OY ARTTIRMAYA VE SEÇİM BAŞARISINA KİLİTLENMEK
Makaleler / 07 Nisan 2015 Salı Saat 13:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçimde kimlerin aday olduğu netleşmiş bulunuyor. HDP’nin adayları da netleşecek. HDP’nin adayları içinde kadınlar yoğun yer alacak. HDP’de kadınlar Türkiye siyasi tarihinin en yüksek oranına ulaşacak. Geçen dönem BDP’deki oranı da aşacak.

Aslında bu seçimde HDP’de kadın milletvekili oranı yüzde 50 olurdu. Ancak HDP bu seçime birçok bileşenle girdiği için bu hedefine ulaşamayacak. Çünkü HDP’nin bileşenleri ve ittifaklarının önerdiği adayların çoğunluğu erkektir. HDP’de yine de kadın milletvekili oranı her zamankinden yüksek olacaktır. Öte yandan çok geniş yelpazede toplumsal kesimlerin, etnik ve inanç topluluklarının temsili adayları olacak. HDP’nin bu seçimdeki en bariz farklılığı en geniş yelpazede aday profiline sahip olması olacaktır.

Kuşkusuz adaylar açıklandıktan sonra HDP adayları içinde şu değil de bu olsaydı gibi düşünceler ileri sürülecektir. Bu doğaldır. Önemli olan tek tek kişilerin durumunun ne olup olmadığı değildir. Genel profil önemlidir. Genel profil, HDP'nin demokratik ulus ve demokratik toplum projesine uygunsa sorun yoktur. Çünkü isimler değil, HDP'nin örgütlü topluluklara dayalı demokratik anlayışına uygun olup olmaması önemlidir. Kuşkusuz çalışma niteliği, temposu açısından adaylar da önemlidir. HDP projesini etkili kılacak ve toplumun tercih edeceği esas alternatif haline getirecek çalışmaları yürütecek adaylara ihtiyaç vardır. Kaldı ki HDP bunu gözetmektedir. Bilindiği gibi itirazlar çoğunlukla nitelikten çok, kendine yakın görüp görmediği adaylar üzerinde olmaktadır.

Bu seçimde HDP için, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için önemli olan, çok geniş yelpazede toplumsal kesimlerin yansıtılmasıdır. HDP için gözetilmesi gereken budur. Kuşkusuz kadınların eşit temsili önemlidir. HDP’de sıralama; bir kadın, bir erkek ya da bir erkek, bir kadın biçiminde olmaktadır. Altı aday varsa üçü kadındır. Bu, HDP'nin temel demokratik ve özgürlükçü karakteridir. Zaten kadın adayları da kadınlar belirlemektedir. HDP zaten örgütlü toplulukların iradesini esas almaktadır. Her topluluğun ve bileşenin kendi adayını kendisi belirlemesi demokratik anlayışın gereğidir.

HDP için önemli olan seçim başarısıdır. Sonucu belirleyecek, amaçlara ulaşacak durum seçim başarısıyla mümkündür. Çünkü Türkiye'nin kaderini bu seçim başarısı belirleyecektir. Bu açıdan bazı bireyler üzerinde yapılacak tartışmalar doğru olmaz. Adaylar belirlendikten sonra herkes artık seçilenlerin başarılı olmasına yönelmelidir. HDP'nin demokratik ve özgürlükçü karakterdeki genel aday profilinin öne çıkarılması gerekmektedir. Çünkü HDP'nin üstün yanı ve gücü buradan kaynaklanmaktadır. Yoksa şu olmuş, bu olmamış demek genel yaklaşım ve aday profiline haksızlık yapılmış olur.

Türkiye'nin geleceğini belirleyen bir iki kişinin durumu değil, HDP'nin genel politik yaklaşımı, toplumsal demokratik karakteri olacaktır. Dolayısıyla adayların belirlenmesinden sonra hemen gündemleşmesi gereken, adayların bu karakteri ve farklılığı olmalıdır.

HDP, toplumsal ve kolektif karakterde bir partidir. Bireylere dayanan değil, topluluklara dayanan bir partidir. Zaten ilk önce HDK oluşmuş, sonra, bu oluşuma dayalı partileşme yaşanmıştır. Bu açıdan bireylere dayalı tartışma bu zihniyet, yapılanma, proje ve amaçla uygun olmayan tartışmalar olur. Dolayısıyla esas olan bireyler değil, partidir.

Kuşkusuz bazı bireyler yetersiz olabilir. Onlarca, hatta yüzlerce adayın yerleştirilmesinde bir iki tam isabetli olmayan tercih ve sıralama yetersizlikleri olabilir. Kaldı ki bu da görecelidir, kişilere göre değişir. Birey olarak kendimizi ya da bir grubun yaklaşımını esas alamayacağımıza göre, bazı eksiklikler görülse bile yapılması gereken, tespit edilen adaylar etrafında birleşip zaman geçirmeden çalışılmaya başlanmasıdır. 8 Nisan sabahı her türlü tartışma bitmeli ve çalışmaya başlanmalıdır.

HDP bir demokratikleşme ve özgürleşme projesidir. HDP kimliği ve projesi önemlidir. Zaten seçime parti ile girilmesinin bir nedeni de bu projenin topluma sunulmasıdır. Bu projenin Türkiye'nin geleceğini belirleyecek bir biçimde gündemleştirmek ve pratikleştirmek esas olmalıdır. Amaç ve bu amacın siyasi içeriği ve boyutlarının gündemleşmesi ve başarısı önemlidir. Hiçbir birey bu projenin üstüne çıkamaz ve tutumlarımızı belirleyemez. Amaca bağlılık ve amaç uğrunda mücadele etmek bu projenin başarısı için çalışmak olmalıdır. Bunun ilk pratikleşmesi de 8 Nisan’da hemen HDP'nin başarısı için çalışmaktır.

Bu seçimde bir oy bile çok önemlidir. Bu seçimde esas motivasyon oyları arttırma üzerine olmalıdır. Yüzde 12’nin ayrı bir siyasi sonucu; yüzde14-15’in ayrı bir siyasi sonucu olacaktır. Bu açıdan bu seçimde tek motivasyon, çalışmada doğrultu ve doğru çalışmayla en geniş kesimlere ulaşıp oyu arttırmak olmalıdır. Seçim ortamında bunun dışında bir gündem ve motivasyon olmamalıdır.

Kuşkusuz AKP ve özel savaş merkezleri seçim boyunca özellikle HDP'ye karşı bir özel savaş yürüteceklerdir. Bunlardan biri de adayların tespitinden sonra şu aday uygundu, şu uygun değildi tartışması yaptırmak olacaktır. Dolaylı ve doğrudan HDP'ye böyle bir müdahale yapılacaktır. AKP'nin özellikle bu seçimde HDP'yi başarısız kılmak için her yolu kullanacağı düşünülerek çok dikkatli olunmalıdır.

Şimdiden tespit edilen tüm adaylara başarılar dileyelim ve tüm demokrasi güçlerini seçim kampanyasına zaman geçirmeden geliştirmeye ve yükseltmeye davet edelim. 

Hüseyin ALİ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  OY  ARTTIRMAYA  VE  SECIM  BASARISINA  KILITLENMEK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.