ÖRGÜTLÜ GENÇLIK ILE ÖZGÜR GELECEĞE
Gençlik / 25 Kasım 2013 Pazartesi Saat 09:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP Gençlik Meclisi, 30 Kasım’da 1. Olağan Büyük Kongresi’ni Amed’de gerçekleştirecek. 30 bin gencin katılması beklenen kongreye, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden birçok devrim hareketinin temsilcileri de katılacak.

BDP Gençlik Meclisi, 30 Kasım’da 1. Olağan Büyük Kongresi’ni Amed’de gerçekleştirecek. 30 bin gencin katılması beklenen kongreye, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden birçok devrim hareketinin temsilcileri de katılacak.

Özgür yaşam için gençler Amed’e

BDP Gençlik Meclisi, 30 Kasım’da 1. Olağan Büyük Kongresi’ni Amed’de gerçekleştirecek. 30 bin gencin katılması beklenen kongreye, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden birçok devrim hareketinin temsilcileri katılacak.

BDP Gençlik Meclisi, kuruluşundan sonra ilk kez kongreye gidiyor. 28 Haziran 2013’te BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısıyla ilanını yapan BDP Gençlik Meclisi, 30 Kasım’da Kürdistan ve Türkiye illeri başta olmak üzere Rojava, Güney Kürdistan Federe Bölgesi ve Avrupa ülkelerindeki gençlik örgütleri temsilcilerinin katılımıyla 1. Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirecek. Dünyadaki tüm devrim şehitlerine atfedilecek olan kongrede, KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’a ait mesajın da okunması bekleniyor. Kongre şiarı ise KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecinin ruhuna denk olarak “Hakikat Arayışıyla Örgütlenen ve Özgürleşen Gençlik Demokratik Kurtuluşu ve Özgür Yaşamı İnşa Edecektir” şeklinde belirlendi.

Dünya çapında katılım

BDP, DTK ve HDP eşbaşkanları ile milletvekillerinin de katılacağı kongre için 150’nin üzerinde kurum ve örgütlere davetiyeler gönderildi. Rojava’dan PYD, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi yapıların davet edildiği kongreye, Türkiye’den de başta HDK’nin tüm siyasi yapıları ve gençlik örgütleri olmak üzere birçok kesim davet edildi. Özellikle Avrupa ve Latin Amerika’daki devrimci ve sol örgütlerin temsilcilerinin katılmasının beklendiği kongreye ETA, İrlanda’dan Sinn Fein Hareketi, Arjantin’de 120 örgütün çatı yapılanması olan Che Guevaracı Gençlik Hareketi (ALBA), Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP), Ekvator’dan PAİS, Bolivya’dan MAS-İPST, Lübnan’dan İlerici Gençlik Hareketi, Ermenistan ve Kıbrıs gibi ülkelerdeki gençlik örgütlerinden de temsili düzeyde katılım olacak.

Kürdistan ve Türkiye kentlerinde de kongre çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Marmara Üniversitesi öğrencileri, kongreyi düzenledikleri etkinlikle selamladı. BDP Patnos Gençlik Meclisi kuruluşunu ilan etti. İki etkinlikte de kongreye katılım çağrısı yapıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER), de Amed’de gerçekleşecek BDP Gençlik Meclisi 1. Kurultayı’na katılım çağrısında bulundu. YÖDER adına yapılan açıklamada,  29 Kasım Cuma günü 10 otobüs ile saat 00.00’da belediye garajı önünden Amed’e hareket edileceği belirtildi.

Hayri Demir/  DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.