BASIN BÜLTENLERİ 15/17 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 19 Nisan 2016 Salı Saat 11:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

HABER ARALIĞI:15.04.2016-17.04.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  ÇGD: TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE KAPKARANLIK BİR DÖNEME GİDİYOR

ü  ÇGD Ankara Şubesi'nin Ocak-Mart 2016 dönemi medya raporunu ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay açıkladı:"Raporda 2016'nın ilk üç ayındaki basına yönelik baskılar şöyle sıralandı: Bir gazeteci, polis tarafından ateşli silahla vurularak yaralandı. 4 gazeteci Polis tarafından fiziksel saldırıya uğradı. Süren davalar kapsamında 4 gazeteciye hapis cezası verildi. ‘Terör' ve ‘hakaret' suçlarından verilen cezaların toplamı 54 yıl 11 ay. 6'sı ‘Cumhurbaşkanına hakaret' olmak üzere gazeteci, köşe yazarı ve kurumsal olarak basın organları hakkında 12 soruşturma açıldı. 3'ü yabancı 20 gazeteci gözaltına alındı. 4 gazeteci tutuklandı. 6 gazeteci haklarındaki suç duyuruları üzerine emniyet ya da savcılıkta ifade verdi. 5 gazeteci hâkim karşısında haklarında açılan davalar kapsamında savunma yaptı. Gazetecilerin yanı sıra basın organlarının kurumsal olarak muhatap olduğu 8 dava açıldı.  3 muhabir PKK tarafından kaçırdı.  1 yabancı gazeteci sınır dışı edildi. 6 toplumsal olay sonrası yayın yasağı kararı verildi. Yayın yasağı konulan gelişmeler içinde Ankara ve İstanbul'daki terör saldırılarıyla Ensar Vakfı'ndaki çocuklara taciz olayı da yer aldı. 2 basın organına saldırı oldu. 1 gazete, 1 dergi ve 3 kitaba toplatma ya da dağıtım yasağı konuldu. Bazıları toplumsal olaylar sonrası tüm sosyal medyayı da kapsayacak şekilde 7 kez erişim engeli getirildi.  ‘Cenaze akreditasyon' uygulaması yine yaşandı. İpek Medya Grubu'na ait 5 yayın organı tamamen kapandı. Zaman gazetesi ile Cihan Haber Ajansı'na kayyum atandı. Olay TV Ankara Bürosu'nu, Doğan Medya Grubu da radikal.com.tr'yi kapattı. 723 basın emekçisi işlerinden çıkarıldı” şeklinde. (Sputnik News-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE’NİN DAİŞ’E YARDIMINA İLİŞKİN İKİNCİ RUS İSTİHBARAT RAPORU

ü  DAİŞ’in silah ve askeri malzeme tedarikçisi, sivil toplum kuruluşu aldatmacasını kullanarak hareket eden Türkiye’dir. Bu alanda yürütülen faaliyetler Türk Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yönetilmektedir.  Beşar Vakfı/Başkanı D.Şanlı’dır, 2015 yılında, Bayırbucak ve Kızıltepe Türkmen bölgelerine yönelik olarak yaklaşık 50 konvoy götürmüştür. İyilikder Vakfıdır-Başkanı İ.Bahar, 2015 yılında Suriye’ye çeşitli malzemelerden oluşan yaklaşık 25 konvoy gönderdi. Bu sivil toplum kuruluşunun yönetimi Avrupa ülkelerinde ve Ortadoğu’da bulunan kaynaklarca finanse edilmektedir. Para haznesi, Kuveyt Türk ve Vakıfbank’ta açılan hesaplara havale edilmektedir. İHH/Başkanı B.Yıldırım, 2011 yılından beri, bölgeye 7 500 araç göndermiştir. Ziraat ve Vakıfbank gibi Türk bankalarını kullanmaktadır. Silah ve mühimmat geçişleri için Cilvegözü sınır kapısı kullanılmaktadır, Cilvegözü’nden Atma’ya TOW tanksavar füze sistemleri için cephane, RPG-7 roketatar ve hafif silahlar gönderildi. 11 ve 21 Ocak 2016 tarihleri arasında, Şam Cephesi örgütüne bağlı teröristlere 7,62 ve 12,7 mm mermiler ve RPG-7 roketatar mühimmatı tedarik ettiler. Kızılçat bölgesinden Türkiye-Suriye sınırından geçerek Lazkiye kırsalında bulunan bir kampa nakledildi. 25 Ocak 2016’da İHH, DAİŞ teröristlerine yönelik malzeme ve gıda maddelerinden oluşan bir parti malın naklini finanse etti, yük Yayladağı sınır kapısından geçirilerek Bayırbucak bölgesine ulaştırıldı. Trend Limited Şirketi/Şanlıurfa ve Maxam Anadolu/ Malatya şirketleri yavaş fitil ve infilaklı fitil (başlıca aktif bileşeni: tetranitrat pentaeritritol) ve ateşleme kapsülü ve elektrikli ateşleyicileri teröristlere tedarik etme konusunda uzmandırlar. (Voltaire-Rusya)

 

ü  PARAYA TAPMAKTAN ÖTE PUTPERESTLİK Mİ VAR?

ü  Türkiye’deki İslamcılar, eskiden hiç olmazsa bu konularda sahici çıkışlar yaparlardı, iktidar olunca neden sustular? Bunun cevabını gayet iyi biliyoruz; mesele İslam veya medeniyet, tarih veya kültür mirası falan değil, baş döndüren iktidar hırsı. İşin özeti,“yeter ki zengin komşular para akıtsın” değil mi? Bir de kalkmış, “İslam dünyasını çökertmeye çalışıyorlar” diye feveran ediyorlar, hangi İslam dünyası? Bu koşullar altında, İslam dünyasının, kendi içindekilerden büyük düşmanı olabilir mi? Paraya tapmaktan öte putperestlik mi var? (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye-Nuray Mert)

 

ü  İRAN KRİZİ KISKACINDA TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

ü  AKP, Suudi Arabistan ile ilişkilerini her düzeyde güçlendirmek için önemli adımlar atıyor. Keza 2005’te Suudi Arabistan’ın yeni kralı olan Abdullah Bin Abdülaziz, ülkesinin Türkiye ile stratejik ilişkilerini güçlendirmek için büyük çaba sarf etmişti. İki ülke, Stratejik İşbirliği Konseyi kurarak ikili ilişkilerin kurumsallaşmasına yönelik adım atıldı. Erdoğan, Kral Selman’a Devlet Nişanı Madalyası takdim etti. Kral Selman’ın Türkiye ziyaretindeki sebep ve dinamikleri şu şekilde açıklayabiliriz. Birincisi, Suudi Arabistan, Arap Baharı ile birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ortaya çıkan yeni siyasi konjonktürü Türkiye ile ikili ilişkileri güçlendirerek kontrol altına almayı hedefliyor. 2015'te Suudi Arabistan liderliğinde kurulan ve 35 Müslüman ülkenin içinde bulunduğu güvenlik ittifakı ile Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri daha önemli bir noktaya geldi. Türkiye’nin Suudi Arabistan ile toplam ticaret hacmi 2004’te 1 milyar dolar iken, bugün bu rakam 5,5 milyar dolar. Kral Selman’ın bu ziyaretinde, ikili ilişkileri daha da güçlendirmek için Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi de kuruldu. (Al Jazeera-Analiz-Katar-Abdürrahim Sıradağ)

 

ü  SURİYELİ SIĞINMACILAR GEÇİCİ OLMAYABİLİR, ENTEGRE ETMELİYİZ

ü  TC Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Ticaret Odası'nda sığınmacılarla ilgili panelde Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları “bir kazanç” olarak görmesi gerektiğini ifade etti.  Şimşek, “ Suriyeli göçmenlere geçici gözüyle bakmamamız gerekir. Psikolojimizi değiştirdiğimizde, olumlu baktığımızda, mültecileri bir kazanç olarak göreceğiz. Bazıları bir daha asla geri dönmeyebilir. Onları dil ve diğer beceriler kazandırarak entegre etmeliyiz” dedi. (Amerikanın SESİ-ABD)

 

ü  MOSSAD BAŞKANI TÜRKİYE’YE GELDİ

ü  Mossad Başkanı Yusi Kohen’in Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile görüşmek amacıyla Türkiye’ye geldiğini duyurdu. Amerika’nın İsrail ile Arap rejimlerin arasını düzeltme çabasından söz ettiği ifade edildi. Türkiye’de bulunan Mossad Başkanı Kohen ve zirveye katılan Arabistan ve Katar gibi bazı Arap rejimlerin Dışişleri Bakanları ile görüşmesini ayarladığını belirtti.( Fars Haber Ajansı-İran)

 

ü  TÜRK-İSLAM SENTEZİNİN DEVAMI PROJESİ!

ü  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün; Bölge’de uygulamaya konulan acele kamulaştırmalar ve ilçelerin boşatılmasıyla dayatılan zorunlu göç politikasının aynısının Alevilerin oturduğu bölgeler için de geçerli olduğunu, muhalefeti bastırarak, Kürt bölgelerini Kürtsüzleştirip, Alevi bölgelerini ise Sünnileştirmeyi amaçlıyorlar. Böylece yıllarca başaramadıkları asimilasyon politikalarını sistematik olarak uygulamaya sokacaklarını ifade etti.( Birgün-Türkiye)

 

ü  AKP: TAM BAŞKANLIK İSTİYORUZ

ü  Yeni Anayasa'yla ilgili AKP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Tam başkanlık öneriyoruz. Aradığımız güç değil, iyi bir sistem. Zaten, üç yürütme organıda bizim elimizde" dedi. Çelik "Aynı parti içinden çıkmış Cumhurbaşkanı ve Başbakan da olsa bu tamamen iyi niyetle yürür dedi.  (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  SİLVAN'DA 10 MAHALLEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

ü  Silvan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/C maddesi uyarınca Gördük, Yayıklı, Otluk, Susuz, Eskiköy, Gündüzköy, Karahacı, Uçbasamak, Çığyatağı, Çardak köy ve mahallelerinde 09.30'dan itibaren sokağa çıkma yasağının uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, yasağın sona ereceği tarihin ayrıca duyurulacağı kaydedildi.( Siyasi Haber-Türkiye)

 

ü  SIFIR NOKTASINDA 300 DAİŞ'Lİ ALARMI

ü  Kilis’te, sınırın sıfır noktasındaki Suriye tarafında aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 300’e yakın DAİŞ’linin bulunduğu bildirildi. Bu kişilerden bazılarının göçmenler arasına karışarak Türkiye’ye sızmak istediğine dikkat çekildi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  HAKKINDA DOSYA BULUNAN 129 VEKİLE DOKUNULACAK!

ü  Türkiye'de hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin yasalaşıp yürürlüğe girmesi halinde 129 milletvekilinin dokunulmazlığı kalkacak. 129 milletvekilinin 25'i AKP, 51'i CHP, 45'i HDP, 7'si MHP'den, biri ise Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıakadır. (Yasak Haber-Türkiye)

 

ü  YÜKSEKOVA'DA TÜRKÇE KONUŞAMAYAN ÖZEL BİR TİM KULLANILIYOR

ü  Operasyonların sürdüğü Kuzey Kürdistan'ın Yüksekova ilçesinde korucubaşı, operasyonlarda özel bir timin kullanıldığını iddia etti. Tim içinde yer alanların doğru düzgün Türkçe konuşamadıklarını söyleyen korucubaşı, bu kişilere ilişkin, "Tümen'e giderken birkaç sefer gördüm.  Bu kişilerin nereli olduğunu veya nereden getirildiğini bilmediğini söyleyen korucu başı, "Yabancı da olabilirler, Kafkas Türkler de. Bu konuda net bir şey diyemem. Ama Jandarma Özel Harekat kıyafetleri giyiyorlar" dedi. (DİHA-Türkiye)

 

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  TÜRKİYE SINIRINDAN 150 TERÖRİSTİN GEÇTİĞİ GÖZLENDİ

ü  Rusya Savunma Bakanlığının; Türkiye sınırlarından gelen ve Lazkiye kırsalının kuzeydoğusuna giren 150 teröristin gözlendiğini açıkladı. (Kaynak: Sana-Suriye)

 

ü  SURİYE’DEN BM’YE ESAD TEKLİFİ

ü  Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar Caferi ve heyetinin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya siyasi geçiş sürecine ilişkin Esad’in kalması ve üç yardımcı tayin edilmesi teklifini sundu. Heyetin ayrıca Mistura’ya, Esad çatısı altında muhaliflerle ortak hükümet kurulması teklifini sunduğunu, Mistura’nın bu önerileri Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi heyetine ilettiğini, heyetinin ise bu teklifleri reddettiğini söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  SURİYELİ MUHALİFLERDEN HALEP UYARISI

ü  Özgür Suriye Ordusu, komutanlarından İyad Şemsi, rejimin Halep'te ateşkesi ihal ettiğini belirterek, çatışmaların çok büyük bir insani trajediye neden olabileceği ve Castello yolu kapanırsa 1 milyondan fazla insanın kuşatma altında kalacağı uyarısında bulundu. (Dünya Bülteni)

 

ü  BM-SURİYE: GÜNDEM KÜRTLER

ü  Suriye Hükümeti Cenevre Görüşmeleri Heyeti üyesi Ömer Ose, gelecekte Suriye’de Kürtler ‘in haklarının garanti altına alınması için çalışacağını, gerek hükümetle gerekse de muhaliflerle hareket eden Kürtler’ in aynı tutumu sergilemesi gerektiğini söyledi. BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura’nın sunduğu 13 öneride Kürtler’e yer verilmediğini belirterek, “Ancak Suriye Hükmet Temsilcisi Beşar Caferi, de Mistura’ya görüşmesinde; Kürt haklarının yasal bir mevzu olduğunu, bu konudaki temel şartlarının da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması olduğunu ve Kürt grupların istemesi halinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir görüşme ayarlayabileceğini ifade etti. Erbil ve Kandil arasında anlaşma yapılması gerektiğini söyledi. (Rudaw-Başur)

 

ü  ESAD'A HAYIR, 'REJİM' GÖREVLİLERİNİN OLDUĞU HÜKÜMETE EVET

ü  Riyad merkezli Yüksek Müzakere Komitesi (HNC) Sözcüsü Salim el-Meslet, Esad'la birlikte çalışmayacaklarını, ancak "rejim “in diplomat ve teknokratlarıyla birlikte bir geçiş hükümetinde yer alabileceklerini söyledi. (Sol Haber-Türkiye)

 

ü  SURİYE PARLAMENTO SEÇİMLERİNE KATILIM %60

ü  Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, Suriye’de oy kullanma hakkına sahip olanların %57.56’sının parlamento seçimlerinde oy kullandıklarını bildirdi. Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Hişam eş-Şiar, tüm il ve ilçelerde seçim kurullarının oy sayma işlemlerini tamamladıklarını ve son sonuca göre ülke genelinde toplam 8 milyon 834 bin 994 kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğunu bu rakamdan 5 milyon 85 bin 44 kişinin oy kullandığını söyledi. (İRNA-İran)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

ü  IRAK İİT'NİN İSTANBUL OTURUMU KAPANIŞ BİLDİRİSİNE İTİRAZ

ü  Irak Dışişleri bakanlığı sözcüsü Ahmed Cemal, İİT'nin kapanış bildirisinde Hizbullah'ın kınanmasıyla ilgili maddesine sert itirazda bulunarak protesto etti. Cemal bu bildiride İsrail'in kınanması gerekirken Milli direniş hareketlerinin terörizmle suçlanmasına karşı olduğunu söyledi.( Tesnim haber-İran)

 

ü  KÜRT VEKİLE UZAKLAŞTIRMA

ü  Irak Parlamentosu üyesi (Goran) Tavga Ahmed’in partiden uzaklaştırıldığı duyurdu. Sebepleri ise şöyle: “Kürt grupları, Goran Hareketi ve grubunun Irak Parlamentosu’na yönelik verdiği karara uymaması, grubumuzun kararını yok sayarak başka tarafların etkisi altında kalarak eyleme katılması ve partimizin daha önce kendisine yaptığı uyarıları dikkate almaması.( Rudaw-Başur)

 

ü  IRAK PARLAMENTOSUNA GAZETECİLERİN GİRİŞİ YASAKLANDI

ü  Gazetecilerin Irak parlamentosuna giriş ve çıkış kapısı olarak kullandıkları El Xezra (Yeşil Bölge) kapısını Irak güvenlik güçleri tarafından gazetecilere kapattı ve Parlamentoya gazetecilerin girişi yasaklandı. Bab El Teşhir (Kanun kapısı) olarak da bilinen bu kapının kapatılmasıyla gazetecilerin parlamento oturumlarını takip etmesinin önü alınmış oldu. (Rojnews-Suleymaniye)

 

ü  BAĞDAT’TAN ERBİL’E BÜTÇE

ü  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi;“Büyük olasılıkla Haziran ayına kadar, Bağdat’ın IMF’den alacağı parayla, Erbil payına düşen yüzde 17’lik bütçeyi alır” dedi.Hükümet, 2014 Ocak ayında Bağdat’la yaptığı anlaşma gereği, Kerkük de dahil günlük 550 bin varil perolü Irak Petrol Ajansı’na teslim etti. (Rudaw-Başur)

 

ü  SADR’DAN TEKNOKRATLAR HÜKÜMETİ İÇİN 72 SAAT MÜHLET

ü  Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr yaptığı yazılı açıklamada; tüm bakanların istifa etmesi, 72 saat içinde teknokratlar hükümeti kurulması istedi. Sadır,Ben kendimi halk hanesine koydum ve hiçbir siyasi polemikte yer almam" ifadelerine yer verdi.( Zernews-Başur)

 

ü  YNK-PDK TOPLANTISINDA BAĞDAT İLE YENİDEN DİYALOG KARARI ÇIKTI

ü  YNK ve PDK yönetimi Erbil’in Salahadîn kasabasında gerçekleşen toplantı ardından; Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümüne değinildi ve tüm siyasi taleplerimizi kapsayan ve sorunların bir defada çözülmesi için meclisteki siyasi partilerden oluşan yüksek bir heyet en kısa zamanda Bağdat'ı ziyaret etmeye hazırdır" şeklinde toplantı kararı yansıdı. (Basnews-Başur)

 

ü  BAĞDAT’TA ASKERİ DARBE TEHLİKESİ VAR

ü  PDK Bağdat Bürosu Sorumlusu Mihemed Emîn Deloyî;‘‘Irak’ın başkenti Bağdat’ta darbe tehlikesi olduğunu, Irak ordusunda etkili bir grup, Irak hükümetini düşürmek için ciddi bir çalışma yürütüğünü, tüm kontrolü ele geçirmek istiyor. Durum çok karışık ve her an her şey kontrolden çıkabilir.Bu konuda tüm siyasi partiler uyarıldı’’ dedi. (Basnews-Başur)

 

ü  IRAK’TA HÜKÜMET KRİZİ DEVAM EDİYOR

ü  Parlamentoda 34 sandalyeye sahip Ahrar Grubu Mv. Mazin el-Mazini, "Irak Parlamentosu’nda çeşitli siyasal gruplara bağlı 100'den fazla milletvekili, Başbakan İbadi'nin siyasal hizipçiliğe yeniden dönülen kabinesine itiraz ve İbadi'nin sunduğu teknokratlar hükümeti listesine güven oylaması yapılmamasından dolayı oturma eylemine başladı. (Rojnews-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN CUMHURBAŞKANI’NIN TÜRKİYE’DEKİ ZİYARETLERİ

ü  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türkiye’deki ziyaretinin devamında, İstanbul’dan Ankara’ya giderek Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Marriot Otel'de görüştü.İki saat süren görüşmesinde ikili ilişkiler, bölgesel konular ve İstanbul'da gerçekleştirilen İİT Zirvesi başta olmak üzere bankacılık sektöründe yapılacak iş birliği, ticaret hacminin artırılması, gümrük kapılarının kapasitesinin yükseltilmesi, gümrük kapılarında tır kuyruklarının önlenmesi ve karşılıklı yatırımların artırılması konusunda kunuşuldu.( Parstoday-İran)

 

ü  İRAN, BATILI ÜLKELER SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRSİNLER

ü  İran,Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf  gittiği Washington’da Amerika dış ilişkiler konseyinde yaptığı kunuşmada;ABD ve AB nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini,İran’a yönelik son girişimlerin İran ile uluslararası bankaların ilişkilerinde sorun yarattığı takdirde nükleer anlaşma başarısızlıkla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.( Sputniknews-Rusya)

 

ü  İRAN-ALMANYA BANKALARI ORTAK İŞBİRLİĞİNE BAŞLADILAR

ü  Almanya bankacılık denetleme kurulu yetkilileri ve İran Speh bankası başkanı Muhammed cokazerdi arasında yapılan görüşmede taraflar iki ülke bankaları arasında finans işlemleri tekrar başlatıldı zaruretini vurguladılar.( İrna-İran)

 

ü  İRAN BERCAM’DAN HİÇ BİR ŞEY ELDE EDEMEDİ

ü  İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf yaptığı kunuşmada; İran Bercam nükleer anlaşmasından hiç bir iktisadi kazanımı olmadığını,İran Bercam yürürlüğe girdikten üç ay sonra hâla yurt dışında el konulan 100 milyar dolar parasına ulaşamadığını ve dış ticareti için doları kullanma yollarını aradığını söyledi.( Bloomberg TV-Turkiye)

 

ü  TÜRKİYE İRAN’DA YATIRIM YAPMAYA HAZIR

ü  İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Rahimpur;İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Ankara ziyareti sırasında iki ülke arasında 8 işbirliği belgesi imzalandığını bu belgeleri Tarım bakanlığı, Bilim bakanlığı ve Standart kurumu gibi kurumlarca imzalandığını, belgelerin ekonomik boyutu ağır bastığını,ve Türkiye İran’da yatırım yapmaya hazır olduğunu bildirdiğini belirtti.( Tesnimhaber-İran)

 

ü  ZARİF VE MOGHERİNİ ORTAK BİLDİRİ YAYIMLADI

ü  Dışişleri Bakanı Zarif ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini Tahran’da görüştükten sonra ortak bildiri yayımladı. Bildirimde; Bercam nükleer anlaşmasının uygulanması ikili ilişkilerde yeni bir dönemin başlamasına katkı sağladığı,iktisadi kalkınma ve bölgede barış ve istikrar ve barışçıl çözümleme doğrultusunda ikili işbirliğini geliştireceği,gelecekte İran yasaları çerçevesinde AB’nin İran’da temsilcilik açması üzerinde mutabakata vardığı belirtildi. (Farsnews-iran)

 

ü  İRAN'DA S-300 FÜZELERİ İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKARILDI

ü  Bugün İran’ın başkent Tahran’da Ordu Günü dolaysıyla düzenlenen askeri geçit töreninde İran’ın Rusya’dan son sıralarda teslim aldığı S-300 füze savunma sistemi görücüye çıkarıldı.( Tasnimnews-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  ARABİSTAN İRAN’DA TERÖRİSTLERİ SİLAHLANDIRDI

ü  Arabistan’ın eski Veliaht Prensi Mukren bin Abdulaziz, İran’ın doğusunda, Sistan Bulucistan eyaletinde teröristleri silahlandırdıklarını itiraf etti. Suud hanedanının diğer prensi Türki bin Nasır bin Abdulaziz; Mukren’den naklan, Arabistan yönetimi C-130 askeri kargo uçakları ile Pakistan’ın İran sınırına yakın Dalbendin havaalanına yüklü miktarda silah ve mühimmat taşdığını ve İranlı muhaliflere verdiğini belirtti. (Fars Haber-İran)

 

ü  İSRAİL KABİNESİ GOLAN TEPELERİ'NDE TOPLANACAK

ü  Binyamin Netanyahu başkanlığındaki İsrail hükümeti, tarihte ilk kez Golan Tepeleri'nde toplanıp, kabine toplantısını yapacak. (Timesofisrael-İsrail)

 

ü  SUUDİ ARABİSTAN'DAN ABD'YE 750 MİLYAR DOLARLIK TEHDİT

ü  Kral Selman’ın dolar tehdidini içeren mesajını geçen ay Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El-Zübeyir bizzat ABD yönetimine iletti. Suudi Arabistan, eğer kongre yasayı geçirirse elindeki 750 milyar dolar değerindeki FED tahvilleri ve bonoları satmakla ABD’yi tehdit ediyor.(New York Times-Amarika)

 

ü  ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN ÇATIŞMAYA DEVAM EDİYOR…

ü  Karabağ’da 5 Nisan’da varılan ateşkes anlaşmasına rağmen Ermenistan ve Azerbaycan, ateşkes ihlali konusunda birbirlerini suçlamaya devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Dağlık Karabağ’da ateşkesi son 24 saatte 118 kez ihlal ettiğini,Azerbaycan ordusunun yanıt olarak Ermeni mevzilerine 120 kez ateş açtığını açıkladı.Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise;Azeri ordusunun son 24 saatte 18 kez ihlal gerçekleştirdiği belirtildi.( parstoday-İran)

 

ü  YEMEN'DEN ARABİSTAN'A UYARI

ü  Yemen'in başkenti Sana'da Ensarullah Hareketi ile Yemen'in en büyük siyasi partisi olan Milli Kongre partisinin ortak toplantısı gerçekleşti. Toplantıda,“Ateşkesin bozulması gelecek siyasi müzakerelere kötü etki bırakacak” diye Arabistan'ı uyardılar. (Tasnimnews-İran)

 

ü  TÜRKİYE ÜZERİNDE TERÖRİSTLERE DESTEK ARTTI

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye sınırları üzerinden Suriye’de bulunan ve tüm bölge halklarının güvenliğini tehdit eden teröristlere silah ve cephane akışının arttığına dikkat çekerek bunun tehlikesine karşı uyarıda bulundu. (Sana-Suriye)

 

ü  TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE SİLAH VE TERÖRİST AKIŞINA SON VERMENİN TEK YOLU BUDUR

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavorv Türkiye’den Suriye’ye terörist ve silah akışına son vermenin tek yolu olması itibarıyla Suriye ve Türkiye arasındaki sınırlarda uluslararası gözlemcilerin konuşlandırılması çağrısında bulundu. Sınırda uluslararası gözlemcilerin konuşlandırılmasının ancak Türkiye’nin onayı ile mümkün olduğuna ve Rusya’nın da bu meseleyi BM’de dahil uluslar arası düzeyde sunduğunu, Batılı müttefiklerin bu konuda ikna olması için Ankara’ya baskı uygulaması umudunda olduğunu ifade etti. (Sana-Suriye)

 

ü  RUSYA VE ABD ANLAŞMAYA DESTEKLERİNİ YİNELEDİ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry görüşmesinde; Suriye’de terörle mücadele haricinde çatışmaları durdurma anlaşmasına desteklerini vurguladı. İki bakanın Ukrayna ve Karabağ bölgelerindeki sorunlar dahil uluslar arası birçok meseleyi görüşmelerinde ele aldıklarına aldıklarını belirti. (RT web-Rusya)

 

ü  RUSYA HAVA VE UZAY KUVVETLERİ, S-500'LERİ TESLİM ALMAYA HAZIRLANIYOR

ü  Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri Başkumandan Yardımcısı ve Hava ve Uzay Kuvvetleri Füze Savunma Komutanı Korgeneral Viktor Gumennıy, ilerleyen günlerde S-500 hava savunma füze sistemini teslim alacaklarını söyledi. S-500, S-300 ve S-400 hava savunma füze sistemlerinden daha da gelişmiş versiyonu olarak gösteriliyor. S-500'lerin sadece balistik füzeleri değil aynı zamanda aerodinamik (uçak, helikopter ve diğer hava araçları) hedefleri de vurabiliyor. 600 kilometre uzaklıktaki hedefleri tespit edebilen S-500'ler 10 hedefi aynı anda vurabiliyor. S-500'ler saniyede 7 kilometre (saatte 25 bin kilometre) hızla ilerleyen süpersonik hedefleri de vurabildiği belirtiliyor. (Rustv-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE-SURİYE SINIRLARI KAPATILMALI

ü  Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin, BM Güvenlik Konseyi Toplantısı’nda, DAİŞ ve El Nusra gibi terör örgütlerinin Suriye’de yabancı savaşçı kazanmasının, silah almasının ve petrol, tarihi eser ve başkaca mal ihraç etmesinin önüne geçmek için Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini söyledi. (RastHaber-İran)

 

ü  RUSYA VE ABD ANLAŞTI

ü  Cenevre müzakerelerini yakından izleyen Batılı diplomatlar, Amerikan ve Rus temsilcilerinin yaptıkları uzun görüşmeler sonunda Suriye'de geçiş süreci konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Geçiş sürecinde kurulacak hükümetin niteliği, hazırlanacak anayasa ve 18 ay içinde yapılacak seçimler konusunda Moskova'nın görüşlerine yaklaştı. Bu pazarlık doğrultusunda Cumhurbaşkanı Beşar Esad, uzun ya da kısa bir dönem iktidarda kalacak ya da Esad'ın yapılacak seçimlere katılmasına imkân verilecek. (Şarku- Avsat)

 

ü  RUSYA, UKRAYNA SINIRINA ASKER YIĞIYOR

ü  Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Servisi temsilcisi Vadim Skibitskiy, Rusya’nın Ukrayna sınırında asker sayısını artırmaya devam etmesinin Ukrayna’nın ulusal güvenliğini tehdit ettiğini açıkladı.  Rusya’nın planlarının uygulanması için işgal ettiği Kırım’da ve sınır topraklarında daha önce dağıtılan birlikleri yenilediğini ve yeni birlikler oluşturduğunu dile getirdi. (Dünya Bülteni)

 

ü  TÜRKİYE’DE SANSÜRLE İLGİLİ DURUM HIZLA KÖTÜYE GİDİYOR

ü  Uluslararası Af Örgütü'nden Andrew Gardner “Uzun zamandır Türkiye’de ifade özgürlüğüne yönelik sert kısıtlamalar kaydediyoruz. Durumu çok ciddi olduğunu ve hızla kötüye gittiğini düşünüyorum” dedi. Türkiye’de genel olarak basının büyük baskı altında olduğunu belirten Gardner, bağımsız basının büyük bir kısmının sadece internetten yayın yapabildiğini ve son birkaç yıldır sık sık iktidarın hedefi haline geldiğini söyledi. (Sputnik News-Rusya)

 

ü  G20 BİLDİRİSİNDE 'YAVAŞ VE DENGESİZ KÜRESEL BÜYÜME' UYARISI

ü  Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Washington’da buluşan G20 üyeleri, yayınladıkları Bildiride, jeopolitik çekişmeler, terör, sığınmacı akını ve potansiyel Brexit'den (İngiltere'nin AB'den çıkması) kaynaklanabilecek şokların global ekonomik ortamı karmaşıklaştırdığı belirtildi. Buna karşın, küresel büyümenin yavaş ve dengesiz olduğu kaydedilen bildiride, finansal volatilite, düşük enflasyon ve düşük emtia fiyatlarının ekonomik görünümü belirsizleştirdiğine işaret edildi. (Kaynak: Reuters-İngilter)

 

ü  OBAMA ESED İÇİN 'ASKERİ ÇÖZÜM'E KARŞI

ü  ABD Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest; "Biz hiçbir zaman Esad’ı görevinden askeri yollarla indirmeye yönelik bir hazırlık içinde olmadık" dedi ve Obama'nın da, Esad’ın askeri yollarla görevinden uzaklaştırılmasını hiçbir zaman savunmadığını kaydetti. Earnest, "Amerikan halkını DAİŞ'ten korumak için gerekli adımları atıp, aynı zamanda kaos içindeki Suriye'ye askeri bir çözüm empoze ederek ABD'yi Ortadoğu'da yeniden kara savaşına sokabilecek bir yolu izlemedik" şeklinde konuştu.( İncenews-El-Nusra)

 

ü  MERKEL'DEN ALMAN KOMEDYENE SORUŞTURMA

ü  Almanya Başbakanı Angela Merkel; Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanların Türkiye'nin bu yöndeki talebini incelediğini ve Alman Ceza Yasası'ndaki 103'üncü maddede düzenlenen 'yabancı devlet adamlarına hakaret etmek' suçundan soruşturma açılmasına karar verdiğini bildirdi.( DW-Almanya)

 

ü  GÜVENLİ BÖLGE UYGULANMASI ÇOK ZOR BİR ÖNERİ

ü  ABD Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın bu öneriye uzun süredir karşı olduğunu anımsattı. Suriye'de bir güvenli bölge oluşturulması seçeneğinin ABD yönetiminin gündeminde bulunmadığını belirten Earnest, güvenli bölge yaklaşımının pratikte uygulanması çok zor bir fikir olduğunu ifade etti.( Amerikanın Sesi-Abd)

 

ü  BELÇİKA ULAŞTIRMA BAKANI JACQUELİNE İSTİFA ETTİ

ü  Brüksel’de bir metro istasyonu ile Zaventem havaalanına 22 Mart'ta DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırılarda 32 kişi ölmünün ardından Brüksel Havaalanı'ndaki güvenlik açığı uyarılarını dikkate almadığı suçlamalarının ardından Belçika Ulaştırma Bakanı Jacqueline Galant istifa etti. Belçika Başbakanı Charles Michel, "Ulaştırma Bakanı Galant, krala istifasını sundu ve kral da kabul etti" açıklamasını yaptı. (Le Soir Gazetesi-Belçika)

 

ü  ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KAYGI DUYDUKLARI 10 ÜLKEYİ AÇIKLADI

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD Kongresi’ne Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası bağlamında sunduğu listede Suudi Arabistan, İran, Myanmar, Çin, Eritre, Kuzey Kore, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın olduğunu kaydetti. (Zernews-Türkiye)

 

ü  AB, ABD VE TÜRKİYE, RUSYA'YA KARŞI UKRAYNA'YI DESTEKLEDİ'

ü  Rus ajansına konuşan Dünya Ticaret Örgütü, örgütün Mal Ticareti Konseyi toplantısında, Rusya'nın Ukrayna ürünlerinin transitine yönelik kısıtlamasının gündeme getirildiğini; AB, ABD ve Türkiye temsilcilerinin Ukrayna'nın şikâyetine destek verdiğini söyledi.( Sputnik News-Rusya)

 

ü  "MÜLTECİ KAMPLARI CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜ"

ü  New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre Nisan ayı başında Midilli ve Sakız adalarındaki sığınmacı kamplarında incelemelerde bulunuldu. Midilli'deki Moria kampı çevresinin üç kez dikenli tellerle çevrildiği, bu kampta yaklaşık 3 bin 100 kişinin tutulduğu belirtildi. Sakız adasındaki Vial kampında ise bin civarında mültecinin bulunduğu, söz konusu tesislerin de dikenli teller ve tel örgülerle çevrildiği kaydedildi. Kampların cezaevine dönüştürüldüğü görüşünü dile getirdiler.( DW-Almanya)

 

ü  ALMANYA'DA 'UYUM YASASI' HAZIRLIKLARI

ü  Yıllardır uyumun nasıl yasal bir kapsam kazanabileceği konusunda tartışan koalisyon ortakları Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri ile Sosyal Demokrat Parti uyum yasasının çerçevesini belirledi. Başbakan Angela Merkel, yasanın amacının Almanya’ya yönelik göçü ve yabancıların topluma uyumunu düzenleyebilmek ve kolaylaştırabilmek olduğunu söyledi. (Dw-Almanya)

 

ü  ALMAN VE FRANSIZ BAKANLARDAN SÜRPRİZ LİBYA ZİYARETİ

ü  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da Libya’yı Ziyaret etti. Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, Libya’da BM desteğindeki yeni hükümete destek belirtti. Ziyarette konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Birliği’nin Libya güvenlik güçlerini eğitmeye hazır olduğunu söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da "Aynı davayı, aynı çıkarları savunuyoruz. Her ülkenin bağımsızlığına, bütünlüğüne ve kimliğine saygılıyız” dedi.( AFP-Fransa)

 

ü  DAİŞ, EURO 2016'DA ÜÇLÜ ZAFER PEŞİNDE'

ü  Euro 2016'ya ev sahipliği yapan Fransa'nın da DAİŞ karşıtı koalisyonun üyesi olduğuna dikkat çeken gazete, Marsilya'da düzenlenecek bir saldırının örgüt için 'üçlü zafer' anlamına geleceğini belirtti. Fransa polisi, 13 Kasım 2015'te Paris, 22 Mart'ta da Brüksel'de saldırılar düzenleyen DAİŞ'in 'süper hücresinin' yeni hedef olarak Euro 2016'yı seçmiş olabileceğinden endişe ediyor. Bu nedenle, DAİŞ'in taraftarları hedef alacak bir sinir gazı ya da intihar saldırısına karşı önlem alınacağı belirtiliyor.( Sunday Times-İngiltere)

 

ü  EL-KAİDE YEMEN’DE AMERİKA ve İNGİLTERE SAYESİNDE DEVLET SAHİBİ OLDU

ü  İrlandalı gazeteci Patrick Cockburn; “Hükümetler ve Batı medyasının geniş bir yelpazede, Suudi Arabistan’ın müdahalesinin korkunç sonuçlarını ve El-Kaide’nin gelişmesini görmezden geldiler ve terörizm karşıtı yaptıkları açıklamaların aksine Amerika ve İngiltere El-Kaide’nin küçük bir devlet kurmasına göz yumdular” şeklinde belirtti. (Independent-İngiltere)

 

KURDÎ

ü  BARZANÎ: AMERÎKA Û EWROPA Bİ ME RE NE

ü  Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî di hevpeyvineki tv da got: Amerîka û Ewropa ne li dijî serxwebûna Kurdistanê ne. Her wiha got ku;  Ewana  du encamên neserkeftî bi Iraqê re kirin lê Makezagon çênebû. Ji ber wê yekê divê referandom were pêkanîn.( Al Jazeera-Katar)

 

ü  TALEBANÎ: TİRKİYE DAXWAZÊ PİŞTGİRİYÊ Jİ YNK’Ê DİKE

ü  Seroka Koma YNK'ê ya Parlamentoya Iraqê Ala Talebanî li ser hesabê xwe yê Facebookê bilav kiriye ku: "Tirkiyeyê nameyek ji rêveberiya YNK'ê re şandiye û Daxwaz ji YNK'ê dike ku piştgiriya Kurdên birayên xwe yên Bakûrê Kurdistanê nekin. Herwiha daxwaz dike ku em li dijî biyarên xweyên Bakûr piştgiriya Tirkiyeyê bikin.( Pukmedia-Başur)

 

ü  CİVÎNA PDK Û YNK'Ê DESTPÊ KİR

ü  Civîna herdû polît bûroyên PDK’ê û YNK’ê İro li Pîrmamê bi serpereştiya serokê PDK’ê Mesûd Barzanî destpê kir. Di civinêde mijarên pêşketinên dawiyê yên Herêma Kurdistanê, krîza darayî û aloziyên li bajarê Bexdayê wê bêne gotûbêj kirin. Ji YNKê sekreterê giştî Kosret Resul Elî, Berpirsê desteya polît bûroya YNKê Mela Bextiyar, endamên polît bûroya YNKê Omer Fetah, Seidî Ehmed Pîre û Hakim Qadir beşdar dibin. ji PDKê sekreterê polîtburoya PDK’ê Fazil Mîranî û endamê polît bûroya PDK’ê Mehmûd Mihemed beşdarî civînê dibin.( Estanews-Başur)

 

ü  Lİ PARLAMENTOYA IRAQÊ KİRÎZ BERDEWAM E

ü  Hejmera parlamenterên ku daxaz dikin Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî û Serokê Parlamentoyê Selîm Cibûrî istifa bikin, gihîşt nêzîkî 200 kesan û dest bi çalakiya protestoyê kirine. Li Bexdayê nêzîkî avahiya parlamentoya Iraqê hejmarek zêde hêzên ewlekariyê û li gel Çend milîsên şie yên Bedir bicihbûne. (Gulanmedia-Başur)


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1517  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.