BASIN BÜLTENLERİ 03/04 MAYIS 2016
Basın Bültenleri / 05 Mayıs 2016 Perşembe Saat 08:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

HABER ARALIĞI:03.05.2016-04.05.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  CPT ÜÇ YIL SONRA İMRALI’DAYDI!

ü  Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nden (CPT) bir heyet üç yıl aradan sonra ilk kez, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi’ni ziyaret etti. Açıklamada ziyaret nedeni, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan dört mahkûmun cezaevi koşullarını ve uygulamaları incelenerek, 2013 yılındaki ziyarette Türkiye’ye yapılan tavsiyelerin yerine getirilip-getirilmediğini görmek olduğu açıklandı. (CPT İnternet Sitesi-Avrupa)

ü  İŞSİZ GAZETECİLER ÜLKESİ TÜRKİYE

ü  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyle açıklamasında, Türkiye’de yılda ortalama 500-1000 gazetecinin işsiz bırakıldığını belirtti.(Birgün-Türkiye)

ü  ORHAN PAMUK'TAN AB'YE TÜRKİYE ÇAĞRISI

ü  Hollanda’da katıldığı bir televizyon programında konuşan Yazar Orhan Pamuk Avrupa ülkelerine, "İnsan hakları ihlalleri konusunda Türkiye'ye karşı daha sert tavır almaları" gerektiğini belirtti. (Nieuwsuur Tv-Hollanda)

ü  'BAŞBAKAN İSTİFA ETTİ, ERDOĞAN KABUL ETMEDİ' İDDİASI

ü  Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıklara dair ikili 1 saat 40 dakika görüşme yaptı. Görüşme ardından herhangi bir açıklama gelmedi. Davutoğlu’nun istifa talebinde bulunduğu ancak reddedildiği iddia edildi. (Habertürk-Türkiye)

ü  ‘AKP'DEKİ GELİŞMELER NEREYE GİDER’

ü  Davutoğlu, MKYK’da yaşananlardan sonra mesajını dünkü grup toplantısında verdi. Kimine göre manifesto gibi bir konuşmaydı. Başbakan konuşmasının neredeyse tamamını bir konuya ayırdı. Ve AK Parti genel başkanı seçildiği günden bu yana en kısa konuşmasını yaptı. Kürsüde yarım saat kaldı.  Bu bir kılıç çekme konuşması değildi. Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisinde dört kırılma noktasından söz ediliyor: 1 - 7 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili listeleri konusunda yaşanan kırgınlık. 2 - 12 Eylül kongresi öncesinde MKYK listesine öfkeli bir şekilde müdahale. 3 - Bakanlar Kurulu listesinde yaşanan gerilim. 4 - MKYK’da yetki devri. Peki bu ilişki tamir edilemez bir noktada mı?  O noktada olmadığı söyleniyor. Çözüm zor ama imkânsız değil. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye-Abdulkadir Selvi)

ü  DOKUNULMAZLIKLARDA İKİ MADDE KABUL EDİLDİ

ü  TBMM Anayasa Komisyonunda vekillerin dokunulmazlıkları maddesi kabul edildi. Anayasanın "yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacağı belirtildi. 2 maddede, AKP, CHP, MHP’nin oybirliği yaptı. HDP’lilere ait olmak üzere 136 vekilin 619 fezlekesi var. (AA-Türkiye)

ü  DÜNDAR VE GÜL'ÜN YARGILANDIĞI DAVANIN SAVCISI "CASUSLUK YOK" DEDİ

ü  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davaya ilişkin duruşma savcısı Evliya Çalışkan mütalaasında, Yargıtay içtihatlarında “casusluk ve casusluk amacıyla belge bilgi temin edip açıklama” suçları için öngörülen unsurların gerçekleşmediğinin kabulünün gerektiğini ifade etti. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  DİNK'İ VURAN OGÜN SAMAST'I ALTI İSTİHBARATÇI GÖZLEMİŞ

ü  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından yapılan binlerce kamera görüntüsünün incelenmesi sonucu o dönem Jandarma İstihbaratta görevli 1 yüzbaşı ile 5 astsubayın görüntüleri bulunduğu açıklandı.(Akşam Gazetesi-Türkiye)

ü  TÜRKİYE İSRAİL'E YÖNELİK NATO VETOSUNU KALDIRDI

ü  AKP Hükümeti, İsrail’e yönelik NATO vetosunu kaldırdığı ifade edildi. (Aktif Haber-Türkiye)

ü  POLİS 20 BİN HAKİM VE SAVCININ BİLGİLERİNİ KOPYALADI

ü  Adalet.org’ internet sitesinin kurucusu Hakim Aydın Başer yaptığı açıklamada; Aralarında hâkim ve savcıların da bulunduğu 20 bin hukukçunun özel yazışmalarının da yer aldığı ‘adalet.org’ isimli internet sitesinin veri tabanı polis tarafından kopyalandığını ifade etti. (Sosyal Medya-Türkiye)

ü  DAİŞ'İN PROPAGANDA KİTABI KÜTÜPHANELERDE!

ü  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, DAİŞ’in propaganda kitabı olan “Esad’ın suç rejimine karşı ideal mücadele dersleri” adlı kitapçığını basan İstanbul’daki Guraba Yayınevi’nden birçok kitap aldığı ve Türkiye’deki halk kütüphanelerine dağıttığı ortaya çıktı.(Siyasi Haber-Türkiye)


ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  BM'DEN HALEP İÇİN ÇAĞRI

ü  BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban Ki-mun, Halep kent merkezi ve civarında çatışmaların tehlikeli bir biçimde artışından ve sivil kayıplar ile yıkımlardan büyük endişe duyduğunu bildirdi. Ban, Şam ve Lazkiye'de geçici olarak uygulanan çatışmaların durması uygulamasının, başta acilen Halep olmak üzere diğer bölgelere genişletilmesini istedi.(Timetürk-Türkiye)

ü  ABD SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGEYE HALA KARŞI

ü  Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest,  Suriye'de güvenli bölge oluşturulması hakkında fikirlerinin değişmediğini ve karşı olduklarını belirtti. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  KERRY: 'ESAT DURDUKÇA BU SAVAŞ BİTMEZ'

ü  Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,  “(Siyasi) Geçiş için hedef tarih 1 Ağustos. Şu anda Mayıs’a geldik. Esat orada (iktidarda) durdukça muhalefet savaşmayı durdurmayacak” dedi.(Amerikanın Sesi-ABD)

ü  DAİŞ VE NUSRA ARASINDA BİR İLK

ü  DAİŞ ve Nusra Cephesi, ilk kez rehine takas etti. Deyr ez Zor’da yapılan bu ilk takasa ilişkin ilk teklif DAİŞ’den geldi. Nusra Cephesi'nin serbest bıraktığı DAİŞ çetelerin çoğunun yabancı olduğu, Takas edilen rehin Nusra'cıların 12’sinin Halep'in kuzeyindeki çatışmalar sırasında DAİŞ'in eline düşenlerden oluştuğu belirtildi. (Fars News-İran)

ü  BM SURİYE TEMSİLCİSİ MOSKOVA'DA ATEŞKESE DESTEK ARIYOR

ü  Birleşmiş Milletler‘in Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura; yeni ateşkes girişimine destek aramak üzere Moskova'da ziyarette bulundu. (Sputnik-Rusya)

ü  OBAMA'DAN ESAD'A MEKTUP

ü  ABD Başkanı B.Obama, Temsilciler Meclisi ile Senatoya mektup göndererek "ABD, Esad rejimine acımasız savaşı durdurması, çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kalması, insani yardımların ulaştırılmasına davet etmekte" (Reuters-İngiltere)

ü  TÜRKİYE’DEN HALEP’E 6 BİN TERÖRİST GİRDİ

ü  Suriye Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi yaklaşık 2 hafta önce Türkiye’den Suriye’ye 6 binden fazla çetelerin girdiğini söyledi. (Sana-Suriye)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

ü  GORAN LİDERİ TALABANİ’Yİ ZİYARET ETİ

ü  Goran lideri Newşirvan Mustafa, Süleymaniye’de Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani’yi ziyaret eti. Görüşmede Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed, Behruz Gelali, Dr. Muhammed Sabır ve Lahur Genci  de hazır bulundu.(Pukmedia-Başur)

ü  BEŞİR KÖYÜ YEREL GÜÇLERE BIRAKILACAK

ü  Peşmerge Güçleri Güney Kerkük Komutanı Binbaşı Mihemed Qadir: Kerkük’ün güneyindeki stratejik öneme sahip Beşir köyün çevresindeki 2 köyün kontrolünü yerel Haşdi Şabi milis gücüne bırakacağını söyledi. (Erbil Radyosu-Başur)

ü  MUSUL BÖLGESİNDE İKİ GÜNLÜK SALDIRILARIN BİLANÇUSU

ü  DAİŞ Peşmerge Güçleri’nin bulunduğu Musul’un Tıl Skof, Başika, Hazır, Naweran, Badoş ve Güver cephelerine saldırılarında; Çatışmaların sonunda 10 Peşmerge yaşamını yitirdi, 25 Peşmerge de yaralandı, bir Amerikalı asker de hayatını kaybetti. Örgüte ait 42 araç infilak ettirildi ve 100 DAİŞ çetesinin öldüğü çatışmalarda, 50’si ise yaralı ele geçirildi. Tıl Skof’a bağlı 2 köy ve bir nahiye DAİŞ’in kontrolüne girdi.( Basnews-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  "DAİŞ SURİYE'DEN MUSUL'A GÜÇ KAYDIRIYOR"

ü  Newêran Cephesi Komutanı Serbest Tirwanişî;  ‘‘DAİŞ Suriye’den Musul’a güç kaydırdığını’’ belirti. (Basnews-Başur)

ü  GÜNEY KORE İLE İKİLİ TİCARET HACMİ 18 MİLYAR DOLARA YÜKSELİYOR

ü  Güney Koreli mevkidaşı Park Geun Hye ile birlikte katıldığı iki ülke heyetlerinin ortak oturumunda 19 işbirliği belgesi imzalandıktan sonra açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; İran ve Güney Kore arasındaki ikili ticaret hacmi yılda 18 milyar dolara yükseleceğini, iki taraf ikili ticaret hacmini yılda 6 milyar dolardan 18 milyar dolara yükseltmeyi kararlaştırdığını söyledi.(Farshaber-İran)

ü  İRAN'DAN VATANDAŞLIK KARARI

ü  İran, ülke içi ya da dışındaki çatışmalarda ‘şehit’ olan yabancı uyruklu görevlilerin ailelerine vatandaşlık verilmesiyle ilgili kanun tasarısını onayladı. Kanuna göre vatandaşlık hakkı, başvurudan itibaren en geç bir yıl içinde elde edilebilecek. Düzenleme, 1980-1988 yılları arasında İran ile Irak arasında yaşanan savaşta şehit olan yabancıları da kapsıyor.(Tesnim Haber-İran)

ü  ZARİF’LE MALEZYALI MEVKİDAŞININ GÖRÜŞMESİ

ü  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Tahran’ı ziyaret eden Malezya Dışişleri Bakanı Anife Aman’la görüştü. Görüşmede ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldı. (Parstoday-İran)

ü  3 AY İÇİNDE 16 TİCARİ HEYET İRAN'I ZİYARET ETTİ

ü  İran hükümet sözcüsü Muhammed Bakır Nevbaht; Kapsamlı Ortak Eylem Planı icrası üzerinden geçen, üç ay içinde muhtelif ülkelerden 16 ticari heyetin, içinde 8 cumhurbaşkanı, beş başbakan ve üç meclis başkanının İran ile ilişkilerini geliştirmek ve yatırım meselelerini görüşmek için İran'ı ziyaret ettiklerini söyledi. (Parstoday-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  İNGİLTERE’DE ‘ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI’

ü  İngiltere'de sendikalar parlamentoda düzenledikleri bir toplantıyla ‘Öcalan'a özgürlük’ kampanyası başlatıldığını duyurdu. İngiltere, Galler ve İskoçya'nın en büyük ikinci sendikası olarak 1.3 milyon üyeye sahip olan Unison sendikası İskoçya yetkilisi de toplantıya katılarak kampanyaya destek verdiklerini açıkladı. Ülkenin en büyük 3 sendikası 3 milyon 450 bin kişi ile "Öcalan'a Özgürlük" kampanyası başlatırken İngiltere'deki 15 ayrı sendika da kampanyaya destek verdiği kaydedildi. (Reuters-İngiltere)

ü  DANİMARKA SINIR KONTROLLERİNİ UZATIYOR

ü  Danimarka Uyum Bakanı Inger Stojberg başkent Kopenhag'daki açıklamasında, "Alışılmadık ölçüde yüksek olan sığınmacı ve göçmen sayısına karşı alınan tedbirin süresi 2 Haziran'a kadar uzatıldı" dedi. (İncenews-El-Nusra)

ü  BEYAZ SARAY: 11 EYLÜL SALDIRISINDA ARABİSTAN'IN ROLÜ YOK

ü  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest yaptığı açıklamada; Arabistan'ın 11 Eylül 2001'deki saldırısıyla ilgili bir irtibatının olduğuna dair bir hiç bir delilin olmadığını söyledi. (Fars Haber-İran)

ü  ABD BAŞKANLIK ÖN SEÇİMLERİNDE KAZANANLAR TRUMP VE SANDERS

ü  ABD’de başkanlık seçimleri kapsamında bugün gerçekleştirilen ön seçimleri Cumhuriyetçi Parti’de  Donald Trump, yüzde 53.3 oy alırken Demokrat Parti’de ise aldığı yüzde 52.5 oy ile Bernie Sanders  kazandı.(Amerikanın Sesi-ABD)

ü  SUUDİLER, YEMEN’DE 4500 ASKER KAYBETTİ

ü  Yemen Kongre Partisi liderlerinden Abduh Muhammed el-Cundi: Suudilerin 1 yılı aşkın bir süre boyunca devam eden Yemen savaşında 4 bin 500 askerini kaybettiğini, Yemen ordusu ve Ensarullah’a mensup Halk Komitelerinin de 350’den fazla Suudi tankını ve zırhlı aracını imha ettiğini söyledi.(Er-Re’y gazetesi-Suudi Arabistan)

ü  GAZZE SINIRINDA SAVAŞ DURUMUNA GEÇİLDİ

ü  İsrail askerleri Hamas ve islami cihada ait Refah ve Şucaiye bölgesindeki askeri merkezleri tanklarla vurması üzerine, Gazze Mücahidleri de Gazze sınırında devriye gezen İsrail jipini vurarak imha etti. (İslami davet-İran)

ü  SURİYE’DE ATEŞKESE KATILAN BÖLGE SAYISI 90 OLDU

ü  Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi; Suriye’nin Şam, Humus ve Halep bölgelerindeki 3 yerleşim birimi temsilcileriyle ateşkes anlaşmasının imzalandığını, Ateşkese katılan yerleşim birimi sayısı 90’a çıktı” dendi. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA NATO'YA KARŞI ÜÇ TÜMEN DAHA KURUYOR

ü  Rusya, NATO'nun yeni kuvvet kaydırma hazırlığına karşı batı sınırında 2, güneyde yeni 1 tümen kurma kararı aldı. (Dünya bülteni)

ü  RUSYA ULUSAL MUHAFIZ BİRLİKLERİ, KALAŞNİKOV KULLANACAK

ü  Rusya Savunma Bakanlığı Kamu Danışma Kurulu üyesi Ruslan Puhov; Ulusal Muhafız birliklerinin AK-74M tipi modern otomatik tüfeklerle donatılacağını, Rus yetkili, AK-74M'de bulunan özellikler sayesinde bu tüfeklerin 300 metreye kadarlık uzun mesafeli seri atışlarda etkinliği 1,5 kat artırdığını söyledi. (İzvestiya gazetesi-Rusya)


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 


 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  0304  MAYIS  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.