BİR OĞULUN ARDINDAN
Makaleler / 28 Haziran 2015 Pazar Saat 01:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asıl mücadeleyi yükselten anaların fedakârlıklarıdır. Gözleri yaşlarla dolacağını bilmelerine rağmen “can” diye kucakladığını özgür bir yarın için gözlerden ırak edebiliyorlar

Bir gün rastgele bilgisayardaki müziklerden bir seçim yaparak bir şarkı seçtim. Daha ilk girişindeki melodi tüylerimi ürpertmeye yetmişti bile. Daha bir merak sardı beni o zaman. Hep müziğin duygulara hitap ettiği gerçeğini göz ardı etmediysem de beynimde yankı bulmasına izin verdim. Çünkü bana birçok gerçekliği hatırlatmakla kalmamış onu iliklerime kadar hissetmemi sağlamıştı.

Bir ananın en yalın duygularla anlattığı gerçeklik vardı şarkıda. Bir çocuğun olmayışı duygusu anada yaratılan duygu seli çok sade bir ağıtla dile gelmişti. Biz Kürtler hep ağıtlarla büyümüştük.  Yabancısı değildik bu duyguların. Yaşayarak, görerek duyumsamıştık birçok defa. Ama bu bende yeni duyuyormuşum gibi bir duygu yarattı. Tekrar tekrar dinledim. Hiç sıkılmadım bu tekrarlardan. Tam tersi bir ananın yüreğini hissetmeyi hedefledim. Empati yaparak kendimi onun yerine koymaya çalıştım.

Ağıtta ana, giden çocuğunun ardından kendisini hep yarım gördüğünü defalarca vurguluyor. Bunun boş olmadığının bilinciyle olması huzur yarattığını söylüyor. Huzur dolu geleceğin inşasında güç oluşturuyor onda. Akan gözyaşlarını ise “yaşam kaynağı” olarak değerlendirmesi en anlamlısıdır bence. Umut dolu geleceklerin bedelsiz olmayacağını gösteren bir ananın ağıtı kadar hiçbir şey bu kadar güzel ifade edemezdi.

Halende beynimde yankılanıyor bu ananın ağıtı. Sonra milyonlarca ana gözlerimin önünde canlanıyor. Nice analar nice canlarını gözünü kırpmadan feda ettiler. Hep bir gün bu anaların ellerinden öpeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Analar sayesinde özgürlüğün ne demek olduğunu anladık kanısını taşımaktayım. Kesinlikle bu böyle. Asıl mücadeleyi yükselten anaların fedakârlıklarıdır. Gözleri yaşlarla dolacağını bilmelerine rağmen “can” diye kucakladığını özgür bir yarın için gözlerden ırak edebiliyorlar. Hiç tereddüt etmeden hem de.  Sevgisizliklerinden değil tam tersi aşırı sevgilerinden bunu yapıyorlar. Tutkulular onlar. Huzur dolu yarınlara tutkulular. Ve bu yarınları çocuklarının aşkla yürüttüğü kavgada görüyorlar.

Şimdi büyüyünce çocuklar, eski analarda da müthiş bir değişim oluyor artık. Ana çocuğuna hep kavga etmemesini öğütürken bu seferde kendisi kavga etmesini öğretiyor. Kavga etmeyen çocuk azarlanıyor işte. Yaşamın bir kavga olduğunu en sade bir şekilde gösteriyor. Hak istenilmez elde edilir düşüncesini çocuklarına öğretenler anneler oluyor artık.

Hâlbuki eskiden analar çocukları sırf kavgaya bulaşmasın diye her şeyi yaparlardı. Ancak şimdiki zaman öyle bir zamanki anneler başı çekiyor oldular. Dünya kavga etmesini bilmeyenleri yaşatmıyor nedense. Bu yüzden anaların bilinciyle, yaşam tecrübesiyle öğreniyoruz bu kavgaları.  Artık analarda bedelsiz özgürlüğün olamayacağının farkında olduğundan bedel ödemek için hazır olduklarını gösteriyorlar. Özelliklede kendi elleriyle özgürlük yolculuğuna yolcularken bunu dimdik duruşlarında gösteriyorlar. Zafere sevdalılar. Özgürlüğe âşıklar.    

Yaşamın en büyük öğretmeni olan annelerden bir kez daha öğreniyor çocuklar. “Anasının çocuğu olmak” böyle bir gerçekliktir. Zaten hep analardan öğrendik yaşam gerçekliğini. Şimdi de öyle. Kavga etmesini, hakkını elde etmeyi ve kimliğini kazanmayı analar öğretti bizlere. Hem de hiç durmasan, tekrar ede ede…

Bir oğulun ardından özgürlük çığlığıdır bu ağıtlar. Yenilmişliğin, pişmanlığın acı bağırmaları değildir. Özgürlüğün bedelsiz olmayacağının ve olamayacağının bilinç çığlıklarıdır. Bu yüzden ağıtlar destanlaşır. Türkü eşliğinde söylenir. Tıpkı şarkı tadında yaşadığını herkese göstermek ister gibidir ağıtlar. 

Tüm yaşam kavgamızı anaların yolunda yürümeyle kazanmışız. Ve hep de böyle olacaktır. Analara huzur dolu bir yarın yaratmak için kavgaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman pes etmeyeceğiz.

 

ASTAREGÜL BOTAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BIR  OGULUN  ARDINDAN  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.