusya Segodnya Kurumu kapsamında yer alan Sputnik Radyosu ile mesleki alanda ikili işbirliği ilişkilerini geliştirme anlaşması imzaladı

•             KYB Başkanı Celal Talabani ve Kürt Bölgesi İstihbarat ve Savunma Ajansı Sorumlusu olan oğlu Lahor Ceng Talabani başkanlığında bir heyet Kobanê'de incelemelerde bulundu.

•             El Nusra Cephesi'nin Genel şer'i kadısı sıfatlı ideoloğu Dr. Sami el Ureydi: "Suriye toprakları Alevilerden arındırılmalıdır" ve "Onlar Yahudi ve Hıristiyanlardan daha kâfirdirler, edilmeleri gerekiyor” dedi.

•             Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandian, İran Dışişler Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Tahran’da görüştü.

•             Avrupa ve Asyalı firmalara ait 25 dev petrol tankeri, İran petrolünü uluslararası piyasalara taşıdığını, hali hazırda firmalar İran petrolünü charter şeklinde satın aldığını ve piyasada bu konuda herhangi bir sıkıntı olmadığını yazdı.

•             İran Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Yardımcısı Sorena Settari, İran – Rusya teknolojik işbirliği yüksek komisyonunun üçüncü oturumuna katılmak üzere Rusya’ya gitti, iki günlük ziyaret sırasında, iki ülke nano ve biyo teknoloji, tıbbi malzeme ve teçhizat, bilim temelli projeler gibi alanlarda 40’a yakın ortak proje yürütecek.

•             Alman Federal Meclisi Başkanvekili Claudia Roth, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman milletvekillerine yönelik açıklamalarını eleştirerek, Erdoğan'ın 'apaçık tahrikçilik yaptığı' suçlamasında bulundu.

•             Almanya ve Britanya bakanlıkları, vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmeme uyarısında bulundu.

•           Rusya Savunma Bakanlığı; “Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesindeki El Aşara şehrinde hava saldırısı düzenlemedi” dedi.

•            Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova ve Washington'ın Suriye'nin Rakka vilayetindeki gelişmelere dair "ABD ile her gün iki kez olmak üzere bilgi paylaşımı gerçekleştiriyoruz"  dendi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 01-07  HAZIRAN  HAFTALIK  KRONOLOJI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.