TJKE’DEN 11 OCAK YÜRÜYÜŞÜNE ÇAĞRI
Duyurular / 06 Ocak 2014 Pazartesi Saat 14:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Kürt Kadın Hareketi, geçtiğimiz sene 9 Ocak’ta katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan için 11 Ocak’ta Paris’te gerçekleştirilecek olan yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi, geçtiğimiz sene 9 Ocak’ta katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan için 11 Ocak’ta Paris’te gerçekleştirilecek olan yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

TJKE tarafından yayınlanan yazılı açıklamada üç Kürt kadın devrimcinin geçtiğimiz sene 9 Ocak’ta insanlık dışı bir saldırı sonucunda katledildiği hatırlatılarak onların şahsında 15 Ocak 1919’da katledilen Roza Lüksemburg gibi yaşamını özgürlüğe adayan tüm ilerici devrimci kadınlar anıldı.

Katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala sorumluların, planlayıcıların açığa çıkarılmadığının kaydedildiği açıklamada “Aynı binlerce katledilen kadının katillerinin ortaya çıkarılmaması gibi, bu katliamın sorumluları da başta Fransa makamları tarafından ölüm sessizliğiyle adeta korumaya alınmaktadır” denildi.

KATLİAMCILARI NEFRETLE KINIYORUZ


Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Bu 3 Kürt kadın devrimci, Türkiye, Irak, İran, Suriye devletlerince sömürülen, dünya egemenleri tarafından parçalanarak statüsü ellerinden alınmış olan Kürdistan halkının ve kadınlarının özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesini vermekteydiler. Yine dünyada ezilen tüm halkların ve kadınların var olma ve özgür olma hakları için mücadele etmekteydiler. Onlar hem Ortadoğulu, hem Avrupalı, hem Afrikalı, hem Asyalı, hem Amerikalı kadınların yıllardır verdikleri mücadelenin takipçileriydiler. Aynı Roza Lüksemburg gibi...

Sakine Cansız, yıllarca Türk devletinin zindanlarında düşüncelerinden dolayı hapis yatmış, işkencelerden geçmiş ve direnmiş bir Kürt kadınıdır. Kürdistan Özgür Kadın Hareketi'nin kurucusu ve öncüsüdür. Fidan Doğan, uluslar ve kadınlar arası dayanışma çalışmalarını başarıyla sürdürmüş olan, yine halkların ortak mücadelesine büyük inançla bağlı olan bir kadın diplomattır. Leyla Şaylemez, genç Kürt kadınları adına kadın özgürlüğüne olan büyük inancıyla; kapitalizme ve her türlü sömürüye karşı mücadele etmiştir. Ancak her 3 Kürt kadını, Kürt halkının özgürlük, eşitlik ve demokrasi taleplerine silahla, işkenceyle, ölümle cevap veren güçler tarafından alçakça katledilmişlerdir. Aynı özgürlük ve eşitlik için mücadele eden ve 15 Ocak 1919'da Berlin'de Alman devlet güçlerince katledilen Roza Lüksemburg gibi...”

3 kadın devrimcinin katillerinin ortaya çıkarılması ve hesap sorulması için bir yıldır Kürdistanlı kadınlar ve dostlarının Fransız makamlarına adaletin yerine getirilmesi için seslendiğinin ve 'Adalet istiyoruz' dediklerinin ifade edildiği açıklamada “Ancak bugüne dek hiçbir somut adım atılmamıştır. Ve artık Fransa'nın bu ölüm sessizliği karşısında 'Suskunluğunuz suçluluğunuzdandır' diyor, katliamı ve katliamcıları büyük bir öfke ve nefretle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

11 OCAK’TAKİ YÜRÜYÜŞE KATILIM ÇAĞRISI

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (KJB) ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE) olarak 9 Ocak gününü “ÖZGÜR YAŞAMDA ISRAR, ULUSLARARASI KADIN DAYANIŞMA GÜNÜ!” ilan ediyoruz.

9 Ocak, bizler için tüm dünya kadınları olarak cinsiyetçiliğe, militarizme, ırkçılığa, adaletsizliğe, sömürüye, kapitalist sistemin saldırılarına karşı verdiğimiz mücadelemizi ortaklaştırma günüdür. 9 Ocak, kadına, halklarımıza, tüm insanlık değerlerine saldıran komplocu güçlere karşı özgürlükte ısrarımızın, dayanışmamızın adıdır. Erkek egemenlikli sistemin kurduğu tüm duvarları, sınırları parçalayıp aştığımız gündür. Özgür, eşit bir yaşamı inşa etme kararlılığımızı haykırdığımız gündür. Tüm dünyada erkek egemenlikli sisteme karşı direnen Rozalar, Saralar, Rojbinler, Ronahiler, Mirabel kardeşler olarak buluştuğumuz gündür. 9 Ocak, bu sistemin efendilerinden hesap sorduğumuz gündür... Adaleti kendi ellerimizle, emeğimizle uygulama sözümüzü verdiğimiz gündür. Komplocu güçleri unutmadığımızın ve unutmayacağımızın adıdır.

Tüm kadınlar, dostlar, özgürlüğe, eşitliğe ve demokrasiye inananlar!

Direnişimizi ve mücadelemizi yükseltelim! Uluslararası dayanışmamızı büyütelim!

Sara, Rojbin ve Ronahilerin katillerinden hesap soralım!

Bir kez daha Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE) olarak 9 Ocak Paris'te katledilen Sara, Rojbin ve Ronahi yoldaşlarımızı saygıyla anıyor, katliamın sorumlularını kınıyor, sorumluları açığa çıkarma ve insanlık önünde bunlardan hesap sormak için 11 Ocak 2014 tarihinde Paris’te yapacağımız merkezi yürüyüşe dostlarımızı ve devrimci güçleri katılmaya ve Kürt halkı ve kadınları ile dayanışmaya çağırıyoruz. Bunun için on binler katliamı aydınlatma bilinci ve inancı ile o gün Paris’e akmalıdır.” – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.