BASIN BÜLTENLERİ 18/19 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 21 Nisan 2016 Perşembe Saat 15:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

HABER ARALIĞI:18.04.2016-19.04.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  ‘MERKEL, ERDOĞAN'I MEMNUN ETMEK İÇİN MEDYAYI SUSTURUYOR'

ü  Türkiye ve Almanya arasındaki ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret' geriliminde, Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında 'Erdoğan'a hakaretten' soruşturma açılabilmesi için Merkel hükümetinden izin verildi. İnanılmaz gözükse de söz konusu gazeteci şimdi 5 yıl hapis yatma riskiyle karşı karşıya. Ancak daha da inanılmaz ve mide bulandırıcı olan şey, Alman hükümetinin ve Angela Merkel'in soruşturmanın önünü açması oldu. Ancak Merkel, Türkiye'de ifade özgürlüğüne karşı kan dondurucu bir kampanya yürüten Erdoğan'ın taleplerine duyarsızca boyun eğdi. Bir Türk gazeteci olsaydınız nasıl hissederdiniz, bir düşünmeye çalışın. Kimse Erdoğan'ın sapkın birisi olduğuna inanmıyor. Ancak özgür ve çoğulcu bir toplumda bir komedyenin bu yönde bir şaka yapmaması için bir neden de yok. Tüm AB entegrasyon süreci demokrasinin darbe almasından ibaret. Öyle gözüküyor ki bu projeyi korumaya çalışmak ifade özgürlüğüne de darbe indiriyor. Eğer isterse Erdoğan yine göçmen selini başlatabilir. Bunun sonuçları da sadece Merkel için değil, tüm AB projesi için yıkıcı olur. (Daily Telegraph Gazetesi-İngiltere- Boris Johnson)

ü  CHP: ERDOĞAN, PYD’YE 3-4 AY SONRA TERÖR ÖRGÜTÜ DEMEYECEK

ü  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Rıza Sarraf davası artık siyasi bir şantaj davasıdır, hukuki bir tarafı kalmamıştır bu işin. Göreceğiz ki Recep Tayyip Erdoğan Amerika’ya gidip döndükten sonra, şimdi onu düşünüyor İran ile dünkü konuya baktığım zaman bunu daha iyi algılayabiliyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki 3-5 ay içerisinde çözüm sürecini tekrar başlatma ihtimali yüksek. Ayrıca PYD’ye 3-4 ay sonra terör örgütü demeyecek ”dedi. (T24-Türkiye)

ü  'SOSYAL BOZULMALAR' RAPORUNA GÖRE: 181 BİN 36 ÇOCUK GELİN VAR!

ü  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, hazırladıkları;‘Sosyal Bozulmalar’ raporuna göre, son 13 yılda boşanmalar yüzde 37, fuhuş yüzde 790, adam öldürme yüzde 261, çocukların cinsel istismarı yüzde 434, uyuşturucu bağımlılığı yüzde 678 ve cinsel taciz yüzde 449 arttı. Çocuk hükümlü sayısı 5 yılda 5 kat artış gösterdi. Geçen yıl, bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldı. Son 7 yılda kadın cinayetleri yüzde bin 400 arttı. Karabıyık, Türkiye’de 181 bin 36 çocuk gelin bulunduğunu belirtti. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  ‘DAİŞ 1 MAYIS'I HEDEF ALABİLİR'

ü  DAİŞ’in, Türkiye’yi 1 Mayıs’ta hedef alacağına dair Emniyet Genel Müdürlüğü uyarıda bulundu. Müdürlük, tüm illeri ve gayrimüslimlere ait ibadethaneler, vakıf binalarına, turistik tesislere ve temsilciliklerine yönelik muhtemel eylemlerine karşı da güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesini istedi. (Habertürk-Türkiye)

ü  ANKARA'DA OTOBÜSLERE SES DE KAYDEDEN KAMERALAR GELİYOR!

ü  Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan yeni protokolle, bütün EGO otobüslerinde ses kaydı yapabilen kamera uygulamasına geçileceği ifade edildi. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  ADALARDA 6 BİN 800 MÜLTECİ

ü  AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, mültecilerle ilgili yaptığı açıklamada; Yunan adalarında 20 Mart’tan sonra Türkiye’den geçiş yapmış 6 bin 800 mültecinin olduğunu bildirdi.  Şahin, "Zirvede yapılan anlaşma bu 6 bin 800 kişiyi kapsıyor.  Akın devam ederse 72 bin kişiye ulaşacak” dedi. (Karar Gazetesi-Türkiye)

ü  HÜSEYİN ÇELİK: “YIKILMALARI MUKADDER OLDU”

ü  ‘Bir ülkede gayrimemnunlar, ne kadar çoksa o ülkenin idare edilmesi o kadar zordur. Yeryüzünde gayrimemnunları sıfıra indirebilmiş bir rejim de, bir yönetim de yoktur. Ne var ki, gayrimemnunlar tolere edilebilir bir seviyede olursa o ülkede huzur ve barış olur. Aksi takdirde, çekişme, çatışma, kaos ve kargaşa olur. Herkes düşman safında birleşince de, yıkılmaları mukadder oldu. (Sosyal Medya- Türkiye)

ü  KİMLİK BİLGİLERİNİN SIZDIRILMASIYLA İLGİLİ RUSYA’YA BAŞVURULACAK

ü  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu bünyesinde soruşturmayı yürüten uzman ekip, kimlik bilgilerinin Romanya’nın ardından, Rusya’da yeni bir sunucudan da internete yüklendiğini belirledi. Başsavcılık yetkilileri, “Rusya ile son dönemdeki ilişkilerimizin bozuk olması nedeniyle bize yardım etmeleri konusunda endişelerimiz var. Ama olay hukuki bir konu olduğu için ümit ediyoruz gerekli yardımı yaparlar” dedi. (Habertürk-Türkiye)

ü  10 EKİM KATLİAMI SONRASI POLİS KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI: SÜPÜRÜN!

ü  10 Ekim'de Ankara'da gerçekleşen DAİŞ saldırısında 107 yurttaş hayatını kaybetmesinin ardından polis telsiz kayıtlarında ortaya çıkan konuşmalar: 2010 (İl Emniyet Müdürü): Şu olay yerindeki alakasız kişileri süpürün süratle. 3810: Efendim yaralılara müdahale ettiklerini söylüyorlar, bize saldırıyorlar, gaz kullanımı gerekiyor biraz daha bekleyerek yapmayı planlıyorum efendim uygunsa. 2010: Anladım ama o infiale yol açıyor yani provokatif şeyler de yapıyorlar bize saldırıyorlar olay yeri inceleme bak yaralılara müdahale bence şu ayakta falan olanların bi süpürülmesi lazım. 3810: Doğrudur efendim, süpüreceğiz. (Birgün-Türkiye)

ü  REYHANLI'DA 21 TANE ÇETE HASTANESİ VAR

ü  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde El Kaide bağlantılı örgütlerin yasadışı hastaneleri bulunuyor, bir doktor, tüm ciddi yaralıların Bab es-Selame ve Bab el-Hava sınır kapılarından geçirilerek Türkiye'deki hastanelere getirildiğini söylüyor. Doktor, Hatay'da 21 tane "enformel" klinik olduğunu açıklıyor. (Middle East Eye-ABD)

ü  DAİŞ'E TÜRKİYE'DEN KARGOYLA MALZEME GÖNDERİLİYORMUŞ

ü  Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısına göre DAİŞ’de malzeme, eleman ve maddi kaynak temin eden Abdulkadir C, malzeme temini etmek istediği kişilere whatsapp benzeri vb. mabil telefon uygulamalarıyla, malzemenin fotoğrafını atıyor. M.ǒnin, kargoları genellikle İstanbul’dan çok tanınmış kargo firmaları aracılığıyla Urfa ve Antep’e  yolladığı, kargoların Urfa’da Hesham A. ve Amal B. A. isimli kişilere, Antep’te ise D. B. isimli kişi ve T.B. isimli bilişim firması adresine iletildiği anlaşıldığı belirtildi. (Evrensel Gazetesi-Türkiye)

ü  NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG'DEN TÜRKİYE ZİYARETİ

ü  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg 20-21 Nisan’da Türkiye’de olacak. (Sputnik-Rusya)

ü  SINIRA ZIRHLI ARAÇ SEVKİYATI

ü  Antep’ten Kilis'e, tank ve zırhlı araçlar ile asker sevkiyatı yapıldı. Antep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan güvenlik önlemleri arasında yola çıkan tank, zırhlı araç ve askeri personelin yer aldığı konvoy gönderildi. Kilis’e ulaşan tank ve diğer zırhlı araçların, Öncüpınar Sınır Kapısı ile DAİŞ denetimindeki Bab bölgesinin karşısında bulunan Elbeyli İlçesi'ndeki sınırın hattına konuşlandırılacağı öğrenildi. (Haber7)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  SURİYE, BMGK’DAN TEPKİ GÖSTERMESİNİ İSTEDİ

ü  Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı BM genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiği iki ayrı resmi mektubunda, sorumsuzca atılan bu provokatör adımı kınamaları için derhal harekete geçmelerine çağırdı. (Sana Haber-Suriye)

ü  SURİYE’DE SEÇİMLERE KATILIM

ü  Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Başkanı Heşam Şiar, 8 milyon 834 bin 994 seçmenden 5 milyon 85 bin 444’ünün seçimlere katıldığına işaretle, bu rakamlara göre katılım oranının yüzde 57.56’ye çıktığını kaydetti. Ayrıca, seçim sonuçlarına itirazı olan adayların, en fazla 3 gün zarfında Anayasa Mahkemesine itirazlarını sunabileceğini belirtti.( Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  PYD İSVEǒTE TEMSİLCİLİK AÇTI

ü  PYD, İsveç’in başkenti Stockholm’de temsilcilik açtı. PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin kadın kolu YPJ’nin komutanı Nesrin Abdullah’ın da katıldığı açılış törenine İsveç’in birçok kentinden katılım oldu. Abdullah, hafta içinde İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile de görüşerek Suriye’de yaralanan PYD mensuplarının tedavilerinin İsveç’te yapılması talebinde de bulundu.( Dünya Bülteni-Türkiye)

ü  AHRAR’UŞ ŞAM’DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

ü  Aralarında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı gruplarla El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam'ın da bulunduğu örgütler, sivillere yönelik ordu saldırılarına karşılık vereceklerini açıkladılar. (Sol Haber-Türkiye)

ü  SURİYE, GOLAN TEPELERİNE ASKERİ OPERASYON MU DÜZENLİYOR?

ü  Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad;  Golan tepelerini geri alma seçenekleri arasında askeri seçenekte bulunduğunu ifade etti. ‘’Uluslararası kararlara göre de bu bölge işgal edilmiştir. Netenyaho her zaman olduğu gibi yalan söylüyor ve uluslararası güçlerin bu bölgede bulunması da bunun kanıtıdır” dedi. (Tesnim Haber-İran)

ü  SURİYE HEYETİ CENEVRE’DE DE MİSTURA İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Cenevre’de Suriyeliler arasındaki dolaylı diyalog görüşmelerinin 3. Turu çerçevesinde Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile BM’nin Cenevre’deki ofisinde bir araya geldi.( Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  SURİYE REJİMİ HAVA HARP OKULU DIŞINDA İLK FİLOYU OLUŞTURDU

ü  Hava Harp okuluna ait 6 L¬39 Albatros uçağının T¬4 havaalanına taşındığını, sadece 2 uçak bulunan T¬4 havaalanında bu tipten uçakların sayısının 8’e ulaştığını belirtti. Bu tipteki avcı uçakları rejim uçaklarının Tedmur’da daha sonra Al Qaryatayn’da yaptığı gece hava operasyonlarına katıldı. Pilot Tuğgeneral Yusuf Al Hasan komutasında Hava Harp Okulu pilotlarından yaklaşık 20 pilot ve 8 uçak tutarındaki bu uçaklardan bir filo oluşturulduğunu ve T¬4 hava alanı kapsamında 1.Filo binasında konuşlandıklarını açığa çıkardı. (21yyte-Türkiye)

ü  SURİYELİ MUHALİFLER CENEVRE’DEN ÇEKİLME TEHDİDİNDE BULUNDU

ü  Riyad heyetinin genel koordinatörü Riyad Hicab, Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonlarını sürdürmesi halinde Cenevre görüşmelerinden çekileceklerini söyledi. (El Arabiya-Suudi Arabistan)

ü  TÜRKİYE REJİMİ SURİYE’YE DÜŞMANLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye rejiminin Suriye’ye yönelik düşmanlığını muhtelif şekillerde sürdürdüğünü, Rusya’nın da AB’nin bu konuda tepki göstermemesinden endişeli olduğunu ifade etti. Suriye ve Türkiye sınırlarının kontrol edilmesinde müdahale etme çağrısına rağmen Türkiye’den Suriye’ye terörist ve askeri destek geçişinin devam ettiğini söyledi. (Sana-Suriye)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  KÜRDİSTAN İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞINDAYIZ

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ‘‘Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçleri için gerekli yardımlar için çözüm arayışındayız. Ancak Kürdistan Bölgesi’ndeki kriz Irak krizi ile aynı dönemine denk geldi’’ ifadelerini kullandı. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  ERDEBİL TÜRKİYE KENTLERİ İLE KARDEŞ OLMAK İSTİYOR

ü  Türkiye’nin Tebriz Büyükelçisi Çağlar Fahri ile görüşen İran’ın Erdebil Büyükşehir Belediye Başkanı Hamid Lütfullahian; İran ve Türkiye’nin ortak yönlerine işaretle Erdebil kenti ile Türkiye kentleri arasında ilişkilerin geliştirilmesini, Erdebil’de caddeleri Türkiye’nin kentlerinin adıyla adlandırılmasını ve bil mukabil Türkiye kentlerinde Erdebil’in adı kullanılmasını istedi. (FarsHaber-İran)

ü  MECLİS’İ ACİLEN TOPLANMAYA ÇAĞIRIYOR

ü  Başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamada, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunları çözmesi ve engelleri aşması için Meclis’in acilen toplanmasını istedi.( Basnews-Başur)

ü  ÇEKİLMEYE HAZIRIZ!

ü  Komel Politbüro üyeleri parti liderleri Ali Bapîr başkanlığında Erbil’de toplandı. Toplantı sonunda, Kürtlerin çıkarı doğrultusunda Bağdat’tan çekilmeye hazır olduklarını, Irak’taki hükümet ve siyasi oluşumlar arasında gün geçtikçe sorunun arttığı, farklı oluşumlar arasında ayrılıkların meydana geldiği belirtildi.( Zernews-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

ü   “İRAN ASKERİ DONANIMI ORTADOĞU’YU SİLAH REKABETİNE SOKABİLİR”

ü  İran ordusunun askeri donanım yönündeki performansı çok yakın zamanda Ortadoğu’yu bir silah rekabeti içerisine sokabilir ve Amerika’nın bölgedeki müttefiklerini gelişmiş silahlar alımına itebilir. Aynı şekilde İsrail’i de askeri gücünü artırmak yönünde tetikleyebilir.  İran Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Destek Bakanı Hüseyin Dehkan 6 milyar dolarlık silah alımı listesini Moskova’ya teslim etti. Yakhont gemi savar  füzeleri, uzun menzilli Su-30 bombardıman savaş uçağı, T-90 tankları ve diğer askeri donanımlar bu listede yer almaktadır. (American Enterprise-ABD- Frederick Kagan-John Miller)

ü  İRAN VE AB NÜKLEER İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRİYOR

ü  Avrupa Birliği ve İran Atom Enerjisi Kurumu, barışçıl nükleer enerji alanında işbirliğine başlamaya hazır olduklarını duyurdu. Bu karar, AB Enerji Komiseri Arias Kanite ile İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi’nin görüşmesinde alındı. (Farsnews-İran)

ü  İRAN VE HİNDİSTAN İLİŞKERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

ü  Tahran’a gelen Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Suvarac, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ile görüştü. Görüşmede, Tahran ve Yeni Delhi ilişkilerini geliştirme yollarını, özellikle iki ülke arasında askeri işbirliği ve Afganistan, Irak, Suriye ve bölgenin diğer önemli gelişmeleri görüştü. (Farsnews-İran)

ü  İRAN VE AB BANKALARININ İŞBİRLİĞİ YOLUNDA ENGEL YOK

ü  AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini; Avrupa bankalarının İran’a gelmesi İran’ın yararına olduğu kadar Avrupa’nın çıkarları ile de örtüştüğünü ve bu yüzden Avrupa’nın bu alanda sabotaj yapması için hiç bir gerekçe bulunmadığını, bir kaç Avrupalı banka ve firmanın da İran ile anlaşma imzaladıklarını kaydetti. (Farsnews-İran)

ü  İRAN FÜZELERİNİN YERALTINDAN FIRLATILMASI ŞAŞIRTICI OLUR

ü  İran’ın füze gücü hakkında bir rapor yayımlayan Avition Week askeri dergisi; İran’ın yeraltındaki füze üsleri bu ülkenin balistik füzelerini uyduların gözünden sakladığını, İran’ı yeraltında füze saldırılarında şaşırtacak düzeyde hazırlıklı yaptığını, bu füzelerinin en belirgin hedefi korsan İsrail olduğunu ve bu yüzden bölgede Arap rejimleri füze savunma sistemleri satın almaya başladığını yazdı. (Avition Week-ABD)

ü  İRAN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDAN AÇIKLAMA

ü  Pakistan ile İran'ın ortak gerçekleştireceği askeri tatbikat  hakkında açıklama yapan İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibullah Siyari;" Pakistan savaş gemileri filosu 4 gün süren  yolculuğun ardından İran'a varmış bulunmaktadırlar. Yarın İran savaş gemileri  filosu ve Pakistan'a ait savaş gemileri  Bender  Abbas  körfezinde  askeri  tatbikat düzenleyecektir’’ dedi. (Tesnim Haber-İran)

ü  7 BİN AJAN İŞ BAŞINDA!

ü  İran’ın başkenti Tahran polis şefi Hüseyin Sajedinya; Tahran’da, “günahkârları” tespit etmek için 7 binden fazla ajan olduğu, önceliklerinin, başörtü kontrolü, yollarda eylem düzenlenmesi ve kadınlara yönelik tacizlerin engellenmesi olduğunu söyledi. (Mizan Online-İran)

ü  DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF NEWYORK’TA

ü  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sadık Hüseyin Caberi ile birlikte, iklim değişikliği anlaşması imza törenine katılmak amacıyla New York’a gitti. (Fars haber-İran)

ü  İRAN’IN PETROL İHRACATI GÜNDE 2 MİLYON VARİLE ULAŞTI

ü  İran’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Şeriatmedari; Günde 2 milyon varil ham petrol ihracatı yapmak, Bercam nükleer anlaşmasının ilk getirilerinden biri olduğunu, ancak şimdi Bercam nükleer anlaşmasından sonra İran’ın ham petrol ihracatı yeniden yükselmeye başladığını kaydetti. (Fars haber-İran)

ü  RİYAD’IN İRAN KARŞITI BİLDİRİYİ ONAYLATMA ÇABASI BAŞARISIZ OLDU

ü  Suriye ve Türkiye meseleleri uzmanı Danial Abdulfettah; Arabistan’ın İİT liderler zirvesinde İran karşıtı hedeflerine ulaşamadığını, aslında İİT esas amacı olan Filistin ülküsünü savunmaktan uzaklaştığını, bazı malum rejimler İİT’nin diğer üyelerini kendi saflarına çekmek için milyarlarca dolar harcadığını söyledi. (Shafaqna-İran)

ü  GÜNEY KORE CUMHURBAŞKANI TAHRAN’A GELİYOR

ü  İran’ın Cumhurbaşkanı özel kalem müdürü yardımcısı Perviz İsmaili; Güney Kore Cumhurbaşkanı Bayan Park Geon He, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin resmi daveti üzerine 1 Mayıs’ta Tahran’a geleceğini açıkladı. (Ydh-İran)

ü  BELÇİKA MECLİS BAŞKANI İRAN’A GELİYOR

ü  Belçika Senato Meclisi Başkanı Zigmond Brag, İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani daveti üzerine gelecek hafta İran’a geliyor. Brag’ın Tahran’da Laricani’nin yanı sıra, İranlı diğer bazı üst düzey yetkililerle ikili ilişkileri görüşmesi bekleniyor.( Farshaber-İran)

ü  MECLİS BAŞKANI LARİCANİ RUSYA YOLCUSU

ü  Rusya Duma Meclisi Başkanı Sergei Narişken’in daveti üzerine, İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Avrasya Meclis Başkanları zirvesine katılmak üzere Rusya’ya gitti. (Rushaber-Rusya)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

ü  ARAP PARLAMENTOSU, HİZBULLAH’I TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİ

ü  Mısır Parlamento Sözcüsü Ahmed bin Muhammed el-Cerevan, başkenti Kahire’de gerçekleştirdiği oturumunun ardından; ‘’Hizbullah’ı bölgedeki pek çok ülkenin güvenliğinin altını oymakla suçlayıp Parlamento üyeleri Hizbullah’ın terör örgütü olarak kabul edilmesine karar verdi’’. (Naharnet-Lübnan)

ü  MISIR CUNTASI VE FRANSA'DAN ORTAKLIK ANLAŞMASI

ü  Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Mısır da görüştü. Sisi; Faiz Sirac liderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni desteklediklerini ve Libya ordusuna silah yardımı yapılmasının gerektiğini, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi yanlısı Libya güçlerinin komutanı General Halife Hafter'in desteklenmesi gerekiyor dedi. Görüşmenin sonunda iki liderin huzurunda iki ülke yetkilileri 14 ayrı anlaşma ve mutabakat zaptına imza attı.( İncanews-Suriye)

ü  DOHA ZİRVESİ SONUÇSUZ SONA ERDİ

ü  Doha’da petrol üretiminin seviyesini dondurmak amacıyla düzenlenen zirve sonuçsuz sona erdi. Zirveye petrol üreten 17 ülke katılırken, İran zirvede yer almadı. Arabistan ve Katar, İran’ın da üretim tavanını dondurması gerektiği üzerinde ısrar etti, İran Petrol Bakanı Zengene bundan önce İran’ın üretim seviyesi yaptırımlardan önceki dönemin seviyesine ulaşıncaya kadar üretimi arttıracaklarını açıkladı.( Farsnews-İran)

ü  BATI ŞERİA’DA HİZBULLAH'A DESTEK MİTİNGİ

ü  Filistin özgürlük halk cephesi Batı Şeria bulunan Filistinli ve Golan Dürzilerinden olan onlarca kişi, Lübnan Hizbullahı'na destek vermek amacıyla Ramallah'ın Kefer Neme şehrinde protesto gösterisi düzenledi. (Yedioth Ahernevt-İsrail)

ü  SURİYE’YE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

ü  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bir telgraf yollayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın cihatçılarla yürütülen mücadelede her zaman Şam’ın yanında olduğunu söyledi. (Sana-Suriye)

ü  TÜRKİYE-SURİYE SINIRI KAPATILMALI

ü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Obama ile görüşmesinde “terör örgütlerine terörist ve silahların sızdığı” Türkiye ile Suriye sınırının kapatılması gerektiğini ifade etti. Rusya ve ABD'nin Suriye konusundaki hem "özel servisler" hem de "savunma makamları üzerinden koordinasyonu güçlendirme" konusunda anlaştılar. (Sputnik-Rusya)

ü  ABD VE RUSYA HALEP’TEKİ DURUMLARI GÖRÜŞÜYOR

ü  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov; Rusya ve ABD’nin özel kanallar aracılığı ile Halep Kentine ilişkin durumlar ve Suriye’de çatışmaları durdurma anlaşmasının nasıl korunup pekiştirileceği meselelerini görüştüğünü açıkladı. (Interfax-Rusya)

ü  SURİYE’DEKİ SAVAŞI KİMSE KAZANAMAZ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki savaşın kazanılmasının mümkün olmadığını ve “Beşar Esad’ın savaşı kazanma olasılığına gelince, bu savaşı kimse kazanamaz. Bunu tüm uzmanlar kabul ediyor. Bazı dış oyuncular var ki, yönetimi güç yoluyla devirme hayalini besliyor. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA SALDIRI İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

ü  Polonya Savunma Bakanı Macierewicz, Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki eylemlerinin saldırı hazırlığı niteliğinde olduğunu belirtti. Bu konuda açıkça konuşmanın vakti geldi. Rusya, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek planını hiç beğenmedi. Moskova, Baltık Denizi’nin kendisine ait, NATO için ise kapalı bir bölge olduğunu göstermek istiyor. Rusya’dan bu tür eylemlerini bekliyordum. (Rzeczpospolita-Polonya)

ü  İRAN'A S-300 SEVKİYATI BU YIL TAMAMLANACAK

ü  Rusya'nın devlet savunma şirketi Rostech'in başkanı Sergey Çemezov, İran'a S-300 füzeleri sevkiyatının yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi. İran'a S-300 füze bataryalarının ilk partisinin teslim edildiğini doğruladı. "Sevkiyatı bu yılın sonuna kadar tamamlayacağız"  diye açıkladı. (İnterfax-Rusya)

ü  SURİYE VE MUHALİFLER ARASINDA ORTAK ZEMİN OLUŞTURULSUN

ü  AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini, İran Şam üzerinde nüfuzu fazla olan ve ayrıca Suriye yönetimini iyi tanıyan bir devlet olduğunu ve bu yüzden Suriye krizinde siyasi sürecin başarılı olabilmesinde uluslararası camiaya yardımcı olabileceğini belirtti. (Fars Haber-İran)

ü  SOSYAL MEDYAYA CIA MERCEĞİ!

ü  ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) sosyal medya hesaplarını kontrol altına almak için, sosyal medya kayıt şirketlerine yatırım yaptığı belirtildi. Haber, Dataminr, Geofeedia, Pathar, TransVoyant gibi sosyal medya paylaşımlarını kayıt altına alan şirketler, CIA tarafından desteklendiğini ve En geniş istihbarat yeteneklerini kullanmak isteyen CIA, sosyal medyada, kendine tehlike gördüğü kişi ve grupları bu yolla tespit edecekleri ifade edildi. ( The Intercept-ABD)

ü  PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILMALI

ü  Danimarka Sosyalist Partisi’nin, “PKK’nin AB terör listesinden çıkarılması konusunda SF aktif bir rol üstlenecek” denildi. SP’nin 100’den fazla Avrupa Parlamentosu üyesi milletvekili ile hem fikir olduğu ve AB terör örgütleri listesinin gözden geçirilip PKK’nin ise bu listeden çıkarılması gerektiği belirtildi. Kürtlerin Ortadoğu siyasetinde önemli bir aktör olduğu ve Türkiye’de son dönemde şiddetin tırmandığı ve acilen şiddetin iki taraflı durdurulması gerektiği belirtildi. (ANF-Danimarka)

ü  GİZLİ NATO KODLARI, İSKOÇYALI BALIKÇILARIN ELİNE GEÇTİ

ü  İngiltere’nin İskoçya'nın Faslane körfezinde bu ay gerçekleşecek Ortak Savaşçı 161 tatbikatıyla ilgili hazırlanan ve bir dizi kod adı, şifre, koordinat ve radyo frekansı içeren gizli bir klavuzun İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yanlışlıkla balıkçı ve feribot operatörlerinin e-posta adresine gönderildi.( Sunday Herald Gazetesi-İskoçya)

ü  ABD ELÇİLİĞİ YAKININDA PATLAMA!

ü  Afganistan'ın başkenti Kabil'de ABD Büyükelçiliği yakınlarında çok büyük bir patlama meydana geldi. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırıda hayaını kaybedenlerin ve yaralıların sayısına daha olşamadıklarını açıkladı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendi.( CNN-ABD)

ü  ABD 3 BİN TON SİLAH GÖNDEREREK NE YAPMAK İSTİYOR?

ü  Suriye’de ateşkes, silahlı muhaliflerin ve özellikle El-Nusra terör örgütünün ABD silahları ile sürekli Suriye ordusunun üslerine saldırmaları sonucu özellikle son iki haftada tam kırılma noktasına geldi. Fakat ateşkesi tehdit eden sadece bu durum değil. Amerika yönetimi Suriyeli muhaliflere ateşkes sırasında 3 bin ton silah gönderdi ki bu da ateşkesi yok edebilir.( Fars haber-İran)

ü  ŞARTLAR TÜRKİYE İÇİN HAFİFLETİLYEMECEK

ü  Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa'ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı. Anlaşma kapsamında AB'nin Türkiye'ye vaat ettiği diğer konular ise üç ana başlıkta toplanıyordu: Haziran sonuna kadar Türkiye vatandaşlarının Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret etmesinin sağlanması. Türkiye'ye mültecilerin bakımı için gelecek 3 yıl için 6 milyar euro kaynak verilmesi. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine hız verilmesi.( Basnews-Başur)

ü  GÖZLER NEW YORK ÖNSEÇİMLERİNDE

ü  Amerika’da başkanlık önseçim sürecinde seçmenler New York’ta sandık başına gidiyor. Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump, Demokrat Parti’den de Hillary Clinton, anketlerde önde gidiyor. İki aday adayı, son zamanlarda yaşadıkları yenilgileri New York’ta telafi etmek istiyor, kendi eyaleti New York’ta Donald Trump’ın hedefi kazanmak. (Amerikanın Sesi-Amerika)

 

KURDÎ


ü  BARZANÎ FERMANA GİRTİNA ÇEND BERPİRSÊN HİKÛMETÊ DA

ü  Li ser fermana Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî, di çarçoveya projeya reforman de bi guneha fêlbaziyê biryara girtinê ji çend berpirsên Wezareta Navxwe ya Hikûmeta Herêma Kurdistanê yên Rêveberiya Koç û Koçberan re hat derxistin.( Rudaw-Başur)

ü  PARLAMENTEREKÎ XWE Jİ FRAKSYONA YEKGİRTÛ VEKİŞAND

ü  Parlamenterê Fraksyona Yekgirtûya Îslamiya Kurdistanê Adil Nûrî xwe ji endamîtiya fraksyona partiya xwe vekişand. Nuri ji ber ku; tevli civîna parlamenterên Iraqê yên di girevê de bibu, rastî rexneyên tund yên partiya xwe hat. jiber wê xwe vekişandiye.( Gulanmedia-Başur)

ü  SEROKOMAR Û SEROKÊ PARLAMENTOYA IRAQÊ CİVİYAN

ü  Serokomarê Iraqê Fuad Mehsûm û Serokê Parlamentoya Iraqê Selîm Cibûrî li ofîsa Serokê Parlamentoyê jibo gotûbêjkirina rewşa dawî ya Iraqê, rêyên parastina li destkeftiyên demokratîk yênli Iraqê, derbarê dosyayên refromê, giringiya lezkirin û yek armanc kirina wan dosyayan û bersivdana daxwazên raya giştî ya Iraqê civiyan u gotubêj kirin. (Estanews-Başur)

ü  HÊZÊN EWLEKARİYÊ DERİYÊ 5 WEZARETAN GİRTİN

ü  Li paytexta Iraqê Bexdayê Jiber xwepêşandan û rewşa awarte ya li heyî, bi sedema xelk êrîş neke, hêzên ewlekariyê deriyê 5 wezaretên Derve, yê Avadankirin û Nîştecîkirin, Elektirîk, Bazirganî û Tendurustiyê daxistin û li dora avahiya wezaretan nobetê digrin. Her wiha; Alîgirên Tevgera Sadir ji bo piştgiriya guhertinên li nav parlamenê, li gelek deverên bajêr û herwiha li pêşiya Navçeya Kesk xwepêşnadanan dikin. (Basnuçe-Başur)

ü  HEŞDA ŞEBÎ DARBEYÊN GİRAN DİXWE

ü  Idrîs Hacî Elî berpirsê komîteya Daqoq ya Yekîtiya Niştimaniya Kurdistanê daxuyaniyekî taybet da û got: Roja duşemê Rêxistina terorîst ya DAÎŞ  2 otompêlên bombekirî li gundê Beşîr navçeya Til Ehmed başûrê bajarê Kerkûkê êrîşî Heşda Şebî kir, di encama êrîşê de endamekî Heşdê jiyana xwe ji dest da û 20 din jî birîndar bûn. (Pukmedia-Başur)

ü  2 GUNDÊN NAVÇEYA BAŞÎQA HATİN RİZGAR KİRİN.

ü  Xeyas Sorçî endamê ragihandina komîteyên Nînewa ya Yekîtiya Niştimaniya Kurdistanê di daxuyaniyekê taybet de got: Roja duşemê hêza Pêşmerge êrîşî bargehên rêxistina terorîst ya DAÎŞ li gundên Nuran û Barîma yên girêdayî Başîqa kir û di encamê de herdu gund rizgar kirin. (Pukmedia-Başur)

ü  BARZANÎ LİGEL SENATOR Û PARLAMENTERÊN FRANSA CİVİYA

ü  Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî ligel şandeke hevbeş a senator û parlamenterên Fransa re civiya. Di civinê de mijarên weke kriza Başur têkiliyên Bexda û bi taybet meseleya Musulê hatine niqaş kirin. Barzani daxuya kirin ku; Pêwîst e berî rizgarkirina Mûsilê lihevhatinekî siyasî di navebra alî û pêkhateyan de li ser rêvebirina Mûsilê di qonaxa piştî girtina Mûsilê de tomar bikin.( Rudaw-Başur)

ü  ŞANDEKE HERÊMA KURDİSTANÊ SERDANA TİRKİYÊ DİKE

ü  Şanda Başûrê Kurdistanê di bin serokatiya parlementerê Partiya Demokrata Kurdistanê Şivan Ehmed Nehman de li Tirkiyê bi rayedarên Serokweziriya Tirkiyê, Wezerata Derve ya Tirkiyê û Ajansa Hevkarî û Geşepêdana Tirkiyê re civîn kirin.Di şandê de nûnerên Kurdan, Tirkmenan, Aşûrî û Mesihiyan jî cih girtin.Şanda Herêma Kurdistanê li ser daxwaza Navenda Lêkolînên Sitratejîk yên Rojhilta navîn seredana Tirkiyê kir û biryar e heta çend rojan danustandinên şandê berdewam bin.( Rudaw-Başur)

ü  PÊŞMERGE VEDİGERE ROJHİLAT

ü  Partiya Demokrata Kurdistana Îranê Piştî 25 salan Pêşmergeyên xwe ku heta niha li dervayî welat kombûbûn, bi destpêkirina Raperîna li Başûr berê xwe dan welat. Herwiha di cejna Newroza sala 2016’an de rayedar û rêvebirên PDKΒyê tevî Pêşmergeyan li quntara Çiyayê Keleşînê yê di navbera Rojhilat û Başûr de li hev kom bûn. Di kombûnê de PDKΒyê biryar da ku ewê êdî Pêşmergeyan bişînin nav gund û bajarên Rojhilat, eger Artêşa Îranê êrîşî wan bike ew’ê bersiva êrîşan bide. (Basnuçe-Başur)

ü  PLANA VEŞARTÎ YA AMERÎKA Û RÛSYA BO SÛRİYÊ

ü  Desteya Riyaz ku tê de Ehrar El-Şam, Ceyş El-Îslam li Cinêvê civiya û gotin:  Ew qebûl nakin ku Serokê Sûriyê yê niha Beşar Esed di qonaxa veguhêz de cih bigre. (Rudaw-Başûr)

ü  COLAN PARÇEYEK Jİ ÎSRAÎL E, EM DEST JÊ NABERDİN

ü  Netenyaho got: Dem hatiye ku civaka navdewletî pênasînê bi vê rastiyê bike, piştî 50 salî ji desthilatdariya Îsraîlî, gerek e cîhan bizane ku ew wisa bimîne, dê Îsraîl ji Colanê der nekeve, û ew ê di çarçuva dewleta wê de bimîne. (Orient-Suriye)

ü  EGER ESED BİMÎNE SEROK EMÊ Jİ CİNÊVÊ VEKİŞİN

ü  Berpirsê dosya rojhilata navîn di Koşka Spî de Robêrt Malî û şandeyê serokê Rûsî bo Suriye Eliksender Labrintêv reşbelika destûra nû bo Sûriyê gengeşe dikin û tê de li ser bendên hêza deshilata nû û hêza serokê Sûriyê û hilbijartinên perlemanî û bingeha Artêşa Suriye.  Dîmistora got: ti nermbûn ji herdu aliyan bi dest nexistiya çimkî her aliyek li ser ya xwe tekez dike. (Orient-suriye)

ü  DAIŞ 18 GUND Jİ GUNDEWARÊN HELEBÊ XİSTE JÊRÎ DESTÊ XWE

ü  Rawengeha Çavdêriya Mafên Mirovan ya Sûrî: ‘’şer li rojhilatê bajarokê Xan-nasir bû yê stratîcîk ku DAIŞ hin gundewarên Helebê kirin bin kontrola xwe’’. (Dengeamerika-Emerîka)

 

ü  QEDERA PARÊYÊ PENABERAN WÊ Lİ ENTABÊ DİYAR BİBE

ü  Serokwezîra Almanya’yê Angela Merkel û serokê Donald Tûsk wê di 23ê Nîsanê de serdana bajarê Entabê bikin. Di vê serdanê de wê bikaranîna paketa 3 milyar euroyê ku ji bo penaberan destpê bike, li gor lihevkirinê mesrefa penaberên Sûriyê wê destpêkê 3 milyar euro, pişt re jî di sala 2018ê de 3 milyar euroyê din bide Tirkiyê. (Sputnik-Rûsya)

ü  ÊRÎŞEKE NÛ Lİ SER RÊJÎMÊ SÛRÎ DİKE

ü  Gelek komên Muxalefta Sûrî ya leşkerî odeyeke hevbeş avakirne û got: Ewê bersiva rêjîmê bidin ji ber ku agirbest bin pêkirye bê ku cihê êrîşê diyar bikin. (Elerebiya- Erebistana Siudî)

ü  İSRAİL DESTEKA ELNUSRA Û DAİŞ DİKE 

ü  Beşar Caiferî: Dagirkeriya İsrail li ser xaka Sûrî wek ya El-Nusra û DAİŞ e û alîkariya wan dike, Li ser daxwiyanîn Netenyaho: colan parçek ji İsrail’e me du name ji YN rêkir ye. Artêşa İsrail wê heftiyekî li colan û sînorê urdun bi dest tetbîqatên leşkerî bike. (SkyNews-Îmarat)

ü  ALAYA ÎRANÊ: EM NEBÛNA KOBANÎ DÊ BİKETA

ü  Serokê Navenda Lêkolînên Stratejiya Bergiriyê ya Îran Ehmed Wehîdî ku berê fermandeyê Sipaya Quds got: ku ne ji Îran û Sûriye nebûya, Kobanî dê biketa.(Sputnik-Rûsya)

ü  TEKNÎKA PÊŞKETÎ KET DESTÊ MUXALEFETA SÛRYA DE

ü  Koma Hereket Tehrîr Humus ya ku li gundewarên Bajarê Humsê aktîve endamên xwe li ser çeka füzeye (Stînger) perwerde dike û dibêjin wê li ser komên din jî belav bikin û di rojên pêşde wê gelek çeken din jî ji mere werin. (Ekis Elseyr-Sûrya)

ü  İNTERNETA DAİŞ Lİ HELEBÊ

ü  DAİŞ internet li ser Bajarên Munbic, Baba, Ezaz qut kirye tene şebka Turkî ya (ADSL) heye ew jî dibin kontrola hin kesên girêdayi DAİŞ ê de ne ku şebekê li ser cihên taybet belav dikin û yê bixwaze bikarbîne tê kontrol kirin û bi karanîna wê pir biha ye. (Welatî-Sûrya)

ü  CEBHA EL-ŞAMİYA FERMENDAREKÎ NÛ ERKDAR KİR

ü  Cebha el-şamiya yek ji taburen herî mezin e ku li heleb ê şer dikefermendarê giştî mihemed herkûş ji erka wî daxist û husam yasîn erkdar kir, ji ber ku rêjîm amedkariya şerekîmezin dike. (AraNews-Sûrya)    

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1819  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.