KCK’den Çağrı: Çocuklarınızı Bir Hafta Okula Göndermeyin
Duyurular / 11 Eylül 2013 Çarşamba Saat 09:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasından önce yaptığı açıklamada anadilde eğitime yaklaşımın AKP gerçeğini açıkça ortaya koyduğunu belirterek, bir haftalık boykot çağrısına destek verdi. KCK, “Aileler bir hafta boyunca çocuklarını okullara göndermemelidir” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasından önce yaptığı açıklamada anadilde eğitime yaklaşımın AKP gerçeğini açıkça ortaya koyduğunu belirterek, bir haftalık boykot çağrısına destek verdi.  KCK, “Aileler bir hafta boyunca çocuklarını okullara göndermemelidir” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, okulların açılacağı bu günlerde Türk devletinin Kürt dili üzerindeki “asimilasyon ve kültürel soykırım” politikasına karşı tutum alınması ve mücadelenin geliştirilmesin gerektiğini kaydetti. KCK yazılı açıklamasında, bir haftalık boykot ile  “Anadilde Eğitim İstiyoruz!” yürüyüşlerine tüm Kürdistanlıları katılmaya çağırdı.

TÜRK DEVLETİ AĞIR BİR SUÇ İŞLEMEKTEDİR

KCK’nin açıklaması şöyle: “Okullar 16 Eylül 2013 tarihinde açılacak. Kürdistan'da kültürel soykırımın temeli olan Türkçe eğitim her gün ‘Türküm, doğruyum...varlığım Türk varlığına armağan olsun’ andıyla başlatılacak. Bu gerçeklik Kürtler üzerinde günlük olarak nasıl bir zulüm uygulandığını ortaya koymaktadır. Fiziki soykırımdan daha ağır bir soykırım Kürtler üzerinde uygulanmaktadır. Türk devleti Kürtler üzerindeki bu uygulamalarla ağır yargılama konusu olan bir suç işlemektedir. Türk devletinin bir ulusal toplumu yüz yıla yakındır bilinçli ve planlı yok etmesini uluslararası güçler seyretmekte, hatta destek vererek bu suça ortak olmaktadır.

Türkiye cumhuriyeti devletinin kuruluşuyla, özellikle 1924 Anayasasıyla birlikte Kürtleri sistemli ve planlı olarak yok etme politikası izlenmiştir. Şark Islahat Planı ve Dersim Raporları bu soykırımın resmi devlet belgeleridir. Kürdistan bu soykırımla Türk uluslaşmasının yayılma alanı haline getirilmek istenmiştir. Bunun için her yol denenmiş ve bugün de sürdürülmektedir.

Anadilde eğitim yasağının konuşma yasağına vardırılması, Kürt kültürü üzerindeki yasak ve baskılar, Kürdistan'ın ekonomik ve sosyal olarak yaşanamaz hale getirilip on milyona yakın Kürt’ün Türkiye ve Avrupa’ya göçertilmesi, barajlarla doğanın ve kültürün yok edilmesi ve insansızlaştırmayla demografik yapının bozulması kültürel soykırımın en gözle görülen uygulamaları olmuştur. Kürtlerin neredeyse yarıdan fazlasının anadillerini unutması ve bu unutma sürecinin devam etmesi kültürel soykırımcı sömürgeciliğin ne kadar acımasızca uygulandığını ortaya koymaktadır.

AKP KÜLTÜREL SOYKIRIMCI POLİTİKALARDDA ISRAR ETMEKTEDİR

Bu uygulamaların Kürtleri yok oluşa götürdüğü bilinmektedir. PKK'nin ortaya çıktığı yıllarda Türk devleti Kürtleri tarihe gömüp Türkleştirme politikasını başarıya götürdüğüne inanmaktaydı. PKK başlattığı mücadeleyle bu kültürel soykırımcı sömürgeciliği Kürdistan'da ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Kırk yıldır süren mücadele Türk devletinin bu soykırımcı sömürgecilik gerçeğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. Kürt toplumunu da bu soykırımcı sömürgeciliği kabul etmeyen, buna karşı mücadele eden bir düzeye ulaştırmıştır.

Kültürel soykırımcı sömürgecilik teşhir edilmesine ve Kürt toplumu tarafından kabul edilmemesine rağmen Türk devleti ve AKP hükümeti hala kültürel soykırımcı politikalarda ısrar etmektedir. Dil ve kültürel alanda kültürel soykırım politikasını ve hedefini engellemeyecek kimi yumuşatmalar yapılarak yüz yıllık Kürtleri yok edip Türkleştirme politikaları sürdürülmek istenmektedir. Yapılan göstermelik yumuşamalar kültürel soykırımı ortadan kaldırmak için değil, üstünü örtmek için kullanılmaktadır. “Anadilde eğitim kesinlikle olmaz, anadilde eğitim milleti böler” söyleminde bulunurken “okullarda anadilde seçmeli dersi kabul ettik” denilmesi bunu göstermektedir.

AKP'nin bugünkü dil, kültür ve kimlik ile ilgili politikası eski politikanın iflası sonucu, eski zihniyet ve amacı yeni koşullarda sürdürmeyi ifade etmektedir. Bu açıdan AKP'nin “Biz inkarı ve asimilasyonu bitirdik, asimilasyon insanlık suçudur” söylemi Kürtleri ve kamuoyunu aldatmaya yönelik demagojik bir söylemdir. Anadilde eğitime yaklaşım AKP'nin bu gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır.

ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ YÜRÜYÜŞLERİ YAPILMALI

Okulların açılacağı bu günlerde Türk devletinin Kürt dili üzerindeki asimilasyon ve kültürel soykırım politikasına karşı tutum alınması ve mücadelenin geliştirilmesi gerekmektedir. Böylece kültürel soykırımın kabul edilmeyeceği ortaya konulmalıdır. Bunun için Kürt diliyle ilgili kurumların, okulların açılmasıyla başlatacakları bir haftalık okul boykotunun tüm halkımız tarafından desteklenmesi önemlidir. Aileler bir hafta boyunca çocuklarını okullara göndermemelidir. Okulların açıldığı gün il ve ilçelerde Milli Eğitim Müdürlükleri önünde tüm aileler ve çocukları “Anadilde Eğitim İstiyoruz!” yürüyüşleri yapmalıdır. Bu yürüyüşlere sadece aileler ve çocuklar değil, siyasi görüş ve düşüncesi ne olursa olsun tüm Kürdistanlılar katılmalıdır.

Anadilde eğitimi, okulların açıldığı bu günlerde gündemleştirmek ve bunu demokratik çözüm mücadelesini yükseltmenin parçası haline getiren bir tutum ve pratik içinde olmak tüm halkımızın ve demokrasi güçlerinin görevi olmalıdır.” - ANF


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.