29 Temmuz 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 29 Temmuz 2013 Pazartesi Saat 08:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Li hemberî êrîşên komên çekdar berxwedan didome - ANHA

Girtiyê nexweş: Ji mirina min Wezîrê Dadê berpirsiyar e - DÎHA

Girtiyê bi navê Memduh Kiliç ê ku ji bo li nexweşxaneyên Enqere, Îzmîr û Stenbolê bê dermankirin di destê wî de rapor hene ji 3'yemîn Girtîgeha Tîpa T a Şakranê sirgûnî Girtîgeha Tîpa F a Edîrneyê hate kirin. Kiliç li hemberî vê yekê îsyan kir û wiha got: "Heke ji ber nexweşiya min tiştekî neyînî pêk bê û mirinek çêbibe berpirsiyarê vê yekê Wezîrê Dadê ye."

Girtiyê nexweş ê bi navê Memduh Kiliç ê ji ber nexweşiya weremê nexweşiyê pişîkê lê peyda bû û herî dawî fitiqa stu û piştê, refluya mede, kronîk farenjît, astim û di piyê çepê de tumor peyda bû pirsgirêk û binpêkirinên mafên mirovan ên jiyîn bi nameyekê ji DÎHA'yê re şand. Ligel di destê wî de rapora incax li nexweşxaneyên Enqere, Îzmîr û Stenbolê bê dermankirin heye jî disa ji 3'yemîn Girtîgeha Tîpa T a Şakranê sirgûnî Girtîgeha Tîpa F a Edîrneyê hate kirin. Kiliç li hemberî vê yekê nerazîbûna xwe anî ziman û wiha bilêv kir: "Heke ji ber nexweşiya min tiştekî neyînî pêk bê û mirinek çêbibe berpirsiyarê vê yekê Wezîrê Dadê ye."

Kiliç, di nameya xwe de diyar kir ku 21 salin di girtîgehê de ye û ji ber şertên girtîgehê bi gelek nexweşiyan ket. Kiliç, pirsgirêkên di girtîgehê de jiyîn wisa vegotin: "Di her du pişîkên min de mîkroba weremê pê ket û ji ber di demê de nehatin dermankirin nexweşî pêş ket. Piştî ez hatim sînorê mirinê dest bi demankirinê hate kirin û wê demê jî dereng mabû. Nexweşiya min bersiva tu dermanan neda. Li Nexweşxaneya Sanatoryumê ya Enqere bi lezgînî mudaxele hate kirin û ewil pişîka min a çepê beşek hate girtin. Dê nîvek pişîka min a rastê jî hatiba girtinê lê ji ber rewş nebaş bû ameliyata duyemîn hate taloqkirin." Kiliç, da zanîn ku ji ber pirsgirêkên pişîkê pirsgirêkên bêhndayînî jiyîn û wiha destnîşan kir: "Ez niha bi cîhazê astimê girêdayî dijîm. Dîsa fitiqa pişt û stu heye. Ji ber pirsgirêkên pişîkê pirsgirêka dil dest pê kir. 15 rojin xwîn ji qirika min tê."

'Li aliyekî behsa çareseriyê dikin li aliyê din dermankirina asteng dikin'

Kiliç, da zanîn ku li nexweşaneyên lê hatin dermankirin rapora "Tenê li nexweşxaneyên Enqere, Îzmîr û Stenbolê dê bê dermankirin" di destê wî de heye. Kiliç, destnîşan kir ku ji ber nexweşiyê nikare rêvîngiya dûr bike û ji bo rapora tendûrîstiyê ji Saziya Tipa Edlî bigire xwset ku sewqî girtîgehekî Stenbolê bibe û li ser vê daxwazê li şuna Stenbolê sewqî Girtîgeha Tîpa F a Edîrneyê hate kirin. Kiliç, anî ziman ku ew sirgûnî girtîgehekî defetên dermankirinê û jiyanê tune ye kirin û wiha bilêv kir: "Li aliyekî tu dê behsa aştî, demokratî û biratiyê bikî li aliyê din tu dê dermankirina girtiyên nexweş asten bikî. Ev nakokiyekî çawa ye." Kiliç, diyar kir ku li Girtîgeha Tîpa F a Edîrneyê di hucreyekê de bi tena serê xwe tê girtin û xwest ku demildest sewqî ji van 3 bajaran yekî bê kirin.


'Rojava'ya saldırılar devam ederse sınıra dayanırız' - DİHA

Rojava halkının kazanımlarına yönelik El Nusra mensubu çetecilerin saldırılarını değerlendiren BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah, "Rojava'ya saldırılar devam ederse sınıra dayanırız" derken, HDP Van İl Eş Başkanı Harun Okay ise, "Türkiye destekli katil ve tehlikeli insanların Rojava halkının üzerine gönderilmesinden kaygı duyuyoruz. Eğer bu saldırılar devam ederse halk olarak sınıra dayanacağımızı herkesin bilmesini isteriz" ifadesini kullandı.

Yıllarca Suriye rejimi karşısında kimlikleri bile tanınmayarak yok sayılan Rojava Kürtlerinin Suriye'de yaşanan gelişmeler karşısında kendi öz güçleriyle elde etmiş oldukları kazanımlar ve diğer kesimlere taraf olmamasının devamında dış destekli çeteler tarafından saldırılara maruz kalması, BDP ve HDP Van il eş başkanları tarafından sert bir şekilde kınandı. BDP Van İl Örgütü Eş Başkanı Musa İtah, Rojava halkının direnişinin en yüksek düzeyde sürdüğünü vurgulayarak, Rojava halkının tarihsel devrime karşı, bölgedeki statükocu ve karanlık güçlerin saldırılarının ise gittikçe vahşileşerek devam ettiğine dikkat çekti. Kürt halkına karşı her türlü muameleyi ve saldırıyı reva gören açıklamaların kimi çevreler tarafından yapıldığına değinen İtah, Rojava'da yaşanan ve Ortadoğu'ya nefes aldıracak demokratik bir devrimi boğmak için bölgedeki statükocu güçlerin, Rojava'ya var güçleri ile yüklendiğini ve çetelerle birlikte hareket etmekten çekinmediğini dile getirdi.

'Rojava halkına desteğimizi daha somut adımlar ile göstereceğiz'

Rojava halkına saldıran çetelerin Türkiye destekli olduğunu söyleyen İtah, Türkiye'nin çetelere desteği açık bir şekilde yaptığını belirtti. Rojava halkına karşı gerçekleştirilen saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını ifade eden İtah, "Kürt halkının sabrının taşırılmaması gerekiyor. Kürt halkına uygulanan, insanların kafalarının kesilecek dereceye getiren ve vahşete varan uygulamalar çeteler tarafından gerçekleştiriliyor. Kürt halkının kadınlarının ve mallarının 'helal olduğu' gibi fetvalar veriliyor. Bu vahşice fetvalar verilirken hala bu çetelerin desteklenmesine anlam vermekte güçlük çekiyoruz. Artık buna dur deme vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Rojava devrimi tüm hızıyla sürerken Kürt halkı hiçbir şiddete ve güce boyun eğmezken, bizlerde Kuzey Kürdistan halkı olarak bundan böyle Rojava halkına desteğimizi daha somut adımlarla geliştirebileceğimizin bilinmesini istiyoruz. Kürt halkının üzerinde bu vahşi saldırıların sürmesi bizlerinde bir Rojava devrimini Kuzey Kürdistan'da geliştirmemize sebebi olacak" diye konuştu.

'Saldırılar devam ederse sınırlara dayanacağız'

Rojava'ya karşı çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda ele geçen çete mensuplarının üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimliklerinin çıktığına dikkat çeken İtah, "Bu da şu anlama geliyor. Bu çeteler Türkiye'yi bir üs olarak kullanmaktalar ve Türkiye sınırından gerekli mühimmatları alarak Kürt halkı üzerindeki vahşi saldırılarını gerçekleştiriyorlar. Bu saldırıların sürmesi halinde Kürt halkının sabrının taşıyacağını açıkça söylüyoruz. Özellikle sınırdaki halkımızın bundan sonra daha fazla duyarlı olmaya, ayağa kalkmaya niyetli olduğunu ve bizim çağrımızın bu olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu çetelere destek veren kesimler desteklerini çekmeyerek çeteler ile birlikte hareket etmeye devam ederse, bizler de Kürt halkı olarak Rojava'daki kutsal devrim ve kutsal direnişe destek için sınırlara gideceğimizi ve oradaki sınırların açılması ve hükümetin biran önce insani yardımlar konusunda adım atması için buradan harekete geçeceğiz" dedi.

'Rojava halkı savaş ortamını yaşarken, sessiz kalmamız vicdanları sızlatır'

"Oradaki Kürt kardeşlerimiz savaş ortamını bu vahşeti yaşarken bizim burada sessiz kalmamız vicdanları sızlatan bir durumdur" diyen İtah konuşmasına söyle devam etti: "Vicdan devrimini gerçekleştirmiş ve sınırları anlamsız kılan bir halk olarak sınırımızın hemen dibindeki kardeşlerimizin çığlığını duymayacak kadar sağır değiliz. Bütün vicdanların sesini yükseltmesi gerekir."

'Rojava halkının kazanımları bizim kazanımlarımızdır'

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Eş Başkanı Harun Okay ise, Rojava'da çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırıları sert bir şekilde kınadıklarını belirterek, HDP olarak Rojava halkının yanında olduklarını dile getirdi. Okay, "Türkiye destekli katil ve tehlikeli insanların Rojava halkının üzerine gönderilmesinden kaygı duyuyoruz. Eğer bu saldırılar devam ederse halk olarak sınıra dayanacağımızı herkesin bilmesini isteriz. Rojava halkının kendi öz güçleri ile yaratmış olduğu kazanımlar bizim için çok değerlidir. Bu saatten sonra Van halkının, HDK ve HDP olarak Rojava halkının kazanımlarının kendi kazanımlarımız olarak gördüğümüzü bilmesini isteriz" dedi.

'Türkiye çetelere verdiği desteğe derhal son vermeli'

Rojava halkına karşı yapılan saldırılara karşı olduklarını belirten Okay, "Kuzey Kürdistan'da yaşayan Kürt halkını, sınır dibinde çeteler tarafından yapılan saldırılara karşı seslerinin yükselterek, sınırın diğer tarafında yaşanan gelişmelere karşı ayakta durmaya çağırıyoruz. Çetelerin Türkiye'ye giriş-çıkışlarına engel olmalarını bekliyoruz. Türkiye'nin çetelere vermiş olduğu desteği şiddet ile kınıyoruz. Türkiye kendi tarafında bulunan Kürtler ile bir müzakere başlatmışken, Suriye'deki Kürtlere karşı savaş politikası geliştirmesi bize karşı olan yaklaşımının da çok ciddi olmadığını ortaya koyuyor" dedi.Malbat ketin ser rêya Îmraliyê - ANF

Xuşka Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan Fatma Ocalan û Xalê Ocalan Suleyman Arslan û xizmên Şeyhmus Poyraz û Cumalî Karsu ji bo li Girtîgeha Îmraliyê bi xizmên xwe re hevdîtinê pêk bînin ketin ser rêya Îmraliyê. Bi çûna Suleyman Arslan re piştî 14 sal şunda yekemîn car xizmekî Ocalan dê biçe Îmraliyê û hevdîtinê bi Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan re pêk bîne.

Xuşka Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan Fatma Ocalan û Xalê wî Suleyman Arsaln, Xwîşka Şeyhmus Poyraz Felek Cizlmaz û warîsê Cumalî Karsu Pervîn Oduncu ji bo bi Girava Îmraliyê bi xizmên xwe re hevdîtinê pêk bînin serê sibê hatin Fermandariya Cendirmeyan a Gemlîkê. Malbat, piştî kar û barên li Bendera Gemportê, ketin ser rêya Îmraliyê.

Di vê navberê de, ji keça Fatma Ocalan Dîlek Ocalan û kurê Suleyman Arslan Mehmet Arslan ên xwestin biçin Îmraliyê, destûr nehat dayîn.

Ji serlêdana malbatan re roja Înê bersiva erenî hatibû dayîn. Lê serlêdana xalê Ocalan Suleyman Aslan hefteya borî hatibû redkirin. Roja şemiyê jî ji Suleyman Arslan re destûra biçe Girava Îmraliyê hatibû dayîn. Bi yekê piştî 14 sal şunda ji xizmên Ocalan ên di asta yekemîn de xizmekî wî yê din dê biçe Girava Îmraliyê û bi Ocalan re hevdîtinê pêk bîn e.Seyhan'ın kemiği ... - ANF

1995 yılının 29 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 72. yıl dönümü kutlanırken, Mardin'in Dargeçit ilçesinde, cumhuriyetin harcı katliamlardan birinin daha hazırlığı yapılıyordu.

29 Ekim gecesi, İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler ilçede çok sayıda eve baskın düzenledi. O evlerden biri de Doğan ailesinin eviydi. 11 kardeşli kalabalık bir aileydi. Ancak evin erkekleri dört bir yana dağılmışlardı. O gece evin birinci katında anne ile baba, üst katta ise üç kardeş yan yana yatıyordu.

Evin kapısı dövülürcesine çalındı. 13-14 yaşlarındaki Seyhan Doğan, kapıyı açmaya gittiğinde, gözünü alan projektörden başka bir şey göremedi. Apar topar gözaltına alındı. Üzerinde sadece bir atlet vardı. Giyinmesine bile izin verilmedi.

O gece Dargeçit'te 7 ailenin evine baskın yapıldı. 4'ü lise öğrencisi 7 kişi gözaltına alındı.

Hazni Doğan, ertesi sabah ağabeyi Seyhan'ın yerine çobanlık yapmaya gittiğinde önce dövüldü, ardından gözaltına alınarak Dargeçit Tabur Komutanlığı'na götürüldü.

O cehennemden sadece Hazni sağ çıkabildi.

Seyhan Doğan (13), Abdurrahman Coşkun (18), Abdullah Olcay (21), Mehmet Emin Aslan (18), Nedim Akyol (13), Davut Altunkaynak (12) ve Süleyman Seyhan (58) ise işkenceyle öldürüldü.

Süleyman Seyhan'ın cesedi, bir yıl kadar sonra bulundu.

ANNE DE İŞKENCE GÖRDÜ

Olayın ardından anne Asiye, Mardin, Dargeçit ve Midyat savcılıklarına dilekçeler verdi. Ancak her savcılık dönüşünde gözaltına alınarak, Dargeçit Taburu'na götürüldü, oğlunu aramaktan vazgeçmesi istendi.

Vazgeçmeyen anne, Diyarbakır'a giderek Özgür Gündem gazetesine, ardından da MED TV'ye yaşadıklarını anlattı, "Devletten davacıyım, çocuğumu istiyorum" dedi.

Diyarbakır Savcılığı'na dilekçe verdi. Anne daha sonra bir anda ortalıktan kayboldu. 25 gün kimse Asiye Doğan'dan haber alamadı. Sokakta bulunduğunda ise, gördüğü işkenceler nedeniyle konuşamayacak haldeydi. Anne Asiye Doğan, Mardin Alay Komutanlığı'nda yerin altında soğuk bir yerde 25 gün boyunca bekletilmişti.

İKİNCİ SÜRGÜN

Daha öncesinde köyleri yakıldığı için Dargeçit'e yerleşen Doğan ailesi, yaşadıkları ikinci vahşetin ardından bu kez İstanbul yollarına düştü. Anne Asiye Doğan, İstanbul'da da oğlunun peşini bırakmadı. Bu kez Cumartesi meydanlarında mücadelesini sürdürdü.

KAVUŞMAYA ÖMÜRLERİ YETMEDİ

Ancak Asiye Anne, 2000 yılında oğlu Seyhan'ın gözaltına alınışının yıl dönümünde yaşamını yitirdi.

Annenin ardından nöbeti, baba Ramazan Doğan devraldı. Ancak o da oğlunun akıbetini öğrenemeden 2010 yılının 24 Ağustos günü hayata veda etti.

Ananın da babanın da oğullarının hiç değilse mezarına kavuşabilmeye ömürleri yetmedi.

'BEN OĞLUMUN KEMİKLERİNİ ARIYORUM '

Başbakan Erdoğan, Cumartesi Anneleri kendisine sorulduğunda, “Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, Cumartesi anneleri birileri tarafından kullanılıyor” dediğinde, en iyi yanıtı Baba Ramazan, Cumartesi Meydanı'ndan vermişti:

“Ben Ramazan Doğan. Gözaltında kaybedilen Seyhan Doğan’ın babasıyım.

29 Ekim 1995’te, gece saat 03.00 sıralarında Mardin Dargeçit’teki evimize askerler tarafından düzenlenen baskın esnasında 13 yaşındaki oğlum Seyhan Doğan, 9 yaşındaki kardeşi Hazni ile birlikte gözaltına alındı. Olayın hemen ardından eşim Asiye Doğan, Dargeçit'teki tabura giderek 'Çocuklarım nerede?' diye sordu. 'Merak etme, gelirler' diye cevap verdiler. Eşim ertesi gün tekrar tabura gitti bu sefer, 'Senin çocuklarını bıraktık, eve gittiler, bir daha gelme' dediler.

Birkaç gün sonra 9 yaşındaki oğlum Hazni’yi serbest bıraktılar. Hazni bütün olanları bize anlattı. Çocuklara işkence yapmışlar, Filistin askısına asmışlar. Ama Seyhan’dan bir daha haber alamadık. Annesi her gün Seyhan’ı soruyor , dilekçeler veriyordu. Aramaktan vazgeçmeyince onu da gözaltına aldılar 11 gün kendisinden haber alamadık. Gözaltındayken ağır işkence gördü ve sağlığı bozuldu. Seyhan diye diye öldü. Eskiden Galatasaray’a o gelirdi. Şimdi onun yerine ben geliyorum.

Bizim bilgimiz dışında nüfus kütüğümüze Seyhan’ın öldüğünü yazmışlar. Başbakan bizi suçlayacağına bu kaydı düşenleri araştırsın. Benim oğlum daha çocuktu, onu benim kucağımdan alıp götürdüler. Başbakan ne yaptığımı bilmiyorsa söyleyeyim; ben oğlumun kemiklerini arıyorum...”

Aile ayrıca, 2009 yılında yeniden hukuki mücadele başlattı. Avukat Eren Keskin, aile adına Dargeçit Savcılığı'na yeniden bir dilekçe ile başvuruda bulundu. Bu kapsamda, savcılık talimatıyla polis tarafından Hazni Doğan'ın ifadesi de alındı.

Boğazözü Köyü'nde 2012 yılının Şubat ayında kazı çalışmaları yapıldı. Ailelerin kendi elleriyle yaptığı kazı sonucunda, insana ait kemikler bulundu. Kemiğin yanmış hali ve arama yapılan kuyuda bulunan odun parçaları, kayıpların yakıldığı ihtimalini gündeme getirdi.

MEHMET EMİN VE SEYHAN'IN KEMİKLERİ BULUNDU

Kemiklerin kimlik testi için gönderildiği Adli Tıp Kurumu'ndan ilk haber geçtiğimiz Mayıs ayında geldi. Mehmet Emin Aslan'ın kimliği belirlendi. Kemiklerden birinin de Seyhan Doğan'a ait olduğu Temmuz ayında kesinleşti.

BİRBİRLERİNE KAVUŞACAKLAR

18 yıl sonra Anne Asiye ve Baba Ramazan, çocukları Seyhan'a kavuşacak. Seyhan'ın kemiklerinin ATK tarafından aileye tesliminin ardından cenaze töreni düzenlenecek.

KATİLLER NEREDE?

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1999'da başlattığı soruşturma kapsamında hazırladığı fezleke, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Fezlekede, Dargeçit Tabur Komutanı Hürşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı'nda Merkez Bölük Komutanı Mahmut Yılmaz, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı'nda uzman çavuş olarak görev yapan Kerim Şahin, korucu Naif Çelik, Mardin İstihbarat Şube Müdürü Muhammet Demirel, şüpheli olarak yer alıyor.

Şüpheliler, "silahlı örgüt kurmak, silahlı örgüte üye olmak ve örgütün faaliyetleri çerçevesinde kasten adam öldürmem, azmettirmek, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak"la suçlanıyor.

Soruşturma kapsamında Hazni Doğan'ın ifadesi alındı. Ancak, Bodrum'un Gümüşlük beldesinin DP'li belediye başkanı Mehmet Tire ve Sivas'ın Çepni beldesinin CHP'li belediye başkanı Hurşit İmren'in ifadesi bile alınmış değil.

"Yüzleşme" ve "hakikat" vurgusunun en fazla yapıldığı çözüm sürecinde, Seyhan'ın kemikleri, yüzleşme için bekliyor.


Plansaziya Kongreyê - Yeni Özgür Politika

Ji bo Kongreya Netewî ya Kurd a Hewlêrê kota hatin diyarkirin û hêjmara delegeyên beşdar bibin jî weke 500 hate destnîşankirin.

Komîteya Amadekar a ji 21 kesan, ku di civîna 22’ê Tîrmehê ya li Hewlêrê de hat avakirin, di 25’ê Tîrmehê de bi beşdariya Serokê Herêmê Mesûd Barzanî re civîna xwe ya yekemîn lidar xist. Civîna duyemîn jî îro li odeya xebatê ya Barzanî ya li Hewlêrê pêk hat. Di civînê de 20 endamên komîteyê amade bûn û ji bo kongre di nava mehekê de were lidarxistin, plansaziya pratîkî hat destpêkirin.

Kongreya Netewî ya Kurd, ji bo Kurdan û Rojhilata Navîn xwedî girîngiyeke mezin tê dîtin. Xebatên Kongreya Netewî ku ji bo pêkhatina wê bi salan bang hat kirin, bi pêvajoya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan di Newroza îsal a li Amedê re da destpêkirin, bi leztir hatin meşandin. Bi pêşniyara Ocalan re, li dû konferansên li Enqere, Amed û Brukselê awir zîvirîbûn ser Hewlêrê.

Li gel PKK, PDK, YNK, BDP, PJAK û PDK ya Îranê, bi beşdariya nêzî 40 partî û organîzasyonan di 22’ê Tîrmehê de civîna amadekariya kongreyê pêk hat û ev yek ji bo lidarketina kongreyê weke gava berçav hat nirxandin.

Komîteya Amadekar a civîna xwe ya duyemîn lidar xist, ji bo kongre di nava mehekê de pêk were, dest bi amadekariyên pratîkî kir. Komîteya Amadekar der heqê civînê de agahî da ANF’ê û diyar kir ku civîn erênî derbas bûye û “Plansaziyên pratîkî destpê kirine.”

Hewldan ji bo beşdariya xurt

Di nava van plansaziyan de komîsyon hene. Biryara avakirina komîsyona azadiya jinê, komîsyona ciwanan, komîsyona dîplomasî û têkiliyên derve, komîsyona prensîbên netewî û belgeya stratejîk a netewî, komîsyona protokolê hat dayîn û hat hînbûn ku ji bo kongre bi beşdariyeke herî dorfireh pêk were, hevdîtinê dewam bikin.

Komîteyê got, “Bi yên li mûxalefetê ne re hevdîtin tên kirin, li ser beşdariya wan israr heye. Her kes xwedî heman nêrînê ne ku ew jî beşdar bibin. Di asta komîteya amadekar de jî hevdîtin hatin kirin.”

Roja kongreyê ne diyar e

Komîteya amadekar wê deriyê xwe li her kesî vekirî bihêle. Roja lidarketina kongreyê jî hînê diyar nebûye. Lê belê tê gotin wê amadekariyên pratîkî di dema hatiye diyarkirin de, temam bibin.
Hat hînbûn, diyarnebûna “roja kongreyê” ji ber fikara li ser demê ye. Endamekî komîteyê got, “Di mijara demê de opsiyon hene, li ser nirxandin tên kirin. Dema mehekê derbasdar e, lê bi teqwîna siyaseta navnetewî ve girêdayî ye.” Fikar tên kirin ku ji ber demsala betlaneyê, dibe ku vexwendîname di dema xwe de negihêjin cihê xwe.

Ji partiyên siyasî re kota

Di civîna komîteyê de, kontenjana çar parçeyên Kurdistanê hat nirxandin. Dabeşkirina beşdariyê ya li gorî parçeyan, wê di rojên pêş de eşkere bibe. Lê kota ji niha ve diyar bûne. Li gorî vê yekê, ji partiyên siyasî re ji sedî 45, ji jinan re ji sedî 40, ji rêxistinên civakî yên sivîl re ji sedî 35, ji ciwanan re ji sedî 10 û ji şexsiyetên serbixwe re ji sedî 10 hat veqetandin.

500 delege beşdar bibin 

Li gorî agahiyên ji komîteya amadekar hatin wergirtin, hejmara delegeyên beşdarî kongreyê bibin 500 e. Di nava karên pratîkî de şandina vexwendîname jî heye. Her weha komîteyên werin avakirin, wê pêşnûmebiryaran amade bikin ku pêşkêşî kongreyê bikin. Di pêşnûmebiryaran de wê ne berjewendiyên partiyan, berjewendiyên netewî li ber çavan bên girtin. Her weha wê were xwestin ku navgînên pêwîst bên birêxistinkirin ku bicihanîna van biryaran bişopînin.


Muslim: Diyalog devam edecek - Yeni Özgür Politika

Resmi bir davet üzerine Türkiye'ye giderek, burada devlet yetkilileriyle görüşen PYG Eşbaşkanı Salih Muslim, görüşmelerin olumlu geçtiğini ve devam edeceğini açıkladı.

Görüşmelerde Türkiye'nin PYD'ye karşı tavrının değiştiğini belirten Muslim, Rojava’da geçici yönetim konusunun tartışıldığını ve yetkililerin bu konuda, “Bu sizin hakkınızdır” dediğini kaydetti. Muslim, Suriye’de siyasi çözüme kadar, içinde tüm halkların yer alabileceği geçici bir yönetim fikrinin esas olduğunu vurguladı.

Türk Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun davetiyle devlet yetkilileriye temaslarda bulunmak üzere 25 Temmuz’da Türkiye’ye giden PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Dışişleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmenin içeriği, tartışma konuları ve ortaya çıkan sonuçları DİHA’ya açıkladı. Muslim, önemli bir görüşme yaptıklarını kaydederek önümüzdeki dönemde de görüşmelerin devamı yönünde karar aldıklarını ve toplantıdan hem Türkiye hem de Kürtler adına önemli ve olumlu sonuçların ortaya çıktığını söyledi. Daha önce devlet yetkilileri ile dolaylı görüşmeler yaptıklarını, bu ziyaret ile birlikte ilk defa Türkiye devlet yetkilileri ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Muslim, görüşmeleri Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ile yaptıklarını ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşmediğini belirtti.

Sınır güvenliği tartışıldı

Toplantıda tartışılan konuların ana tartışma başlıklarını açıklayan Muslim, özellikle Rojava’da geçici sivil yönetimin oluşturulması ve sınır güvenliğinin temel tartışma konuları olduğunu söyleyerek “Biliyorsunuz Türkiye, Suriye ile 900 kilometreden fazla sınır boyuna sahip. Bu sınırın üzerinde iki tarafta da Kürtler var. Muhakkak bir diyalogun olması gerekiyor” dedi.
Rojava’nın sınır güvenliğiyle Türkiye’nin güvenlik durumunun birbiriyle bağlantılı olduğuna işaret eden Muslim, insani yardımlar için sınır kapılarının açılması konusunda da olumlu sonuçların ortaya çıktığı bilgisini verdi. Muslim, görüşmeleri sırasında El Nusra Cephesi çetelerinin attığı top mermisinin Ceylanpınar'a düşmesi haberinin de geldiğini belirterek, “El Nusra’nın toplarıdır. Bunun bir çözümünün bulunması gerekir. Artık her iki taraf da sınır güvenliği için elinden ne geliyorsa yapabilir” şeklinde konuştu. Muslim, sınırda bazı kapıların tam açılabileceği ve yardımda bulunulabileceği konularının da gündeme geldiğini açıkladı.

'PYD'ye yönelik tavır değişti'

PYD Eşbaşkanı Muslim, görüşmelerde Türkiye’nin sınırda Kürtlerin varlığından rahatsız olmadığı sonucunun çıktığını ve PYD’ye karşı Türkiye’nin geçmişte oluşan tavrının değiştiğini gördüğünü de vurgulayarak, “Benim burada olmam en büyük değişikliktir” dedi. Görüşmelerin halkın yararına olacağını belirten Muslim, “Halkımıza selamlarımızı söylüyoruz. İleriye baksınlar, güzel günler ilerdedir” şeklinde konuştu.

Geçici yönetim konusu

Rojava’da geçici bir yönetim oluşturulması ve bölgesel seçimlere gitme gündeminin devlet yetkilileriyle tartışıldığını ve bu konuda yetkililerin “Bu sizin hakkınızdır” dediği bilgisini veren Muslim, şunları ifade etti: “Bazıları ‘işte bölünüyor, özerk yönetim ilan edilecek’ diye bir söylem oluşturdu. Rojava’da halkın kendi bölgelerinde denetimi ele geçirmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bu tecrübeden anladık ki; artık bir yürütmenin olması gerekiyor. Bir düzenin oluşması gerekiyor. Bunun için biz bir düşünce ortaya attık. Bütün oluşumların, herkesin yer alabileceği Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların içinde yer alabileceği siyasi bir çözüm buluncaya kadar bir geçici bir yönetim kurulması fikriydi. Bizim Rojava’da temelli bir çözüm oluncaya kadar kendimizi yönetmek gibi bir düşüncemiz var. Bunu anlattık görüşmelerimizde.''


SINIRDA ATEŞ HATTI - Özgür Gündem

Rojava’da Serêkaniyê başta olmak üzere birçok yere saldıran El Nusra’ya bağlı gruplar sınırın bu tarafını da hedef alırken Ceylanpınar’a tank ve havan mermileri isabet etti. Serêkaniyê’de YPG’nin denetimi sürerken halk da saldırılara karşı meydanlara indi
YPG’NİN DENETİMİ SÜRÜYOR

Rojava’da Serêkaniyê’nin YPG denetimine girmesinden sonra, El Nusra’ya bağlı grupların saldırıları sürerken kent YPG’nin denetiminde. Halep’te ise Baas güçleri Kürtlerin yoğun olduğu Eşrefiye ve Şêx Meqsûd’a saldırdı. Ölü ve yaralılar var

TÜRKİYE KARŞILIK VERDİ

El Nusra’nın saldırıları Ceylanpınar ilçesini de hedef alırken çatışmaları izleyen gazeteciler ve ilçenin birçok yerinde siviller de çetecilerin ağır silahlı saldırısına maruz kaldı. Türkiye ise çeteci gruplara ilk defa silahla karşılık verdi

Hattın iki yakasına da saldırdılar

Rojava’nın Serêkaniyê, Çelexa ve Girê Sipî (Til Ebyad) gibi kentlerinde El Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti ve Bilad El Şam /El Nusra Cephesi’nin başlattığı saldırılar yaklaşık iki haftadır sürüyor. YPG’lilerin denetiminde olan Serêkaniyê’ye tank ve havanların da bulunduğu ağır silahlarla saldırı gerçekleştiren çeteciler Til Xelef köyü etrafında yoğunlaştı. YPG çetecileri bu bölgeden çıkarmaya çalışıyor. Girê Sipî’de 11 saldırganın öldürüldüğü haberleri geldi. Girkê Legê’ye bağlı Çelaxa’da saldırgan gruplar karargah olarak kullandıkları Girhok köyü ile buğday deposu bölgesine geri çekildi. Girhok, Eli Axa ile Yusufiye köyleri etrafında çatışmalar devam ediyor. Girê Sipî’de Rojava Kürdistan Kürt Dil Kurumu (SZK Rojava) üyeleri Viyan Kobani’nin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Viyan Kobani’nin Kobani kentinde Kürt dilini geliştirmeye öncülük eden bir eğitmen olarak görev aldığı belirtilirken, Viyan’ın “Ülkeyi savunma dilini savunmadır, dilini savunma ülkeyi savunmadır” şiarıyla yola çıkarak savunmaya destek için YPG saflarına katıldığı, 26 Temmuz günü çetecilerle yaşanan bir çatışmada bir arkadaşıyla birlikte yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Serxet’e saldırı

Çeteciler Riha’nın (Urfa) Serêkanî (Ceylanpınar) ilçesini de hedef aldı.  Serêkanî’nin Aydınlık Evler Mahallesi’ndeki bir yurttaşın evine ve Öğretmenevi’nin bahçesinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün misafirhanesine havan olduğu tahmin edilen bomba düştü. Çatışmaları görüntülemek isteyen gazeteciler ve ilçenin birçok alanı çetecilerin havanlı, toplu, doçkalı saldırısına maruz kaldı. TSK birlikleri de atışa yoğun şekilde karşılık verdi. Serêkanî’nin Yenişehir Mahallesi’nde oturan 23 yaşındaki Erhan Ergin ayağından yaralandı. Ergin, Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahaleden sonra Riha’ya (Urfa) sevk edildi. Aydınlık Evler Mahallesi’nde boş bir eve düşen ve havada patlayan mühimmat, mahalleliyi sokağa döktü. Sokağa çıkarak YPG lehine slogan atan eylemciler, hükümetin çetecilere desteğini kınadı. Devlet Hastanesi’nin önüne yığılan gençler uzun süre yaralı çeteci getirilmesi ihtimaline karşılık bekledi. Zaman zaman polis ile gençler arasında gerginlik yaşandı.

YPG’den açıklama

YPG Genel Komutanlığı, Rojava’nın Serêkaniyê, Rimelan ve Tirbespiyê bölgelerinde yaşanan şiddetli çatışmalarda El Kaide bağlantılı gruplara mensup 68 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Çatışmalarda 4 YPG’li de hayatını kaybetti. YPG, Serêkaniyê kapısına yönelik El Kaide’lilerin geniş bir saldırısının geri püskürtüldüğünü kaydetti.

7 YPG’linin ismi açıklandı

YPG, El Nusra ile yaşanan 3 günlük çatışmada hayatını kaybeden 7 savaşçının ismini açıkladı. YPG’nin açıklamasına göre 25-28 Temmuz tarihleri arasında yaşamını yitiren savaşçıların kimlikleri şöyle: 1976 Girkê Legê doğumlu Ebdurehîm Birahîm, 1986 Girkê Legê doğumlu Behcet Sebrî, 1984 Dêrik’e bağlı Çeleka köyü doğumlu Medîne Remezan, 1994 Tirbesipiye doğumlu Hêvîdar Ezîz 1991 Dêrik’e bağlı Qeldemûn köyü doğumlu Dilşad, Dêrik’e bağlı Rübarya köyü doğumlu Metîn Mihemed, Êfrîn’in Qestel Cindo köyü doğumlu Meha Seydo.

Serêkanî ölüyor devlet izliyor

Riha’nın Serêkanî (Ceylanpınar) ilçesinde 3 yurttaşın yaşamını yitirmesi ilçe sakinlerini isyan ettirdi. Öğretmenevi bahçesinde bir araya gelen 40 sivil toplum kurumu temsilcileri kefenli tabutlu eylem düzenleyerek, “Ceylanpınar ölüyor, devlet izliyor” dedi. Tabutun üstüne “Ölü sayımız 3” yazılırken, yaşamını yitiren Mehmet Gündüz, Mahsum Ertuğrul ve Şükrü Kahraman’ın isminin yazılı olduğu 3 kefen giyildi. Kimse seslerini duymadığı için açıklama yapmayacaklarını belirten STK temsilcileri protestolarını 3 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdirdi.

Halep’te sivil kayıplar artıyor

Suriye ordusu Halep’teki Kürtlere saldırıları da sürüyor. İçinde bebeklerin de bulunduğu onlarca sivilin hayatını kaybettiği, onlarcasının da yaralandığı bildiriliyor. Son günlerde Kürt mahallesi Eşrefiye’de, Kürtlerin özgürlüklerini savunan Cebhet El-Ekrad birlikleri ile Suriye ordusu arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Cebhet El-Ekrad birlikleri rejim güçlerinin merkezi durumundaki Ciş Mahallesine yönelik bir operasyon gerçekleştirdi ve burada yoğun çatışmalar yaşandı. Rejim güçlerinin misilleme amacıyla Elnêreb mahallesine top saldırısı gerçekleştirmesi üzerine 3’ü çocuk olmak üzere onlarca sivil yaşamını yitirdi, 50’den fazla kişi yaralandı. Yine Rejim ordusu ile Muhalif grupların Reşit Mahallesindeki çatışmaları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Baas ve bağlı güçler YPG’nin savunduğu El-Ewarid ile Mexselet El-Cezire mahallelerine saldırmış, can kayıpları olmuştu.

Şêrîn’in canına kıydılar

22 Temmuz’da Serêkaniyê’de El Kaide’ye yakın El Nusra Cephesi’nin top saldırılarında yaralanan 10 yaşındaki Şêrîn Teqreq 6 gün sonra hayatını kaybetti. Aynı saldırıda Şêrîn’in kızkardeşi 11 yaşındaki Nalîn Teqreq de hayatını kaybetmiş, Şêrîn Teqreq’in de aralarında bulunduğu 3 çocuk yaralanmıştı. Qamişlo Wetani Hastanesi’nde tedavi gören Teqreq, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Ailesi Küçük Şêrîn’in cenazesini hastaneden alarak Dirbêsiye’ye götürdü. Şêrîn Teqreq’in cenazesi dini vecibeler yerine getirildikten sonra Berkevire köyündeki Şehit Rustem Cudi Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Îran kurdan dixe nava fikaran - Azadiya Welat

Tevgerên gelên li Rojhilata Navîn, rejîma Îranê ditirsînin. Rejîm ji ber tengavî û xizaniya ambargoya navneteweyî, ji serhildana girseyan bi taybetî jî ji serhildana kurdan a ku Îranê bihejîne ditirse. Ev tirs hişt ku Îran li dijî kurdan arteşeke mezin a kontra ava bike

Serokomarê nû yê Îranê Hasan Rûhanî beriya çend rojan gotibû: “Li Îranê gelên etnîkî tune ye, çandên biçûk hene”, rayedarên îranî dan xuyakirin ku wê li Kurdistanê artêşeke pastarana ji kurdan pêk tê ava bikin, navên kurdî yên li kargehan hatin rakirin û qedexekirin. Ev hemû pêkanîn kurdên rojhilatê Kurdistanê dixe nava fikaran.
Rûhanî beriya hilbijartinê çû Kurdistanê û soz da ku ew ê mafên demokratîk ên kêmaran zêde bike, ji bo kurdên li derve efûyê derxîne da ku karibin vegerin welatê xwe û di kabîneya xwe de cih bide kurdan. Hin çavkaniyan îdia dikirin ku Rûhanî bi kurdan re protokolek mohr kiriye. Ji ber van sozan Rûhanî li Kurdistanê ji sedî 75 dengan bi dest xist. Lê belê wisa xuyaye lîderê nû yê Îranê hema piştî hilbijartinan ev sozên xwe ji bîr kiriye. Ev vegera ji sozên xwe, îhtimalên bêbaweriyê yên çapemeniya navneteweyî îdia dike, piştrast dike. Mîna ku Kîros bûye nîşaneya hemû nivîsên li ser Ahamemîş û Persiye, Persiyin di gelek bûyerên di dîrokê de xwedî kevneşopiyeke dîrokî ya lîderan dikin îkon. Ji bo vê yekê helwesta şexsî ya lîderên Îranê girîng e. Siyasetmedarên kurd ên ji rojhilatê Kurdistanê radigihînin ku ev pêkanînên Îranê gefê li kurdan dixun û êdî nema tê qebûlkirin ku Tehran gelekî ewçend mezin înkar bike.
 
ARTÊŞEKE NÛ AVA DIKIN

Li bajarê Sine, fermandarê Tabûra Beytulmuqedes a ser bi Muhafizên Şoreşê Serdar Recebî da xuyakirin ku ew ê ji leşkerên kurd ên li nava artêşa  pastaran, ji bo rojhilatê Kurdistanê bi navê Rezim (yan jî li gorî hin çavkaniyan ‘Pastarên Kurd’)  yekîneyeke leşkerî ya taybet ava bike. Rayedarê leşkerî dibêje, armanca van yekîneyan, wê pêkanîna asayîşa li rojhilatê Kurdistanê be.
Pastarên ku wekî Muhafizên Şoreşê yên Îranê tên zanîn, artêşeke fermî nîn e. Rêxistineke kontra ya nîv fermî ya weke Basîç bi rejîmê ve girêdayî ye. Navê vê, di hilberîna dizî ya nukleerî de, di gelek kuştinên dizî û vekirî yên li Îranê de hat bihîstin. DYA û Ewropayê der heqê fermandarên vê artêşê de biryara lêgerînê derxistiye û hemû hesabên navneteweyî yên wan daye rawestandin.
 
PJAK’Ê HIŞYAR KIRIBÛ

PJAK'ê beriya niha daxuyaniyek dabû û hişyarî dabû ku Îran hêza leşkerî vediguhezîne sînor û xeteriya operasyonê heye.
Siyasetmedarên rojhilatê Kurdistanê diyar dikin ku îdiayên dibêjin hemû partiyên siyasî yên li vî parçeyî dest ji têkoşîna xwe ya çekdarî berdane û li rojhilatê Kurdistanê kurd asayîşê xira dikin, ne rast in. Hêza leşkerî ya Îranê ji xwe di rewşa heyî de zextê dike. Mînak bi tenê di nava meha adarê de 30 aktîvîstên kurd hatin binçavkirin û girtin. Ji bo Keivan Şeikhi, Kamran Osmani, Shahab Ahmadi kampanyayên navneteweyî hatin organîzekirin. Îdamên rejîm dikin jî wijdanê mirovan tengezar dike.
Çavdêrên serbixwe dibêjin, ligel vê rewşê jî li Kurdistanê ji ber pirsgirêkên mezin ên aboriyê wê beşdariya li Muhafizên Şoreşê çêbibin.
Îran bi fikar e ku ger kurd dest bi xwepêşandanan bike wê, nerazîbûnên li herêmên din ên welat jî dengê xwe bilind bike û ev yekê veguhereke serhildaneke giştî. Rejîm ji bo pêşî li vê serhildanê bigire, dixwaze rêxistineke kontra ya noker ava bike. Lê pirsgirêka Kurdistanê tu carî ji bo Îranê bi tenê nebû pirsgirêkeke rojan e. Çavkaniyên Babilê dinivîsînin ku beriya mîladê di beşa duyemîn a salên 500 de, koleyekî Medan Kîros ê Arşanî, dema yekîneyên Medya têk dibe, qralê wan Astyages dîl digire. Dûre paytext Ekbatana û qesra qraliyetê bi dest dixe û xezîneyê talan dike.
Rejîma Îranê dixwaza li rojavayê Kurdistanê kurdî qedexe bike
Lê belê dîsa jî Îranê heta niha tu carî serî li înkarkirineke ewçend dijwar a mîna roja îro nedaye. Mînak; rejîmê herî dawî navên kurdî yên li kargehên li Urmiyê qedexe kir.
Serokê Civaka Bazirganî û Kar a Bajarê Urmiyê daxuyaniyek da û diyar kir ku bi fermanameyeke wezaretiyê re divê navên kargehên li bajar bi farisî werin guhertin.
Ev biryara rayedaran bi tenê bi dikan û kargehan re sînorkirî nîn e. Di dema hilbijartinê de kesên navên wan ne farisî û erebî bûn, destûr ji wan re nehat dayîn ku dengê xwe bikar bînin.
Ev pêkanîn nû ye. Par, midûrê perwerde û civakî yê li bajarên Kirmanşah û Sinê, ji bo li dibistanan pêşî li axaftina bi kurdî bigire, bi awayekî dizî fermanameyek weşandibû û ev fermanname ketibû destê çapemeniya kurd.
Serokê Giştî yê PJAK'ê Abdul Rahman Hecî Ehmedî da xuyakirin ku ne pêkan e Îran azerî, tirkmen, ereb û belûc ên dewletên wan ji aliyê Neteweyên Yekbûyî ve hatin qebûlkirin û kurdan înkar bike. Hecî Ehmedî der heqê mijarê de ev tişt got: “Îran welatekî mezin e. Welatekî xwedî dewlemendiyeke mezin a etnîkî û çandî ye. Gelekî koka xwe ya dîrokî heye û gelekî zêdeyî 5 milyon nufusa wî hebe nikare bê qedexekirin. 7 milyon mirovên li bakurê vî welatî dijîn û serbixwe ne.”
Hecî Ehmedî der barê tevgerên leşkerî de diyar kir ku agirbesta dualî dewam dike û leşkerên Îranê ger ku  li dijî wan êrîşê pêk bîne, ew ê jî mafê xwe yê parastina rewa bi kar bînin.


Li hemberî êrîşên komên çekdar berxwedan didome - ANHA

Pevçûnên ku li herêmên Çelaxa, Serêkaniyê û Til Ebyad ên Rojavayê Kurdistanê bi êrîşên komên çekdar Dewleta Îslamî ya Iraq û Bilad El-Şam/Cephet El-Nusra destpê kiribûn, di roja 13’an de dom dikin. Komên ku xwestin bikevin Serêkaniyê rastî

berxwedanek tund a YPG’ê hatin û paşve reviyan. Li Til Ebyad jî 11 çekdar hatin kuştin.

Li Serêkaniyê Komên çekdar ên Dewleta Îslamî ya Iraq û Bilad El-Şam/Cephet El-Nusra, ji gundê Tel Xelef di duh saetên êvarê de dîsa bi topên hawanê êrîşî bajêr kirin.  Di encama  topên ku piraniya wan li Deriyê Sînor ê di navbera herdu Serêkaniyan de û derdora wê ketine de 4 kes birîndar bûn.

Topên komên çekdar her wiha li Serêkaniya Serxetê jî ketin. Hate gotin gelek gule li li Mala Mamosteyan a Ceylanpinarê ku rojnamevan jî tê de bûn ketine û rojnamevanan xwe spartiye pişt avahiyê. Her wiha hate gotin ku gelek gule li Mêvanxaneya Midûriyeta Perwerdeya Netewî û Taxa Aydinlik jî ketine.  Hate ragihandin artêşa tirk jî bi topan bersiv daye gulebarana komên çekdar.

YPG’ê bersiv da

Piştî topbaranê komên çekdar xwestin ber bi Serêkaniyê ve pêş bikevin, lê hêzên YPG’ê bersiv da û pevçûnên dijwar derketin. Hate gotin ku di pevçûnan ku nêzî saetekê dom kir de, êrîşkaran gelek kuştî û birîndar dane û paşde reviyana aliyê Tel Xelef. Der barê encamên pevçûnan de agahiyên zelal nehatin bidestxistin.

Piştî pevçûnan li bajêr niha bêdengî heye.

Li Çelaxa pevçûn didomin

Li herêma Çelaxa ya girêdayî Girkê Legê, pevçûnên di navbera komên çekdar û hêzên YPG’ê de dem bi dem dom dikin. Hate ragihandin ku piştî pevçûnên dijwar ên duh, komên çekdar xwe paşve kişandin gundên Girhok ku wekî baregeh bikar tînin û depoyên genim. Hate hînbûn ku pevçûn li dora gundên Girhok, Elî Axa û Yusufiyê bi çekên giran ên wekî hawan û doçkayan cîh bi cîh dom dikin.

Li Til Ebyadê 11 çekdar hatin kuştin

Li Til Ebyadê jî pevçûn cîh bi cîh dom dikin. Hate ragihadin ku duh li dora gundên Til Findir, Til Exder û Kendal pevçûnan dom kir û di encamê de 11 çekdar hatin kuştin. Li gorî çavkaniyên herêmê komên çekdar heta niha birîndar û kuştiyên dibirin aliyê Tirkiyê, lê îro dibin bajarê Reqayê. Her wiha hate gotin ku şevê din hinek kesan li navenda bajêr li derdorê gule barandine, lê tiştek li tu kesî nehatiye.

Li herêmê pevçûn cîh bi cîh dom dikin. 


Beyoğlu’nda YDG-H’den Uyuşturucu Tacirlerine Yönelik Eylem - ROJACIWAN

27.07.2013 tarihinde beyoğlu Haci Ahmet mahallesi Evrim DEMİR parkında uyuşturcu tacirlerine yönelik ses bombalı eylem gerçekleitirdiğini aktaran  Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H)  daha önce uyuşturcu tacirlerini uyardıklarını ama bu uyarıya uymadıkları için bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyliyen YDG-H , halkımızın bulunduğu her alanda toplumu ve gençleri yozlaştıran fuhuş, uyuşturucu,ajanlaşmaya karşı macadelerinin devam edeceklerini de aktardı.


'BDP çözüm masasında tüm ezilenleri temsil ediyor' - Etkin Haber Ajansı

BDP İstanbul İl Örgütü'nün kongresinde konuşan Eş Başkan Selahattin Demirtaş, "Eylül ve Ekim aylarında AKP'nin tutumu umarım bizi şaşırtır. AKP 10 yıldır bildiğimiz tutumunu sürdürürse kendisi kaybeder. BDP o masada sayın Öcalan şahsında bütün ezilenleri temsilen oturuyor" dedi. Gezi direnişine de değinen Demirtaş, "Gezi'ye saldırarak Kürtlerle barışamazsınız" şeklinde konuştu.
 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü 2. Olağanüstü Kongresi katılımcıların konuşmalarıyla devam ediyor.

'DEVLET ELİNİ BEDENİMİZDEN ÇEK'

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel bir konuşma yaparak Rojava devrimini selamladı. Barış mücadelesinin mimarının Abdullah Öcalan olduğunu kaydeden Tuncel, kadın özgürlük mücadelesine de değinerek, "Kadınlar özgürlük mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin olmazsa olmaz parçasıdır. Sakine yoldaşların mücadelesi bizim mücadelemizdir" dedi.

Faşizme ve erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Tuncel, "Kadınların ne giymesi gerektiğine, nasıl davranması gerektiğine, ne zaman sokağa çıkacağına erkekler karar veremez. Devlet elini bedenimizden çek" şeklinde konuştu.

Gençliğin sömürgeciliğe karşı başlattıkları kampanyayı selamlayan Tuncel, "Gençlik devrimin öncüsü olacaktır" dedi.

'SIRF DEVRİMİ KÜRTLER YAPIYOR DİYE CHP KARŞI ÇIKIYOR'

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşmak için kürsüye çıkışı büyük bir coşkuyla karşılandı. Demirtaş, "Bırakın siyasi çalışmayı, sırf bu partiyi açık tutabilmek için yüzlerce yoldaşımız canını verdi. Biz o büyük emeklerin sayesinde güçlü bir halk hareketini kurabildik" dedi.

"İstanbul'da bu kadar baskıya rağmen devrimci dostlarımızla birlikte dik duruşunuzu sürdürüyorsunuz. İsimlere ve yöneticilere bağlı kalmadan halk olmayı başarmamız bu devrimin güvencesidir" diyen Demirtaş, verdikleri değer ve mücadelelerin somut sonuçlarının görülebileceği anlarda olduklarını ifade etti.

Özgürlük ve onurlu bir yaşama yakın olunduğunu ezilenlerin daha somut hissettiğini kaydeden Demirtaş, Rojava devrimine ilişkin şöyle konuştu: "Türkiye'nin tam da burnunun dibinde görkemli bir halk devrimi yaşanıyor. Bu devrime karşı kendine ilerici, demokratım diyenler duyarsız kalıyor. Kendine sosyal demokratım diyenler devrimi anlayamıyor. PYD lideri Türkiye'ye geliyor, buna en fazla sosyal demokratım diyen ana muhalefet partisi karşı çıkıyor. Sırf devrimi Kürtler yapıyor diye, CHP'liler devrime karşı saygısız tutum içerisindeler."

'ÇETELERLE İŞBİRLİĞİ POLİTİKASI İFLAS ETTİ'

Suriye'de ne Esad rejimini ne de eli kanlı El-Kaide çetelerini desteklemek zorunda olmadıklarını belirten Demirtaş, "Çetelerle işbirliği yapan Türk dış politikası iflas etmiştir. Salih Müslim'in Türkiye'ye gelmesi bu politikanın değişeceğinin işaretidir. Umarız böyle devam eder" şeklinde konuştu.

Rojava devrimine saldırma konusunda AKP, CHP ve MHP'nin birleştiğini hatırlatan Demirtaş, "Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Rojava'da Kürdüyle, Türkmeniyle, Arabıyla halk iktidarını kurmuş. Bağırarak bu devrimi yıkamazsınız. Bugüne kadar Suriye, Irak, Yunanistan komşunuzdu. Şimdi Kürdistan komşunuz olacak, 'olmaz' diyorsunuz. Bunun adı faşizmdir" dedi.

'MISIR'DAKİ DARBECİ FAŞİZAN REJİMİ KINIYORUZ'

Demirtaş, Mısır'da yaşananlara da değinerek, "Mursi yönetimi iktidarı halkla paylaşsaydı, darbeci dikta rejimine zemin hazırlanmazdı. Biz şu anda Mısır'da darbe ile yönetime gelen iktidarın hiçbir meşruiyeti olmadığını biliyoruz. Biz BDP olarak Mısır'ın bütün ezilenleri ile bu faşizan darbeci yönetime karşı dayanışma içindeyiz" şeklinde konuştu.

Mısır'da Adeviyye ve Tahrir meydanlarının el ele vererek diktatörlere karşı mücadele etmesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Burada Taksim Gezi Meydanı ile Amed Meydanı nasıl el ele verdiyse, Mısır ve Suriye'de de ezilen halklar ortak mücadele etmelidir" dedi.

'SAYIN ÖCALAN BİR BETON ÇUKURDA BARIŞ MÜCADELESİ VERİYOR'

"Türkiye bu anlayışla yönetilmeye devam ederse Ortadoğu'da, Mısır'da, Suriye'de yaşanan kaos burada da yaşanabilir" diyen Demirtaş, savaşı sonlandıran Abdullah Öcalan'ın Newroz'daki çağrısını hatırlattı.

BDP Eş Başkanı Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Siyasiler parlamentoda devletin bütün olanaklarını kullanarak savaş tezkerelerini imzalarken, sayın Öcalan 14 metrekarelik bir çukurda bu ülkeye barış getirme mücadelesini verdi. Sayın Abdullah Öcalan bir beton çukurun içindeyken, sürecin devam etme şansı yoktur. Hükümet de bunu biliyor. Yedi aydır kan akmıyorsa bu kimin sayesindedir? 14 metrekarelik çukurda tuttuğunuz kişi sayesindedir. Bunun bir karşılığı olmalıdır."

'ÖCALAN'A TECRİT HUKUKSUZDUR'

Demirtaş, 1999 yılında Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'ne götürülmesini hatırlatarak, "O dönemde sayın Abdullah Öcalan'ın çağrıları olmasaydı ülke kan gölüne dönebilirdi" şeklinde konuştu.

Bülent Arınç'a da seslenen Demirtaş, "Sayın hukukçu Bülent Arınç, hangi kanunda sayın Abdullah Öcalan ailesiyle, basınla görüşemez diyor? Siz 14 yıldır kanunları çiğniyorsunuz. Bırakın sürecin gereği laflarını. Siz zaten suç işliyorsunuz. Bu hukuksuzluğu artık sürdüremezsiniz" dedi.

Demirtaş, hukuksuzlukların devam etmesi durumunda Abdullah Öcalan'ın süreçte olmayacağını kaydederek, "Hukuku uygulama konusunda tereddüt ederseniz süreç ilerlemez" dedi.

'GEZİYE SALDIRARAK KÜRTLERLE BARIŞAMAZSINIZ'

Kürt halkının süreçte üzerine düşenleri yaptığını kaydeden Demirtaş, "Biz umuyoruz ki önümüzdeki Eylül-Ekim ayında AKP Hükümeti bizi mahcup duruma düşürür, şaşırtır. Yok eğer 10 yıldır bildiğimiz AKP tutumunu sürdürürse kendisi kaybeder. BDP o masada sayın Öcalan şahsında bütün ezilenleri temsilen oturuyor" dedi.

AKP'nin tekçi zihniyetle çözüm olmayacağını anlamak zorunda olduğunu belirten Demirtaş, "Gece gündüz Gezi direnişine hakaret ederek, saldırarak Kürtlerle barışamazsınız. Gezi direnişine dönük her saldırı bize yapılmıştır" şeklinde konuştu.

'AKP KAPİTALİZMİ KENDİSİNE DİN HALİNE GETİRDİ'

Faizden en çok para kazananların AKP'liler olduğunu katırlatan Demirtaş, "Çıkmışsın Gezi Parkı'nda cebinde beş parası olmayan gençlere 'faiz lobisi' diyorsun. O gençlerin senin gibi trilyonları yok. İstanbul borsasını Gezi'deki gençler mi yönetiyor? Kapitalizmi kendisine din haline getirmiş olanlar sizsiniz. İslamiyet bu değildir" ifadelerini kullandı.

Demirtaş AKP'nin 12 yıllık iktidarı döneminde başörtüsü sorununu çözmediğini hatırlatarak, "AKP'ye yakın olanların başörtüsü sorunu yok. Sokaktaki gariban başörtülünün sorunu AKP'nin umurunda değil" dedi.

'HASTA TUTUKLULAR İÇİN KIYAMETİ KOPARTIRIZ'

Demirtaş süreçteki taleplerine ilişkin ise, "Kimseden lütuf istemiyoruz. Hak ve özgürlüklerin pazarlığı olmaz. Ortada pazarlığı yapılacak bir şey yok. Ortada bir yanlış var. Bu yanlışın düzeltilmesini istiyoruz" dedi.

Hasta tutukluların meselesinin siyasi bir mesele olmadığını hatırlatan Demirtaş, "Hasta tutsaklar sürecin hassasiyeti için seslerini çıkarmıyor olabilir. Buradan açıkça sesleniyorum, biz sineye çekmeyiz. Burnunuzdan fitil fitil getiririz. Kıyameti biz koparırız" ifadelerini kullandı.

KCK tutuklularının sürecin hukuki gereği olarak serbest bırakılması gerektiğini de belirten Demirtaş, "Bunlar olmazsa süreci biz yürütmeyiz. Bunlar BDP'nin tehdit ve şantajları değildir" şeklinde konuştu.

Kongre katılımcıların konuşmaları ve BDP İstanbul İl Örgütü'nün yeni yönetiminin belirlenmesi ile devam ediyor.


Başbakan Meclis Dışında Kaldı - Bianet

Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerde CTP yüzde 38’le en fazla oyu aldı ama hükümeti tek başına kurmak için yeterli milletvekili sayısına ulaşamadı.
 

Kuzey Kıbrıs’taki erken genel seçimlerde Başbakan İrsen Küçük meclis dışında kaldı.

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) genel başkanı olan Küçük ilk sonuçlara göre milletvekili seçilemedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) en fazla oyu aldı ancak aldığı oy tek başına hükümet kurması için yeterli değil.

Yeni hükümet büyük olasılıkla koalisyon hükümeti olacak.

Oy oranları

Oyların tamamı sayıldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi oyların yüzde 38’ini alarak 21 milletvekilliği kazandı.

Ulusal Birlik Partisi yüzde 29, Demokrat Parti (DP)-Ulusal Güçler yüzde 23, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yüzde 7 oy aldı.

50 sandalyeli meclisteki milletvekili dağılımı şöyle: UBP 14, DP 12, TDP 3 milletvekili ile temsil edilecek.

Erken genel seçimde kayıtlı 172 bin 803 seçmenden 120 bin 287'si, 670 sandıkta oy kullandı. Seçime katılım oranı yüzde 69,61 olarak gerçekleşti.


Ciwanên Kurd û Bereya El Nesre - Xendan

Li gor daxuyaniyeke Wezareta Ewqaf ya Herêma Kurdistan`ê , 40 Ciwanên Kurd ji Sûriyê vegeriya Herêma Kurdistan`ê piştî ku bi Bereya El Nesre beşdarî şerê li dijî rêjîma Esed û Kurdên Sûriyê kirin.
 
Li gor çavkaniyên ragihandinan, bi dehan ciwanên Kurd ji Herêma Kurdistan`ê tevlî rêzên grûpên Îslamî yên li Sûriyê bûn bi armanca beşdarîkirina di şerê li dijî rêjîma Beşar Esed de.
 
Peyvdarê Wezareta Ewqaf ya Herêma Kurdistan`ê Merîwan Neqşebendî di daxuyaniyekê de bo Rojnameya El Heyat ragihand ku, li gor me gelekî nexweşe ku welatiyên me çekan hilgirin û di bin navê cîhadê de tevlî şer bibin, ji ber ku rakirina çekan û kuştina kesên din li ba me nayê pesend kirin, ji ber vê çendê me tevaya îmam û gotarbêj agahdar kirin ku ciwanên Kurd zana bikin û wan bidin bawerkirin daku karê wan ya serekî xizmetkarê gelê xwe bin.
 
Hêjayî gotinê ye ku, gelek ciwanên Kurd ji aliyê Yekîneyên Parastina Gel (YPG ) ve ku di nav rêzên grûpên Îslamî de li dijî Yekîneyên Parastina Gel (YPG ) şer dikirin dîl hatin girtin.


'Türkiye ve ABD bundan korkuyor' - Rizgarî Online

Türkiye’nin “bir emrivaki kabul etmem” diyerek büyük tepki gösterdiği, Rojava´daki Kürdlerin “özerklik Planları”nın diktatör Beşar Esat’ı iktidardan devirme mücadelesini “tehdit ettiği” yorumları yapıldı. Washington Post, Rojava Bölgesinde“bağımsız bir yönetim” oluşturma niyetli Kürdlerle Araplar arasındaki çatışmalara dikkat çekerek girdiği haberinde “hakim Kürd grubu” olarak nitelediği PYD’nin savaşçılarının Rojava Bölgesinde elde ettikleri kazanımlara vurgu yaptı.

Böylece, Esad rejiminin İran ve Hizbullah militanlarınca güçlendirildiği bir dönemde “isyancıların birbiriyle güç mücadelesine girdiğine” işaret eden gazete, PYD lideri Salih Müslim’in “öz yönetim” planlarını doğrularken cihatçı grupların Kürdistan bölgelerinde kabul etmeyeceklerini söylediğini kaydetti.

Bunun ardından W.Post şunları yazdı: “ABD ve Türkiye, Kürd partisinin ´Suriye’de adeta bir devlet kurmasından duydukları kaygıyı dile getirdiler. PYD’nin Washington ve Ankara’nın terör örgütü olarak ilan ettiği ve Türkiye’de ´30 yıllık ayrılıkçı isyanı´ yürüten Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile yakın bağları var. ABD Dışişleri Bakanlığı, planları ‘bir hayli provokatif’ olarak niteledi ve Kürd-Arap gerilimini daha artıracağını ekledi.”

“ÖZERK BÖLGEYİ KURMAK İSTİYORSA MEYDAN OKUMALARLA YÜZ YÜZE GELECEK"

ABD’li gazete, PDY’nin ise, “kendi Kürd nüfusunun kışkırtılmasından kaygı duyan Türkiye’nin Suriyeli isyancı grupları PYD’nin çıkarlarına karşı faaliyet göstermeye cesaretlendirdiğini öne sürdüğünü, ancak Çarşamba günü dört muhalefet grubunun yayımladığı açıklamada PYD ile çatışmaların tüm Kürdlere karşı bir savaş oluşturmadığını söylediklerini de anımsattı.

“SURİYELİ KÜRDLERİN DAĞLARI BİLE YOK”

Bu arada, haberde değerlendirmelerine yer verilen, Londra’daki Dış Politika Merkezi’nden James Denselow ise, “Suriyeli Kürdler, Iraklı Kürdler gibi bir özerk bir bölgeyi kurmak umuyorlarsa eğer, meydan okumalarla karşı karşıya kalacaklar” uyarısında bulundu.

W.Post da “Kürdlerin dağlardan başka dostu yok” deyimini anımsattığı haberinde Kürdlerin yoğunlaştığı El Cazira bölgesinin Başur´daki dağlık bölgelerden yoksun olduğuna dikkat çekerek “Suriyeli Kürdlerin dağları bile yok” dedi.
Gazete, ayrıca Başur Bölgesindeki Kürdlerin de kendilerini Saddam saldırılarına karşı korumak amacıyla oluşturulan “uçuşa yasak bölgeyi” kendi yararlarına kullandıklarını belirtikten sonra Rojava Bölgesindeki Kürdlerin arasındaki iç çekişmelerin de kendi zararlarına olduğunun altını çizdi.


Kurdistana Sor dixwaze tevlê kongreya neteweyîya Kurd li Hewlêrê bibe - Peyamner

Kurdistana sor dixwaze nûnerên wê jî bo kongirê netewî bihêne daxwaz kirin û komeleya keliturê kurdî li Ermenîstanê destpêkirina karên sazkirina kongireya Neteweya Kurd bi serperştiya serokê herêma Kurdistanê silav kirin û daxwaz kirin ku di wî karê pîroz da pişikdar bin.

Li bajêrê Yêrîvan a paytexta Ermenistanê Kurdên Kurdistana sor li komeleya keliturê kurdî kombûnek li ser destpêkirina karên hevpişk yê kongireya Neteweya Kurd sazkirin û Amedê Cimo Mamostayê zankoyê di kombûnê da ragehand ku sazkirina kombûna yekê ya bo kongireya Neteweya Kurd li herêma Kurdistanê karekî gelek pîroze û got: " We baweriya temam bi yekgirtina gelê kurd heye û bi destpêşxeriya serok Barzanî û hevkariya Ocelan û Mam Celal dê gelê kurd li her çiwar parçeyên Kurdistanê bigehîne azadyê û doza kurdî dê gelek mezin bibe û karîgeriya xwe li kurdên Kurdistana sor jî bike."

 Eyşo Xidir jina kurd ku bi karê perwerde kirina zaroyan mijul dibe jî di kombûnê da axivî û diyar kir ku ew kombûna 39 partên siyasî ji her çiwar parçeyên Kurdistanê li dor yek mêzî bi yekemîn serkevtin bo qonaxa azadyê bi nav dikin û got: " Demê me serok Barzanî, endama serokatiya parta karikerên Kurdistanê, nûnerê yekîtî û partî li rex hevdu da dît ji çavên me ronidik hatine xwar, ji ber ku eve bi dehan sal in em li çaverê mizgîniya yekgirtinê ne, lê min hem rexneyek û hem jî daxwaziyek ji komîteya amadekar ya kongireya Neteweya Kurd heye ku nûnerên Kurdistana sor jî bo sazkirina kongirê netewî daxwaz bikin û me ji bîr nekin, ji ber em jî pişkekîn ji gelê kurd û Kurdistanê."

 Di kombûna Yêrîvanê da behsê Kurdistana sor jî taybet hate kirin û pişkdarbûyan diyar kirin heke pirsa kurd li Turkiya û Sûriyê û Êranê jî çare bibe dê kurdên resen yên Kurdistana sor jî mifayê ji wê yekê bibînin û wê demê emê wek netewa kurd zêdetir daxwaza mafên xwe li Ermenistanê bikeyin û dê vegera bo Kurdistana sor zêdetir bibe.

Herwesa serokê komeleya kurd di dûmahiya kombûnê da diyar kir ku ew dê di demekê nêzîk da wek şandekê bilinda kurdên Kurdistana sor seredana herêma Kurdistanê û Qendîlê bikin û li gel serok Barzanî û serkirdeyên partên kurdan û komîteya amadekar ya kongirê netewî jî kom bibin.Ehmed Tirk: Li cîhanê tekane û dostê herî baş ê Tirkiyê Kurd in - Rûdaw

Hevserokê Kongreya Civaka Demokratîk (KCD) û parlamenterê serbixwe yê Mêrdînê Ehmed Tirk ragihand ku piştî bûyerên parka Gezî yên Stenbolê, min dît kurd û tirkan zêdetir ji hev fêm kirin û wiha got: “Heta Ocalan jî di vê mijarê de rexne li me kir.”

Hevserokê KCDê Ehmed Tirk derbarê amadekariyên kongreya netewî ya kurd, rewşa rojavayê Kurdistanê, pêvajoya aştiyê û bûyerên parka Gezî de ji rojnameya Radîkal a Tirkiyê re axivî.

Ehmed Tirk derbarê amadekariyên kongreya netewî û civîna yekemîn de wiha got: “Di demek ku Rojhilata Navîn wekî qazanekî dikele, kurd wê çi bikin û çi bikin wê bigihin demokrasiyê hat guftûgokirin. Hat gotin ku kurd wê li welatên ku lê dijîn, ji bo siberoja xwe çawa biryarê bidin. Herwiha li gor min zimanê aştiyê derket pêş. Ji ber hat gotin ku li welatên lê dijîn wê çawa ligel wan gelan bi awayekî wekhev û adîlane bijîn.”

Derbarê her çar parçeyên Kurdistanê de, hevserokê KCDê wiha got: “Kurdên Sûriyê dixwazin di Sûriyeyekî demokrat de xwedî statuyekê bijîn. Ev wê otonomiya demokratîk an jî federasyon be, hinekê girêdayî aqûbeta Sûriyê ye. Divê ev wisa neyê şîrovekirin ku wê Sûriyê bê cûdakirin. Kurdên li Sûriyê niha dixwazin statuya xwe muhafaze bikin û di warê yasayî de xwe berfireh bikin. Ger em bên ser Tirkiyê... Piştî şerê 30 salan, kurd dixwazin li ser bingehê welatîbûnekî wekhev û ligel Tirkan jiyanê bingeh bigrin.”

Ocalan ji me re got, ‘Ma hûn Geziyê baş naşopînin’

Hevserokê KCDê ragihand ku ew difikire gelê kurd bi başî Ocalan fêm kirine û wiha got: “Dibe ku hinek kesên radîkal û ti bedel nedane rexneyan bikin. Ev tiştekî normal e, ji ber ku xwêya wan hişke.”

Ehmed Tirk ragihand ku divê em bûyerên parka Geziyê baş bixwînin, ji ber di vê derbarê de Ocalan jî rexne li me kir. Tirk derbarê rexneyên Ocalan de wiha got: “Ji me re got, ma hûn Geziyê baş naşopînin. Wî jî dît ku hinek partiyên siyasî, hêzên wekî Ergenekon xwestin bikevin wir, lê di dawiyê de gelê li parka Geziyê rê neda vane. Ya giring jî eve. Ocalan ji nêz ve ev yek şopand û di wî warî de rexne li me kir.”

Ji bo pêvajo pêşde biçe jî Tirk wiha got: “Ger em rast bêjin, hikûmet bi me re parve nake wê kengê çi gavan bavêje. Daxwazên me li holê ne: Perwerdeya zimanê dayîkê, di destûrê de bi cih kirin welatîbûna wekhev û ji nû de sererastkirina rêveberiyên herêmî. Niha hikûmet dibêje, ew benda hilbijartinê ranakin. Ez nizanim ev nêzîkatiyekî demokratîk a çawa ne. Ger di bin benda hilbijartinê de jî bê hiştin, alîkariya maddî ligel partiyan nayê kirin, ev jî xefikek e. Ji ber bend heye, em wek BDP serbixwe dikevin hilbijartinê. Wê demê dîsa alîkariya maddî ji bo me nîne.”

Ez bawer dikim li Îmraliyê gelek mijar tên guftûgokirin

Derbarê kî dizane di pêvajoya çareseriyê de çi çêdibe, Ehmed Tirk wiha got: “Ez bawer dikim li Îmraliyê gelek mijar tên guftûgokirin. Elbet li wir lihevkirinekî nivîskî nîne, lê hatiye fêm kirin. Lê di demên dawiyê de di nava kurdan de gotinên weke, em tên razandin û gelo hesabê hilbijartinê tê kirin hene. Ez ji hinek ciwanên me jî aciz dibim. Mînak, gel ji bo şermezarkirina van tiştan kom dibe, du ciwan maskeyan têxin çavê xwe û guleyan berdidin hewayê. Ev nabe. Wê demê tu îfadeya gelê xwe ya demokratîk kurt dikî û dikevî pêşiya wan. Em benda hilbijartinê ranakin, derbarê rêveberiya herêmî de ti projeyan pêşkêş nakin, em perwerdeya zimanê dayîkê nafikirin; gelo aştî wê çawa were? Li ser van yekan, nêzîkatiya ji bo Sûriyê jî karê me pir zehmet dike.”

Li cîhanê tekane û dostê herî baş ê Tirkiyê kurd in

Li ser pirsa hûn behsa nêzîkatiya Tirkiyê ya ji bo herêma xweser a kurdan ya li Rojava dikin, Ehmed Tirk wiha got: “Erê. Hûn nikarin bêjin, ‘Em li dijî PYDê ne û ne li dijî kurdan in.’ Ez vekirî dibêjim, ger hûn wiha nêzî kurdên Sûriyê bibin, hûnê kurdên Tirkiyê bi giştî winda bikin. Ji ber sebra gel namîne her kes xizmekî wan li Sûriyê heye. Gelek eşîr, nîva wan li Sûriye û nîva din li aliyê me ne. Zilm li gelê li wir tê kirin, ew jî ji bo parastina xwe dixwazin herêmekî ewlekariyê ava bikin, belê statuyek wekî xweseriyê dixwazin. Ev ji bo Tirkiyê avantaj e, ne gef e. Ma hûn dixwazin El-Qaîde li cihê wan bibe cîran?... Em dewleta Tirkiyê fêm nakin: ‘Li cîhanê tekane û dostê herî baş ê we kurd in.’ Ev çi zilme?”


Kürtleri iftarda öldürüyorlar - Taraf

Çatışmaların hızlandığı Serekaniye’den ailesiyle Ceylanpınar’a kaçan Ali Halil, Kuzey Suriye’de PYD ile Nusra arasında yaşanan savaşı anlattı.

Suriye’nin Haseki kentine bağlı Serêkaniyê (Rasulayn) İlçesi’nde El Nusra ile PYD arasında süren çatışmalarda evine havan topu isabet eden Ali Halil Mamu dün ailesiyle birlikte sınırı geçerek Ceylanpınar’a sığındı. El Nusra’ya bağlı Allah-u Ekber bölüğünün kendisini kaçırıp işkence yaptını belirten Mamu, “İftar saatinde top atışı yapıyorlar” dedi.

Kadın ve çocuklar yaralanıyor

Eşi ve iki çocuğuyla sınırı geçen Mamu, yaşadıklarını Taraf ’a şu sözlerle anlattı: “Serêkaniyê’ye Tel Halef tarafından havan atışı yapılıyor. Atılan bombalardan kadın ve çocuklar da yaralanıyor. Ölenler de var. İnsanlar kendi kesesinden ölüyor. Serêkaniyê şu an boş. Herkes savaşıyor. Dün (önceki gün) evime havan topu isabet etti. Çocuklarım korkuyor. Onların canını kurtarmak için kaçmaya mecbur kaldım. Ceylanpınar’daki yakınlarımın yanına sığındım. PYD sadece El Nusra ile savaşmıyor. Birçok cepheden oluşan gruplarla çatışıyor.”

Kürt olduğu için esir alındığını ve kendisine elektrik kablosu ile işkence yapıldığını ifade eden Ali Halil Mamu şöyle devam etti: “Allah-u Ekber bölüğü, PYD ve YPG’ye yardım ettiğim iddiasıyla beni esir aldı. Bana ‘Neden sık sık Türkiye’ye geçiyorsun’ diye sordular. Ben de ‘Çocuklarıma bakmak zorundayım. Temel ihtiyaçlarımı karşılıyorum’ dedim. PYD ile birlikte kendilerine karşı savaştığımı söylediler. Beni sınır kapısındaki karakola götürdüler. Orada bir tanesi beni dövdü. Sonra tatmin olmayınca elektrik kablosunu alarak bana işkence etmeye başladı. Gözümden kan akınca bana bakarak ‘Şimdi içim rahatladı’ diye sevindi. Sonra bir komutan içeri girdi ve ‘Derisi kalkıncaya kadar dövmeye devam et’ dedi. 11 kişi sırayla dövdü.”

İftar saatinde top atışı

Serêkaniyê’deki birçok evin talan edildiğini belirten Mamu, “Rakka ve Tel Abyad’da Serêkaniyê pazarı kuruluyor. El Nusra dışarıdan getirdiği kişilere evlerimizi de sattı” dedi. Her gün çatışmaların olduğunu ifade eden Mamu, El Nusra’nın Serêkaniyê’ye iftar saatinde top atışı yaptığını belirterek “İftar saatinde yapılan top atışlarından çok sayıda kişi yaralanıyor. Bunlar ‘Biz Müslümanız’ diyor. Hangi Müslüman iftar saatinde insanların üzerine bomba atar. Dün (önceki gün) yapılan bombalamada bir kız çocuğu öldü” diye konuştu.

Ekmek ve ilaç sıkıntısı var

TEL ABYAD’A cami hoparlöründen “Kürtlerin malı, eşi ve çocukları sizin içindir helaldir” anonsu yapıldığını kaydeden Ali Halil Mamu,“PYD ile savaşan El Nusra ve benzeri gruplar, askerleri esir düştüğünde Kürt avına çıkıyor. Yakaladıkları Kürtleri kendi askerleriyle takas ediyor. PYD’nin elindeki esirlerin durumları iyiyken muhaliflerin elinde bulunan Kürtlerin durumu içler acısı. Çünkü onları dövüyorlar, ellerinikollarını kırıyorlar veya öldürüyorlar. Eğer takas yapılamazsa bir daha o Kürtten haber alınamıyor. Benim bir dayım El Nusra tarafından esir alındı. Bir süre sonra ‘gelip alın’ dediler. Almaya gittiğimiz yerde sadece battaniyeye sarılı cesedi vardı” diye konuştu.

Serêkaniyê bölgesinde yaşanan sıkıntıların başında ekmek ve ilaç geldiğini kaydeden Mamu, “Serêkaniyê’de su var. Fakat ekmek ve ilaç sıkıntısı çekiyoruz. Serekaniye’de herkes ayrımcılığa uğramadan kendi payına düşeni alabiliyor” dedi.


PYD seferberlik ilan etti – Milliyet

El Nusra Cephesi’nin PYD mevzilerine tank ve ağır silahlar kullanarak başlattığı kapsamlı saldırının ardından‘ Batı Kürdistan Halk İnisiyatifi’ Kürt gençlerini ‘direnişe katılmaya’ çağırdı.

Türkiye sınırındaki Rasulayn ve Tal Abyad’da PYD ile El Kaide bağlantılı radikal dini örgüt El Nusra Cephesi arasında süren çatışmalar, şiddetlenerek geniş alana yayılıyor. El Nusra, tank desteğinde ağır silahlarla PYD mevzilerine kapsamlı saldırı başlatırken, Resulayn ve Ceylanpınar’a açılan sınır kapısının PYD’den alındığı ileri sürüldü. PYD ise saldırının püskürtüldüğünü, El Nusra’nın birçok cephede büyük kayıp verdiğini açıkladı. PYD, El Nusra’ya karşı savaşmak için seferberlik ilan ederken, çok sayıda gencin savaşmak için bölgeye geçtiği ileri sürüldü.

Çatışmalar Tal Abyad bölgesinde de şiddetlenerek sürüyor. Tal Abyad’a bağlı üç köyde süren çatışmalarda 11 El Nusra Cephesi savaşçısının öldüğü ileri sürüldü. Çatışmaların Türkiye sınır hattında uzanan ulaslararası karayolu ile petrol bölgesi Rimelan bölgesinde de şiddetlendiği, Girhok köyünde El Kaide bağlantılı islami grubun denetiminde bulunan Dicle şirketine bağlı petrol istasyonunun YPG güçlerinin eline geçtiği ileri sürüldü.

PYD’den cepheye takviye

İslami grupların birçok noktadan saldırı başlatmasına karşılık cepheye takviye kuvvet gönderilmesi için PYD tarafından Kürt bölgelerinde serferberlik çağrısı yaptı. “Batı Kürdistan Halk İnisiyatifi” adıyla yapılan çağrıda, El Kaide ve bağlı islami grupların bölgede, vahşi uygulamalar gerçekleştirdiği ve yüzlerce Kürdü kaçırdığı ve işkence yaptığı ileri sürüldü. Çağrıda, “Bu nedenle halkımızın seferberlik ruhu ile bu kutsal direnişe katılmaları gerekiyor. Biz Batı Kürdistan Halk İnisiyatifi olarak, tüm Kürt gençlerini yönlerini YPG merkezlerine vermeye ve direnişte aktif biçimde yer almaya çağırıyoruz” denildi.

Seferberlik çağrısı üzerine El Kaide ve El Nusra Cephesi ile savaşmak için Suriye, Türkiye, Kuzey Irak, İran’dan yüzlerce kişinin bölgeye yöneldiği ileri sürüldü.


"Kürdistan komşunuz olacak diye feryat ediyorsunuz" - Cumhuriyet

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Uludere olayına ilişkin, "Başbakan ve hükümet, Roboski'deki katliamın aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda, somut bir adım atmak zorundalar" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü'nün 2. Olaganüstü Kongresi yapıldı. Kadıköy'deki Caferağa Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'in yanı sıra milletvekilleri Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel, Abdullah Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder ve partililer katıldı.

Kongrede konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partililere seslenmekten duyduğu memnuniyeti belirtti. Parti olarak bir çok çalışma yaşadıklarını anlatan Demirtaş, halkın iradesi için büyük bedeller ödediklerini ifade ederek, "Halk iradesi baki ve kalıcı olandır. İsimlere, şahıslara ve yöneticilere taviz vermeden halk mücadelesi yaratmış olmanın, bu devrimin tek ümidisiniz" dedi.

Demirtaş, "Bugün Suriye'de yaşayan her halk, her toplumun meşru müdafasını yapıyor. Gerek Esad'e karşı, gerekse başka güçlere karşı... Şimdiye kadar Suriye'deki Kürt halkıyla ilişki kurmak yerine, çeteler üzerinden iş yapmayı kendilerine bir seçenek olarak ortaya koyan Türk dış politikası iflas etti" diye konuştu.

Suriye sınırının ötesindeki Kürt halkının zulme karşı direndiğini aktaran Demirtaş, şöyle devam etti:

"Kendi yönetimini oluşturmaya çalışıyor. En başta siz bunu bir tehlike olarak görüp saldırmaya çalışıyorsunuz. AKP'si, CHP'si, MHP'sine kadar...Kim ki oradaki Kürtler'e karşı tehdit sallıyorsa işkembeden sallıyor. Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Kürdüyle, Türkmeniyle, Arabıyla, Ermenisiyle ve Alevisiyle biraraya gelmiş, bir yönetim kurmuşlar. Siz bağırmak çağırmak yerine zihniyetinizi, bakış açınızı değiştireceksiniz. Kıyamet kopmaz. Bugüne kadar Suriye komşunuzdu. 70-80 yıldır Irak komşunuzdu. Bulgaristan, Yunanistan komşunuz. Şimdi Kürdistan komşunuz olacak diye feryat ediyorsunuz. 15-20 milyon Kürk, Türkiye'de yaşıyor. Komşularınızdan kız alıp veriyorsunuz, beraber iş yapıyorsunuz sorun yok. Kardeşim diyorsunuz. Kürdistan kuracak, yönetimini oluşturacak. Türkiye'ye tehdit oluşturmadan yapacak."

Mısır'da darbe ile iktidara gelen yönetiminin hiçbir meşruiyetinin olmadığını bildiklerini söyleyen Demirtaş, cunta yönetiminin şimdi de kendi halkına karşı faşizan bir katliam yürüttüğünü ifade ederek Mısırlılar'ın bir an önce seçime giderek özgür yönetimlerini oluşturmalarını istedi.

İktidarın ülkeyi benim malım-mülkümdür anlayışıyla yönetemeyeceğini belirten Demirtaş, "Gezi direnişi şeklinde ortaya çıkan isyan, bu zihniyete karşı bir isyandır. Türkiye bu anlayışla devam ederse, şu an Orta Doğu'da yaşanan kaosun çok daha büyüğü yaşanabilir. İlla kan akar demiyorum. İnşallah böyle birşey görülmez" dedi.

 "Çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşebilmesi için Sayın Öcalan'ın koşullarının değişmesi gerekir"

Abdullah Öcalan'a bir basın ziyareti düzenleme taleplerini hatırlatan ve tutumundan dolayı hükümeti eleştiren Demirtaş, çözüm süreci için Türk vatandaşlarından kendilerini, empati kurarak anlamaya çalışmalarını rica ederek, "Bu barış sürecinin ilerleyebilmesi, çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşebilmesi için Sayın Öcalan'ın koşullarının değişmesi gerekir. Bu Abdullah Öcalan'ın kendi şahsıyla, kişiliğiyle ilgili bir talebi değildir. Kendisi, orada bir beton çukur içerisindeyken bu sürecin ilerleme şansı yoktur. Çünkü kendisi daha ileri boyutlarda çağrılar yapmak istiyor. Süreci ilerletecek müdahaleler yapmak istiyor ama koşul ve imkanları da buna uygun değil" ifadelerini kullandı.

"Görüşme, Roboskili ailelerin de talepleri doğrultusunda gerçekleşmiş bir buluşmadır"

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı açılışının ardından yapılan iftarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Uludereli ailelerin görüştüğünü belirten Demirtaş, "Bu, Roboskili ailelelerin de talepleri doğrultusunda gerçekleşmiş bir buluşmadır. Taleplerini ve yaşadıkları acıları, bu işin birinci dereceden sorumlusuna, tam iki saat boyunca yüz yüze anlattılar. Biz, bu görüşmenin sonucunu bekliyoruz. Roboskili aileler özür bekliyorlar. Sorumluların derhal açığa çıkarılmasını bekliyorlar. Katliamın bütün sorumlularının cezalandırılmasını bekliyorlar" şeklinde konuştu.

Demirtaş, cezaevlerinde tespit ettikleri 100'e yakın hasta mahkumun ise serbest bırakılmasını istedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir gazetecinin "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uludereli ailelerle görüştüğünü ve 'vur emrini' kendisinin vermediği söyledi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?" şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

"Roboskili aileler, uzun zamandan beri Başbakanla görüşmek istiyorlardı. Bir kaç kere Ankara'ya da geldiler. Fakat görüşme gerçekleşmemişti. Sayın Başbakan'ın Şırnak'a gelişi vesilesiyle görüşmenin gerçekleşebileceği iletilince, biz de yardımcı olduk. Roboskili aileler, katliam gerçekleştiğinde birinci derecede sorumlu olan Başbakana sorunlarını ve taleplerini ilettiler. Görüşmenin gerçekleşmesinden dolayı aileler memnun. İyi geçtiğini ifade ediyorlar. Sayın Başbakan ve hükümet Roboski'deki katliamın aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda somut bir adım atmak zorundalar."

Demirtaş'a, Başbakan'ın vur emrini vermediği sözünün tekrar hatırlatılması üzerine de, "Vur emrini kimin verdiğini adil bir yargı belirler. Kendisi öyle diyorsa, yargının önünü açsınlar. Vur emrini kimin verdiğini biliyor demek ki" dedi.


Sırrı Süreyya Önder: İstanbul Belediye Başkanı HDK'lı olacak - Radikal

BDP'li Sırrı Süreyya Önder, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı HDK'lı olacak" diyerek adaylığa göz kırptı.
BDP İstanbul İl Örgütünün 2. Olağan Kongresi Kadıköy'deki Cafer Ağa Spor Salonu'nda yapılıyor.

Kongre’de BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de bir konuşma yaptı. Konuşmasında Gezi olaylarının gücüne değinen Önder, yerel seçimlerde İstanbul adaylığına göz kırparak, İstanbul’un yeni belediye başkanı’nın HDK’lı olacağını iddia etti.

Önder konuşmasında şunları söyledi:

Gezi'den sonra Türkiye halkları Kürt sorununu daha iyi anladılar. Gezi demek HDK demektir. Artık Türkiye'de barışın nasıl yapılacağı konusunda muazzam deneyim biriktirdik. Bu deneyimi yerel seçime taşıyacağız.

İstanbul Belediye Başkanı kenti yönetemiyor. Diğerlerine bakıyoruz. Meğer onlar da sermaye sahiplerine bakıyorlarmış. kendi kendilerini kendi çalışmalarında birinci çıkarıyorlar. Eğer sağlam durursak önümüzdeki yıl İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı HDK’li olacaktır.


Ceylanpınar’da korku hakim - Evrensel

El Nusra ile PYD arasında Serêkaniye’de 16 Temmuz’da başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Önceki gece yaşanan çatışmada Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine yine havan topu düştü. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayda gazetecilerin kaldığı öğretmenevinin de dış kapısı isabet aldı.

Çatışmaların yeniden başlamasıyla 3 kişinin hayatını kaybettiği Ceylanpınar’da halk ise tedirgin. Her an bir kurşunun veya top mermisinin hedefi olmaktan korkan vatandaşlar evlerinden pek dışarı çıkamıyorlar. Özellikle sınıra yakın mahallelerde adres sormak için bile birini bulmak çok zor. Ceylanpınar Çarşısı da tarihinin en sakin dönemini yaşıyor. Akşam saatlerinde yoğunlaşan çatışmalar şehri adeta hayalet kente dönüştürüyor. Çatışmalardan kaynaklı yüzlerce ailenin daha güvenli buldukları çevre il ve ilçelere geçici süreliğine göç ettiği belirtiliyor. AKP hükümetinin Suriye politikasının bugünkü tabloda etkili olduğunu belirten Ceylanpınarlılar korku içinde yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor.

TAZİYE ZİYARETLERİ BİLE KORKUYLA

Sınırın öte yakasından gelen havan topu ve kurşunla hayatını kaybedenlerin aileleri de bir an önce huzur ortamının sağlanmasını istiyor. Havan topunun sınıra 500 metre uzaklıktaki tarlasına düşmesi sonucu hayatını kaybeden Şükrü Kahraman’ın tarlasının yanında bulunan evine taziye ziyaretleri devam ediyor. Ancak taziye ziyaretleri bile korkuyla gerçekleştiriliyor. Şükrü Kahraman’ın amcası İsmail Kahraman, “Misafirlerimiz burada tedirgin oluyor. Kısa sürede kalkmak itiyorlar. Haklılar. Biz de korkuyoruz” dedi. Morallerinin çok bozuk olduğunu belirten Kahraman, “Kapı sesinden korkar olduk. Ne zaman bir şey olacak stresi içindeyiz. Huzur istiyoruz” dedi. Hükümetin çeteci grupları desteklediğini ifade eden Kahraman, “Bu politika Suriye’yi karıştırdı. Çeteler buradan gelip geçiyor. Bu politikaya son verilsin. İnsanlarımız ölmesin” dedi.

Murat Dağlı isimli genç önceki gece birçok merminin Ceylanpınar’a düştüğünü belirterek, “Ama basında burada bir şey yokmuş gibi davranılıyor. Burayı görmüyorlar” dedi. Geleceğe dair kaygılı olduklarını ifade eden Dağlı, “Buraya çevre illerden polis takviyesi geldi. Ancak buradaki halkı korumuyorlar. Burada halkın yaptığı eylemlere müdahale ediyorlar. Bu yaşananlar AKP’nin yanlış politikalarının sonucudur. Devlet memurları tayin alıp buradan uzaklaşmak istiyor. Ancak buradaki halk ne yapacak” şeklinde konuştu.

“Vurulanların hesabını kim soracak” diyen Terzi Hasan Karakaş da, AKP”yi eleştirerek, hükümetin Suriye’nin iç işlerine karışmaması gerektiğini söyledi. Savaş mağdurları olduklarını belirten Mehmet Ali Kaya, “İnsanlar bu duruma isyan etti. AKP önünde yapılan eyleme polis gaz sıktı. Devlet bu halkın acısını anlamıyor. Kurşun bizi de bulabilir. Burada herkes korku içinde bekliyor. Göç edebilenler başka yerlere gidiyor” dedi.


Öcalan’ın sağlık raporu açıklansın - Milliyet

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e başvurarak, Abdullah Öcalan için İmralı’ya giden sağlık heyetinin hazırladığı raporun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Türk ve Tuğluk’un Bakan Ergin’e 25 Temmuz’da gönderdikleri mektup, kamuoyuna açıklandı. DTK Eşbaşkanları ’Demokratik Çözüm Süreci’ kapsamında Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı F Tipi cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan ile BDP milletvekilleri arasında, sürecin ilerletilmesi için dönemsel olarak çeşitli görüşmeler yapıldığı hatırlatıldı. Mektupta şöyle denildi:

“Bu süreç tüm halkımız ve Türkiye kamuoyu tarafından ilgi ve destekle karşılanmaktadır. Öcalan, gerek milletvekili heyeti ile gerekse de ailesi ile yaptığı son görüşmelerde sağlık problemlerinden kaynaklı sorunları tespit etmesi için bağımsız bir sağlık heyetinin İmralı F tipi cezaevine gitmesinin önemli olacağını vurgulamış ve bu durum kamuoyuna yansımıştır. Demokratik Toplum Kongresi olarak bünyemizde bulunan Sağlık Meclisimizin taleplerine cevap verilmemiştir. İmralı’ya giden sözde sağlık heyetinin hazırlamış olduğu raporunu kamuoyuyla paylaşılmasını talep etmekteyiz. Gereğini bilgilerinize sunarız.”


KCK Eşbaşkanı Bese Hozat'ın annesine 'barış ve demokrasi' plaketi – Radikal

Munzur Doğa ve Kültür Festivali kapsamında, Hozat'ta dün düzenlenen Şevval Sam konserinin arasında, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı 'Bese Hozat'ın annesi Geyik Oran'a, barış ve demokrasiye yaptığı katkı nedeniyle plaket verildi.

TUNCELİ - Tunceli'de 13'üncüsü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali kapsamında, Hozat İlçesi'nde dün akşam Şevval Sam konser verdi. Konserin arasında, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı'na getirilen 'Bese Hozat' kod adlı PKK'lı Hülya Oran'ın annesi Geyik Oran'a, barış ve demokrasiye yaptığı katkı nedeniyle plaket verildi.
Festival kapsamında gün içerisindeki etkinliklerde, çeşitli panel ve resim sergileri düzenlendi. Akşam saatlerinde ise Şevval Sam'ın verdiği konserde Hozatlılar coşkuyla eğlendi. Sam'ın söylediği şarkı ve türkülere alkışla tempo tutan Hozatlılar, zaman zaman da eşlik etti. Türkçe, Kürtçe ve Zazaca şarkılar söyleyen Şevval Sam'a Hozatlılar, büyük sevgi gösterisinde bulundu. Nüfusu 7 bin olan Hozat İlçesi'nde Şevval Sam'ın konserini, yaklaşık 25 bin kişi izledi.

MUNZUR VADİSİ'NE HAYRAN KALDI

Şevval Sam, konser öncesi Munzur Vadisi'ne giderek, Munzur Çayı kenarında yürüyüş yaptı, vatandaşların ikram ettiği çayı içti. Burada kısa bir konuşma yapan Sam, "Munzur Vadisi gerçekten inanılmaz derecede güzel. Kendimi burada doğmuş, büyümüş hissediyorum. Munzur, her zaman korunmalı ve sahip çıkılmalıdır. Burası tam bir cennet gibi. Buradan çağrı yapıyorum. Lütfen Munzur'a dokunmayın, Munzur bir dünya mirasıdır. Buraya herkes sahip çıkmalıdır" dedi.

Munzur Çayı kenarında bulunan taşlardan bir tane hatıra olarak alan Şevval Sam, daha sonra konser vereceği Hozat'a geçti.

Şeval Sam'ın konseri arasında, kısa süre önce KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı'na getirilen ve Hozatlı olan Besi Hozat kod adlı PKK'lı Hülya Oran'ın annesi 83 yaşındaki Geyik Oran'a, demokrasi ve barışa yaptığı katkılardan dolayı, festival tertip komitesince plaket verildi. Bu plaketi Geyik Oran'a veren BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Geyik Oran'ın elini öptü.

Hozat'ta yapılan fişleme olayını ortaya çıkaran Doğan Haber Ajansı temsilcisi Ferit Demir'e de onur plaketi verildi. Demir'e plaketini Şevval Sam verdi.

ÇARŞI'YA 'TOPLUMSAL DUYARLILIK' PLAKETİ

Beşiktaş'ın ünlü taraftar grubu Çarşı'ya da toplumsal duyarlılık ödülü verildi. Ödülü alan Çarşı Grubu üyelerine, konseri izleyen 25 bin kişi sevgi gösterisinde bulundu.

Konser öncesi konuşan Hozat Bağımsız Belediye Başkanı Cevdet Konak, festivallerin insanları birleştirdiğini, Tunceli doğasının yok edilmek istendiğini belirterek, "Biz Dersimliler, doğamız için her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz. Hozat'ı fişleyenler aslında Türkiye'yi fişlemiştir. Bizler, her zaman haksızlığa karşı mücadele edeceğiz. Festivalimizi onurlandıran binlerce kişiye teşekkür ederiz" dedi.

Başkan Cevdet Konak'ın konuşması sırasında giydiği tişörtün üzerinde, 'Fişlendi' yazısı yer aldı. (Ferit DEMİR/DHA)

 
Aleviler: Mesaj değil adım bekliyoruz – Radikal

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in mesajları genel olarak olumlu karşılandı. Ancak Aleviler artık somut adım atılmasını istiyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Alevilik konusundaki açıklamaları ve cemevlerine yasal statü tanınması için vakıf yönteminin tartışılmaya başlaması, Alevi cephesinde farklı yankı buldu. Alevi cemaati mesajları sıcak bulsa da asıl önemli olanın somut adımlar olduğu konusunda hemfikir.

Görmez: Alevi Aleviliği yaşasın

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, “Aleviler tarihten gelen alışkanlıkları isterlerse yapsın. Bu ülkede bırakalım Sünni vatandaşımız Sünniliği, Alevi vatandaşımız Aleviliği yaşasın. Ateist de kendi değerlerini, kendi arayışını kendisi değerlendirsin” sözleri, bir süredir Alevi kesimle gerginlik yaşayan hükümette yumuşama eğilimi olarak değerlendirildi. Görmez’in bu sözleri daha önce Alevi kanaat önderleriyle yaptığı kapalı toplantılarda da dile getirdiği öğrenildi. Cemevlerine yasal statü tartışmaları çerçevesinde vakıf formülünün tartışılması da yeni bir açılımın ayak sesleri olarak değerlendirdi. Ancak Aleviler hem Görmez’in sözleri, hem de vakıf formülüne mesafeli yaklaştı. Bu konuda Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan, diğer vakıf ve kanaat önderlerinden ayrı bir yaklaşım sergileyerek, ‘Hükümetin bir açılım hazırlığı içerisinde olduğuna ilişkin bilgi sahibi olduğunu ve bu sözlerin de açılımın habercisi’ olduğunu söylerken, diğer Alevi dernek, vakıf ve kanaat önderleri ise Görmez’in sözlerini samimi bulmadıklarını ifade etti. Alevi kesiminden tepkiler şöyle:

Devlet sadece hakemlik yapsın

Hacıbektaş Dergahı’nın postnişini Veliyettin Ulusoy: Bizim istediğimiz herkesin kendi inancını yaşaması, ama devletin de hiçbir inancı kucağına alıp öbürlerini itmemesi. Devlet sadece hakemlik yapsın. Ama bu sözlerin samimi olmadığına ilişkin şüphelerimiz çok fazla. Yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Çünkü sütten ağzımız çok yandı. Bizim kimseye bir zararımız olmaz. Biz ayrılıkçı değiliz, el ele beraberce, birbirimize saygı duyarak yaşamak istiyoruz, bunu bize çok görmesinler. Cemevlerinin vakıf olup olmaması da çok önemsediğim bir şey değil. Bizim inancımız vakıflarla idare edilmiş yasak olmadığı dönemde. Ama bu kesinlikle taleplerimizi karşılamıyor. Bizim birinci talebimiz devletin elini inançlardan çekmesi. Şu anda yaptığımız şey Tekke ve Zaviye Kanuna aykırı. Cemevlerinin açılması, dede sıfatının kullanılması, dergahların kullanılması hep yasak. Biz Cumhuriyetin kurulmasında en fazla emeği geçen insanlarız ama ahdi vefa olmalı. Cumhuriyetten memnunuz ama istediğimiz bulamadık. Dergahlarımız kapandı. Okullarımızın kapısı kapandı, öğretmen yetiştiremiyoruz dini öğretecek. Ustaca bir asimilasyon politikası da uygulanıyor.

Bu mesajlar olumlu ama yeterli değil

Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan: Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklaması olumlu bir açıklamaydı ama yetmez. Bizim AİHM’de açtığımız davalar var ve hükümete 4 Eylül’e kadar savunmasını yapması için yazı gönderildi. Sayın Görmez beyanatında, ‘hızlanmamız lazım’ derken ima ettiği şey bu davanın karar aşamasına gelmesi. Açılımla ilgili hükümette bir çalışma var. Bunu Başbakan, akil insanlar toplantısında dile getirmişti. Hatta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın bu konuya tahsis edildiğini, bu konuda çalışma yürüttüklerini, bazı Alevilerle birlikte proje hazırladıklarını anlatmıştı. Ama henüz bir gelişme olmadı. Görmez’in, sık sık bu konuda pozitif beyanlarda bulunması da projeye destek verdikleri anlamına geldiğini düşünüyorum. Cemevleri için oluşturulacak vakfın, ne tür faaliyet göstereceği, statüsünün ne olacağını bilmek lazım. Ben olsam Diyanet İşleri Başkanlığı’nın statüsünü değiştiririm.

Başbakan bir hafta Alevi köyünde kalsın

Araştırmacı Yazar Ali Murat İrat: Diyanet İşleri Başkanı’nın cümlesini olduğu gibi alırsak imza atarım ama tek başına yeterli değil. Ama iyi niyetli sözlerle de olacağı yok. Kurumsal değişiklikler olması lazım. Bakan Faruk Çelik ilk çalıştaylarda düzgün tavır sergiledi, iyi niyetliydi de ne oldu? İyi laflarla olmuyor. Nesimi’nin bir lafı var; ‘şifa istemem balından yeter zehirin kalmasın’ diye. Devletten başka beklenti yok. Açılım söylemleri Alevileri ne kandıracak, ne de sempati geliştirecek bir şey olmaktan çıktı. İlk açılım yoğun bir katılımla yapıldı. Herkes söyleyeceğini söyledi ama büyük bir skandaldı sonuç. Şimdi bir açılımdan sözetmek anlamsız. Cemevlerine vakıf statüsü tanınması ise halen anlamadıkları şu; Alevilerin ne istediğini anlamak için Başbakan bir alevinin köyüne gidip bir hafta kalsın. Hep Alevilere, Sünnilere, Hristiyanlara yakınlaşmak istiyor ama uzaklaşsın. Uzaklaşsın ki insanlar istediğini yaşasın. Ortalama Alevi bunu istiyor.

Yavuz ismi dururken mesaj samimi değil

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez: Bu açıklamaları ayak oyunu olarak değerlendiriyorum. Herkesin kendi inancını yaşayabilmesi için herşeyden önce inançları birbirine kavga ettiren, tek tipleştiren Diyanet’in bir an önce kapatılması gerekir ki, inançlar siyasetçilerin elinden çıksın. Başbakan bir yandan köprüye Yavuz imsmini veriyor, bir yandan Alevileri yuhalatıyor, bir yandan Türkiye’nin en büyük camisine Alevilere hakaret eden bir isimle açıyor. Hiç bir zaman samimi değil olamaz da. Bu konuşmalar ve adımların bizim açımızdan bir değeri olamaz.

Bu açıklamaları çok önemsiyorum

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel: Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamalarını çok önemsiyorum. Bizim de söylediğimiz ama itibar görmeyen sözler bu kez Diyanet İşleri Başkanı’nın ağzından döküldü. Diyanet İşleri Başkanı bile bunu söylüyor ama Diyanetin varlığı bu düşünceye ters. Yeni Anayasada bu değişikliğe gidilebilir ama gidilmiyor. Cemevlerine vakıf statüsü verilmesiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Zaten biz bunu yapıyoruz ve açıyoruz. Hükümet yasal güvence altına alacak ki bunu bir kanunla yapabilir. Ancak Diyanet olunca Devlet taraf oluyor. Devlet eşit yaklaşmayınca da ara formüller geliştirmeye çalışıyor. Yapay şeyler çok sonuç vermez. Önemli olan camiye gitmeyenlerin camiye, cemevine gitmeyenlerin cemevine saygılı davranması.

Biz ihsan değil hakkımızı istiyoruz

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Diyanet İşleri Başkanlığının kontrolünün altında devletin geleneksel olarak kendi zihniyetine göre programladığı bir mizansen olarak değerlendiriyorum. Dikkat ederseniz, Diyanet İşleri Başkanı, ‘kimse karışmasın’ diyor ama kendisi karışıyor. Kendisi her inanç hakkında yorum yapma, o inanç hakkında tanım yapma veya o inancın haklarının ne olması gerektiği konusunda ifade hakkını kendisinde buluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, devlet dinini temsil ediyor ve Türkiye’de bulunan bütün inanç gruplarını ve kutsal değerlerini de bu zihniyet üzerinden tanımlayan bir yaklaşım sözkonusu. Bu da demokratik bir yaklaşım değil. Cemevlerinin açılmasıyla ilgili hükümet, devlet anlayışı ihsan eden anlayışı bırakmalı. Yapılacak şey çok basit. İmar Yasası, Yerel Yönetim Yasalarında söylenen ibadethaneler arasında cemevlerinin de alınması yeterli.


Herkes muhbir olacak – Yeni Şafak

Emniyet, 'Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi' başlatıyor. Polis uygun gördüğü mahalle ile sokağa yazılı ve sesli 'ihbar kutuları' koyacak. Vatandaş da ismini gizleyerek ister yazılı, ister sözlü ihbarda bulunacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, 'Sırdaş Polis İhbar Noktası Projesi' başlatıyor. Emniyet'in yeni uygulamasına göre, polisin uygun gördüğü sokak ve mahallelere yazılı ve sesli 'ihbar kutuları' yerleştirilecek. Kimliğinin deşifre olmasını istemeyen vatandaşlar, mahallelere kurulacak sistemle ister yazılı, ister sözlü olarak isimsiz bir şekilde ihbarlarda bulunabilecek.

GİZLİ TUTULACAK

Bu kutulara yapılan ihbarlar ise 'gizli' tutulacak. Projenin kısa bir zaman diliminde başlatılması hedefleniyor. Emniyetin konuya ilişkin açıklamasında ise 'Toplumun ve yerleşim alanlarının en küçük birimi olan mahallelerde yaşayan insanların birbirini çok iyi tanımasa da herkesin birbiri hakkında bilgisi ve gözlemi olduğu' dile getirilerek, uygulamanın gerekçesi de buna dayandırıldı. Sistem şimdiden büyük tepkiyle karşılanıyor. Uzmanlar bu sistemin muhbirliğe özendirdiğini ve toplumda büyük sıkıntılara neden olacağı konusunda uyarıyor.

SİSTEM 'MAHALLEYİ' AYRIŞTIRIR

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, Emniyet'in yeni uygulamasının vatandaşları muhbirliğe özendireceğini belirterek bu uygulamayı doğru bulmadığını ifade etti. 'Polisin işlerini vatandaşa havale etmek demokrasiyle bağdaşmaz' diyen Sancar, 'Vatandaşları muhbirleştirmek toplumda güvensizliklere neden olur. Mahallelerde insanlar arasındaki ilişkilerde sıkıntılar yaşanır. Bunun sonuçları kötü olur' dedi. 'Muhbir vatandaş' sisteminin gerek dünyada gerekse de Türkiye'de geçmişte uygulandığını hatırlatan Sancar, 'Özellikle 12 Eylül'de bu sistem uygulandı sonuçları hafızalarda duruyor. Totaliter sistemlerin ayrıştırıcı bir yöntemi olan bu sistem uygulanmamalı' diye konuştu.

Faydadan çok zarar getirir

Sistemin vatandaşları muhbirleştireceği iddialarına katılan Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Avukat Sinan Kılıçkaya, 'Halihazırdaki ihbar mekanizmaları zaten yürürlükte. Vatandaşlar yaşadıkları mahallerde gördükleri olumsuzlukları çeşitli araçlar kullanarak Emniyet'e bildirebiliyor. Deşifre olmak istemeyen vatandaşlar mektupla Emniyet'e ulaşabiliyor. Dolayısıyla bu sisteme çok gerek yok' şeklinde konuştu. Toplumdaki çeşitli siyasi gerginliklerin nefret hatta düşmanlığa doğru evrildiği tespitini yapan Kılıçkaya, 'Son dönemde yaşanan olaylar toplumu birbirinden uzaklaştırdı. Bu bağlamda Emniyet'in yeni sistemi faydadan çok zarar getirir' dedi.

Sosyal boyutu dikkate alınmalı

Bu projenin 'Daha çok ihbar gelirse daha çok suçlu yakalarız' düşüncesiyle uygulanmak istenebileceğini belirten Avukat Şadi Çarsancaklı,'Polisin bu şekilde düşünmesi normal. Ancak konunun bir de sosyal boyutu var. Bu sistem hayata geçerse komşu komşuyu ihbar edecektir. Bir tarafta mahalleyi, aileyi korumak için çeşitli tedbirler alınırken diğer tarafta bu tür sistemleri hayata geçirmek hiç doğru değil. Kaldı ki imzasız ihbarlar geçmişte yargılama sırasında çok can yaktı. Projenin Anayasa'ya aykırı yönleri de bulunuyor.' şeklinde konuştu.

'Ürkütücü bir yöntem'

Emniyet'in yeni projesini 'ürkütücü' bulduğunu söyleyen İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Ferhat Kentel, 'Bu yöntem, vatandaşların kendi aralarındaki sorunlarını çözmek için bir araç haline gelebilir. Totaliter zamanlarda sevmediğin komşunu ihbar etmek çok sıradan bir durum. Sovyet Rusya'sında, Nazi Almanya'sında bu tür vakalar sıklıkla görülürdü. Söz konusu sistem bu tür tehlikeler içeriyor.' ifadelerini kullandı.


Mısır'dan şok Türkiye kararı! – Milliyet

Mısır yönetimi, sınır kapılarından vize alma kolaylığını Türk vatandaşları için tek taraflı iptal etti.

Mısır yönetiimi, devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde uygulamaya koyulan sınırda vize alma kolaylığı sağlayan prosüdürü, Türk vatandaşları için tek taraflı iptal etti.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mısır yönetimi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'ye yakın ülke için uygulanan sınır kapılarından vize alma prosüdürünü Türk vatandaşları için tek taraflı iptal etti.

Başta Türkiye'den olmak üzere çeşitli ülkelerden Mısır'a gelmek isteyen Türk vatandaşları, pasaportlarında vize olmadığı için uçağa kabul edilmedi. Mısır daha önce de Suriye, Filistin ve Yemen vatandaşları için sınırdan vize alma kolaylığını tek taraflı kaldırmıştı.

AÇIKLAMADA İSE KABUL ETMEDİLER

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının Mısır'a girişlerindeki vize uygulamasında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirtti.

AA muhabirinin Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, havaalanında vize alma uygulamasının, turizmi canlandırmak için kafilelere yönelik bir işlem olduğu, ülkeye ferdi giriş yapanların ise Mısır büyükelçilikleri ve konsolosluklarından vize almaları gerektiği kaydedildi.


KKTC'de zafer CTP-BG'nin, Başbakan Meclis dışında – T24

KKTC'de yapılan erken genel seçimlerden, Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, (CTP-BG) yüzde 38.37 oy alarak birinci parti çıktı.

KKTC'de erken genel seçim yapıldı. Oyların tamamının sayıldığı seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi sandıktan ilk sırada çıktı ancak tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamadı. Başbakan İrsen Küçük ise meclis dışı kaldı.
 
KKTC'de resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Türk Partisi oyların yüzde 38'ini alarak seçimi önde bitirdi. Ulusal Birlik Partisi yüzde 29, Demokrat Parti-Ulusal Güçler yüzde 23 ve Toplumcu Demokrasi Partisi ise seçimlerde yüzde 7 oy aldı.
Bu oy oranları 50 sandalyeli, mecliste CTP'ye 21, UBP'ye 14, DP'ye 12, TDP'ye de 3 milletvekili kazandırdı.

Küçük seçilemedi

Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) Genel Başkan ve eski Başbakan İrsen Küçük, resmi olmayan ilk sonuçlara göre milletvekili seçilemedi.

CTP: Hükümeti kurma görevi bizim

Sonuçların şekillenmesinin ardından kısa bir açıklama yapan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, "Halk UPB iktidarından memnun olmadığını gösterdi ve hükümeti kurma görevini bize verdi" dedi.

Halkın partilerinin düşüncelerini benimseyerek, hükümeti kurma görevini kendilerine verdiğini belirten Yorgancıoğlu, "Şeffaflık, adalet, demokrasi, siyasal iradeye sahip çıkma projelerimizi geliştireceğiz. Partimize oy veren ve vermeyen herkese eşit mesafede duracağız" dedi.

KKTC'De önümüzdeki dönemde koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor.
 
Oy dağılımı nasıl oldu
 
KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla yapılan erken genel seçimde kayıtlı 172 bin 803 seçmenden 120 bin 287'si, 670 sandıkta oy kullandı. Seçime katılım oranı yüzde 69,61 olarak gerçekleşti.
KKTC genelinde toplam 5 ilçedeki açılan 670 sandıktan çıkan sonuçlar doğrultusunda siyasi partilerin resmi olmayan oy dağılım oranları ve çıkaracağı milletvekili sayısı şöyle:

-Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG):  (yüzde 38,37) 21 milletvekili,

-Ulusal Birlik Partisi (UBP) (yüzde 27,3) 14 milletvekili,

-Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG): (yüzde 23,11) 12 milletvekili,

-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP): (yüzde 7,43) 3 milletvekili,"

Bu sonuçlara göre, yüzde 5 olan ülke barajını aşan CTP-BG, UBP, DP-UG ve TDP Cumhuriyet Meclisine giriyor.

Bölgelere göre milletvekili dağılımı

Resmi olmayan sonuçlara göre, 16 milletvekili çıkaran Lefkoşa'da CTP-BG 7, UBP 4, DP-UG 4, TDP 1 milletvekilliği kazandı. Toplam 13 milletvekili bulunan Gazimağusa'da CTP-BG 5, UBP 4, DP-UG 3, TDP 1 milletvekili çıkardı. Milletvekili toplamı 10 olan Girne'de ise CTP-BG 4, UBP 3, DP-UG 2, TDP 1 vekillik kazandı. Güzelyurt'un 6 olan milletvekili sayısı, CTP-BG 3, UBP 2, DP-UG 1 olarak paylaşılırken, İskele'nin toplam 5 milletvekilliği ise CTP-BG 2, DP-UG 2, UBP 1 arasında bölüşüldü.
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, seçim sonuçlarının ardından parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, halkın eski hükümeti kuran UBP'nin uygulamalarını kabul etmediğini açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, halkın partilerinin düşüncelerini benimseyerek, hükümeti kurma görevini kendilerine verdiğini belirtti.

Şeffaflık, adalet, demokrasi, siyasal iradeye sahip çıkma projelerinin geliştirileceğine dikkati çeken Özkan Yorgancıoğlu, partilerine oy veren ve vermeyen herkese eşit mesafede duracaklarını kaydetti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.