25 Temmuz 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 25 Temmuz 2013 Perşembe Saat 08:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demîrtaş: Kurd wê daxwaza statuya xwe ji cîhanê re îlan bike - ANF

Buldan: Şertên Ocalan baş nîn in - DÎHA

Serokwekîla Koma BDP'ê Pervîn Buldan hevdîtina dawî ya bi Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan re pêk anîn vegot û diyar kir ku Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan silavên taybet ji xebatkarên çapemeniyê, dayîkên Geverê, ciwan û jinan re şandin. Buldan, anî ziman ku şertên Ocalan baş nîn in û wiha got: "Rewşa Birêz Ocalan weke her car e. Şert û mercên ew lê dijîn gelek nebaş in."

Heyeta BDP'ê ya ji Hevserokê Giştî yê BDP'ê Selahattîn Demîrtaş û Serokwekîla Koma BDP'ê Pervîn Buldan di 21'ê tîrmehê de bi Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan re hevdîtin pêk anîn. Serokwekîla Koma BDP'ê hevdîtina li Îmraliyê pêk anîn ji DÎHA'yê re vegot. Buldan, diyar kir ku hevdîtina wan bi Ocalan re sê saet û nivan berdewam kir. Buldan, anî ziman ku civan wan bi Ocalan re pêk anîn ji ber ku pêvajo di astekî gelek kirîtîk de bû gelek girîng bû.

'Silavên min ên taybet ji xebatkarên çapemeniyê re bêjin'

Buldan, da zanîn ku hevdîtina bi Ocalan re kirin çavdêriyekî bi biryar pêvajo bidome girtin û wiha axivî: "Birêz Ocalan baş e û silavên wî ji her kesî re hene. Bi taybet ji xebatkarên çapemeniyê re silavên taybet şandin. Silavên taybet ji dayîkên Geverê re şandin. Ocalan diyar kir ku herî zêde dayîkên Geverê êşên mezin jiyîn û rastî hovîtiyên mezin hatin û di heman demê de herî zêde ew dê ji pêvajoya aştî û demokrasiyê keyfxweş bibin. Dîsa silav ji ciwan û jinên Geverê re şandin. Got li wir her malê 2 şehîd hene. Ez hurmetê nîşanî hemû kesî didim. Ez hemuyan silav dikim."

'Şertên Ocalan di nav de dijîn bi tendûrîstî nîn in'

Buldan, bilêv kir ku bi giştî têkildarî pêvajoyê de axivîn û wiha pê de çû: "Rewşa Birêz Ocalan a tendûrîstî weke her car e. Cihê ew lê dijî û şertên di nav de gelek baş nîn in. Li girava gelek bi nem û gerim bi tena serê xwe dijî. Di çavên Birêz Ocalan de pirsgirêk hene. Dem dem rondik jê tên. Wî ji me re got di aliyê tendurîstî de pirsgirêkekî gelek cidî tuneye. Lê tenê di çavên wî de pirsgirêk heye. Bi giştî rewşa wî ya tendûrîstî baş e." Buldan, da zanîn ku heyeta doktorên Wezareta Dadê şandin dem dem diçûn wî muayene dikin û wiha axivî: "Doktor tahlîl û tetkîkên wî dikirin. Ligel vê yekê divê heyetekî doktorên serbixe jî biçe gotibû. Vê carê Birêz Ocalan zêde li ser vê mijarê ranewestiya."

'Nêrîna hevpar hikûmet gavên şênber bavêje'

Buldan, destnîşan kir ku di hevdîtina bi Ocalan re kirin nêrîna hevpar hikûmet gavên şênber û pratîk bavêje bû û wiha axaftina xwe berdewam kir: "Ji ber ku êdî asta duyemîn dest pê kir. Yanî li aliyê me derbasî asta duyemîn bû. Em dixwazin hikûmet jî derbasî asta duyemîn bibe. Divê hinek tiştên pratîk bikevin jiyanê. Divê hikûmet di asta duyemîn de dê di kîjan mijaran de gavan bavêje, di nava pakete demokratîk de çi heye û dê kengî bikev jiyanê bêje. Bi kurtasî hewcehî bi vîna hikûmetê heye. Heke ve di demek kin de bên kirin dê ji bo pêvajoyê baş bibe. Dê rihetbûnekê pêk bîne. Hewcehî bi vê yekê heye."

Buldan herî dawî ev gotinên Ocalan vegotin: "Silavên min ji hemû kesên piştgiriyê didin pêvajoyê û bi taybet li kurdan bikin. Sipasiyên min li gelê me û hemû kesên li her derê civînan li dar dixin bikin. Ji ber ku hemû kes bi awayekî ketin nava vê pêvajoykê û hemû kesî piştgirî da vê pêvajoyê û ez vê yekê dibînim."


Yaz kampında Kürtçe yasak iddiası! - DİHA

Batman İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün, "yaz kampına" götürdüğü gençler arasında bulunan Yahya Erol ve Mehmet Kaçar, kamp sorumlusu Sedat Dilekçi'nin kamp boyunca Kürtçe konuşmalarını yasakladığını iddia etti. Gençler, Kürtçe konuştukları zamanlarda Dilekçi'nin kendilerine, "Kürtçe konuşma ve şarkı söylemeniz yasaktır. Ya bu devletin sistemini kabul edersiniz ya da çıkın dağa gidin" dediğini ileri sürdü.

Batman İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 15 Temmuz'da "Yaz Kampı" kapsamında 20 gençten oluşan bir grubu Van'ın Gevaş ilçesine kampa götürdü. İl Gençlik Meclisi'nde gruba liderlik yapan Ahmet adlı kişi Gevaş'ta grubu Sedat Dilekçi adlı şahsa teslim etmesinin ardından bir hafta boyunca gençlerden sorumlu olan Dilekçi'nin kendi aralarında Kürtçe konuşan gençlere engel olduğu iddia edildi. Gençler, Dilekçi'nin Kürtçe'ye olan tahammülsüzlüğüyle karşı karşı kaldıklarını iddia ederken, Dilekçi'nin gençlere, "Bakanlıktan bize yazı gelmiş Kürtçe konuşmak ve şarkı söylemek yasaktır" sözünü kullandığı ileri sürdü. Bu ifadenin ardından kampa katılan gençlerin Kürtçe şarkı söylemelerine ve konuşmalarına izin verildiği, söz konusu grupta bulunan gençlerin, Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne başvurarak Sedat Dilekçi hakkında şikâyetçi oldukları ancak Dilekçi hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi. Kampın sona erip gençlerin Batman'a döndüğü 21 Temmuz günü saat 00.30 sıralarında otobüs içerisinde gençlerin Kürtçe konuşmasının ardından Dilekçi ile gençler arasında sert tartışmaların yaşandığı belirtilirken, Dilekçi'nin gençlere "Ya bu devletimizin sistemini kabul edersiniziniz, ya da Kürtçe konuşmayıp ve şarkı söylemeyeceksiniz. Eğer sistemi kabul etmeseniz buradan gidin dağa çıkın" dediği iddia edildi. Grup içerisinde yer alan gençlerden Yahya Erol ve Mehmet Kaçar yaşananları DİHA'ya anlattı.

'Kürtçe yasaktır konuşamazsınız'

Van'a gittikten sonra kendi aralarından Kürtçe konuştukları ve şarkı söyledikleri için kamp şefi Sedat Dilekçi tarafından susturulduklarını ifade eden Yahya Erol (22) isimli genç, Dilekçi'nin kendilerine Kürtçe'nin yasak olduğunu belirttiğini ve konuşulmamasını dayattığını dile getirdi. Kampa ulaştıkları sırada Dilekçi ile aynı konu üzerinde konuştuklarını dile getiren Erol, "Kürtçe konusunda aynı şekilde Sedat şef tarafından susturulduk. Dilekçi, 'Bu Kürtçe filan yasaktır. Burası devletin resmi bir kurumudur. Öyle bir şey yapmak yasaktır konuşamazsınız' dedi. Biz de konu kapanmış gibi yaptık. Daha sonra 21 Temmuz'da Van İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne olayı bildirdik. Oradaki müdür gayet iyi karşıladı. Bize hiç kimsenin öyle bir şey söylemeye hakkı olmadığını söyledi. Müdür bize 'Gereken neyse o şeflerle konuşurum. Meseleyi hal ederim' dedi. Müdürle konuştuğumuz sırada Sedat Dilekçi de vardı" diye konuştu.

'Ya devletin kurallarına uyarsınız ya da çıkın dağa gidin'

Kamp dönüşü Dilekçi ile gençler arasında tartışmanın yaşandığını dile getiren Erol, Dilekçi'nin gençlere "Ya devletin kurlarına uyarsınız ya da dağa çıkarsınız" dediğini belirterek, "Resmen bizi dağlara teşvik ediyor. Kamp boyunca bize bir zulüm uyguladılar. Hep yasaktır dayatması vardı. Otobüste bize hakaret etti. Kullandıkları sözler hiç hoş değil ve gençleri dağa teşvik etmektir. Orada hepimiz aşağılandık ve susturulduk" dedi. Erol, Batman İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne şikâyete bulunduklarını ancak müdürlükten kendilerine bir sonuç gelmediğini ve bu hakaretvari konunun peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

'Bir hafta boyunca Kürtçe yasaktır dayatması yaptılar'

Yaşananlara ilişkin bilgi veren Mehmet Kaçar (17) isimli genç ise bu süreçte Kürtçe'nin yasaklanmasının ve engellenmesinin kendileri açısında kabul edilebilecek bir durum olmadığını dile getirdi. Dilekçi'nin gençleri dağa çıkmaya teşvik ettiğini ve kabul edilemeyecek sözler kullanıldığını ifade eden Kaçar, otobüs ile döndükleri esnada sadece mağduriyetlerini dile getirdiklerinden dolayı bu şekildeki hakaretlere maruz kaldıklarını belirtti. Kaçar, "Kampta bir hafta boyunca sürekli akşam ve geceleri köşelere sığdırarak Kürtçe konuşma yasak dayatması yapıyorlardı. Bize Bakanlık tarafında yasaklandığını söylüyorlardı. Sürekli bize karşı çıkıyorlardı. Bu süreçte kalkıp bir yandan barıştan bas ediyorlar. Bir yandan da kalkıp Kürtçe dilinin yasaklanmaları kabul edilemez" diye konuştu. Kaçar, İl Müdürlüğü'ne yaptıkları başvurudan bir sonuç çıkmazsa olayı Valiliğe de taşıyacaklarını dile getirdi.

'Türkçe haricinde bütün dillerin müzikleri yasaktır'

Konuyla ilk olarak Batman İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde görüştüğümüz bir yetkili ise iddialara ilişkin şunları söyledi: "Biz konunun karşı tarafı değiliz. Biz sadece gençleri gönderiyoruz. Sedat bey kampın sorumlusudur. Bakanlıktan bize yazı gelmemiş. Sedat eskiden biz de çalışıyordu. Bizimle hukuku yoktur. Gençlerin dedikleri öyle şeyler doğru çıkmıyor. Türkçe haricinden bütün dillerin müzikleri yasaktır" diye belirtti.

"Sizin ajansınıza soruşturma açarım'

Söz konusu iddialara ilişkin görüştüğümüz Sedat Dilekçi ise, "Öyle bir iddia doğru değildir. Ben öyle dememişim. Bir takım ufak tartışma yaşadık. Bence siz haber yapmayın. Farklı yerlerden gelen misafirlerimiz için biz her sefer gençleri dil konusunda uyardık. Biz de sürecin hassasiyetine göre davranıyoruz. Dil yasak değil biz sadece 'kurarlara uyun' dedik. Kendi kafalarına göre kurgu yaparak, benim hakkımda bu iddiaları ortaya çıkartmışlar. Eğer siz haber yaparsanız ben sizin ajansınız hakkında soruşturma açarım. Siz ajans olarak bu konuları haber yapmak zorunda değilsiniz" dedi.Demîrtaş: Kurd wê daxwaza statuya xwe ji cîhanê re îlan bike - ANF

Hevserokê Giştî yê BDP'ê Selahattîn Demîrtaş bal kişande ser daxuyaniya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan û bang li hikûmetê kir ku heta 1'ê Îlonê projeya xwe ya derbarê çareseriyê de aşkere bike. Demîrtaş, li ser polîtîkayên hikûmeta AKP'ê yên derbarê rojavayê Kurdistanê jî got: "Di rewşa ku ji bo 15 milyon kurdî hûn bêjin em bira ne, nabe hûn dijminatiya 1.5 milyon kurdên Rojava bikin." Demirtaş piştî hevdîtina bi Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan re peyama wî parve kiribû roja duşemê jî beşdarî civîna amadekar a Konferansa Netewî ya Kurd bûbû. Demirtaş ku xwest têkildarî pêşveçûnên dawî de raya giştî serwext bike li Amedê derket pêşberî rojnamevanan û pirsên wan bersivandin. Li ser pirsên têkildarî Konferansa Netewî ya Kurd Demirtaş destnîşan kir ku biryara di nava mihekê de lidarxistina konferansê dicî de ye û tu astengî li pêşiya pêkanîna biryarê tune ne û wiha got: "Ev 5-6 sal bûn ku ji bo konferansê hewldan hebûn. Cara yekê bi beşdariya hemû hêzên kurd civînek li dar ket. Kurdan heta roja me di bin desilatdariyên cuda de gelek êş kişandin. Avakirina yekîtiyê ya Kurdan hem ji bo 40 milyon nifûsa kurd hem jî jöi bo welatên herêmê wê bibe wesîleya aramiyê.

Demîrtaş destnîşan kir ku bandora hevdîtina Hewlêrê wê li Rojava jî bibe û diyarkir ku baweriya wî yeke ku konferansa were lidarxistin wê ji bo çareseriya pirsgirêkên rojavayê Kurdistanê jî biryarên girîng bide. Demîrtaş diyar kir ku heya niha ji bo Rojava çareseriyek ne hatiye dîtin û wiha got: " Em geşedanên dawî weke guhertinê dinirxînin. Gelê kurd li kijan welatî dixwaze bi kijan statuyê jiyan bike dê di saya vê kongreyê de ji cîhanêre îlan bike. Sûriye niha bi têkçûnê re rû bi rû ye. Derketina ji vê têkçûnê hemû cîhan lê digere lê nabîne. Kurdên li Sûriyeyê nokteya kilîte. Gelê kurd yê li Rojava niha dixwaze wê rewşa şîdetê bikêşîne diyalogê. Kongerya Netewî dê riya aştî û çareseriyê li Sûriyeyê veke. Piştî êrîşa di navbera kurdên Sûriyeyê û komên girêdayê El Kaîdeyê, hevalên me yên parlamenter ji birêz Ahmet Davutoglu re parvekirin. Divê Tirkiye ji hewldanên provakatîf dur bikeve. Ev gelek şaş e .Divê Tirkiye mafê hemû komên li wir biparêze. Gelê bakurê Kurdistanê û partiyên siyasî amadene ku piştgirê bidin Rojava. Wê kongere bingehekê ji bo vê yekê avabike. Ji ber ku îro ne tenê dilê gelê kurd yê li Tirkiyeyê, dilê hemû gelê kurd ji bo Rojava diavêje."

'Kurdên li Rojava ne dijminin'

Demîrtaş di berdewamiya axaftina xwe de da zanîn ku kurdên ku li Sûriyeyê dijîn ji bo tu kesî tehdît nînin û ev tişt got: " Divê ku Tirkiye bibîne ku li Rojava dostanî û biratî derketiye holê. Niha pêvajoya çareseriyê ya ku li Tirkiyeyê dimeşe ji ya kurdên li Rojava dijîn serbixwe nîne. Raste rast bi hev ve girêdayîne. Ji hikûmetê kî biaxive divê ku vê yekê jî bîr neke. Hikûmet dibêje li Tirkiyeyê 15 milyon kurd birayên minin, hûn nikarin ji 1.5 milyon re bêjin dijmin. Çima kurdên li Sûriyeyê êrîşî Tirkiyeyê bikin. Ev yek ne aqil, wijdan û ne jî siyaset qebûl dike. Divê ku Tirkiye jî vê yekê neke nayê qebûl kirin. Wezîrê Karê Derveyê Rusyayê li hemberî êrîşên hember kurdan pêktên hesasiyeta xwe daniye holê ev yek girînge."

Hikûmet hişyar kir

Demîrtaş derbarê piştgiriya Tirkiyeyê ya ji hin komên çeteyan ên li Sûriyeyê jî nirxandin kir û hikumetê wiha hişyar kir: "Divê hikumet bi gotina ku ez ê li Sûriyeyê çareseriyê bigerim, benzîn bernede ser agir. Tu helwesta Tirkiyeyê ku piştgiriyê bide komekî li Sûriyeyê divê nebe. Tirkiye neçar e ku mafê hemû gelên li wir biparêze. Gelo ji aliyê pratîkî ve wisa ye? Na! Ev ji bo Tirkiyeyê xeletiyekê esasî ye. Din nava lêgerîna ku gelo ez kîjan koman dikarim li hemberî Kurdan bi kar bînim bû! Birêz Davûtoglû dibêje ev tiştên ku hatine gotin ne rast e, lê cardin jî divê mirova bi baldar tevbigere. Ev dê feyde bide Tirkiyeyê jî. Berovajî vê ji bo Tirkiyeyê dê xetereyên gelek cidî dibe ku derkeve. Heke bêjin li şûna ku em ê bi gelên bi hezaran sal in li wir dijîn bi yên dagirker re bibin cîran, tabî dê rewş cuda be." Demîrtaş, piştî pirsên derbarê Rojava bersivand, bersiv da pirsên der heqê pêvajoya 'çareseriya demokratîk'.

Demîrtaş, diyar kir ku têkildarî pêvajoyê de gumanên wan ji hikûmetê heye û ji Ocalan re tu gumanên wan tunene. Demîrtaş, anî ziman ku Ocalan li gel şertên gelek kêm berpirsiyariya xwe ya pêvajoyê bi cih tîne. Demîrtaş, da zanîn ku sekna Ocalan a di mijara çareseriyê de zelal e lê hikûmetê heya niha tu gavên şênber neavêtine û wiha got: "Birêz Serokwezîr hêj jî dibêje ew dê qereqolan çêbikin. Çêkirina qereqolan tê wateya bawerî bi aştiyê tuneye. Tê wateya baweriya min bi aştiya mayînde tuneye. Wê demê di serê Birêz Serokwezîr de ev yek heye; 'Dibe ku çareserî pêk neyê û pevçûn dest pê bikin û wê demê em demildest qereqolên xwe çêbikin' Divê di serê îlonê de projeyek û paketek derbikev holê. Birêz Ocalan ji vê pêvajoyê bêhêvînî nîn e lê divê hikûmet dê çi bike ji raya giştî re aşkera bike. Divê hikûmet heya serê îlonê xebatên xwe bi dawî bike. Heye dê çi çêbibe neyê zanîn asta duyemîn bi dawî nabe. Heke bi dawî nebe jî asta sêyemîn dest pê nake. Divê nîqaşa pirsa PKK derket derveyî welat an na bi dawî bibe. Pirsgirêka sereke derketina PKK'ê nîn e dê çawa vegere ye. PKK bêyî zagon bi çekên xwe derket derveyî welat. Lê incax bi riyên zagonî vegerin. Encama vekişandinê pêk hat. Pevçûn bi dawî bûn. Divê hikûmet heye serê îlonê dê çi bike parve bike. Ev dîrok gef nîn in."

Demîrtaş, bersiva pirsa vekirina balafira Şirnexê ya navê siyasetmedarê kurd Şerefettîn Elçî lê kir a ku Serokwezîr Erdogan tevlî bibe amadekariyekî pêşwazîkirinê heye an na jî wiha da: "Ji balafirgehê re navê siyasetmedarekî kurd ê bi rûmet lêkirin bi qîmet e. Li hemberî jest hikûmetê me jî ji rêxistina xwe re ferman da. Di encamê de Birêz Serokwezîr ji vekirina balafirgehê re tê. Me ji rêxistina xwe re ferman da lê tu amadekariyên BDP dê pêşwaziyekî bi girseyî bike tuneye."

'Daxwaz Ocalan li gorî hiqûqa navxweyî û navneteweyî ye'

Demîrtaş, da zanîn ku daxwaza Ocalan tenê bi hinek nûnerên çapemeniyê re li Îmraliyê bê cem hev û daxwazekî civînekî çapemeniyê nîn e. Demîrtaş, têkildarî helwesta hikûmetê ya di vê mijarê de jî wiha got: "Birêz Ocalan dixwaze bi komekî rojnamegerên ji vê pirsgirêkê fêm dikin bê cem hev. Ligel hikûmet jî vê yekê dixwaze dibêje civîna çapemeniyê ev yek tiştekî rast nîn e. Ev li dijî zagonan nîn e. Ev yek li gorî hiqûqa navxweyî û navneteweyî ye. Hikûmet li dijî vê yekê derketin nayê fêmkirin. Bi kesê bi peyvekê şerê 30 salan rawestan re hevdîtin nayê kirin. Birêz Ocalan kesekî bi rêzê nîn e. Hûn dikarin li hemberî kesekî wisa bêhiqûqiyan pêk bî? Hemû girtiyên li Tirkiyeyê dixwazin bi hinek kesan re hevdîtinê bikin lê Birêz Ocalan nikare bi tu kesî re hevdîtinê bike. Divê Wezîrê Dadê piştî serlêdanan destûra rojnamegeran bide û rojnamegeran bibe Girava Îmraliyê. Divê teqez komekî rojnamegeran biçe Îmraliyê."

'Ocalan ji ber pêvajoyê bi fikare'

Demîrtaş, di civînê de agahiyên derbarê tenduristiya Ocalan de jî parve kir. Demîrtaş, bilêv kir ku rewşa Ocalan zêde xeter nîne û wiha axivî: "Ew zêde nexweş nîne, lê ne li ser xwe ye. Em hemû mirovin. Xwedê kengî bixwaze wê demê mirov dimire. Eger rewşa Ocalan ku pêvajoyek wiha qrîtîk dimeşîne wiha li holê bê hiştin, dewlet wê pêvajoyê bi destê xwe têk bibe. Eger tiştek li wê derê bê jiyandin, dê rê li ser karesatekî mezin veke. Lazime dewlet di warê tenduristî û azadiya Ocalan de hestewar be. Birêz Ocalan ne ji mirinê ne jî ji tenduristiya xwe ditirse. Tenê ji ber pêvajoyê di nava fikaran de ye. Birêz Ocalan, ev 15 sale wekî rehîneyekê tê girtin. Êdî divê hikûmet têkildarî statuya Ocalan de gavekî bavêje." Demîrtaş, her wiha got ku Wezîrê Dadê têkildarî serdana TTB'ê ya ku dixwestin Ocalan li Îmraliyê muayene bikin de ji wî re gotiye, ew nikarin destûr bidin heyeta TTB'ê biçe Îmraliyê.

'Divê hikûmet derketina serê çiyê baş fêm bike'

Demîrtaş di dawiyê de derbarê mijara çûyîn ciwanan ya çiyê de jî hin nirxandin kirin û wiha axivî: "Eger ciwanên kurdan hêj diçin ser çiyan se, ev ji ber polîtîkayên hikûmetê ne. Hikûmet ji van ciwanan re nabêje, 'Neçin ser çiyan werin siyaset bikin' BDP na, polîtîkayên AKP'ê berê ciwanan dide çiyan. Eger mirov bi salan di girtîgehan de tên girtin, her roj li nava kolanê rastî bombeyên gazê tên û di her firsendê de hûn heqeretê li wan bikin se, ciwan wê berê xwe bidin çiya. Heta ku walî, raporên van amade dikin, bila raporên rewşê vedibêjin, bidin hikûmetê. Eger hikûmet van ciwanan dê ji çiyê bîne se, bila jê netirse. Na eger, hikûmet ji bo hatina wan ya ji çiyê tiştekî nakese, bila wê demê bitirse."Cemil Bayık: Hükümet ikinci aşamaya ciddi yaklaşmalı - ANF

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, demokratik çözüm sürecinin ikinci aşaması için Türk hükümetini “ciddiyete” davet etti. Bayık, “Türk devleti ve hükümeti ikinci aşamaya, önderliğe, PKK’ye ve Kürt halkına ciddi yaklaşmalıdır. Şimdiye kadar geliştirilen yaklaşımları doğru ve ciddi görmüyoruz” dedi. AKP hükümetinin çözümü geliştirmediğini ifade eden Bayık,  “Eğer Önderliğin koşullarında bir değişim olmazsa, karakol, yol ve baraj yapımları durmazsa, çetelerin sayısının artırılmasından vaz geçilmezse, İmralı’da gerçekleşen mutabakat çerçevesinde adımlar atılmazsa biz, halkımız ve demokrasi güçleri bunları kabul edemeyiz” diye belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Kongra-Gel 9. Genel Kurulu’nda yaptığı kapanış konuşması daha geniş hali ile ilk kez ANF’de yayınlanıyor. 9. Genel Kurul, 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerillanın denetimindeki alanlarda 162 delegenin katılımı ile toplanmıştı. Genel Kurul’da KCK sisteminde değişikliklere gidilirken, KCK Yürüme Konseyi Eşbaşkanlığı’nda Cemil Bayık ile Besê Hozat seçilmişti.

Cemil Bayık, kapanış konuşmasında birçok konuda önemli mesajlar verdi. Suriye’deki Kürtlerin rolüne dikkat çeken Bayık, “Kürtler olmaksızın yeni bir Suriye inşa edilemeyecektir” vurgusunda bulundu.

Türk devleti ile yürütülen demokratik çözüm sürecine ilişkin hükümetin yaklaşımını değerlendiren Bayık, “Türk devleti ve hükümeti ikinci aşamaya, önderliğe, PKK’ye ve Kürt halkına ciddi yaklaşmalıdır. Şimdiye kadar geliştirilen yaklaşımları doğru ve ciddi görmüyoruz” şeklinde konuştu.

Bayık, KCK sistemi, Kürt özgürlük mücadelesinde kadının rolü, bu mücadelenin diğer halklar, inançlar ve kültürlerle ilişkilerini değerlendirdi. Kadın özgürlük çizgisi için “üçüncü çizgimizin kimliği olmuştur” diyen Bayık, “KCK sistemi, temel ayakları olan akademiler, komünler, kooperatifler, topluluklar ekonomisi ile geliştirilecektir. Bunlar üzerinden de her yerde meclisler kurmamız gerekecektir” ifadelerini kullandı.

Bayık’ın konuşmasından diğer bazı başlıklar şöyle:

-Demokratik siyaset temelinde sistemi inşa çalışması, aynı zamanda serhildanları yükseltme çalışmalarıdır.

-Hareketimiz her zaman Alevilerin kendi inancı ve kültürüyle özgürce yaşamasından yana olmuştur. Alevilerin inanç ve kültür özgürlüğünü her zaman desteklemiştir. Alevilere ilk sahip çıkan da Apocu hareket olmuştur.

-Kürt Özgürlük Hareketi tüm insanlığın, tüm inançların, etnisitelerin ve ezilenlerin Özgürlük Hareketi’dir.

-Biz özgürlük ve demokrasi arayışı olan tüm inanç, etnisite ve kültürleri, Süryaniler, Ermeniler, Yahudiler ve Rumları da özgürlük mücadelesi yanında, içinde daha güçlü yer almaya çağırıyoruz.

-Türkiye'nin demokrasi güçleri bizim ittifakımız ve stratejik müttefikimizdir.

-Bugün dost-düşman herkes, hareketimizin Ortadoğu dengelerini etkileyen en büyük siyasi güçlerden olduğunu kabul etmektedir.

İşte Bayık’ın kapanış konuşmasının daha önce yayınlanmamış bölümleri:

“Önümüzdeki dönemde Önderliğin perspektifi ve talimatı doğrultusunda yeni bir model geliştiriyoruz. Bundan sonra eşbaşkan modeliyle çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu model, Hareketimizin geldiği düzeyi göstermektedir. Bu modelin pratikleşmesiyle birlikte hareketimizde yönetim düzeyinde demokratikleşme ve birbirini tamamlamanın daha fazla gelişeceğine ve derinleşeceğini inanıyorum. Eşbaşkanlık, sadece iki kişinin ortak yönetim olması değildir. Ondan öte ideolojik ve örgütsel anlamlar taşımaktadır. Bunun sorumluluğu doğru anlaşılıp pratikte gerekleri yerine getirildiğinde önemli sonuçlar alacağımıza inanıyorum.

Bu genel kurulla birlikte KCK sisteminin daha iyi pratikleştirilmesinin zemini de güçlendi. Gelişen tartışmalar ve alınan kararlar, buna hizmet edecektir. Demokratik konfederalizme dayalı demokratik ulusu yaratacağımıza ve demokratik özerkliği daha güçlü geliştireceğimize inanıyorum.

Kongre gerek Kürt tarihi gerekse hareketimizin tarihi açısından çok önemli bir dönemde gerçekleşti. Ortadoğu yeniden dizayn edilmeye, yeni dengeler oluşturulmaya çalışılmaktadır. Güçler arasında süren mücadele ve yürütülen savaş bunun içindir. Bu savaşın daha da devam edeceği anlaşılmaktadır. Fakat giderek yeni dengeler de oluşturulmaya çalışılmaktadır. Ancak bu öyle kolay gerçekleşecek bir durum değildir.

Suriye ve Mısır’da yaşanan gelişmeler, nasıl bir siyasal ortamda kongre gerçekleştirdiğimizi ortaya koymaktadır. Çok önemli bir siyasi ortam ve büyük bir savaşın ortasında kongremizi gerçekleştirdik. Bu savaş ortamının bizim için büyük avantaj ve dezavantajları vardır. Böylesi bir süreçte politik ve eylemsel adımlar olarak yaratıcı ve etkili olabilirsek dezavantajları azaltıp avantajları çoğaltabilir, önemli sonuçlara ulaşabiliriz. İdeolojik, politik ve örgütsel olarak bölgenin en hazırlıklı hareketi olduğumuzdan mevcut siyasal ortamda kazanma avantajı en fazla olan halk ve hareket biziz.

Mısır ve Suriye’deki gelişmeler, bizden daha doğru bir siyaset izlememizi, daha başarılı mücadele ederek pratikleşmemizi istemektedir. Mısır’da gelişen darbe, iktidarcı sömürücü güçler arasındaki mücadele olup halkların talep ve özlemlerinin dikkate alınmadığının, karşılanmadığının ifadesidir. Bölge halkları bu iktidar mücadelesinden, darbeden daha doğru dersler ve önemli sonuçlar çıkaracaktır. Çünkü bu iktidar güçleri arasındaki mücadele halkların umut, beklenti ve taleplerini karşılamaktan ve gerçekleştirmekten uzaktır. Mısır ve Suriye’deki durum, bunu net ortaya koymuştur. Bu gelişme Türk devletini ve AKP hükümetini daha da zorlayacaktır.

Bu gelişmeler, kapitalist modernite sistemiyle statükocu işbirlikçi güçlerin artık eskisi gibi, bölge halklarını kolay kontrol edemeyeceklerini de açığa çıkarmıştır. Bu gerçeklik, Önder Apo’nun demokratik modernite olarak tanımladığı paradigmasının en doğru seçenek olduğunu göstermiş, halkların seçeneği ve umudu haline getirmiştir. İktidar çatışmaları altında halkların acı çektiği ortamda bu çizginin doğruluğu ve çözüm gücü daha iyi anlaşılmaktadır. Ortadoğu'nun tüm sorunlarının çözüm gücü olacak ideolojik ve siyasi seçenek Önder Apo'nun çizgisidir. Önder Apo’nun bu çizgisi esas alınırsa Ortadoğu’da halkların kardeşliği, özgürlüğü ve demokratikleşmesi mücadelesinde başarı sağlanabilir. Ortadoğu halkları ancak önderliğimizin üçüncü çizgisini kendilerine esas alırlarsa iktidar mücadelelerinde ezilmekten, zulüm ve katliamlardan kendilerini kurtarabileceklerdir.

KÜRTLER OLMAKSIZIN YENİ BİR SURİYE İNŞA EDİLEMEZ

9. Genel Kurulumuz da önderliğimizin bu üçüncü çizgisinin doğru ve başarılı olduğunu, bunun dışında Ortadoğu halklarının talep ve beklentilerine cevap olacak bir çizgi olmadığını tespit etti. Kongre bu doğrultudaki politikalarında ısrar edilerek bunun araç ve yöntemleri geliştirilerek daha büyük başarıların gerçekleştirilmesi irade ve kararına varmıştır. Bu çizgide ısrar edersek tüm Kürdistan parçalarında yürüttüğümüz özgürlük ve demokrasi mücadelesini daha da güçlendirip başarı kazanacağımız gibi, tüm Ortadoğu’da halkların özgürlük ve demokrasi umudu da oluruz. Bu çizgide ısrar ederek sadece Kürt halkı açısından değil, bölge halkları ve insanlık açısından tarihi bir rol oynayabiliriz. Şimdiden görülüyor ki yeni demokratik Suriye’nin inşasında Kürtler önemli bir rol oynayacak ve ilerde bu rol tüm Ortadoğu çapında etkili olacaktır. Kimi çevreler bunu şimdiden dillendirmektedir. Artık Kürtler olmaksızın yeni bir Suriye inşa edilemeyecektir.

Yaklaşık 40 yıldır Kürdistan’da büyük bir mücadele yürütmekteyiz. Bu mücadele büyük değerler, önemli gelişmeler yaratmıştır. Artık resmi olmasa da fiili olarak bu hareketin ve halkın gücü, varlığı kabul edilmektedir. Bölge halklarının kaderini tayin edecek olan da bu Apocu hareket ve Kürt halkıdır.

Bugün Rojava halkımız gerçekleştirdiği devrimle önemli bir atılım yapmış, bir statü kazanmaya başlamıştır. Ortadoğu’nun ve onun merkezinde yer alan Suriye’de, Rojava’da yaşanan bu önemli gelişmelerde, Rojava’nın bir statü kazanmaya doğru gitmesinde önderliğin çalışmaları büyük etkide bulunmuştur.

GÜNEY’DEKİ STATÜNÜN KAZANILMASINDA APOCU HAREKETİN EMEĞİ VAR

Bugün Güney Kürdistan’da henüz tam istenen düzeyde olmasa da bir statü gelişmiştir. Bu statünün kazanılmasında da Apocu hareketin önemli emeği ve rolü vardır. Kürt Özgürlük Hareketi'nin  40 yıllık zorlu mücadelesi olmasaydı ve bu günlere ulaşmasaydı güneydeki bu statünün elde edilmesi zor olurdu. Aynı şekilde Doğu Kürdistan’da da bugün halkımızın özgürlük ve demokrasi özleminin ve mücadelesinin yükselmesinde 40 yıldır yürüttüğümüz özgürlük mücadelesinin etkisi çok büyüktür.

Sömürgeci Türk devleti 2012 yılında hareketimizi ezmek, bitirmek istedi. Bunun için tüm imkanlarını sınırsız seferber etti ve sonuç almak istedi. Buna karşı başta İmralı’da Önder Apo, dağlarda kahraman gerillamız, Türkiye zindanlarında binlerce yurtseverimiz, kadromuz tarihi bir direniş sergiledi. Bunun yanında Rojava’da halkımız bir devrim gerçekleştirdi. Tüm bunların birbirini tamamlaması sonucunda hareket üzerinde yürütülen tasfiye planı tasfiye edildi, sömürgeci devletin tüm politikaları boşa çıkarıldı. Bu durum, Türk devletini İmralı’da Önder Apo’yla müzakere masasına oturtup diyalog geliştirmeye mecbur etti. Türk devleti ve hükümeti önderlikle diyaloga girmişse bu, halkımızın ve hareketin büyük direnişi ve gücü sayesinde olmuştur. Önderlik de hareketin bu gücü ve direnişinin yarattığı sonuçlara dayanarak bu yeni süreci geliştirmiştir. Hem kapitalist modernist sistemin hem AKP’nin çok sıkıştığını ve birçok yönden iflas ettiğini görerek bu tarihi hamleyi ve süreci geliştirdi. Bu nedenle hepimize düşen görev, zamanında sorumluluklarımızı başarıyla yerine getirmek, önderliğin başlattığı süreci başarıya götürmek için çabamızı artırmaktır.

Tüm kadro ve çalışanlarımız bu sürece hiçbir kaygı ve tereddüt taşımadan, kararlıca ve cesaretle katılmalı, tüm yetenek, enerji ve imkanlarını bunun için seferber etmeli ki görev ve sorumluluklarını zamanında başarıyla yerine getirebilsin.

Bu süreçte en yanlış ve tehlikeli yaklaşım, mücadele etmeden bu sürecin başarıya gideceğini düşünmektir.

Bu tarihi hamlenin başarısı tamamıyla bilinçlenmeye ve anlam derinliğine, önderlik çizgisinde kendini her gün yeniden yaratarak bu temelde örgütlenmeye, halk içinde örgütü geliştirmeye bağlıdır. Toplumda demokratik siyaseti geliştirme, tabandan örgütlemeyi esas alma, serhildanları yükseltme, süreci ve önderliğin hamlesini başarıya götürecek temel yaklaşımdır. Önderlik bizim için demokratik siyaseti esas gördü. Bunun anlamı; toplumu ve kendini örgütleme, bunun demokratik sistemini kurma ve serhildanları geliştirmedir.

AKP ÇÖZÜMÜ GELİŞTİRMİYOR

Yeni bir süreç geliştirdik. Bu sürecin gelişmesi için esir askerleri serbest bıraktık, ateşkes ilan ettik, gerillanın kuzeyden çekilmesi kararı aldık ve kalıcı çatışmasızlığı sağladık. Bu temelde Kürt sorununun çözümü, Türkiye ve Ortadoğu’da demokrasinin gelişmesi için gereken siyasi ortamı yarattık. Bu durum Türkiye kamuoyunda çözüm umudunu güçlendirdi. Kürt halkında da sorunun siyasal demokratik çözümüne dönük beklentileri arttırdı. Kürdistan, Türkiye ve uluslararası kamuoyunda “Kürt özgürlük hareketi ve Önder Apo atması gereken adımları attı, üzerine düşeni yaptı; artık Türk devleti ve AKP hükümetinin adım atması gerekir” ortak düşüncesi gelişti. Birçok çevre Türk devleti ve AKP hükümetinden bu yönde somut adımlar atmasını talep etti. Bu talepler karşısında hükümet çok ciddi bir sıkışma yaşadı. Önder Apo, hareketimiz ve halkımız üzerine düşeni yaptı ve birinci aşamayı başarıyla tamamladı. Ancak Türk devleti ve hükümeti üzerine düşeni yapmadı. Atması gereken adımları atmadı, ikinci aşamaya geçmedi. Halen de ciddi somut adımlar atmaya pek istekli değil. Sürece ve ikinci aşamaya basit yaklaşmakta, gevşetmek ve süreci geri çekmek suretiyle süreci kendi kontrolüne geçirmeye çalışmaktadır. Önümüzde seçimler var. Bazı söylemlerle çözüm umudunu diri tutup bu süreci atlatma, seçimlere çatışmasızlık ortamında girme hesabını yapıyor. Bu basit bir hesaptır. Türk devleti ve hükümeti ikinci aşamaya, önderliğe, PKK’ye ve Kürt halkına ciddi yaklaşmalıdır. Şimdiye kadar geliştirilen yaklaşımları doğru ve ciddi görmüyoruz. Önderliğin koşulları değiştirilmeli, sürece aktif katılımı sağlanmalı ve özgürlüğü için adımlar atılmalıydı. Ne Önderliğin koşullarında herhangi bir değişiklik oldu, ne de demokratik siyasetin önünü açacak her hangi bir yasal düzenleme gerçekleşti. Aksine yeni karakollar, barajlar yapılıyor, korucuların sayısı artırılıyor. Tüm bunlardan anlaşılıyor ki AKP çözümü geliştirmiyor, aksine savaş hazırlığı yapıyor.

Eğer Önderliğin koşullarında bir değişim olmazsa, karakol, yol ve baraj yapımları durmazsa, çetelerin sayısının artırılmasından vaz geçilmezse, İmralı’da gerçekleşen mutabakat çerçevesinde adımlar atılmazsa biz, halkımız ve demokrasi güçleri bunları kabul edemeyiz.

40 YILLIK TECRÜBE

Önder Apo bu kongrede seçilen yönetimimize, tüm hareketimize ve halkımıza bu süreci dikkatle takip etmemiz, nasıl yürüdüğünü gözetmemiz ve ona göre gereken tutumu almamız sorumluluğunu verdi. 9. Genel kurulda da bu temelde tartışmalar, perspektifler geliştirildi.

40 yılık mücadele ve özelde de 1999-2004 tecrübemiz var. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu, neyin başarıya götürdüğünü, neyin kaybettirdiğini anlamak bu süreçte daha kolaylaşmıştır.

Bu süreçte önderliğin de belirtiği meşru savunma güçlerimiz kendilerini ideolojik, örgütsel ve meşru savunma anlamında daha güçlü eğitmeli, büyütmeli ve sağlamlaştırmalıdır. Savaş olsun olmasın, HPG’nin hareketimiz ve halkımız için taşıdığı bir anlam, oynadığı bir rol vardır. Ortadoğu büyük bir savaş içindedir. Bu savaş ağırlıkta da Kürdistan’da sürmektedir. Kürt sorunu kalıcı çözüme kavuşana kadar halkımızın savunması ve güvenliği için HPG’nin sağlam duruşu her şeyden önemlidir. HPG kendini geliştirip sağlam bir duruş sergilemez ve hazırlıklarını iyi yapmazsa, o zaman süreç tehlikeye girer. Bu gaflet olur.

İster Önderliğimizin başlattığı demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesi çerçevesinde demokratik siyaseti tüm boyutuyla harekete geçirerek, ister Meşru Savunma direnişini ve Devrimci Halk Savaşı Direnişini geliştirerek olsun bu mücadeleden başarıyla çıkacağımıza kuşkumuz yoktur.

Bugün kadın özgürlük çizgisi, üçüncü çizgimizin kimliği olmuştur. Kürt kadını Ortadoğu’da kardeşliğin, eşitliğin ve özgürlükçü demokratik gelişmelerin öncü gücü haline gelmiştir. İnsanlığın ve toplumsallığın kök hücresi olan kültürü yaratan Kürt kadını, bugün de Ortadoğu’da özgür ve demokratik yaşamı yaratmada tarihin başlangıcına benzer, hatta ondan daha büyük bir tarihi rol oynamaktadır. Kadın özgürlük mücadelesi bu karakteriyle hareketimizin başarısı için büyük bir zemin yaratmış, özgürlük ve demokrasi mücadelemizin en temel gücü olmuştur.

Bugün Önderliğin kadın şahsında insanlığı, toplumsallığı, adaleti ayağa kaldırıp diriltmesi tüm gerici güçlerin hedefi haline gelmesinin en temel nedenidir. Bu nedenle tüm gerici güçler Önderliğe ve Önderlik şahsında kadına, topluma ve insanlığa karşı büyük bir düşmanlık geliştirmektedir. Madem ki önderlik şahsında bu düşmanlık geliştiriliyor, o halde bizler de önderliğin özgürlüğünü tek hedefimiz haline getirmeliyiz.

Önderlik sadece Kürt halkı ve kadını için değil, insanlık için bazı temel değerler yaratmış, herkese bir şeyler kazandırmıştır. Bu yüzden önderlik özgürleşmeden ne çözüm, barış, huzur, ne de istikrar gelişebilir. Barışın ve huzurun yolu önderliğin özgürlüğünden geçer.  Önderlik özgürleşmeden Kürt halkı asla özgürleşemez. Önderliği esaret altında olan bir halkın özgürlüğünden söz edilebilir mi? Kimileri bazı saptırma ve çarpıtmalara gitse de, bizim buna kulak asacak bir durumumuz ve zamanımız yoktur. Tam tersine önderliğin özgürlüğünü her zamankinden daha fazla esas alacağız.

HER YERDE MECLİSLER KURULMALI

KCK sistemi, temel ayakları olan akademiler, komünler, kooperatifler, topluluklar ekonomisi ile geliştirilecektir. Bunlar üzerinden de her yerde meclisler kurmamız gerekecektir. Bu kongre tüm bunları tartıştı, açığa çıkardı, gerekli kararları da aldı ve bunların tam bir seferberlik ruhuyla pratikleşmesinin gereğini ortaya koydu. Önderliğimizin sivil toplumu yaratmak olarak tanımladığı ve demokratik özerkliği de içeren, demokratik siyaset çalışması özünde budur. Demokratik siyaset, bu temel ayaklar üzerinden gelişecektir.

Demokratik siyaset temelinde sistemi inşa çalışması, aynı zamanda serhildanları yükseltme çalışmalarıdır. Bu açıdan önümüzdeki dönemin temel çalışma tarzı her alanda yaygın örgütlenmeler oluşturma, demokratik siyaseti, bu temelde demokratik konfederalizmi kurma ve serhildanları geliştirme olmalıdır.

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde Önder Apo sadece Kürtlere değil, Türkiye'deki tüm etnik ve inanç topluluklarına, emekçilere sorumluluk verdi, bunun çağrısını yaptı. Türkiye'nin demokratikleşmesinin demokrasi güçleriyle birlikte gerçekleşeceğini söyledi. Her konuşmasında buna vurgu yapmaktadır.

ALEVİLER DEMOKRATİKLEŞMENİN TEMEL GÜÇLERİNDENDİR

Ezilen, horlanan, hakaret, baskı ve katliamlara maruz kalan ve kendisi olarak yaşamaktan alıkonan, bu nedenle Türkiye'nin en temel demokrasi güçlerinden olan Aleviler de demokratikleşmenin temel güçlerindendir. Hareketimiz her zaman Alevilerin kendi inancı ve kültürüyle özgürce yaşamasından yana olmuştur. Alevilerin inanç ve kültür özgürlüğünü her zaman desteklemiştir. Alevilere ilk sahip çıkan da Apocu hareket olmuştur. Özgürlük Mücadelesi’nde binlerce Alevi Kürt genci şehit düşmüştür. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde büyük bedeller ödemiştir. Önder Apo kendini daima Alevilere yakın görmüştür. Bu açıdan Alevilerin yeri iktidar güçlerinin yanı değil, Kürtlerin, özgürlük ve demokrasi güçlerinin yanıdır. Bundan başka her tutum Alevi gerçeğine ve tarihine ters davranmak olur. Bu açıdan demokrasi karşıtı, siyasal çözüm karşıtı güçler ve CHP gibi çevrelerce manipüle edilmek istenen Aleviler; üzerlerinde oynanan büyük oyunları da görüp bu tür istismarcı çevrelere tutum almalı, özgürlük mücadelemizle yan yana demokrasi güçlerinin içinde yer almalıdır. Alevilerden beklenen ve kendilerine layık olan da budur. Alevilerin tek politikası Türkiye'yi demokratikleştirme mücadelesi olmalıdır. Bu da ancak başta Özgürlük Hareketi olmak üzere demokrasi güçleriyle birlikte olmakla gerçekleşir.

KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ TÜM ETNİSİTE VE EZİLENLERİN HAREKETİDİR

Kürt Özgürlük Hareketi tüm insanlığın, tüm inançların, etnisitelerin ve ezilenlerin Özgürlük Hareketi’dir. Bu Hareketin hakikati budur. Bu nedenle farklı dinsel inanca ve etnik kökene sahip birçok insan bu Harekette yer almıştır. Dikkat edilirse bu hareketin ilk oluşumunda, kuruluşunda Önder Apo’yla birlikte yer alan Haki Karer ve Kemal Pir arkadaşlar ne Kürt’tür, ne de Kürdistanlıdırlar. Bu da hareketimizin ve Önder Apo’nun karakterini ortaya koymaktadır. Bu açıdan bu Hareketi yalnızca Kürtlerin hareketi olarak görmek doğru değildir. Bu Hareket aynı zamanda Alevilerin, Êzidilerin, Süryanilerin, Ermenilerin ve diğer Hıristiyanların özgürlük ve demokrasi isteyen, zulme karşı duran herkesin Hareketidir. Bu Hareketi herkes böyle anlamalıdır.

Aleviler kadar Êzidi halkımız da bu Hareketimizin temel duyarlılıklarındandır. Bizlere tarihin mirası olan Êzidiler zaten bu Hareketin kopmaz parçasıdır. Önder Apo'nun Êzidilere ilgisi çok fazladır. Onların inançlarını özgür yaşaması konusunda titizdir. Onlar için mücadele etmiştir. Halen bizlere verdiği perspektif ve talimatlar Êzidilere sahip çıkmamız ve onları savunmamız yönündedir. Çünkü Êzidilere sahip çıkmak özünde Kürt’e, Kürtlüğe sahip çıkmaktır.

FARKLI KÜLTÜR VE HALKLARA ÇAĞRI

Biz özgürlük ve demokrasi arayışı olan tüm inanç, etnisite ve kültürleri, Süryaniler, Ermeniler, Yahudiler ve Rumları da özgürlük mücadelesi yanında, içinde daha güçlü yer almaya çağırıyoruz. Belki bazı lobiler ve güçler Kürt sorununun çözülmesini kendi çıkarlarına görmeyebilirler. Bu yanlış bir tutumdur. Kaldı ki bunlar küçük bir kesimdir. Ama doğru olan, bunlar dışında kalan ve zulme karşı duran, özgürlük ve demokrasi isteyen büyük kesimlerin Kürtlerle birlikte Türkiye'nin demokratikleşmesinde yer almasıdır. Kürdistan zaten Ermeni, Süryani, Arap, Türkmen, Kürt ve birçok farklı etnik ve dinsel topluluğun yaşadığı ortak vatandır. Kürdistan, insanlık değerlerine bağlı tüm toplulukların demokratik ulusunun ortak vatanıdır. Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde herkesi kardeşçe bir arada yaşamaya, bunun için de demokrasi mücadelesi içinde yer almaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ GÜÇLERİ STRATEJİK MÜTTEFİKİMİZDİR

Türkiye'nin demokrasi güçleri bizim ittifakımız ve stratejik müttefikimizdir. Bu eskiden de böyleydi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Bu açıdan sömürgeciliğe, faşizme ve egemen güçlere karşı Türkiye devrimci-demokratik güçleriyle ortak örgütlenme ve mücadeleyi, ittifakımızı daha da güçlendirmemiz gerekmektedir. Türkiye’de ne kadar demokrasi gücü varsa Kürtlerle birlikte özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürütmeli, sömürgeciliğe ve kültürel soykırıma karşı durmalıdır. Demokrasi ve özgür yaşam konusunda ortak kadere mahkum durumumdayız. Bu açıdan Kürtlerle yan yana yürümek en az Kürtler kadar Türkiye demokrasi güçlerine ve Türkiye halkına da kazandıracaktır.

Kültürel soykırımcı sömürgeci güçler on yıllardır Türkiye demokrasi güçleriyle Kürt Özgürlük Hareketi'nin birleşmesini istememiştir. Çünkü bunu sömürücü ve baskıcı egemenliklerinin sonu olarak görmüşlerdir. Şimdiye kadar belki birçok sebeple Hareketimize mesafeli duruyorlardı. Artık bu duruma son verme zamanıdır. Uzak duranlar da artık gelişmelerinin Kürt Özgürlük Hareketiyle ilişkilenmeleriyle mümkün olacağını görmeliler. Bunu yapmamaları ve ortak mücadeleye gelmemeleri halinde gelişmeleri bir yana kendilerini korumaları bile mümkün olmayacaktır. Varlığını korumak, gelişmek ve hedeflerine ulaşmak istiyorlarsa bunun yolu Kürt Özgürlük Hareketiyle ortak hareket etmekten geçer. Türkiye’deki demokrasi güçleri, tüm Türkiye halkları, her tür dinsel inanca bağlı olanlar, faşizme, sömürgeciliğe, zulme karşı duranlar, özgürlük ve demokrasi için mücadele edenler kaderlerini Kürt Özgürlük Hareketiyle birleştirmelidir. Gezi parkı direnişi Türkiye demokrasi güçleriyle Kürt demokrasi güçlerinin ortak hareket etmesinin önemini ve nasıl sonuçlar vereceğini göstermiştir. Bu açıdan Türkiye'nin tüm yelpazedeki demokrasi güçlerini Önder Apo'nun demokratikleşme ve özgürleşme hamlesine ortak olmaya ve mücadeleyi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.

KÜRT HAREKETİ ORTADOĞU DENGELERİNİ ETKİLİYOR

Kongremiz Önder Apo'nun Newroz mesajının sadece Kürdistan ve Türkiye için değil, tüm Ortadoğu'nun demokratikleşme ve özgürleşme çağrısı olduğunu bir kez daha vurgulamıştır. Türkiye'nin demokratikleşmesi, Ortadoğu'nun demokratikleşme temelinde daha özgür ve daha bağımsız yaşamasını getirecektir. Bizim ideolojik ve siyasi çizgimiz üçüncü çizgidir. Esas olarak da Ortadoğu'nun özgürleşme çizgisidir. Özgürlük Hareketi'nin mücadelesi hiçbir ülkeye ve halka karşı değildir. Bu nedenle Ortadoğu'nun tüm siyasi güçlerini, halklarını, kanaat önderlerini, aydın ve yazarlarını Önderliğin demokratik çözüm hamlesine sahiplenmeye çağırıyoruz. Önder Apo'nun Ortadoğu için öngördüğü siyasi projeden tüm halklar kazançlı çıkacaktır. Tüm Ortadoğu demokratikleşme temelinde huzur ve istikrara kavuşacaktır.

Kürt halkı, Ortadoğu halkları ve insanlık için başlattığımız büyük özgürlük yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdüreceğiz. Bunun sonuçları da kuşkusuz büyük olacaktır.

Bugün dost-düşman herkes, hareketimizin Ortadoğu dengelerini etkileyen en büyük siyasi güçlerden olduğunu kabul etmektedir. Bu hareket kürt halkını bölgenin birinci gücü konumuna yükseltmiştir. İtiraf edilsin veya edilmesin, bu gerçeği herkes bilmektedir. Bu düzeye büyük bir savaşla, zorlu ve çok acılı bir mücadeleyle, ağır bedeller vererek ve büyük değerler yaratarak geldik. Bu düzeye gelmemizde Başkan Apo'nun Önderliği ve emeği, şehitlerimizin kahramanlığı ve halkımızın fedakarlığı esaslı rol oynamıştır. Bunca zorluk, direniş, bedel ve emek olmasaydı elbette özgürlüğü hak edemezdik. Tüm bunların sonucunda bugün özgürlüğü hak etmiş bulunuyoruz. Artık hak ettiğimiz özgürlüğü yaşamanın, bunu gerçeğe dönüştürmenin zamanıdır. Önderlik Newroz’da hak ettiğimiz özgürlüğü gerçekleştirmenin çağrısını, projesini, hamlesini geliştirdi, stratejisini, manifestosunu ilan etti. Pratikte de bunu adım adım geliştiriyor, mücadelesini veriyor. Bize düşen de bunu tamamlayacak, artık nihai sonuca gidecek son adımı atmaktır. Halk ve hareket olarak ulaştığımız mücadele düzeyini zaferle sonuçlandırmak için beynimizi, yüreğimizi şaha kaldırıp büyük bir kararlılık ve cesaretle yürümeliyiz. Gelinen düzeyi halkımızın özgür ve demokratik yaşamıyla taçlandırarak tüm Ortadoğu'nun özgür ve demokratik yaşamının önünü açma fırsatı önümüzde durmaktadır. Bu temelde genel kurula katılan tüm delegeleri, kadro ve çalışan arkadaşları, halkımızı dönem görevlerini başarıyla üstlenmeye ve tarihsel sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyor, selam ve saygılarımı sunuyorum. Hepinize başarı diliyorum.”


El Qaîde darbêyên giran dixwe - Yeni Özgür Politika

Di operasyona Yekîneyên Parastina Gel (YPG) a li dij komên çekdar ên girêdayî El Qaîde de li Serêkaniyê 41, li Til Koçer û Girkê Legê 25 endamên El Nusra hatine kuştin.

Çeteyên girêdayî Cephat El-Nusra yên ku piştgiriya tang û topan ji deweta tirk digirin, duh jî li gelek bajarên rojavayê Kurdistanê êrîşî şervanên YPG’ê û hêzên asayîşê kirin. Di êrîşan de 3 emdamên asayîşê, tu ciwanên şoreşger, welatiyekî sivîl û 3 şervanên YPG’ê şehîd ketin.

Komên çete yên ku piştgiriya çekên giran ji dewleta tirk digirin duh dîsa êrîşê şervanên YPG’ê kirin. Êrîşa çeteyan duh li ser riya di navbera Hesekê û Serêkaniyê ji hêla çeteyên Cephet El-Nusra ve bi tangê pêk hat, di êrîşî de şervanekî YPG’ê û 3 endamên asayîşê şehîd ketin. Li ser êrîşa çeteyan şervanên YPG’ê jî bersiv dan û hat hînbûn ku 41 êrîşkar hatine kuştin.

Li Girkê Legê şerê dijwar

Li nêzî gundê Sikeriyê yê di navbera Girkê Legê û Til Koçer de, di navbera şervanên YPG’ê û çeteyên Cephet El-Nusra de şerên dijwar duh jî berdewam kir. Di encama şer de 25 endamên Cephet El-Nusra hatin kuştin, şervanekî YPG’ê jî jiyana xwe ji dest da.
Li nêzî gundê Zexîrê (Babil Hedîd) ê di navbera Girkê Legê û Çelaxa de, di encama êrîşa bombeyî ya li dijî benda asayîşê, 2 endamên Tevgera Ciwanên Şoreşger ku alîkariya Asayîşê dikirin û sivîlekî ku ji wir de derbas dibû, jiyana xwe ji dest dan. Di teqînê de êrîşkar jî mir. Cenazeyên herdu endamên Ciwanên Şoreşger û welatiyê sivîl birin Girkê Legê.

Êrîşî navenda YPJ’ê kirin

Her wiha navenda Yekîneyên Parastina Jin (YPJ) ya bi navê Şehîd Edalet ku li ser riya Qamişlo û Tirbespiyê ye, rastî êrîşa bi guleyan hat. Hat ragihandin ku ji 2 wesayîtan gule hatine reşandin û di encamê de endameke YPJ’ê birîndar bûye. Piştî êrîşê li herêmê operasyon hat destpêkirin.

YPG: 2 şervanê me şehîd ketin

Navenda Çapemeniyê ya Yekîneyên Parastina Gel (YPG) da navê 2 şervanên ku pêr êvarê di encama êrîşa çekdarên Dewleta Îslamî ya Iraq û Bîlad El-Şam bi topê hawanê êrîşî ser benda kontrolê ya nêzî Mezreya Kelmen El Medal ku li ser riya navnetwî a di navber Çelaxa û Til Koçer de ji yana xwe jidest dane û navê wan eşker kir. Li gorî Navenda Ragihandinê ya YPG᾿ê navên şervanên YPG᾿ê wihane:
Çekdar Rustem (Çekdar Amed), di sala 1993’an de li gundê Sêkera ya Girkê Legê ji dayik bûye.
Cûdî Rustem (Rustem Botan) Di sala 1992’an de li Dêrika Hemko ji dayik bûye.

Ciwan beşdarî YPG’ê dibin

Piştî êrîşên komên çete ên Eniya El-Nusra û Dewleta Îslamî ya Îraq û Bilad El-Şam li ser herêmên Rojavayê Kurdistanê, gelek ciwan serî li navendên YPG᾿ê didin û tevlî dibin.
 Li Kobanê 4 hezar kesî ji bo di pevçûnên li Girê Spî alîkariya YPG᾿ê bikin serlêdan kirin. Li Kobanê bi hezaran kesî berê xwe dan Mala Gel û Meclîsên taxan ên bajêr da ku navê xwe qeyd bikin ku di parastina Girê Spî û gundên wê de cihê xwe bigirin. Hat ragihandin  ku hejmara kesên navê xwe qeyd kirine û pirraniya wan ji ciwanan pêk tên gihiştiye 4 hezaran. Der barê alîkariya bi YPG᾿ê re welatiyê bi navê Mehmûd Mihemed Elî da zanîn ku ew ji bo tevlî şer bibe serlêdan kiriye û diyar kir ku ew ê bi hemû hêza xwe parastinê bikin. Elî, destnîşan kir ku komên çete bi armanca dagirkeriyê êrîş dikin û got: “Em ê bi hemû hêza xwe li dijî êrîşên çeteyan derkevin.” Welatiyê bi navê Nûrî Mihemed Elî jî da zanîn ku ew ji bo di meydana şer de cihê xwe bigire amade ye û got: “Em ê bi hemû hêza xwe herêmên Rojava ji êrîşên çeteyan biparêzin.”

Tevlîbûnên nava refên YPG’ê zêde dibin

Bajarê Tirbespiyê jî wekî hemû bajarên din ên rojava hejmara ciwanên ku tevlî nava refên YPG᾿ê dibin û dixwazin herêmên Rojava ji êrîşên komên El-Nusra û Dewleta Îraq û Bîlad El-Şama biparêzin rojana zêdetir dibin.
Yek ji ciwanê Kurd ku nû tevlî nava refên YPG᾿ê bûye Civan Hesenê ku  ji ber rewşa şer a li Paytexta Sûriyeyê Şamê vegeriyaye Rojavayê Kurdistanê û ji ber êrîşan serî li navenda YPG᾿ê ya li Tirbespiyê daye û tevlî nava refên YPG᾿ê bûye. Hesen diyar kir ku, li ser ekranên televzyonê bûyerên li Rojavayê Kurdistanê dişopand û dîtiye ku çawa ciwanên Kurd di nava YPG᾿ê de ji bo parastina welatê xwe şer dikin û jiyana xwe jidest didin û got: “Ez ji vê yekê pir bandor bûm û min bilez serî li navenda YPG᾿ê da û ez tevlî bûn.᾿̓
Li aliyê din jî gelek ciwanên ku piştî êrîşên dawî tevlî YPG᾿ê bûne diyarkirin ku ew amadene biçin qadên şer û parastina hemû herêmên rojava bikin.


Ortak strateji özgürleştirir - Yeni Özgür Politika

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtler açısından ortak bir iradenin ortaya çıkması ve ortak strateji etrafından bütünleşmenin artık kaçınılmaz olduğunu belirtti. Türk, 21. yüzyılın Kürtlerin özgürlük yüzyılına çevrilebileceğini ifade etti.

Güney Kürdistan'ın Selahaddin kentinde yapılan Kürt Ulusal Kongresi hazırlık toplantısına katılan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtlerin ulusal birliğinin güçlenmesinin Ortadoğu'nun da demokratikleştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi.

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, toplantıya ilişkin DİHA'nın sorularını yanıtladı.

Ulasal Kongre için toplantı aşamasına nasıl gelindi, bu toplantı Kürt halkı açısından ne ifade ediyor?

Sayın Öcalan, ulusal bir konferans yapıp ortak bir strateji belirlenmesi ve Kürt halkının talepleri doğrultusunda ortak bir siyasetin yürütülmesinin Kürtler açısından çok önemli olduğunu söylüyordu. Biz de bir buçuk iki yıldan bu yana hem Sayın Barzani ile hem de Sayın Talabani ile yaptığımız görüşmelerde mutlaka bu konferansın yapılmasının Kürtler açısından çok önemli olduğunu ifade ettik. Ve burada bir konferans yapma kararı çıktı.
Kürtlerin bir araya gelmesinin çok önemli olduğu bir dönemde bu konferans hazırlıkları başladı. Çünkü Ortadoğu'da bir taraftan çatışmaların olduğu bir taraftan da sistemlerin birbirini yıkmaya çalıştığı bir dönem yaşanıyor. Tabii ki bütün bu gelişmelerden etkilenen halklardan biri de Kürtler. Yine bu süreçte Kürtler her parçada özgürlük mücadelesini verme konusunda ciddi atılımlar yapmış, kararlı bir duruş göstermiştir. Kürtler açısından ortak bir strateji etrafından bütünleşmek artık kaçınılmaz. Şimdi bugün geldiğimiz noktada bir konferansın ön çalışması yapıldı. Biliyorsunuz bir çağrı komitesi oluşturuldu. Arkasından da bir hazırlık çalışması yapıldı. Umut ediyorum ki ve yapılan tartışmalardan da anlaşıldığı üzere 1 ay sonra bu konferansı gerçekleştireceğiz. Bu konferansın Kürt halkı açısından çok önemli bir etkisi var. Kürtlerin ortak bir iradeyi ortaya çıkarma ve geleceklerini özgürce belirleme konusundaki stratejik yaklaşımları, yine partiler, siyasetler ve parçalar arasındaki yeni döneme uygun bir ruhun ve anlayışın ortaya çıkarılması bakımından çok önemli. Bu konferansta şunu gördüm; bütün Kürt siyasi partileri ulusal konferansın kaçınılmaz olduğunu ve ortak bir stratejiyle 21. yüzyılı Kürtlerin özgürlük yüzyılına çevirebileceğimiz konusunda ortak bir inanç ve ortak bir karara vardı. Eğer gerçekten Ortadoğu'nun demokratikleşmesini ve Kürtlerin özgürleşmesini istiyorsak önce Kürtlerin bu özgürlük mücadelesinde ortak bir strateji oluşturmaları gerekiyor. Ve bugün büyük bir mutlulukla şunu ifade etmek istiyorum ki; bunu görebildim.  Siyasi partilerimizin liderlerinin davranışlarından artık ortak bir iradenin ortaya çıkması ve ortak bir strateji etrafından bütünleşmenin kaçınılmazlığı izlenimini edindim. Konuşmalarında da bunu çok açık bir şekilde ifade ettiler.

Kürtlerin ortaklaşması ve ulusal bir birliğe doğru ilerlemesi bölge güçleri ve halkları açısından ne ifade ediyor?

Bugün demokrasiyi en iyi bilen Kürtlerdir. Yüzyıllardan beri özgürlük mücadelesi içinde yoğrulmuş pişirilmiş bir halktır.
Kürtler özgürleşmeden Ortadoğu'nun özgürleşmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Çünkü dört parçada yaşayan Kürtleri baskı altında tutmaya kalkıştığınız zaman kendi halkınıza da demokrasiyi götüremezsiniz, kendi halkınızı da özgürleştiremezsiniz. Ama Kürtlerin özgürleşmesi Ortadoğu'daki denge politikalarının değişmesi halkların özgürlüğünü de beraberinde getirir. Zaten bugüne kadar Kürtlerin verdiği mesajlar çok açıktır. Bugüne kadar Kürtlerin verdiği mesaj hep halkların kardeşliği üzerinden yeni bir Ortadoğu inşa etme temelindedir. Sayın Öcalan'ın da zaman zaman ifade ettiği Demokratik Konfederalizm bütün halkların eşit-özgür olduğu ve birbirleriyle dayanışma içinde olduğu bir Ortadoğu'dur. Yani burada sınırların önemi kalmıyor, halklar özgürlüklerini kazanıyor. Kürtlerin bu şekildeki düşünce ve projeleri Ortadoğu'nun da demokratikleşmesine neden oluyor.
Bugün Ortadoğu'ya baktığımızda bir devrim/demokrasi talebi var aslında. Ama bunu tam olarak keşfetmiş değiller. Şimdi Mısır'daki kalkışma bir demokrasi talebidir. Peki bundan sonra ne oldu, Müslüman Kardeşler geldi. Onun içinde demokrasi yok. Müslüman Kardeşleri deviren askeri darbede de demokrasi yok. Sonuçta bu mücadeleler demokratik ülkelere kadar gidecek. Bugün Suriye'de Esad yıkılsa bile Ihvan-i Müslimin, El-Kaide, El-Nusra'nın ortaya koyduğu sistem de yaşayamaz. Çünkü içinde demokrasi yoktur. Kürtler demokratik bir temel üzerinden mücadele verdiği için Kürtlerin mücadelesi Ortadoğu'yu değiştirecek, Ortadoğu'nun değişimine önemli katkılar sunacaktır, bu inançtayız.

Siz de böylesi tarihi bir toplantıya katıldınız ve tarihe tanıklık ettiniz. Bu nasıl bir duygu?

Sadece şahsımla ilgili değil, halkının özgürleşmesini isteyen, halkının geleceğini düşünen her Kürt en küçük bir çalışma dahi yapsa büyük bir haz duyar, mutlu olur. Çünkü burada alacağımız mesafeyle halkımızın özgür geleceğine bir şeyler katmış oluyoruz. Bu nedenle tabii ki bundan kişi olarak da büyük bir mutluluk duyuyorum. Eğer halkımıza karşı halkımızın özgür geleceği için ufacık bir katkımız olursa veya kimin katkısı olursa bundan büyük bir mutluluk, büyük bir haz duyar.

Toplantıda ne tür sonuçlara ulaşıldı?

Toplantı bir ön çalışmaydı. Esasında Kürt halkının dört parçadaki gelecekleriyle ilgili stratejik kararları konferansta tartışacağız. Ama yine de birçok şey paylaşıldı toplantıda. Bakur'daki gelişmeler, Rojava'daki gelişmeler, Rojhilat'daki gelişmeleri de buradaki delegasyon dile getirdi. Ama bunu bir kararlaştırmaya götürmedik. Çünkü amaç daha geniş bir konferansla bu kararları ortaklaştırma ve bu kararları esas alacak bir anlayışı egemen kılmaktır. Yine biz böyle bir prensiple hareket etmeliyiz ki; her parçanın ihtiyacını o parçanın kendileri belirler, mücadelelerini kendileri belirler, biz diğer parçalar buna nasıl katkı sunabiliriz, böyle bir anlayışla, stratejik bir anlayışla yaklaşmamız gerekiyor, diyoruz. Şimdi bugün Rojava hem Ortadoğu'nun gündeminde hem de Kürtlerin de önemli bir gündemi. Çünkü sıcak çatışmanın yaşandığı bir Kürt coğrafyası. Şimdi bizim orada kendimize göre bir yönetimi şimdiden arama veya destekleme anlayışından vazgeçip oradaki halkın ihtiyaçlarına göre neler yapabiliriz diye bir yaklaşımı göstermemiz lazım.
Bireysel olarak şunu düşünüyorum ki; halkımızın aldığı kararlara mutlaka ama mutlaka uymak zorundayız. Bu kararların başarıya ulaşması için çaba göstermeliyiz. Yine Kürdistan'ın bir parçasının özgürleşmesi diğer parçaların özgürleşmesini beraberinde getirir. Eğer bu özgürlük mücadelesi konusunda sıkıntıya düşersek bugün kendini özgür gören parçalar da özgürlüğünü kaybedebilir. Çünkü öyle zor bir coğrafyadayız ki; milliyetçiliğin, ırkçılığın gerçekten kök saldığı, güçlendiği bir coğrafya… Hangi parçada Kürtlerin özgürlük mücadelesi yükselirse bunu boğmaya çalışan bir coğrafyada yaşıyoruz. Burada etrafımızda dönen tüm oyunları ortadan kaldırmak, bozmak için birliğe beraberliğe, ortak bir stratejiye ihtiyacımız var.

Toplantı yaptığınız saatlerde de Rojava'da silahlı çatışmalar vardı. YPG ile El Nusra arasında çatışmalar her geçen gün artıyor. Olağanüstü bir durum olması itibarıyla Rojava'nın durumu toplantınızda özel bir gündem olarak ele alındı mı? Bu konuda toplantında nasıl bir yaklaşım oldu?

Rojava'yı yakından izlemeye çalışıyoruz. Aslında Rojava halkına karşı mahcubuz. Bizim çok büyük bir destek vermemiz gerekirken maalesef bu desteği sağlayamadık. Tahmin ediyorum bugünden sonra daha iyi bir çalışmayla Rojava'yla hem sosyal, hem kültürel hem ekonomik hem diplomatik bakımdan çalışmalarımızda daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız. Ama bugüne kadar çabalarımız yeterli olmadı. Ortaya koyduğumuz çaba bir halkın mücadelesine çok fazla katkı sunacak bir katkı değildi. Bundan dolayı da ben Rojava halkından da özür diliyorum. En büyük parça Kuzey parçası, KCD ve Bakur halkı daha iyi bir diyalog kurmalıydı. Ekonomik yardımlarını da o yönlü yapmalıydı. Ama olmadı. Şimdi tabi ki ben hazırlık toplantısında meselenin temeli üzerinde durmaya çalıştım. Böyle çok kısa da olsa şu mesajı vermeye çalıştım. Rojava Kürtleri kendi geleceklerini kendileri belirler. Biz siyasetimiz, dostumuz orda etkin olsun diye bir çalışmanın içine girersek Rojava halkını birbirine kırdırırız. Herkesin buna dikkat etmesi lazım. Onlar kendi kararlarını verir, Desteya Bilind kararlarını verir, orda mücadele edenler kendi kararlarını verir. Bize düşen ise nasıl yardımcı olabilirizdir.

Rojava'da geçici bir yönetim kurulması yönünde tartışmalar var. Toplantı bunu nasıl değerlendirdi? Siz dönemsel bir yönetimi fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Bunun kararını kendileri verecek. Bizim görevimiz de bu kararı desteklemektir. Elbetteki uzun bir süreden beri Kürtlerin orada bir statüye sahip olması konusunda çalışmaları, çabaları, hazırlıkları var. Biz de biliyoruz, dünya da biliyor ki Kürtler artık orda statüsüz yaşayamaz. Kendi statülerini belirlemek zorundadırlar. Bu Arap halkının da yararınadır. Orada demokratik bir Suriye'nin ortaya çıkmasına da katkı sunar. Eğer Kürtler bir statü sahibi olurlarsa diğer farklı kimlikler farklı kültürler de sahip olmalıdır. Biz burada Rojava'da olsun Bakur'da olsun Rojhilat'ta olsun, sadece Kürt halkının özgürleşmesi mücadelesini vermiyoruz. Diğer halkların da özgürleşmesi mücadelesini veriyoruz.
Bu son görüşmede, tabii ki henüz basına yansımadı, ama bunu da rahatlıkla söyleyeyim, Sayın Abdullah Öcalan Suriye'deki Kürtlerin oradaki Ermenilere, Süryanilere hatta içlerinde olan Araplara sahip çıkacak, diyalog kuracak bir anlayış içinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Zaten siyaseten de biz de meseleye hep böyle baktık. Biz kendi içimizdeki, Kürdistan'daki farklı halkları hep kendimiz gibi gördük. Onların hakkını hukukunu da Kürtlerin hakkı ve hukuku gibi eşit olacak şekilde yaklaştık ve böyle bir siyaseti izledik. Bildiğiniz gibi daha önce de Kuzey Kürdistan'da yaptığımız konferansta da Süryanileri, Ermenileri, Arapları, farklı kimlikleri davet ettik. Çünkü onlar da o kutsal toprakta yaşayan halklardır. Onların da haklarını gözönünde bulundurmak zorundayız. Haklarını ve geleceklerini de güvence altına almalıyız. Mücadele verirken bir başkasının da özgürleşmesine katkı sunmak zorundayız. Konferansımızı da bu temel üzerinde gerçekleştirdik.

Hazırlık Komitesi belirlendi mi, belirlendiyse kimlerden oluşacak?

Her parçadan gelecek isimler üzerinde şimdi kısa sürede tamamlanmak üzere bir çalışma yapıyoruz. Her parçada kimleri göndereceğimizi kararlaştıracağız. Kimlerin yer alacağı konusundaysa; bugün mücadele içinde olan bu mücadeleyi götüren, bu konuda büyük bedel ödeyenlerin burada temsil edilmesi, içinde olması gerekir. Tabii ki bu durumu diğer küçük partilere saygısızlık olarak görmemeli. Ama birileri bugüne kadar büyük emek, bedel vermişse, ben küçük bir partinin temsilcisi olsaydım eğer, bedel ödeyenlerin konferansa gidip, kendi düşüncelerini aktarmalarında yarar var, diye düşünürdüm. Herkesin böyle yaklaşmasını umut ediyorum. 


DENGELER DEĞİŞECEK - Özgür Gündem

Ulusal Kongre için dört parçadaki Kürdistani güçlerin önceki günkü toplantısının ardından Türkiye’ye dönen BDP Eşbaşkanı Demirtaş, toplantıyı ‘dengeleri değiştirecek bir gelişme’ diye yorumlarken, DTK Eşbaşkanı Türk de, ‘Kürtlerin mücadelesi Ortadoğu’yu değiştirecek’ dedi

1 EYLÜL’E KADAR YOL HARİTASINI AÇIKLA

Ulusal Kongre hazırlık toplantısının “son derece başarılı” olduğunu belirten Demirtaş, Rojava’daki gelişmeler ve demokratik çözüm sürecine ilişkin de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Öcalan’ın da işaret ettiği gibi hükümeti 1 Eylül’e kadar çözüm projesini açıklamaya çağırdı.

ROJAVA’DA TÜM TOPLULUKLARLA DİYALOG

Rojava’daki gelişmeleri değerlendiren Türk, “Sayın Öcalan Suriye’deki Kürtlerin Rojava’daki Ermenilere, Süryanilere, Araplara sahip çıkması, diyalog kurması tavsiyesinde bulundu” derken, Demirtaş da Rojava’daki Kürtlere yönelik saldırılarla ilgili Davutoğlu’yla görüştüklerini açıkladı

Ortadoğu’da dengeler değişecek
 
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hewler’de toplanan Kürt Ulusal Konferansı’na hazırlık toplantısından Rojava’daki duruma, çözüm sürecinden Öcalan’ın olumsuz karşılanan basınla buluşma talebine kadar çeşitli konularda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirtaş, Hewler’de yapılan toplantının ulusal konferansın ruhuna uygun olduğunu söyleyerek “Bu buluşmada komite kurma kararı çıktı ve bir ay içerisinde ulusal kongrenin toplanması hazırlıkları yapılacak.  Kürtlerin birlik sağlaması hem 40 milyonluk Kürt nüfusunda hem de bölge ülkelerinde bir rahatlık sağlar” dedi.

Demirtaş, “Hewler’de uzlaşılan kongre kararının Rojava’ya etkisi ne olur?” şeklindeki soruya ise, şöyle yanıt verdi: “Son gelişmeleri dengeleri değiştirecek bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Kürtlerin hangi ülkede hangi statüyle yaşamak istedikleri bu kongre sayesinde dünyaya ilan edilmiş olacak. Suriye şu anda bir bataklığın içinde. Bu bataklıktan çıkışı bütün dünya arıyor ama bulamıyor. Suriye’deki Kürtler kilit noktada. Kürtler oradaki şiddeti durdurmada tarafları diyaloga çekmede en önemli konumda. Ulusal Kongre Suriye’de barışa ve çözüme giden süreci tetikleyebilir. Güney Kürdistan’da da halkın ve partilerin tamamı Rojava halkına destek için hazır. Bu kongre belki bunu kurumsal bir hale getirebilir. Çünkü bugün Türkiye’deki Kürtlerin değil, bütün Kürtlerin kalbi Rojava için atıyor.”

Hükümete Suriye uyarısı!

Suriye’de yaşayan Kürtlerin kimseye dönük bir tehdit oluşturmadığının da altını çizen Demirtaş, “Şu anda Türkiye’de yürüyen çözüm süreci, Suriye’deki Kürtlerin durumundan bağımsız değildir. Hükümetten her kim konuşursa bunu unutmadan konuşmalıdır. Türkiye çözüm süreciyle birden fazla sorunu çözme şansı yakalamıştır” dedi. Demirtaş, Türkiye’nin Suriye’deki bazı çeteci gruplara destek verdiği yönündeki haberlere ilişkin de “Suriye’de çözüm arayayım derken, oradaki yangına benzin dökecek bir tutum içinde olmamak lazım” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan’ı karşılayacağız

Demirtaş, Kürt siyasetçi Şerafettin Elçi’nin ismi verilen Şırnak Havaalanı’nın açılışına katılacak olan Başbakan Erdoğan’ı kitlesel karşılamaya dönük bir hazırlık içerisinde olup olmadıkları yönündeki bir soruya da “Havaalanına saygıdeğer bir Kürt siyasetçisinin isminin verilmesi değerlidir. Hükümetin böylesi bir jestine karşılık biz de teşkilatlarımıza talimat verdik. Sonuçta havaalanı açmaya geliyor Sayın Başbakan. Karşılama için teşkilatımıza talimat verdik ama BDP’nin büyük bir kitlesel karşılama hazırlığı yok” cevabını verdi.

Demirtaş, Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin bilgiler de paylaştı. Demirtaş, “Kendisini çok ağır sağlık sorunu içinde görmedik ama sağlıklı bir duruşu, dinç bir görüntüsü de yok. Sayın Öcalan gibi bu kadar kritik süreci yürüten bir insan İmralı Adası’nda hiçbir sağlık tedbiri alınmadan oluruna bırakılırsa devlet kendi eliyle bu süreci tehlikeye atmış demektir. Devletin Sayın Öcalan’ın sağlığına güvenliğine ve özgürlüğüne dikkat etmesi lazım. Sayın Öcalan ne ölümden korkuyor, ne de sağlık durumundan korkuyor. Korkusu sürecin başına gelebilecek bir tehlike” uyarısında bulundu.

Hükümete ‘1 Eylül’ uyarısı

Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin de kapsamlı değerlendirmeler yaptı. Öcalan’ın çözüm konusundaki duruşunun net olduğunu ama hükümet cephesinden bu zamana kadar somut bir adım atılmadığını vurgulayan Demirtaş, “Sayın Başbakan halen karakolları yapacağız diyor. Karakolları yapacağız demek ben kalıcı barışa inanmıyorum demektir. Sayın Başbakan’ın kafasında demek ki şu var: ‘Çözüm olmayabilir çatışmalar başlayabilir o zaman hemen karakollarımızı yapalım.’ Eylül başında bir projenin bir paketin ortaya çıkması gerekiyor.  Sayın Öcalan bu süreçten umutsuz değil ama hükümetin ne yapacağını kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Hükümet 1 Eylüle kadar çalışmalarını tamamlamalıdır. Bu tarihler tehdit tarihlerinden çok, Ortadoğu’daki gelişmelerin de göz önüne alınarak sürecin hızlanması için takvimlendirmedir.”

Gazeteciler derhal adaya götürülmeli

Öcalan’ın İmralı’da basın temsilcileriyle görüşme talebine ilişkin de Demirtaş şunları söyledi: “Sayın Öcalan meseleden anlayan bir grup gazeteciyle orada buluşmak istiyor. Hükümet de bunu biliyor olmasına rağmen basın toplantısı demesi doğru değil. Bu yasalara aykırı değil. Tek bir sözüyle otuz yıllık savaşı durduran biri görüşemeyecek mi. Sayın Öcalan sıradan bir mahkûm değildir. Türkiye’deki bütün mahkûmlar istedikleriyle görüşecek ama Sayın Öcalan kimseyle görüşemeyecek? Adalet Bakanlığı’nın başvurudan sonra derhal izin verip gazetecileri İmralı adasına götürmesi lazım. Mutlaka bir grup gazetecinin oraya gitmesi gerekiyor. Ayda bir milletvekillerinin gidişiyle bu süreci ilerletemez.”

Kürtlerin mücadelesi Ortadoğu’yu değiştirecek

Kürt Ulusal Kongresi’ne hazırlık toplantısına katılan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, toplantıya ilişkin DİHA’ya röportaj verdi. Ahmet Türk, konferans önerisinin KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’dan geldiğini hatırlatarak, konferans hazırlıklarının Kürtlerin bir araya gelmesinin çok önemli olduğu bir dönemde başladığına dikkat çekti. Türk, “Kürtler açısından ortak bir strateji etrafında bütünleşmek artık kaçınılmaz” dedi.

Kürtlerin birliğinin Ortadoğu’yu demokratikleştireceğini ifade eden Ahmet Türk, “Kürtler demokratik bir temel üzerinden mücadele verdiği için Kürtlerin mücadelesi Ortadoğu’yu değiştirecek, Ortadoğu’nun değişimine önemli katkılar sunacaktır, bu inançtayız” dedi. Toplantının bir ön çalışma olduğunu ifade eden Türk, Kürt halkının dört parçadaki gelecekleriyle ilgili stratejik kararları konferansta tartışacaklarını söyledi.

Rojava halkından özür diliyorum

Rojava’daki gelişmeleri yakından izlemeye çalıştıklarını belirten Türk, şöyle devam etti: “Aslında Rojava halkına karşı mahcubuz. Bizim çok büyük bir destek vermemiz gerekirken maalesef bu desteği sağlayamadık. Tahmin ediyorum bugünden sonra daha iyi bir çalışmayla Rojava’yla hem sosyal, hem kültürel hem ekonomik hem diplomatik bakımdan çalışmalarımızda daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız. Ama bugüne kadar çabalarımız yeterli olmadı. Bundan dolayı da ben Rojava halkından da özür dilemek istiyorum.” Rojava’da dönemsel bir yönetim kurulması yönündeki tartışmalara ilişkin ise Ahmet Türk, “Bunun kararını kendileri verecek. Bizim görevimiz de bu kararı desteklemektir” dedi.

Öcalan tüm halkları düşündü

Ahmet Türk, KCK Genel Başkanı Öcalan ile son görüşmede, henüz basına yansımayan bir bilgiyi de paylaştı: “Sayın Abdullah Öcalan Suriye’deki Kürtlerin oradaki Ermenilere, Süryanilere hatta içlerinde olan Araplara sahip çıkacak, diyalog kuracak bir anlayış içinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Zaten siyaseten de biz de meseleye hep böyle baktık. Çünkü onlar da o kutsal toprakta yaşayan halklardır. Onların da haklarını gözönünde bulundurmak zorundayız. Haklarını ve geleceklerini de güvence altına almalıyız.”

Başbakanlıkta kritik zirve

Dün Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında sürpriz bir toplantı yapıldı. Topantıya, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müşteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantının, KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan ile yapılan görüşme ve Kürt Ulusal Konferansı’nın tartışıldığı bugünlerde yapılması dikkat çekerken, toplantının gündem maddesinin ise Rojava ve çözüm süreci olduğu kaydedildi.


Nasnameya 8 gerîlayan hat aşkerakirin - Azadiya Welat

Komîteya Şehîdan a KCK’ê nasnameya 8 gerîlayên di navbera salên 1990 û 2000’î de di Têkoşîna Azadiya Kurdistanê de şehîd ketine bi daxuyaniyekî aşkera kir

Komîteya Şehîdan a KCK’ê nasnameya 8 gerîlayên di navbera salên 1990 û 2000’î de di Têkoşîna Azadiya Kurdistanê de şehîd ketine bi daxuyaniyekî aşkera kir.

Komîtaya Şehîdan a KCK’ê da xuyakirin ku ji bo êşên dayikên Kurdistanê bên bidawîkirin, li Kurdistanê jiyaneke azad û bi rûmet pêş bikeve di nav şert û mercên herî giran de bi awayekî fedayiyane ew ê li ber xwe bidin û ev xal hatin destnîşan kirin: “Em ji dil bi bawer in ku ew ê têkoşîna avakirina welatekî demokratîk û azad a di xeta Rêbertiya me de ku armanca esasî ya şehîdên me bû, bi berxwedana bi heybet a gelê me ew ê hîn zêdetir bilind bibe û bigihêje serkeftinê.”

Nasnameya gerîlayên ku di dîrokên cuda de şehîd ketine wiha ne:

- Abdullah Avşar (Reşît) di sala 1977’an de li Şirnexê ji dayik bûye, di 29.01.1999’an de li Şirnexê şehîd ketiye.

- Hamidiye Avşar (Bihara Rengîn) di 1977’an de li navçeya Cizîra Şirnexê ji dayik bûye, di 17.09.1995’an de li Botanê şehîd ketiye.

- Şuayîp Dogan (Aslan) di 1978’an de li Mêrdînê ji dayik bûye, di 1997’an de li Amedê şehîd ketiye.

- Cemîl Adiyaman (Rizgar) di sala 1975’an de li Şirnexê ji dayik bûye, di 16.08.1991’an de li Xarzan şehîd ketiye.

- Hanîfe Çelîk (Bêrîvan Urfa) di sala 1977’an de li navçeya Wêranşara Rihayê ji dayik bûye, di 30.04.1995’an de şehîd ketiye.

- Şaban Yorulmaz (Huseyîn) di sala 1972’yan de li Semsûrê ji dayik bûye, di 1994’an de şehîd ketiye.

- Tekîn Devrîm (Zinar) di sala 1978’an de li Mûşê ji dayik bûye, di 1999’an de li Amedê şehîd ketiye.

- Abdurahman Gure (Serhat) di sala 1973’yan de li Şirnexê ji dayik bûye, di 13.02.1994’an de li Botanê şehîd ketiye.


Li Til Elbyadê 3 gund ji komên êrîşkar hatin rizgarkirin - ANHA

Li bajarê Til Ebyadê di encama pevçûnên di navbera hêzên YPG’ê û komên Dewleta Îslamî ya Iraq û Biladî Şam/Cephet El-Nusra de, 3 gund ji komên êrîşkar hatin rizgarkirin.

Li gorî agahiyên ku nûçegihanê ANHA’yê girtine, pevçûnên ku piştî êrîşên komên çekdar ên li dijî gundên kurdan ên girêdayî Til Ebyadê destpê kiribûn didomin. Hate ragihadin ku pevçûnên di navbera hêzên YPG’ê û komên çekdar de şevê din li gundên Adiko, Kendal, Gir Hiso û Qiz Elî şevêdin heta saetên serê sibehê dom kirin. Di encama pevçûnan de komên çekdar ji gundên Adiko, Kendal û Gir Hiso hatin derxistin. Hate diyarkirin ku di pevçûnan de komên êrîşkar gelek windahî dane, lê agahiyên zelal nehatin bidestxistin.

Di pevçûna li gundê Qiz Elî de jî 2 endamên El-Nusra hatin kuştin. Hate ragihandin ku pevçûn cîh bi cîh dom dikin û çekdarên El-Nusra derdora Til Ebyadê topbaran dike.

Li aliyê din hate gotin ku El-Nusra ciwanên Ereb kom dike û dixwaze ku bi vî rengî pevçûnan wekî şerê kurd û ereban nîşan bide. Li hemberî vê hewldanê rayedarên YPG’ê bang li ciwanan kir ku neyên van lîstikan.


Gazetecilere Özgürlük Kongresi’nde Türkiye’deki tutsak gazeteciler tartışıldı - JINHA

Gazetecilere Özgürlük Platformu tarafından düzenlenen 2’nci Gazetecilere Özgürlük Kongresi’nde konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, “Sorunumuz artık sadece basın özgürlüğünden ibaret değil. Aynı zamanda toplumun ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, toplantı ve gösteri yapma özgürlüğüdür” dedi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından düzenlenen 2’nci Gazetecilere Özgürlük Kongresi Taksim'deki The Marmara Otel'de başladı. Ahmet Şık, Nedim Şener, CHP Milletvekili Melda Onur'un yanı sıra çok sayıda Türkiyeli ve yabancı gazetecinin katıldığı kongrenin açılış konuşmasını Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) Başkanı Ercan İpekçi yaptı. Ercan, “Bizler doğruları yazmaktan, birbirimize sahip çıkmaktan korkarak bu demokrasi mücadelesine katkı sunamayız” dedi. “Medya patronlarına” seslenen Ercan, “Nasıl olsa bir gün kaybedeceğiniz medyanızı hiç değilse halkın sesi ile paylaşın, onurunuzu kurtarın. Türkiye'de evlerin balkonlarına, insanların yüzlerine atılan gaz bombalarından kimse haber kokusu almıyor. Ne Reyhanlı'yı ne Silivri'yi ne Lice'yi ne Uludere'yi görüyor” şeklinde konuştu.

‘Sorunumuz bir toplumun ifade özgürlüğü sorunudur’

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TGS Başkanı Ercan İpekçi, özgürlüğün kısıtlanması sorununun sadece bir basın sorunu olmadığını belirterek, “Sorunumuz aynı zamanda toplumun ifade özgürlüğü örgütlenme özgürlüğü, toplantı ve gösteri yapma özgürlüğüdür” ifadelerine yer verdi. Türkiye medyasının Gezi olayları ile beraber baskı gören basın emekçilerine sahip çıkmadığını dile getiren Ercan, “Tahrir Meydanı’ndaki, Adeviye Meydanı’ndaki gösterileri ekranlarına taşıyan Türk medyası ne Taksim’i ne Uludere’yi ne Reyhanlı’yı ne de Lice’yi görüyor. Medyanın bu manipülasyon içerikli kirli bilgilerle dolu yayıncılığından dolayı kamuoyu, siyasi iktidarın tek yanlı açıklamalarıyla yönlendirildi. Tutuklanan gazetecilerin terörist olduğuna ikna edildi” açıklamasında bulundu.

Ercan yaptığı konuşmada, Kürtler polis ve asker şiddetine maruz kalırken, devletin bakış açısıyla yayın yapan medya nedeniyle Türkiye’nin batısında yaşayanların Kürtleri “terörist” olarak tanıdığına vurgu yaptı. Ercan, “Gazeteciler olarak demokrasi mücadelesinde halkın önüne geçemedik. Ancak onların bu onurlu mücadelesinin bir parçası olmaktan geri kalmayalım” dedi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan gazeteciler şöyle konuştu:

Tutsak gazetecilerin yalnız olmadığını göstermeliyiz’

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı Nadezda Azhgikhina: Gerek Türkiye’de gerek tüm dünyada gazeteciler maalesef yasadışı muamelelere maruz kalmakta. En zor ve acı olanı ise çoğunlukla şiddet ve ölümle karşı karşıya kalmaları. Gazetecilerin cezaevlerinde olması buzdağının sadece görünen bir kısmı. Biz gazeteciler olarak devletin düşmanca tavrına karşı dünyanın her yerinde mücadele ediyoruz. Tutsak gazetecilerin cezaevlerinde yalnız olmadıklarını kartlar, yazılarla ve seslerine ses katarak onların sesini dünyaya duyurarak mücadele etmeliyiz. Bizler gazeteci refleksi ile pragmatik olmalı, panik olmamalı kritik günlerin bizleri beklediğini iyi bilmeliyiz.

‘Türkiye’de gazeteciler paranoyakça suçlamalara maruz kalıyor’

Uluslar Arası Basın Enstitüsü(IPI) Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven Ellis: Son 10 yılda Türkiye’de birçok gazeteci öldürüldü. Gazeteciler birçok suçlamalar ile karşı karşıya bırakılarak terörist damgası vuruldu. Bugün Türkiye’de gazetecilerin, paranoyakça suçlama komplolarına maruz kaldıklarını görüyoruz. Gazeteciler sokakta haber yapmaya, topluma ayna tutmaya kalksa ya gaz bombası ya TOMA ya da polis şiddeti ile karşı karşıya kalıyor. Bizler gazeteciler olarak bu zulme karşı ortak bir mücadele yürütmeliyiz. Gezi Parkı olaylarında savunmasız halkın nasıl hayır dediğini ve alanları doldurduğunu gördük. Halk özgürlüğü elinden alındığı zaman “Dur” dedi. Türkiye yürütülen bu özgürlük mücadelesi ile bağımsız olacaktır.

 ‘Devlet gözleri kör, kulakları sağır etmemeli’

Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vujovic: Nedeni belirlenmemiş bir şekilde 64 gazeteci hala cezaevinde. Medyanın yapması gereken siyasi iktidarı eleştirmesi  ve siyasi iktidarın da bunun normal olduğunu kabul etmesi gerektiğidir. Gazeteciler toplum için çalışmaktadır. Olumlu ve olumsuz trendleri raporlayan kişilerdir. Toplumun gözü kulağıdır. Devlet gözleri kör, kulakları sağır etmemeli ve medyada üzerine düşen görevi yerine getirmek zorundadır.

‘Güvenlik güçlerinin gazetecilere yaklaşımı değişmeli’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Avrupa Büro Temsilcisi Johann Bihr: Türkiye’de polisin ve devletin paranoid bir yaklaşımı söz konusu. Polisin ve güvenlik birimlerinin gazetecilere yaklaşım kültürü değişmeli ve bilinçlenmelidir. Yasal reformlar getirilerek gazeteciler serbest kalmalı ve düşünce ifadesi üzerindeki sınırlamalar ortadan kalkmalıdır. İfade ve düşünce özgürlüğü önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.

‘Gerçek demokrasi kazandığında birbirimizle kavga edebiliriz’

Uluslararası Pen Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin: Türkiye’de her ne kadar son 20 yılda değişiklik olsa da değişmeyen tek şey zihniyet oldu. Polisin adli kurumların ve devletin zihniyeti hiç değişmedi. Öldürme biçimi, metot değişse de sözde adalet geldi ve  bu kabul edilemez bir hal aldı. Türkiye’deki 119 vakayı yakından takip ediyorum ve insanların ne kadar ıstırap çektiklerini gördüm. 64 gazeteciden bahsediyoruz. Rakamlar anlamsızlaşıyor ve anonim oluyor. Halbuki her bir rakam bir özgürlük hikayesi. Bizler 64 rakamının görünür hale gelmesi, istatistiki rakamlara kurban gitmemesi için onların isimlerini tek tek haykırmalıyız. Onlar oto sansürle mücadele etmiş ve düşüncelerini özgürce ifade etme mücadelesi verdikleri için şu an cezaevlerinde. Bizler onların aydınlattığı yoldan kararlı adımlarla yürümeliyiz. Sanatçılar, akademisyenler üzerine düşen görevi yapmak yerine birbirleriyle didişmekte. Örgütler bile birbirine güvenmekten yoksun. Bu insanlar şunu anlamalı ki, ancak gerçek demokrasi kazandığı zaman birbirleriyle kavga edebilirler.

‘Tüm dünya Türkiye’yi izlerken, Türkiye sansürlenmişti’

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı Jim Boumelha: Polis Kürtlere ilişkin olaylarda her zaman gerçekleri çarptırdı. Protestoları propaganda olarak gösterdi. Bunun yanı sıra PKK ve diğer kurum ve kuruluşlara üye olmadıkları halde insanları cezaevlerine tıktı. Türkiye sansürlenmiştir. Devletin ve polisin uyguladığı şiddeti tüm dünya olarak izlerken ulusal basının yasaklı olduğunu görüyoruz. Medya patronları sınıfta kalmış olabilir ancak biz gazeteciler sınıfta kalmadık.

‘Kızımın adı bile eşimin suç delilleri arasında’

Tutsak gazeteci Kenan Kırkkaya’nın (Ankara DİHA temsilcisi) eşi Newroz Kırkkaya: İktidar sizi nerenizden yaralarsa orası sizin kimliğinizdir.20 Aralık sabahı terörle mücadele (TEM) polisleri evimizi kuşattılar. Operasyonu 2 yaşındaki kızımız da bizimle yaşadı ve ben bir anne olarak şu an 3 yaşında olan kızıma cezaevi kavramını açıklayamıyorum. Kızımın adı Hêvî Jiyan ve kızımın adı bile eşimin suç delilleri arasında. Eşimin suçlandığı 800 sayfalık bir iddianame var. Eşim Kürt ve gazeteci kimliğinden ötürü cezaevinde. Bir kez daha Kürt kimliğimizden kaynaklı bedel ödedik.


Wan’da gençlerle polis arasındaki çatışma gece boyunca devam etti - ROJACIWAN
 
Wan’ın Seyrantepe Mahallesi’nde düzenlenen “Rojava devrimini” selamlama şölenine polis müdahale etti.

Seyrantepe Mahallesi’nde toplanan binlerce kişi “Rojava devriminin” yıldönümü nedeniyle dün akşam saatlerinde Dörtyol Meydanı’ndan Düzyol Yeni Ağaç mevkisine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte gençler en önde “Tacîz û tecavîzê deşifre bike da ku careke dîn neye te tune neke”, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlık durumu sürecin sağlıklı yürütülmesinde ön koşuldur” pankartı taşıdı. Yürüyüş esnasında sık sık “Öcalan”, “Biji Serok Apo”, “PKK halktır halk burada”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Dörtyol Meydanı’ndan, Düzyol Yeni Ağaç mevkisine kadar dev PKK ve Konfederalizm bayrağı taşınırken, Yeni Ağaç Meydanı’nda PKK Lideri Abdullah Öcalan ile çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK’lilerin dev posterleri asıldı. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte gençler ”Önderliğimizin sağlık koşullarına çözüm üretilmemesi bizim için açık bir savaş ilanıdır” uyarısında bulunarak yürüyüşe geçmek istediği esnada polis uyarmadan gençlere müdahale etmesi üzerine olaylar çıktı.

Müdahale esnasında çok sayıda akrep tipi zırhlı araç ve TOMA’lardan halkın üzerine gaz bombaları atıldı ve tazyikli su sıkıldı. Gençler ile polis arasında gece geç saatlerine kadar çatışmalar devam etti.


Hakim: Dayağa polis de karışmış - Etkin Haber Ajansı

Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesi soruşturmasına bakan hakim, dayak olayında Serkan Kavak'ın yalnız olmadığını, bu suça polislerin de karışmış olabileceğini belirterek, Kavak'ın serbest bırakılması halinde suç ortaklarıyla delillere müdahale edebileceği uyarısında bulundu.

 Ali İsmail Korkmaz'ın Gezi direnişi sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülmesi olayına karıştığı belirtilen Serkan Kavak'ı tutuklayan Hakim Hakkı Aydoğan, kararının gerekçesinde, zanlının yalnız olmadığına, kimliği tespit edilemeyen polislerin de suça karışmış olabileceğine vurgu yaptı.

Korkmaz'ın dövüldüğü sokakta polislerin arasında elinde meşe odunuyla görüntülenen şoför Serkan Kavak, 15 Temmuz'da sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Savcının itirazı üzerine Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Aydoğan, kararı kaldırıp, Serkan Kavak'ın tutuklanmasına hükmetti.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, tutuklama kararının gerekçesinde, Kavak'ın, iddia ettiği gibi Ali'nin dövüldüğü sokağa tesadüfen değil, özellikle gidip suça karıştığı belirtildi. Kararda, "Şüphelinin tesadüfen olay yerinde bulunduğu, maktule bir eyleminin olmadığı yönünde beyanda bulunduğu, ancak bu savunmasını yalanlayan, özellikle olay yerine belirli bir amaçla geldiğini ortaya koyan tanık beyanları ile şüphelinin atılı suçu işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesi oluşmuştur" denildi.

DELİLLERE MÜDAHALE OLASILIĞI VAR

Bilirkişi raporuna göre, Korkmaz'ın darp edildiği yerdeki kamera görüntülerine müdahale edildiği anımsatılan kararda, şöyle devam edildi: "Disk üzerinde, elektrik kartını kasaya bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmesi, elektronik kartın tamir veya başka sebeple sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir. Görüntülerin bir kısmının silindiğinin bildirilmesi ve 40 adet kamera görüntüsüyle, üç hardisk üzerindeki incelemelerin tamamlanmamış olması dikkate alındığında delillere müdahale olasılığı açıkça görülmektedir."

Kararda, dayak olayında Serkan Kavak'ın yalnız olmadığı, bu suça polislerin de karışmış olabileceği ve Kavak'ın serbest bırakılması halinde suç ortaklarıyla delillere müdahale etme imkânı bulunduğu belirtildi. Ayrıca, "Henüz delillerin toplanmadığı, görgü şahitlerinin tamamının dinlenmediği, olaya karıştığı iddia edilen polis memurlarının kimliklerinin tespit edilmediği, şüphelinin suça iştirak ettiği, iddia edilen diğer kişilerle ortak hareket ederek var olan ancak henüz elde edilemeyen delillere müdahale imkânı bulunmaktadır" denildi.


Êrîşek xwekujî 13 kuştî - Rojeva Kurd

Li gundê Çilaxa li dijî xaleke kontrolê ya Yekîneyên Parastina Gel (YPG) êrişekî întiharî hat lidarxistin. Di encama êrişê de 13 kes hatin kuştin û 6 ji wan şervanên YPGê ne.

Nûçegihanê Rûdawê ji gundê Zexîrê yê girêdayî bajarokê Çilaxa, di nava şervanên YPGê de ji Rûdawê re ragihand ku îro bi du motorsîklêtan li dijî şervanên YPGê êrişekî întiharî hat encamdayîn.

Nûçegihanê Rûdawê derbarê windahiyên YPGê de wiha got: “Di encama êrişê de 13 kes hatine kuştin û 6 ji wan şervanên YPGê ne. Bi dehan jî kes birîndar bûne.”

Ji ber êrişa întiharî di nava bajêr de çêbûye, xaniyên welatiyan jî zerer û ziyanekî mezin dîtine. Nûçegihanê Rûdawê diyar kir ku ji ber bandora wan êrişan, gelek xanî hilweşiyane û bi dehan kes di bin xirbeyan de ne. Nûçegihanê Rûdawê bilêv kir ku hê derbarê wan windahiyan de ti agehdarî nîne.

Hê jî YPGê derbarê vê êrişê de ti daxuyaniyek nedaye.

Ev zêdetirî du heftiyane bajar û navçeyên rojavayê Kurdistanê, bi taybet jî Serêkaniyê, Girê Spî, Çilaxa û gelek gundên din rastî êrişên grûbên çekdar ên Îslamî yên weke, Cebhet el-Nusra tên.


Altan Tan rewşa Kurdên Rojava dinrxîne - Xendan

Parlamenterê Partîya Aştî û Demokrasîyê (BDP)’ê yê bajarê Amed ya Bakurê Kurdistan`ê  Altan Tan di daxuyaniyekê de got “Kurdên me yên Rojavayê kurdistan`ê  dixwazin herêmên xwe biparêzin. Lê,  hikûmeta Turkîye niha piştgirîya rêxistina El Nesra ya ser bi El Qaîde ve dike û dixwaze rêkeftina Kurdan têk bide.

Tan aşkere kir ku ,  polîtîkayên Turkîyê yên derve hemî têk çûne û Enqere niha bi polîtikayên rojane tev digere.

Tan  destnîşan kir neha pêvajoya çareserîyê sekinîye, jiber ku hikûmetê hîna tu pêngav n e avêtîye.

Parlamenterê BDP'ê di dewamîyê de, balê da ser girîngîya Konferansa Netewî ya ku li Hewler`ê dê were lidarxistin got : Ev konferans jibo hemî Kurdan pir girîng e û divê, Kurd bi sîyasetek baş rêkeftin û yeîtiya xwe pêk bînin.


Rusya: Kürdlere yönelik saldırıları kınıyoruz - Rizgarî Online

Rojava Bölgesindeki çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, El Kaide'nin 200 sivil Kürd'ü canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı.Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rojava Bölgesinde El Kaide bağlantılı El Nusra ile PYD güçleri arasındaki çatışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. T24´te yer verilen habere göre, “Rusya’nın açıklamasında, Suriye-Türkiye sınırı boyunca ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Tal Abyad ve Rasulayn kasabalarında El Kaide'ye bağlı silahlı grupların çatışma sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 200 sivil Kürdü rehin alıp canlı kalkan olarak kullandığına dikkat çekildi.

İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonunun haberine göre, Rus Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinden yayınlanan açıklamayla, bu bölgelerde El Kaide'ye bağlı uluslararası aşırı gruplarla, yerleşimlerini radikal İslamcıların saldırılarından korumak üzere hareket eden Kürt militanlar arasında çatışma yaşandığını hatırlattı.

500 kişi kaçırıldı, 300 kişi bırakıldı

Rusya’dan yapılan açıklamada, "Suriyeli Kürt savaşçılar Ebu Musab olarak tanımlanan El Kaide bağlantılı isyancı bir lider ya da emiri, ele geçirdi. Buna karşılık, El-Kaide teröristleri aralarında kadın ve çocukların da olduğu 500'ün üzerinde sivili kaçırdı. Kürt savaşçıların Ebu Musab'ın serbest bırakılmasına karşın kaçırılan insanların serbest bırakılmasını kabul etmesine rağmen ve komutan serbest bırakılmasına rağmen, yaklaşık 200 kişilik sivil hala aşırı İslamcı grupların elinde bulunmaktadır" diye belirtildi.

Açıklamada, "Suriye'de devam eden siyasi ve askeri çatışmaya dahil olmayan huzurlu Kürt nüfusa karşı aşırılık yanlısı uluslararası teröristler tarafından işlenen ihlalleri ve katliamı kınıyoruz" denildi.”

Rusya: Kürdlere yönelik saldırıları kınıyoruz

Öte yandan ilgili konuyla ilgili ANF´nin geçtiği haberde ise şunlar kaydedildi:

“Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı Kürdistan’da El Kaide bağlantılı grupların Kürtlere yönelik saldırılarını kınadı. Bakanlık, "Huzurlu Kürt nüfusuna karşı işlenen ihlal ve katliamları kınıyoruz" derken, sivil Kürtlerin El Kaide tarafından kalkan olarak kullanılmasına tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sitesi ile Interfaks haber ajansında yer alan açıklamada 16 Temmuz'dan bu yana Batı Kürdistan’da El Kaide bağlantılı grupların sivil Kürt yurttaşlara yönelik katliam girişimleri ve yüzlerce sivili alıkoymasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, “Suriye-Türkiye sınırı boyunca ülkenin kuzey-doğusunda yer alan Til Ebyad (Girê Spî) ve Rass al-Ain (Serêkaniyê) kasabalarında El Kaide'ye bağlı silahlı gruplar, çatışma sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 200 sivil Kürdü rehin alıp canlı kalkan olarak kullandı” dedi.

Bu alanlarda evlerini korumak için ayağa kalkan “Kürt milislerin” El Kaide'ye bağlı radikal İslamcı gruplar ile çatıştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, şunları ifade etti: "Suriyeli Kürt savaşçılar Ebu Musab olarak tanımlanan isyancı bir lider ya da emiri, ele geçirdi. Buna karşılık, El-Kaide teröristleri aralarında kadın ve çocukların da olduğu 500'ün üzerinde sivili kaçırdı. Kürt savaşçıların Ebu Musab'ın serbest bırakılmasına karşın kaçırılan sivillerin serbest bırakılması istendi. Ancak Ebu Musab serbest bırakılmasına rağmen halen yaklaşık 200 sivil radikal İslamcı grupların elinde bulunmaktadır."

YPG'den "Kürt Halk Savunma Birimleri" diye bahsedilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Suriye'de devam eden siyasi ve askeri çatışmaya dâhil olmayan huzurlu Kürt nüfusa karşı aşırılık yanlısı uluslararası teröristler tarafından işlenen ihlalleri ve katliamı kınıyoruz."

Bakanlık, "Bu, toplumlar arası nefreti körüklemeye, ülkeyi parçalamaya ve Suriye topraklarında dönen bir uluslararası terörizm plağı oluşturmaya çağıran yeni bir provokasyondur" diye ekledi.
Bu açıklama ve Batı Kürdistan’daki çatışmalar Rusya basınında geniş yer buldu.

Rusya Dışişleri Bakanı daha önce de Kürtlerin Suriye’de kritik bir konumda bulunduğunu ve Cenevre konferansına katılması gerektiğini söylemişti."


Wezareta derveya Rusya bi tundî êrişên grûpên çekdar bo ser Kurdên Surîya û herêmên Kurdî şermezar kir - Peyamner

Wezareta derveya Rusya li hember gorankarîyên Rojavayê Kurdistanê û êriş bo ser Kurdên Surîya bertek nîşan da û êrişa grûpên terorîstî û çekdarên tundrew bo ser Kurdan û herêmên Kurdî bi tundî şermezar kir.

 Wezareta derveya Rusiya bi derkirina beyannameyeke tund, helwêsta fermîya xwe li hember gorankarîyên bakurê Surîya û herêmên kurdîyên Rojavayê Kurdistanê û êrişbirina komên çekdarên bo ser xelkê deverên Kurdî nîşan da. Wezareta derveya Rusya di beyannameya xwe de ragiahnd, ku ew hemû ewan kirdar û êrişên ´´drindane´´ şermezar dikin ku ji alîyê çend grûpên tundrew ve bo ser Kurdên Rojavayê Kurdistanê dihêne kirin û ew yek bi ´´ajaweyeke xwînavî´´ bi nav kir.

 Wezareta derveya Rusya tekez kiriye, ku hewl dihê dan peywendîyên navbera neteweyên Surîya têk biçe û Surîya parçe parçe bikin.

 Wezareta derveya Rusya radigihîne, ku ´´di demekê de ku xirabbûna rewşa Surîya zêdetir bûye, êriş dihête kirin bo ser nawçeya Heseke û Girê Sipî nêzîk li sînorê Surîya û Turkiye ku akincîyên wê Kurdin.´´

 Di dirêjîya beyannameyê de hatiye, ku endamên hêzên tundrewên îslamî dir ojên bihorî de ´´500´´ kesên herêmê revandine û çend kesên sivîl ser birîne. Heta niha jî ewan terorîstan ´´200´´ kes weke barimte girtine û di hman demê de weke qelxan bi kar dihînin.´´

Di beşeke din  abeyannameya xwe de wezareta derveya Rusya, êrişên grûpên çekdar bo ser hêz û xelkên herêmên Kurdî bi ´´ajawegêrî´´ bi nav dike û tekez dike:´´ ew kirdarane, rewşê kûrtir dikin û peywendîyên navbera alî û neteweyên herêmê têk didin, ewe jî dibe hokarê parçekirina welat.´´

Wezareta derveya Rusya di dirêjîya beyannameya xwe de radigihîne, ku ´´ew bûyerên rojanên bihorî, ku li nawçeyên bakûrê rojhilatê Surîya (Rojavayê Kurdistanê) çê bûne, ewê yekê diselimînin ku ew banga ku li hemû alî û hêzên opozisiyonê û alîyên desthilatdarê Surîya hate kirin û di encamnameya dawîya lotkeya heşt dewletên pîşesazî amaje pê hatibû kirin, bo yek helwêstî û ji nav birina grûpên terorîstî û derxistina wan ji welat, di cihê xwe de bû.´´

Di dawîya beyannameya xwe de wezareta derveya Rusya destnîşan kiriye ku ´´gerek hemû alî bi berpirsayetî ve reftar bikin û hemû alî di kongreya navdewletîya derbareya rewşa Surîya de kom bibin û bigihîjine encamekê.´´


Kürdistan Kürtlerindir-Oya Baydar - Kurdistan Post.eu
 
“Bu bölücülüktür, terör örgütünün değirmenine su taşımaktır, Büyük Kürdistan hayallerine gaz vermektir” diyerek suçlamadan önce, öfkemizi gemleyip bir an düşünelim. Bir zamanlar Babıâli’nin “amiral gemisi”, hâlâ da en etkili, en yaygın gazetelerimizden birinin 65 yıllık başlık altı sloganını hatırlayalım: “Türkiye Türklerindir”. Türkler olarak kaçımız sorguladık, kaçımız yadırgadık buram buram ırkçı şovenizm kokan bu ayrımcı, dışlayıcı, ötekileştirici sloganı?  Üstelik Türkiye, üzerinde yaşayan kişilerin ve halkların homojen olmadıkları, Türklerden ibaret olmayan, çok etnili, çok dilli, çok dinli bir coğrafya olduğu halde, ülkeyi Türk unsurlara ait saymakta beis görmedik. Peki “Kürdistan Kürtlerindir” deyince neden irkiliyoruz?

Halklar çoğunlukla üzerinde yüzlerce, binlerce yıldır yaşadıkları coğrafyanın adıyla anılırlar. Bunun tersi de doğrudur, kadîm halk anayurdu olan topraklara adını verir. Türkistan Türkmenlerin, Özbekistan Özbeklerin,  Kırgızistan Kırgız halkının, Tacikistan Taciklerin yurdudur. Farklı etnik, dilsel, kültürel grupların aynı ülkenin farklı bölgelerinde yoğunlaştıkları yerlerde de böyledir: Örnekse; Büyük Britanya’nın Wales (Galler) bölgesi Welsh’lerindir, İrlanda İrlandalıların, Fransa’nın Bretagne bölgesi Brötonların, İspanya’da Bask bölgesi Baskların, Katalonya Katalonların, Hırvatistan Hırvatların, Bosna Boşnakların, Moğolistan Moğolların, vb, vb. ülkesidir.

Konu siyasî, ideolojik, stratejik, diplomatik yüklerinden arındırıldığında “Kürdistan Kürtlerindir, Kürtlerin yurdudur” demek, denizler balıklarındır demek kadar sorunsuz, doğal ve de doğrudur.
Korku ecele mâni değil

Korku ecele mâni değildir. Ya da, az yaşa çok yaşa, âkibet gelir başa. Bir halk; ‘kendisi için halk’ olma (kendi kimliğinin ve haklarının bilincine varma) aşamasına geldiğinde, uygun koşullarda, uluslaşma sürecine girer. Hele de belli bir coğrafi bölgede yoğunlaşmışsa, zaman ve mekân koşullarının elverişli olması halinde bağımsız bir ulusal oluşuma evrilir. Günümüz dünya ve bölge dengelerinde epeyce güç ve anakronik ( çağın gidişatına aykırı) görünse de bir ulus devlet kuruluşu teorik olarak mümkündür. Ve bence, o halkın hakkıdır.

Tek bölgede dört ülkeye dağılmış Kürt halkı on yıllardır zorlu, acılı bir  uluslaşma süreci yaşıyor. Birinci dünya savaşı sonrasında İngiltere’nin başını çektiği emperyalist güçler tarafından harita üzerinde cetvelle çizilmiş Ortadoğu sınırlarının dörde böldüğü Kürtler, 21. yüzyılın yeni dünyasında kendi bölgeleri Kürdistan’da özerk bir yapı oluşturmanın hayalini kuruyor, hayalini kurmakla yetinmeyip adımlarını atıyorlar. Dağıtıldıkları dört ulus devlet sınırları içinde bu kadar baskı görmeselerdi, asimilasyona, ayrımcılığa, katliama, zulme uğramasalardı bağımsız bir devlet arayışı gündeme gelmeyebilirdi. Ama böyle olmadı, olamadı. Bölgede kısa sürede bitmeyeceği anlaşılan altüstlüklerin, iç savaşın, dış müdahalelerin, mezhep çatışmalarının toz dumanı arasında Kürtler özerk Kürdistan oluşumuna doğru yürüyorlar. Yok sayılmış kimlikleriyle birlikte daha düne kadar adını anmanın dahi suç sayıldığı Kürdistan’ı -şimdilik dört parça kalsa da- kurmaya çalışıyorlar.

Doğrudur, yanlıştır, ulus devletler çağı sonuna gelmiştir, bölgedeki ve dünyadaki siyasî dengeler elverişlidir, değildir, sonuçları iyi olacaktır, kötü olacaktır; hepsi tartışılabilir. Tartışılmaz olan bütün halklar gibi Kürtlerin de kendi yurtlarında bağımsız yaşama haklarının varlığıdır. Bağımsızlık savaşından çıkarak ulus devlet kurmuş, sağıyla soluyla “ulusal bağımsızlık” kavramını en azından lafta fetişleştirmiş bir ülkede Kürtlerin özerkleşme, bağımsız Kürdistan’ı  hayal etme çabalarına karşı sağdan soldan, iktidardan muhalefetten yükselen sert ve savaşçı tepkiler üzerinde düşünmeye değer. Hele de antiemperyalist bağımsızlıkçı söylemi 60-70 yıl öncesinin ezberiyle tekrarlayıp duran ulusalcı solun; Kürtlerin özerklik, bağımsızlık istemleri karşısında kırmızı görmüş boğaya dönmesi, Türk-İslam sentezcisi milliyetçi sağ ve AKP çizgisinde buluşması başlı başına bir siyasal ironidir.

Ne var ki tarihin akışı bu türden tepkilere pabuç bırakmıyor. Hele de güç dengelerinin alt üst olduğu, dünyanın birkaç yüzyılda bir yaşanan büyük dönüşüm süreçlerinden birine girdiği, bu dönüşümün önemli sahnelerinden birinin Ortadoğu, Arap dünyası, İslam coğrafyası olduğu 21. yüzyılın ilk çeyreğinde ulusalcılık ve/veya İslamcılık kıskacında geliştirilmeye çalışılan dar ufuklu dünya tasavvurları; emperyal nostaljik hayallerle çizilen stratejiler, bu doğrultuda uygulanmaya çalışılan politikalar işe yaramıyor. Sözün kısası: dört parçalı Kürdistan coğrafyasında dört özerk bölgeli bir Kürdistan’ın hemen yarın değil, tereyağından kıl çeker gibi de değil, ama er geç kurulacağını öngörmek kehanet sayılmamalı. Mevcut sınırlar 20. yüzyıl başlarında emperyalist güçler tarafından nasıl cetvelle çizildiyle, 21. yüzyılda da bu defa halkların gücüyle, mücadelesiyle yeniden çizilecektir. Biz isteyelim istemeyelim, doğru bulalım karşı olalım, yol verelim ya da önünü kesmeye çalışalım; tarihin akışını sadece geciktirir, zorlaştırırız ama engel olamayız.

PYD terörist ise El Kaide nedir?

Konuya ilişkin güncel gelişme ve tartışmalar, Kürtlerin Batı Kürdistan dedikleri Kuzey Suriye’de  Özgür Suriye Ordusu’nun cihatçı bileşenlerinden El Ensar’ın (El Kaide’nin) Suriye PKK’si diyebileceğimiz PYD’nin hakim olduğu bölgeye saldırmasıyla alevlendi. PYD, Suriye sınırımız boyunca uzanan Kürt bölgesinde bir süredir görece özerk bir yapı kurmuş ve Suriye Kürt halkını iç savaşın vahşetinden bir ölçüde koruyabilmişti. Türkiye’den lojistik destek aldığı, en azından Türkiye sınırından geçiş yaptığı artık söylentiyi aşan ve  herkesin bildiği sır haline gelmiş olan radikal İslamcı El Kaide/El Ensar Cephesi’nin hedefi Suriye Kürdistanı’nı ele geçirip Türkiye sınırında hakimiyet kurmak, dolaylı olarak da bölgedeki Kürt oluşumlarını zayıflatmaktı.

Yanlış ve öngörüsüz bölge politikasıyla Suriye batağında çırpınan Türkiye, PYD’nin kendi bölgesini saldırgan El Ensar güçlerinden  korumak için verdiği mücadeleye ve gündeme gelen özerkliğe anında cephe aldı. Kürt sorununda yanlış şahin politikaların savunucusu ve sürecin ilerlememesinin başlıca sorumlularından olan Başbakan danışmanı, hükümet kararını falan beklemeden PYD’yi suçlamakta bir gün bile gecikmedi. Barış sürecinde tarafların dillerine azami dikkat göstermeleri gereğine rağmen “PKK silahlı terör örgütü”, ya da bölücü terör örgütü nitelemelerinden vazgeçmeyenler için PYD de silahlı terör örgütüydü. Özerklik ilanına falan kalkarsa misliyle mukabele görecekti. Ama aynı mihraklar bölgede Kürt hareketini güçsüzleştirmek için, tescilli terör örgütü El Kaide ile iş tutmaktan kaçınmıyor, yakınlık itibariyle daha fazla söz geçirebilecekleri El Ensar’a ne telkin ne de uyarıda bulunuyorlardı. Demek ki benim işime yarayan, bana yakın terör örgütü iyiydi, öteki kötü.

Şimdi benim sorum şu: Başta anlatmaya çalıştığım gibi, o topraklarda Kürtler yaşıyor, orası onların yurdu. Savunulması, desteklenmesi gereken onların yurtlarına, topraklarına sahip çıkmaları mıdır, yoksa o  topraklarla, Suriye ile, Kürdistan’la falan ilişkisi olmayan İslamî cihat peşindeki radikal teröristlerin orada egemenlik kurmalarına destek vermek midir? Bu, cevabı siyaseti etkileyecek insanî, ahlakî, vicdanî bir soru.

Yazının başına ve başlığına dönecek olursak, dört ülkeye yayılmış Kürtlerin bulundukları topraklar onlara aittir, Kürdistan kürtlerindir. Mutlaka bulundukları ülkeden, devletten ayrılmaları, mutlaka çatışmalar yaşanması gerekmiyor. Üstelik Güney Kürdistan denilen Kuzey Irak’ın lideri Barzani’den, Türkiye’ye karşı hep yapıcı ve dost bir dil kullanan Suriye PYD liderliğine, özellikle de Öcalan, PKK, BDP’ye kadar Türkiye’deki Kürt hareketi temsilcilerine, hepsi şimdilik (ki bu uzun bir şimdilik) ayrı devlet ya da bağımsızlık talepleri olmadığını altını çize çize yineliyorlar. Çünkü Kürtler bölgeyi ve dünyanın gidişatını Türk devleti, AKP iktidarı, CHP, MHP muhalefetinden çok daha açık ve gerçekçi görebiliyorlar.

Önümüzdeki birkaç on yıllık dönemde iş olacağına varacak; dört ülkenin Kürtleri aşama aşama, belki hepimizin yaşayacağı yeni acılar pahasına şu veya bu biçimde bölgede özerk bir birlik oluşturacaklar.Tarih bizden daha güçlü, tehditlere aldırmıyor. Kendi Kürt sorununu barışçı yoldan, demokrasiyi geliştirerek çözümleyip bölgedeki yeni oluşuma destek verecek bir Türkiye gerçekten de bölge gücü olabilecek. Halkların özgürlüğünü, özerkliğini lafta değil gerçekte savunan bir politika ancak o zaman özlenen stratejik derinliğe ulaşabilecek. Mesele daha fazla ölüm, zulüm, yıkım yaşanmaması. Elli yılda, otuz yılda, son on yılda “dağ Türkleri”nden Kürt kimliğinin tanınmasına; kerhen de olsa, asıp kesip öldürmekten diyaloğa, müzakereye kadar geldik. Hayat, tarih ve halklar iyi öğretmendir, öğreniyoruz. Madem ki üç tarafımız deniz, üç tarafımız Kürtler; ikisine de kıymadan kucak kucağa yaşayabilmeliyiz.Cemîl Bayik: Bêyî kurdan Sûriyeya nû ava nabe - Rûdaw

Hevserokê Konseya Rêveber a KCK'ê Cemîl Bayik derbarê pêşveçûnên dawî yên li rojavayê Kurdistan û Sûriyê ragihand ku bêyî kurdan Sûriyeya nû nikare ava bibe. Bayik diyar kir ku divê hikûmeta Tirkiyê bi awayekî ciddî nêzî qonaxa duyemîn û rêberê me bibe.

Hevserokê KCKê Cemîl Bayik behsa rolê gelê kurd li Rojhilata Navîn dike û dibêje, kurdan herî zêde rolê xwe li Sûriyê nîşan dan. Bayik derbarê Sûriyê de ragihand ku êdî êdî bêyî Kurdan Sûriyeya nû nikare bê avakirin.

Li gor ANFê, hevserokê KCKê Cemîl Bayik derbarê rojavayê Kurdistanê de jî wiha got: “Gelê Kurd ê li Rojavayê Kurdistanê bi pêkanîna şoreşê re, pêngaveke girîng daye destpêkirin û statuyek bi dest xistiye.”

Cemîl Bayik, ji bo qonaxa duyemîn a pêvajoya çareseriya demokratîk jî wiha got: "Divê dewlet û hikûmeta Tirk bi cidî nêzî qonaxa duyemîn, Rêberê me, PKK û gelê Kurd bibe. Nêzîkatiyên heta niha hatine nîşandan, em rast û cidî nabînin." Bayik da xuyakirin ku hikûmeta AKP'ê çareseriyê neafirîne û got: "Eger di mercên Rêberê me de guhertin nebe, çêkirina qereqol, rê û bendavan neyên rawestîn, dest ji zêdekirina hejmara çeteyan neyê berdan û li gorî lihevkirina li Îmraliyê tevger neyê kirin, weke em, gel û hêzên demokrasiyê wê vê qebûl nekin."

9. Civata Giştî ya Kongra Gel, di navbera 30 Hezîran û 5'ê Tîrmehê de bi beşdariya 162 delegeyan li herêmên di bin kontrola gerîlayan de hatibû lidarxistin.

Di Civata Giştî de, pergala KCK'ê hatibû guhertin û ji bo Hevserokatiya Konseya Rêveber a KCKê jî Cemîl Bayik û Besê Hozat hatibû hilbijartin.


Türkiye El Kaide’yi mi komşu görmek istiyor? – Milliyet

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kuzey Irak’taki konferansın son derece başarılı olduğunu belirterek, “Ulusal Kürt konferansı dört ülkede Kürt sorununun çözümünü kolaylaştıracak. Kürtlerin hangi ülkede hangi statüyle yaşamak istedikleri yapılacak kongre sayesinde dünyaya ilan edilmiş olacak” dedi.

Yapılacak kongrenin Suriye’de barışa giden süreci de tetikleyeceğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:
“El Nusra gibi grupların Suriye’deki Kürtlere saldırısından sonra milletvekili arkadaşlarımız görüşlerini Sayın Davutoğlu ile paylaştı. Türkiye çözeyim derken yangına benzin dökecek girişimlerden uzak durmalıdır. Herhangi bir grubu desteklemek yanlıştır. Türkiye oradaki bütün grupların tamamının haklarını savunmalıdır. Ama şu anda pratik politika açısından durum böyle değil. Suriye’deki Aleviler, Kürtler asla yalnız değil. Kürtlerin ayrı devlet hükümet kurma niyeti yok.

Türkiye’de yürüyen çözüm süreci Suriye’deki Kürtlerin durumundan bağımsız değildir.. Çatışmaların durması konusunda çaba içerisindeyiz. Ama asıl görev Türkiye’ye düşüyor. El-Kaideyi mi, yoksa bu toprakların binlerce yıllık komşusu Kürtleri mi komşu olarak görmek istiyor?”


Öcalan üzerinden PYD ile diyalog - Taraf

Türkiye’nin Suriye sınırındaki çatışmalar Ankara’yı alarma geçirdi

Türkiye’nin Suriye sınırındaki çatışmalar Ankara’yı alarma geçirdi. Başbakanlık Resmî Konutu’nda son günlerde sık sık sürpriz zirveler yapılmaya başlandı. Ana gündem maddesi “Suriye’de yaşanan gelişmeler” olan zirvelerin sonuncusu dün gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala katıldılar. Hakan Fidan’ın son istihbarat bilgilerini paylaştığı, Necdet Özel’in de sınırda yaşananlar ve alınan güvenlik önlemleri hakkında ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi.

Diplomasi trafiği

Edinilen bilgilere göre; Suriye’de PYD ile El Nusra arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, sınırı aşan kurşunlar Ceylanpınar’da ikamet edenleri tehdit ediyor. Bu gelişmeler üzerine Ankara, “kırmızı alarm”a geçti. TSK, açılan ateşlere angajman kuralları çerçevesinde karşılık veriyor. Ayrıca, Resulayn’da PYD’nin etkinlik kurmasının ardından Ankara hareketlendi, zirve üstüne zirve yapılmaya başlandı. Ankara’da konuya ilişkin, yoğun diplomasi ve görüşme trafiği de yaşanıyor. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhataplarıyla görüşüyor.


Seçim barajında üç sistem! - Vatan

Başbakan Yardımcısı Arınç, “Demokratikleşme paketine bu gece son noktayı koyacağız. Sonrası Başbakan’a takdimdir. Başbakan’ın da onayıyla Ekim’de gündeme gelecek. Açıklandığında çok olumlu karşılanacağını umuyorum” dedi...

Gazetelerin Ankara temsilcileriyle iftarda buluşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güncel gelişmelere ilişkin sorular üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Arınç’ın gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeleri özetle şöyle:

İŞİMİZE GELMİYOR: Demokratikleşme adımları ile ilgili yaptığımız bir dizi toplantı var. Bu konuda zaman içerisinde atılan adımlar var. Daha sonra atılabilecek veya yapmayı düşündüklerimiz var. Ne zaman çözüm süreciyle ilgili toplantı haline gelirse endişemiz şu oluyor; İstihbaratın İmralı ile görüşmesi, BDP’li vekillerin gidişi, Nevruz, silahlı unsurların çıkışları... Bu süreçle bağlantılı görülürse bizim işimize gelmiyor. BDP’liler de ikrar ettiğine göre, bu çözüm sürecinde bir al ver söz konusu değil. Onlar çekildi siz ne yapacaksınız? deniyor. Bu çalışmalarla üst üste gelirse bizi üzüyor. Çözüm sürecine doğrudan yönelik değil bu çalımalar. 2009’da resmen başladığı söylenen milli birlik ve kardeşlik projesinin süreç içindeki gelişmeler olarak bakmak lazım.

AİHM KARARLARI: 1.2.3. ve 4. yargı paketlerinin kendi gerekçeleri var. Özgürlükler ve demokratikleşme bağlamında AİHM kararlarını dikkate alıyoruz. Bazı değişiklikler yapmak durumunda kalıyoruz. Bunun dışında halkın günlük hayatını kolaylaştıracak tedbirler de alıyoruz. Bir kısmı idaridir. Bazen yasal düzenlemeler gerekebilir o zaman parlamentoya gelir. Mesela terörle mücadele kanunundaki propaganda suçunun, şiddete yönlendirme olmazsa suç olmaktan çıkarmak gibi. AİHM kararları dikkate alınarak düzenleme yapıldı. Anadilde savunma deniyordu.

İstediği dilde savunma imkanı verildi kıyamette kopmadı. Aleyhinde çok şey konuşuldu ama savunma hakkı kutsaldır. Bu yüzden mahkemelerden dosyalar ilerlemiyordu. Şimdi istedikleri dilde savunma yapacak noktaya geldiler.

SON NOKTA: Son olarak üzerinde çalıştığımız konu, 30 Eylül kongresinden önce 11 arkadaşımızın çalışmasıyla yeni bir manifesto yayınlandık. 2023 siyaset vizyonu adıyla. 63 madde. Bunların bir kısmı kısa, bir kısmı uzun vadeliydi. Biz süreci takip ettiğimiz için bu yasama yılında neler yapılması gerekiyor bunları kendi aramızda konuşuyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. Perşembe günü çalışacağız, noktayı koyacağız. Sonrası Başbakan’a takdimdir. Başbakan’ın da onayıyla ekim ayından itibaren bazı yasa değişiklikleri gündeme gelecek, Açıklandığında olumlu karşılanacağını umuyorum.

SEÇİM BARAJI: Bu konu 1980’lerden bu yana gündemde. Çok şey konuşuldu, yazıldı çizildi. AİHM’e gidildi, AİHM’de reddedildi. Ancak vicdanen ve siyaseten yapılması gereken şeyler var. Temsilde adaleti güçlendirecek adımlar atılmalı. Tercihli oy, ittifak veya dar bölge seçim sistemi olabilir mi diye kafa yorduk. Barajı yüzde 10’da tutup ek tedbirlerle temsilde adaleti sağlayacak düzenlemeler yapılabilir. Biz yönetimde istikrarın olması için barajın muhafazasını düşünüyoruz.

PARTİLERE ALDIĞI OY KADAR YARDIM: Hazine yardımında bir haksızlık olduğu açık. Bütün partiler oy oranlarınca yardım almalı.

‘Çaremiz kalmadığı için bu yola girdik’

PKK’nın silahlı unsurlarının yüzde 20’ler oranında çekildiğini söyleyen Arınç, “Çözüm sürecinin başarıya ulaşmaması için etkin güçlü odaklar maniler engeller var. Bunun çözüm sürecinin başarıya ulaşmasın istemeyen sadece Kandil veya dış bağlantılı örgütler değil, Türkiye’nin içinde de 30 yıldır devam eden terörün bitmesini istemeyen başka odaklar var. Bu iş biterse biz ne olacağız endişesi olanlar var. Böyle bir süreçte çok az bir zamanda çok olumlu yol alındı bence.”

Başbakan Yardımcısı şöyle devam etti: “Çok zor ve neticesinden yüzde yüz emin olmadığı bir işe başka bir çaremiz kalmadığı veya denenmesi gereken bir yol olarak bu yola girdik. Yüzde 50 oy almış bir partinin sadece ihracat ile övünmesi yeterli değil. Böyle bir hükümetin arkasında büyük bir destek var. Kronik soru olan terörü yenmesi ve başarması gerekiyor.” Arınç sürecin biran önce sonuçlanmasında fayda olduğunu da sözlerine ekledi.

Üzerime düşeni fazlasıyla yaptım

Arınç Gezi olayları sırasındaki tavrıyla ilgili soruları ise şöyle cevaplandırdı: “Gezi olayları sırasında başbakanlık vekaleti bendeydi. 3 gün kadar biz Türkiye’de bu süreci nasıl yöneteceğimizi düşündük, istişare ettik. Cumhurbaşkanı ile görüştük ve basın açıklamamız oldu. Sonraki iki günde bazı kişilerle görüşerek ben emaneti teslim edinceye kadar bu olayla ilgili olarak üzerime düşeni fazlasıyla yaptım. Geldikten sonra inisiyatif tamamen ondaydı. O süreç içerisinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Herkesin def gibi gerildiği bir Türkiye’deyiz. İnşallah normalleştiğimiz zamanlara da kavuşuruz.

Ankara’nın beklediği paket

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın, temsilcilerle sohbetinde, MEB ve Danıştay arasında “türbanlı memur” konusunda yaşanan olayı anlatırken, önceki gün Başbakanlık’ta kendisinin de katıldığı, reform paketi toplantısını hatırlatıp, “Bugün çalıştığımız konular arasında bu da var” diyerek, “kamuda türban serbestisi” hakkında ipucu verdi. Başbakan Erdoğan’ın açıklayacağı pakette nelerin olduğu konusunda kulislerde dillendirilen bazı hususlar şöyle:

- Seçim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle BDP dahil baraj altında kalan partilere de Hazine yardımının önü açılacak.

- Seçim barajı değişmeyecek ancak daraltılmış bölge sistemine geçilerek, büyükşehirlerde bölge sayısı artırılacak. Her bölgeye 5-6 milletvekili düşecek.

- Kanunlardaki “Yerleşim birimlerine Türkçe dışında isim verilemez” hükmü kaldırılacak. Yerel lehçelerde isim verilebilmesinin önü böylece açılacak.

- Hastane, sosyal güvenlik merkezleri, postane gibi yerlerde anadilde hizmet verilmesi sağlanacak.

- Anadilde propagandanın önündeki engeller kaldırılacak.

- Kamu kurumlarında kıyafet serbestisi getirilecek. * Cemevlerine İnanç ve Kültür Merkezi statüsü verilecek. Elektrik, su giderleri devletçe karşılanacak.

‘Evet efendimci değiliz’

“Sayın Başbakan bir kaç yerde şunu söyledi, Hz Peygamberin yanındaki insanların bile her birinin huyu farklıydı. Geçmişte de bugün de bazı konuları tartışırken herkes doğru bildiğini söyler. Ama karar alınınca uygulanıyor. Biz kendi içimizde bildiğimiz doğruları söyleriz. Herkes ne biliyorsa söyler sonunda oradaki başkan olan kişi kararı verir ve herkes bu kararı kendi kararı gibi hazmeder. Biz doğru veya yanlış bildiğimizi söyleriz. Ama alınan karar bazen istediğimiz gibi bazen de tam tersi çıkabilir. Tersine çıkarsa uymuyorum deme lüksünüz yok. Bu sistem böyle çalışırsa birlik beraberlik olur. Disiplin olur. Biz bulunduğumuz yerde söz düşerse içimizden ne geçiyorsa onu söyleriz. Birileri memnun olur olmaz umurumuzda değil. Ama oradan çıkan sonucu benimseriz. Evet efendimci, sepet efendimci olmadık olmayacağız.. Benim siyasi hayatım böyle...”


Merril linç raporu! – HaberTurk

Merkez’in faiz artışını beğenmeyen yabancıdan Türkiye’ye salvo!

Merkez Bankası'nın resmi olarak faiz koridorunun üst bandını 0,75, örtülü olarak da yüzde 1.25 artırarak yüzde 7,25'e çıkarmasını beğenmeyen dünya devi yatırım bankaları Türkiye aleyhine raporlar düzenlemeye başladı. Ancak dünya devi yatırım bankası Merril Lynch'in yayımladığı raporun hızı tüm analistleri şaşırttı. Çünkü Merril Lynch, Merkez Bankası'nın faiz kararının açıkladığı saat olan 14'den hemen 15 dakika sonra 14 sayfalık raporu yayımlayarak Türkiye'nin tarihi fırsatı kaçırdığını iddia etti. Merrill Lynch, faiz kararı sonrasında Türkiye için tavsiyesini 'ılımlı ağırlığını artır'dan 'piyasa ağırlığı' seviyesine indirdi. Oysa aynı banka 1 hafta önce yayınladığı raporda Türkiye için 'ağırlığını artır' tavsiyesi sürdürmüştü. Ancak faiz artırımının yeterli olması gerektiğini söylemişti.
Merril Lynch raporunda Merkez Bankası'yla ilgili hafif alaylı bir dil de kullanıldı. Merkez'in faiz gelirlerinin düşük olduğu ve risklerin tolere edildiği bir bir dünyada bulunduğunu düşündüğü belirterek, "Bu noktaya gelinebilir ama o noktaya gelinenen kadar oynaklık Türkiye'yi zorlayacak" değerlendirmesinde bulundu.
Raporda Türkiye'nin faiz koridorunun yetirince yükseltemediği için önemil bir forsat kaçırdığı ifade edilerek "Böyle bir adımın atılması halinde bile endişelerin aksine büyümenin devam edeceği bir ortamın devam edebileceği kaydedildi.

TÜRKİYE'Yİ SAT RUSYA'YI AL

Diğer yatırım bankası Morgan Stanley de geri kalmadı. Kurum dün açıkladığı raporda 'Rusya'yı sat Türkiye'yi al' tavsiyesi yaptı. araştırma biriminin bugün yayınladığı EEMEA (Batı Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesi raporunda "Rusya piyasalarında ağırlığını artır (overweight) değerlendirmemiz sürüyor. Türkiye'den ise uzak duruyoruz" başlığı kullanıldı.

Kurumun raporunda şöyle denildi: "Rusya hakkındaki pozitif duruşumuzu sürdürüyoruz. EEMEA piyasaları içinde Türkiye yerine Rusya'yı tercih ediyoruz. Hisse başına kârların izlediği eğilim, para politikalarındaki farklılaşmalar, tahvil faizleri konusundaki zıt hassasiyetler gibi konularda Rusya'nın daha iyi bir performans sergileyeceği görülüyor. Türkiye'de fiyatlar adil seviyelerinde görünüyor. Risk/fayda eğrisinin aşağı doğru eğilimini devam ettireceğini düşünüyoruz. Gelişmekte olan piyasaların fonlamalarına yönelik endişeler ve yerel piyasada sıkılaşan para koşulları bu aşağı yönlü eğilimde etkili oluyor."

PİYASALARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Merril Lynch'in raporu önceki günkü raporu borsayı yüzde 0,40 düşürmüştü. Dün Morgan Stanley raporunun ardından borsadaki satışlar artarken 1.90'ın altına sarkan doların düşüşü de durdu. Yabancıların raporları ve birkaç kurumun dolar talebi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin eklenince dolar yine 1.91'in üstüne çıktı. Faiz de yüzde 8.71'den yüzde 8.75'e yükseldi. Borsa da yüzde 1.79 düşüşle 74 sbin 15 puandan kapandı.


İsrail'le devlet pazarlığı – Yeni Şafak

Suriye'de Akdeniz şeridinde yapılan katliamlar ve zoraki göçlerin ardından tapu dairelerindeki yangınlar da Sünni nüfusun varlığını bitirmeyi amaçlıyor. Guardian'ın iddiasına göre bu doğrultuda İsrail'e diplomat gönderen Esed, Tel Aviv'den kurulacak 'Suriye Alevi Devleti'ne engel olmamalarını istedi.

Suriye'de üçüncü yılında devam eden savaşta Beşşar Esed rejimine bağlı güçlerin muhaliflerle çatışması şiddetlenirken, Şam yönetimi bir yandan da 'etnik temizlik' olarak adlandırılan bir dizi katliamın ardından 'Alevi devleti' için kolları sıvadı. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Esed, İsrail ile 'Alevi devleti' pazarlığı yaptı. Habere göre Esed rejiminin önemli siyasi figürlerinden biri, şahin duruşuyla bilinen İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Avidgor Liebermann ile biraraya geldi. Görüşmede Suriye temsilcisi Esed'in taleplerini iletti ve İsrail'den Suriye'de bir Alevi devleti kurulmasına engel olmamasını istedi. Şam yönetiminin bir diğer talebi de Alevi nüfusun bir kısmının Golan Tepeleri'ne yerleştirimesi şeklinde oldu.

İSRAİL'İN İSTEĞİ

Görüşmede yer aldığı öne sürülen kaynağa göre Lieberman cephesi ise, 1986'da Lübnan'da uçağı düşürülmesinin ardından esir alınan pilotları Ron Arad ile 1982'de yine Lübnan'da ele geçirilen üç askerin ve 1965'te Şam'da idam edilen Mossad ajanı Eli Cohen'in kalıntılarını istedi. Lieberman tarafından söz konusu görüşmeye dair şuana kadar herhangi bir yalanlama gelmemesi dikkat çekti. Öte yandan Guardian'a konuşan kaynağın iddiasına göre, Esed, İsrail sınırına yakın bir bölgede 'Suriye Alevi Devleti' kurmaya hazırlığında İran ve Hizbullah'tan da destek aldı. Savaşta ağır kayıplar veren Esed'in B planı yaparak sahil şeridini içine alan bir 'Alevi devleti' kurma hayali son gelişmelerle birlikte daha somut bir hal almış durumda.

TAPULAR YAKILDI

Tartus, Lazkiye ve Banyas'ta Sünnilere yönelik katliamlar ve göçe zorlama eylemlerine son günlerde Humus'ta Sünnilere ait tüm ev ve binaların tapularının yakılması eklendi. Tapu dairelerinde bu yerlerin Sünni nüfusa ait olduğunu kanıtlayacak hiçbir resmi belge kalmaması, bu durumun Esed'in kurmayı planladığı 'Suriye Alevi Devleti' için bir hazırlık olduğu iddialarına yol açtı.

'NUSAYRİ OMURGASI'

Humus, Suriye sahil şeridindeki Nusayri bölgelerini Lübnan'daki Şii Bekaa Vadisi'ne bağlıyor. Guardian'a göre rejim, Akdeniz sahili ile güneydoğu istikametinde başkent Şam'a uzanan ve 'Nusayri omurgası' diye adlandırılan hattı Sünnilerden arındırmak istiyor. Bu kapsamda Humus'un ele geçirilmesi rejim için büyük önem taşıyor. Humus'taki Sünnilerin en büyük korkusu 'etnik bir temizlik' yapılması.


'Bırakmak bir yana...' - Milliyet

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin bugünkü başyazılarından biri Suriye'deki duruma ayrılmış.

Gazete 'Esad dayanıyor' başlıklı yazıda, daha bir kaç hafta önceki G8 toplantısında İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Suriye lideri Beşar Esad'ın görevi bırakmasını talep ettiğini ve 'kanlı elleriyle' Suriye'nin geleceğinde rol oynamasının 'düşünülemez' olduğu yönündeki sözlerini hatırlatıyor. Yazı şöyle devam ediyor;

'Ama şimdi görünen o ki, iktidarı bırakmak bir yana, Esad ülkenin büyük bölümünü ele geçirdi. Esad yanlısı güçlerin son günlerdeki başarıları muhaliflerin moralinde felaket bir etki yaptı. Yüzlercesi Şam'ın ilan ettiği aftan yararlandı. Bu önemli değişimin nedeni kısmen Şam'ın müttefikleri Rusya ve İran'dan aldığı cömert askeri ve diplomatik destek. Bu arada, sürekli kendi aralarında savaşmaları ve İslamcı militanların mücadeleyi ele geçirme girişimleri nedeniyle muhaliflerin davasının altı oyuldu. El Kaide'yle bağlantılı militanların varlığı, muhalifleri silahlandırmak isteyenlerin tereddüt etmelerine neden oldu. Suriye'deki isyanın korkunç karmaşıklığı nedeniyle Batı müdahalenin maliyetinin çok büyük olacağına karar verdi. Ancak müdahale etmememin de bedeli var. Esad ve Moskova ile Tahran'daki destekçileri kendilerine daha çok güvenirken, devrilmesini isteyen İngiltere, Fransa ve ABD gibi güçler zayıf gözüküyor. Suriye'nin geleceğiyle ilgili uluslararası konferanslar düzenlemek yerine, artık iktidara ısrarla tutunan bir rejimle nasıl başa çıkacaklarını düşünmeye başlamalılar'


Ünlülerden Erdoğan'a çok sert mektup - Hürriyet

Batı'da sanat dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen çok sayıda ünlü, bugün İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesine tam sayfa ilan vererek, Gezi Parkı'ndaki aşırı polis şiddeti nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Başbakan Erdoğan'a Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir tarafı olduğu hatırlatılan mektupta, "Sonuç olarak, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir" denildi.

İŞTE İLANIN TAM METNİ

Bay Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Başbakanı

Ankara, Türkiye. Temmuz 2013

Sayın Bay Erdoğan,

Aşağıda imzası olanlar, bu mektubu sizin polis güçlerinizin İstanbul’da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile Türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin ayrım göstermeksizin biber gazı kullanımı nedeniyle gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz. Ancak, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın benzersiz bir şiddet kullanımıyla boşaltılmasından sadece günler sonra, tek suçları sizin diktatoryal yönetimine karşı çıkmak olan bu beş ölüye aldırmadan, İstanbul’da Nuremberg Toplanması'nı hatırlatan bir miting düzenlediniz. Sizin hapishanelerinizde Çin ve İran hapishanelerindeki sayının toplamından daha fazla gazeteci var.

Buna ek olarak, göstericileri çapulcu, yağmacı, holigan olarak nitelendirdiniz, hatta bu göstericilerin yabancıların yönlendirdiği teröristler olduğunu söylediniz. Oysa gerçekte, bu göstericiler sadece Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi. Sonuç olarak, bir yandan ülkenizi AB üyesi yapmaya çalışırken, bir yandan Türkiye’nin bir Egemen Devlet olduğunu söyleyerek, AB liderleri tarafından size yönelik tüm eleştirileri reddediyorsunuz.

Size 9 Ağustos 1949’da imzalanmış Konvansiyon uyarınca Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olduğunu, 18 Mayıs 1954’te Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonunu imzaladığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıdığını saygıyla hatırlatıyoruz. Bunların sonucunda, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir.

Saygılarımızla...

Türkiye’den Fazıl Say’ın da yer aldığı, “Başbakan Erdoğan’a açık mektup”un imzacıları şöyle:

ANDREW MANGO, Atatürk'ün biyografisinin yazarı
HUGO PAGE, Avukat
RONALD THWAITES, Avukat
DAVID LYNCH, Yönetmen “Mulholland Drive” filmiyle Altın Palmiye ödülü sahibi
SEAN PENN, Aktör/Yönetmen, “Milk” ve “Mystic River” filmleriyle Oscar sahibi
SUSAN SARANDON Aktris, “Dead Man Walking” filmiyle Oscar ödülü sahibi
SIR BEN KINGSLEY, Aktör, “Gandhi” filmiyle Oscar ödülü sahibi
JAMES FOX, Aktör
FREDERIC RAPHAEL, Yazar, “Darling” ile Oscar ödülü sahibi
SIR TOM STOPPARD, Senaryo yazarı, "Shakespeare in Love" filmiyle Oscar ödülü sahibi
CHRISTOPHER HAMPTON, Senaryo yazarı, "Dangerous Liaisons" filmiyle Oscar ödülü sahibi
LORD JULIAN FELLOWES, Senaryo yazarı "Gosford Park" ile Oscar ödülü sahibi
VILMOS ZSIGMOND, Sinematograf, "Close Encounters of the Third Kind" ile Oscar sahibi
BRANKO LUSTIG, Yapımcı, "Schindler's List" ve"Gladiator" ile Oscar ödülü sahibi
RACHEL JOHNSON, Yazar
EDNA O'BRIEN, Yazar
CHRISTOPHER SHINN, Senaryo yazarı
DAVID STARKEY, Anayasa tarihçisi
FAZIL SAY, Besteci-piyanist
LADY CHOLMONDELY, Chopin Society Başkanı
LORD MONSON, Yazar
LORD STRACHCARRON, Belgesel yapımcısı
DOWNSHIRE MARKİSİ, Toprak sahibi
JEREMY CORBYN MP, İşçi Partisi Milletvekili
EDMUND KINGSLEY, Aktör
IGOR USTINOV, Heykeltraş
MAURICE FARHI MBE, Yazar
JACK FOX, Aktör
CLAIRE BERLINSKI, Yazar
FUAD KAVUR, Film yapımcısı


TSK'da cinsel saldırı skandalı - Radikal

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir uzman çavuşun çok sayıda askere cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir uzman çavuşun çok sayıda askere, üst-ast ilişkisi içinde cinsel saldırıda bulunduğu, skandalın tacize uğrayan 10 askerin şikayetiyle ortaya çıktığı iddia edildi.

Son.tv’den Ömer Adıyaman ’ın haberine göre, 28 Aralık 2012 tarihinde sözlü ve fiili tacize uğrayan erlerin şikayet etmesi üzerine ortaya çıkan olay sonrası Uzman Çavuş V. A. hakkında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı askeri savcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

‘EMİR-KOMUTA’ ZİNCİRİNİ KULLANDI

İddianameye göre V. A., Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’na bağlı gemideki görevi sırasında astları konumundaki erlere, emir / komuta zinciri çerçevesinde seri olarak cinsel tacizde bulundu. Tacize uğrayan erlerin uğradıkları saldırıları uzun süre şikayet konusu etmedikleri, tacizlerin dayanılmayacak noktaya gelmesi üzerine üstlerine durumu anlattıkları da iddianamede yer aldı.

10 ER ŞİKAYETÇİ OLDU

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’nda bağlı Vardabandra isimli gemide görevli kıdemli Uzman Çavuş V. A., emrinde bulunan erler A. K., Y. B., M. Ç., M. C. B., S. H., M. A., M. Y., T. K., Ö. E. ve S. K. tarafından şikayet edildi. Erler, askeri savcılığa verdikleri ifadelerde görev yeri olan gemiye katılmalarından birkaç ay sonra üst komutanları olan V. A.’nın hem sözlü hem de fiziksel cinsel saldırı ve tacizlerine uğradıklarını öne sürdüler.

İfadelerde, V. A.'nın kendilerini elle taciz ettiği, yanak ve boyun bölgesini öptüğü ve erkek cinsel organı şeklindeki oyuncak ile kendilerine sürekli şaka yaparak taciz ettiğini öne süren erler, bu durumu uzun süre ast-üst ilişkisi nedeniyle şikayet konusu etmediklerini belirttiler.

TUTUKLU YARGILANIYOR

Şikayetler üzerine Uzman Çavuş V. A. hakkında "Cinsel saldırı", "Cinsel taciz" ve "Hizmet ilişkisinden sağladığı nüfusu kötüye kullanmak suretiyle cinsel saldırı" suçlarından dava açıldı. "Astına hakaret etmek ve kötü davranmak" suçundan hazırlanan iddianname görevsizlik kararıyla İstanbul Boğaz Komutanlığı'na gönderildi.

Olayların ortaya çıkmasıyla ifadesi alınan V. A. 24 Ocak 2013 tarihinde tutuklanarak 1. Ordu Komutanlığı Askeri Ceza ve Tutukevi'ne konuldu.


KKTC'de telekulak skandalı - Radikal


KKTC'de bu hafta sonu yapılacak genel seçimler öncesinde, KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile üst düzey hükümet yetkilileri arasında 2009 yılında gerçekleşen, dönemin Kıbrıs'tan sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek'le Ankara'da gerçekleşen toplantıyla ilgili ses kaydı yayınlandı.

Bir saatlik kayıtta, Cemil Çicek’ten, batan Kıbrıs Türk Hava Yolları’yla ilgili bazı ‘icraatların’ gizlendiği, Çiçek’in ‘Bizi keriz yerine koyuyorsunuz’ dediği belirtiliyor. Kayıt aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın gizlice dinlendiğini ortaya koyuyor.

Telekulak skandalı, ses kaydının bir bölümünün bugün 2 yerel gazetede yayınlanmasıyla patladı. Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, bahsedilen görüşmede ses kaydıyla tutanak tutulmadığını ve Cumhurbaşkanlığı’nın gizlice dinlendiğini söyledi.

Ses kaydı üç kişi arasında, dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Zeren Mungan (günümüzde Maliye Bakanı) ve dönemin Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Hasan Erçakıca arasında geçiyor. Zeren Mungan ve Hasan Erçakıca, Mehmet Ali Talat’a Ankara’da Cemil Çiçek ile yaptıkları görüşmenin detaylarını anlatıyor.

ÇİÇEK KKTC’YE KIZGIN

Zeren Mungan, KKTC ekonomisi ve özellikle o dönemde batma aşamasında bulunan Kıbrıs Türk Hava Yolları’yla ilgili Cemil Çiçek’in, “Bizi keriz yerine koyuyorsunuz” dediğini aktarıyor. KKTC’de bütçe açıkları ve maaş ödemelerinde ihtiyaç duyulan ek kaynak konusunda Türkiye’den yeni katkı istediklerini söyleyen Mungan, Kıbrıs Türk Hava Yolları ile ilgili dönemin Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) iktidarının yaptığı bazı olumsuz icraatları Cemil Çiçek’ten sakladığını söylüyor.

Cemil Çiçek’in sert tepkisinin anlatıldığı diyalog şöyle geçiyor:

Talat: Söyle yahu sen bana. “Keriz mi” demiş? Nasıl dedi ama? “Bizi keriz yerine koyuyorsunuz” mu dedi?

Mungan: İki defa söyledi.

Talat: Ne şekilde söyledi? “Koymayın mı” dedi, “koyuyorsunuz” mu dedi?

Mungan: “Koyuyorsunuz” dedi. Ben not ettim söylediklerini. Sonra ısrarla üzerinde durduğu reforma yönelik yani havayollarını gündeme getirdi. Limanı gündeme getirdi. Havayolları her yıl bize 50 milyon TL yük getiriyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI JAMMER'I YETERSİZ KALDI

KKTC’deki tele kulak skandalı, alınan tüm teknik tedbirlere rağmen Cumhurbaşkanlığı’nın dinlendiğini gözler önüne serdi. 2005-2010 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Talat, özellikle Kıbrıslı Rumlarla yapılan müzakerelerin KKTC’de yapılan ön hazırlıklarında elektronik dinlemeye karşı çanta içinde taşınan karıştırıcı (jammer) kullandı.

Yine güvenlik tedbirleri çerçevesinde dönemin Rum lideri Dimitris Hristofyas ve bazı KKTC bakanlıkları arasına internet üzerinden şifreli konuşma sağlayan IP-Phone sistemi kurdu. Tüm önlemlere rağmen tekekulak kurbanı olmaktan kurtulamadı. Talat’tan görevi devralan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da benzer bir jammer kullanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Talat ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan bir telefon konuşması da medyaya sızmıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.