MUSUL’UN İŞGAL PLANI ANKARA’DA MI YAPILDI?
Makaleler / 15 Haziran 2014 Pazar Saat 06:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP ve Türk İttifakı ile Maliki hükümeti arasında petrol savaşı başlar başlamaz, Irak Meclis Başkanı ve Musul Valisi Esil Nuceyfi’in kardeşi Müttahidin Listesi Sunni Lideri Usame Nuceyfi ile diğer suni lider Irak İslam Partisi Başkanı Ayad Samaray Hewlêr’e koştular.

Musul, Selahaddin’in tümü, Diyala’nın bir kısmının IŞİD çeteleri adına işgali ve bunun yankıları sürüyor.

Musul işgalinden önce KDP ile Türk Devleti arasında yapılan petrol sevkiyatı antlaşmasına dayalı olarak, Maliki ile KDP arasında petrol savaşı ayukka çıkmıştı.

Anlaşmazlığın ayyuka çıktığı Ocak 2014’te, Anbar’a bağlı Felluce ve Ramadi şehirleri IŞİD çeteleri ad altında işgal edilmişti.

30 Nisan’da yapılan Irak seçimleri ardından Mayıs ayının başında, Kürdistan petrolünün sevkiyatı KDP ile Türk Devleti arasında yapılan antlaşma sonucunda Türkiye üzerinden sevkiyatı başlayınca, KDP ve Türk İttifakı ile Maliki hükümeti arasında tekrar petrol savaşı başladı.

KDP ve Türk İttifakı ile Maliki hükümeti arasında petrol savaşı başlar başlamaz, Irak Meclis Başkanı ve Musul Valisi Esil Nuceyfi’in kardeşi Müttahidin Listesi Sunni Lideri Usame Nuceyfi ile diğer suni lider Irak İslam Partisi Başkanı Ayad Samaray Hewlêr’e koştular.

Mesut Barzanî ile görüştüler.

Irak Meclis Başkanı ve Musul Valisi Esil Nuceyfi’in kardeşi Müttahidin Listesi Sunni Lideri Usame Nuceyfi ile diğer suni lider Irak İslam Partisi Başkanı Ayad Samaray 2 Haziran 2014 tarihinde Ankara’daydı. Türk Başbakanı R.Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüler. Diğer bir Sunni Arap Lideri olan Tarık Haşimi’nin Türk Devleti’nin verdiği oturma izni dahilinde İstanbul’a götürülmesi ve Haşimi üzerinden Irak’taki Sunni Araplarla sağlanan ilişkiler vasıtasıyla tüm bu planlamalar ve görüşmeler yapılıyor.

Ankara’da görüşmenin olduğu gün IŞİD adı altında Musul ve Kerkûk’e yönelik saldırılar başladı.

Aynı günlerde bir Türk askeri konvuyu, Şah Süleyman Türbesi’ne güç değişimi adı altında Cereblus Kapısı’ndan IŞİD’in işgal ettiği Minbec ve Raqqa tarafına geçti.

8 Haziran’da Celewle ve 9 Haziran’da Duz Xurmato’da Rojava devrimine destek veren YNK ve Kürtlere yönelik katliamlar yapıldı.

10 Haziran’da ise Irak Ordusu, tüm silah, cephane ve karargahlarını bırakarak Musul’u terk etti. IŞİD adı altında Musul’un işgal edildiği belirtildi.

Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin de, Musul’daki polis ve askerlerin nöbet yerlerini terk etmesi, IŞİD çetelerine karşı direnmemeleri, yaralı IŞİD çetelerinin hastanelerde tedavi edilmesi konusunda talimat verdiğine dair bazı Arapça belgeler internet ortamında dolaşımda.

KDP’ninde IŞİD karşı tavrı Esil Nuceyfi’nin verdiği talimat çerçevesindedir.

Musul bir Kürdistan kenti olmasına rağmen KDP peşmergelerinin direnmeden Musul’u terk etmesi, Musul’da yaşayan Kürtleri savunmasız bırakması ve 500 bin dolayında Kürdün Musul’dan göçetmesi, KDP’nin petrol karşılığında Musul’u ve Musul Kürtlerini sattığı sonucu çıkıyor.

Musul, Selahaddin ve Diyala gibi yerler işgal edildikten sonra, buradaki tüm ağır silahlar IŞİD çeteleri tarafından Rojava’ya taşındı. IŞİD bu silahlarla hem Rojava’ya içten saldırmayı hem de Til Koçer kapısını ele geçirmeyi planlandığını gösteriyor. Böylece Rojava Kürtleri’nin tek çıkış kapısının kapatılarak, Rojava Devrimi yok edilerek, Kürtlerin soykırımdan geçirilmesi hedefleniyor. Musul’un işgalinin asıl uzun erimli hedefinin bu olduğu tüm analizciler tarafında değerlendiriliyor.

IŞİD’in “Musul’daki Türk görevlilerinin güvenliğini alacağız, onları koruyacağız” şeklindeki açıklaması ardından Musul Konsolosluğu’daki tüm görevlilerin bir senaryo dahilinde alıkonulmasına rağmen, farklı bir şekilde yansıtılması bu planlamayı güçlendiriyor.

Ayrıca Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun IŞİD çetesinin kaçırdığı ve daha sonra bırakılan kamyon Kürt şoförlere ilişkin yaptığı açıklamada, çok rahat konuşması ve IŞİD çetelerini övecek tarzda söylemler kullanması bu planın başka bir verisidir.

Bunların dışında son gelen bilgilere göre Usama Nuceyfi, Musul işgal edildikten sonra Ankara’ya gitmiş. Şuan itibarıyla Türk Devleti ile birlikte yeni planlar hazırlıyorlar.

Bu verilerden açığa çıkıyor ki, Musul, Selahaddin ve Diyala’nın işgali KDP, Türk Devleti, Sunni Araplar’ın yaptığı bir ittifak sunucunda gerçekleştiği açığa çıkıyor.

ÖZGÜR BİLGE

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER): MUSUL  PLAN  ANKARA  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.