Fitne Başı-Sermaye Gardaşı..!
Araştırmalar / 25 Şubat 2013 Pazartesi Saat 15:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP ve genel başkanı Devlet Bahçeli, “Kürtler, Güney Kürdistan ve Federe Kürdistan Başkanı Mesut Barzani hakkında hakaretlere varan ağır ifadeler kullanırken...

“Küstah Peşmerge başı”

“Fitne başının alçaklığı”

“Fitne başı Peşmerge reisi” 

“Fitne başı peşmerge başı”

“Fitne başı peşmerge reisi Türkiye’ye getiriliyor”

“Postal yalayıcısı Peşmerge başı”

“AKP kuyrukçusu fitne başı Peşmerge reisi”

“Aşiret reisi”

‘Google’de “MHP-Peşmerge” ya da “Devlet Bahçeli- Peşmerge” olarak arama yapıldığında yukardaki yazılanları içeren yüzlerce arama sonucuyla karşılaşırız. Yukarda tırnak içinde belirtilenler Devlet Bahçeli’nin Federe Kürdistan Başkanı Barzani hakkında çeşitli yıl ve tarihler arasında basında ya da mitinglerde söylediklerinden sadece bir kaçıdır. Bunlar dışında onlarca ağır ifadelerin bulunduğu konuşmalarına rastlamak mümkün.

MHP ve genel başkanı Devlet Bahçeli, “Kürtler, Güney Kürdistan ve Federe Kürdistan Başkanı Mesut Barzani hakkında hakaretlere varan ağır ifadeler kullanırken, Mesut Barzani’nin başkanı olduğu Güney Kürdistan’da MHP’ye-Devlet Bahçeli’ye yakınlığıyla bilinen Yüksel İnşaat, Tepe İnşaat gibi şirketler Güney Kürdistan yönetiminden büyük ihaleler alıp milyon dolarlar kazanmaktadır. Anlaşılıyor ki “paranın dini, milleti olmazmış.”
Bir taraf, başkanına hakaret ettiği topraklarda büyük ihaleler alıp-milyon dolarlar kazanacak, diğer taraf ise başkanına hakaret edenlere milyon dolarlık ihaleler verecek. Mesut Barzani aleyhinde üç sayfalık yazı yazan birine Güney Kürdistan mahkemeleri her sayfa için 10 yıl hapis cezası verirken, Mesut Barzani’ye ağır hakaretlerde bulunan MHP ve Devlet Bahçeli’nin şirketlerine en önemli ihalelerin verilmesi hiçbir şeyle açıklanabilir bir durum değildir.

Demek ki “veren memnun alan memnun…”

MHP’NİN EN BÜYÜK YATIRIM ALANI GÜNEY KÜRDİSTAN

MHP bir taraftan ırkçı-faşist söylem ve faaliyetleriyle Kürt düşmanlığı yaparken diğer taraftan da MHP’li ve MHP’yi finanse eden şirketler; Yüksel İnşaat Grubu, Tepe İnşaat Grubu, Arjen İnşaat-Yol Grubu, Nurol İnşaat Grubu, Taş-Yapı İnşaat Grubu, Makyol İnşaat Grubu, Nursoy İnşaat, Çevre Yapı İnşaat, Çevikler İnşaat, Genel Enerji, Gürbağ İnşaat, Elegan İnşaat, Yavuz İnşaat, İlci İnşaat, Nur-Cebe, Günay Alüminyum şirketi Güney Kürdistan pazarında Kürtlere ait yerleşim yerleri inşa ediyorlar. Yol yapıyorlar, petrol çıkartıyorlar.

MHP ve onun genel başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkiye’deki milliyetçi, faşist ırkçı söylemleri Güney Kürdistan’da Güneyli Kürt Partileriyle yapılan milyonlarca dolarlık ihalelere dönüşüyor. MHP, Türkiye’de Kürt düşmanı iken Güney Kürdistan’daki Kürtlerle ‘sıkı dostluklar’ geliştiriyor.
Aynı zamanda bu şirketler Güney Kürdistan’da istihbarat faaliyeti yürüten, özel-örtülü operasyonlar gerçekleştiren Genelkurmay İstihbaratı ve MİT elemanlarının yerleştikleri şirketler oluyor.

Güney Kürdistan’da faaliyet yürüten MHP’li şirketlerin şantiye müdürleri, şantiye şefleri, mühendisleri ve formenleri MHP’li ve özel misyonlu kişilerden oluşuyor. Bu şirketlerde çalışan işçilerin çoğunluğu da Türkiye’de Kürtlere karşı linç girişimlerinin yapıldığı MHP’nin güçlü olduğu Tokat, Kastamonu, Giresun, Yozgat, Afyon, Denizli, Erzurum, Iğdır, Elazığ, Adana, Osmaniye vb. şehirlerden getiriliyor. Türkiye’de ki şehirlerde Kürt varlığına, kimliğine tahammül edemeyen faşist unsurlar, Kürt şehirlerinde işçi olarak çalıştırılıyor.

Bu şirketlerin en önemlisi ise Yüksel İnşaattır. MHP-TSK-Beyaz Türk Gladyosunun desteklediği Yüksel İnşaat, Güney Kürdistan’da milyonlarca dolarlık ihaleler almıştır. Güney Kürdistan’daki Şaqlawa-Herir arasında toplam uzunluğu, iki geliş, iki gidiş olmak üzere 51 km yol ve ayrıca 935 ve 380 metre uzunluğunda iki tünel yapımına başlamıştır. 30 ayda tamamlanması planlanan projenin bedeli yaklaşık 180 milyon dolar değerindedir. 

KÜRT DÜŞMANI SAZAKLAR..!

Yüksel Holding ve Yüksel İnşaatın sahibi olan Sazak ailesi Yahudi dönmesi-Sabetays olarak bilinirler. Yine Emin Sazak denince akla toprak ağalığı gelir. Emin Sazak,  Kuvayı Milliye-de yer almış bir dönemde Teşkilatı Mahsusa’da Rum ve Ermeni soykırımlarının gerçekleşmesinde aktif rol almıştır. Bu hizmetlerinin karşılığı olarak da İttihat Terakki tarafından Eskişehir’deki Rum ve Ermenilere ait geniş araziler Emin Sazak’a verilmiştir. Emin Sazak bir Yahudi dönmesi-Sabetays olmasına rağmen İttihat Terakki içinde ‘Türkçülük’ ideolojisinin en büyük ideologlarından biri haline gelmiştir. Bu dönemde İttihat Terakki zihniyetinin devamcısı CHP’den 1920-50 arası değişmez şekilde milletvekili olmuştur. Emin Sazak,  Mustafa Kemal’in gerçekleştirmek istediği “toprak reformuna” en fazla muhalefet eden toprak ağalarından biri olmuştur. 

Emin Sazak’ın oğlu olan Gün Sazak, Eskişehir’in Sazak köyünde doğmuş, ilk-ortaokul ve liseyi Eskişehir'de okumuş üniversiteyi de ABD'de bitirmiştir. Florida’da bulunan NATO üssünde Türk Gladiosu olarak yetiştirilip MHP içine yerleştirilmiştir.  MHP genel başkan yardımcısı iken 21 Temmuz 1977'de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükümetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev alması sağlanmıştır. MHP'nin kuruluşundan itibaren Türkeş'in yanında ”ideolog” olarak yer almış olan Gün Sazak, Süleyman Demirel'in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980’de MHP Genel başkan yardımcısı iken Dev Sol tarafından öldürüldü.  Milliyet’teki Derya Sazak da Emin Sazak’ın torunları arasındandır.

Gün Sazak’ın yöneticiliğini yaptığı Yüksel İnşaat MHP’nin en büyük finans kaynağı haline gelmiştir. Bu günde MHP’ye parasal destek Emin Sazak’ın bir diğer oğlu olan Güven Sazak tarafından Güney Kürdistan’da Yüksel İnşaatın aldığı “milyar dolarlık” ihalelerle sürdürülmektedir. 

Güven Sazak,1935 yılında Ankara’da doğdu. 1993-94’te Fenerbahçe kulüp başkanlığı yaptı. Yüksel İnşaat kurucu başkanı iken 26 Nisan 2011 de öldü.  Güven Sazak’ın ismi daha çok başkanlığını yaptığı Yüksel İnşaatın İstanbul’da inşa ettiği binaların 17 Ağustos 1999’da İstanbul’da gerçekleşen 45 saniye süren depremin ilk 5 saniye de çökmesi sonucu 365 kişi yaşamını yitirmesiyle duyulmuştur. MHP’nin finans kaynağı olan Yüksel İnşaat, iktidar ortağı MHP ve derin devletten aldığı ‘dokunulmazlık’ zırhıyla hakkında açılan hukuki soruşturmalardan muaf tutulmuştur. 
Susurluk kazası ardından Sazak ailesinin “Beyaz Türk Gladiosu” ile olan bağlantıları açığa çıkmıştı. Susurluk raporundaki kilit isimlerden biri de Yüksel İnşaattır. Yüksel İnşaat'ın sırasıyla patronluğunu yapan Gün Sazak ve kardeşi Güven Sazak, Alpaslan Türkeş'in en büyük finansörleriydi. Yalova’da bulunan Yüksel Sitesi'nde Sazaklar sık sık Başbuğlarını ağırlarlardı. Türk Gladio tetikçisi Abdullah Çatlı da, Sazaklar tarafından bu evde konuk ediliyordu.  Sazakların ortakları Mehmet Sert ve Ömer Sunar’dı. Yüksel İnşaat 1970'li yıllarda devletin kamu bankalarından Şekerbank'la ortaklık kuracak kadar içiçeydi. 

ABD-GLADİO-MHP ÜÇGENİNDE YÜKSEL İNŞAAT

Yüksel İnşaat A.Ş. 1963’te Ankara'da kuruldu. 1970’ler sonrasında Türkiye’de yükselen Türkiye Devrimci Hareketlerine yönelik oluşturulan NATO destekli Komünizmle Mücadele Derneklerini finanse etmekle görevlendirildi. Bu şekilde devlet desteğiyle rıhtım, iskele ve liman ihalelerini aldı. Türkiye limanlarının 1/3'ünün yapımında rol alan Yüksel İnşaat, sonraki yıllarda üstlendiği çok sayıdaki ulaşım, enerji, arıtma ve endüstriyel tesis projeleri ile öne çıkartıldı. 1983 Yüksel İnşaat A.Ş. ilk olarak Suudi Arabistan’da uluslararası müteahhitlik hizmetleri de vermeye başladı. 

Türkiye içinde gerçekleştirdiği önemli altyapı projelerinin yanı sıra ve pek çok uluslararası projeye imza atan Yüksel İnşaat, Kazakistan, Afganistan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, Dubai, Katar, Ürdün, Libya gibi çok sayıda ülkede altyapı ve inşaat projelerini gerçekleştirdi.

1980 yılına kadar küçük bir inşaat müteahhitlik şirketi olan Yüksel İnşaat,12 Eylül cuntasının desteği ile rüşvet ve şantaj aracılığıyla birçok devlet ihalesini aldı. 12 Eylül ile birlikte gelişen “beyaz Türkçü” ideoloji ve merkezindeki MHP'nin siyasal olarak güçlenmesine bağlı olarak Yüksel inşaatta büyük bir gelişim göstermiştir. Bu dönemde Yüksel İnşaat, TSK’ya ait depo, cephanelik, iskele inşaatlarından Bandırma, İskenderun ve Aliağa liman inşaatlarına geçiş yapmış ve karanlık ilişki-ittifak ve rüşvetler sonucu ilk büyük ihalesini Altınkaya barajı ve hidroelektrik santraliyle almıştır. 340 milyon dolarlık bu ihale, Yüksel İnşaat'ın büyüme sürecinin başlangıcı olmuştur.

1980'li yılların ikinci yarısında cunta başı Kenan Evren ve darbeci generalle olan desteği ve yakınlığı, Yüksel İnşaatın gücüne güç katmıştır. İstanbul'da üç adet beş yıldızlı otel (Çırağan Sarayı ve Kempinski Oteli, Swiss Otel, Hyatt Regency), iki banka Genel Müdürlük binası ile Ak Merkez Alışveriş ve İş Merkezi projelerini, Ankara’da TRT Genel Müdürlük binası ve stüdyoları, Şekerbank Genel Müdürlük binası, Bodrum'da ise 1200 yataklı Hapimag Tatil Köyü ve Otel inşaatlarını yapmıştır.

Devletin imkan ve olanaklarıyla palazlanan Yüksel İnşaat, Almanya ve İtalya ile kurduğu ilişkilerle ASKİ-Ankara Atıksu Arıtma Tesisi yine Ankara'da, Ankaray Hafif Raylı Toplu Taşıma sistemini Alman ve İtalyan ortaklar ile birlikte gerçekleştirdi.

Yüksel İnşaat'ın liman inşaatlarından barajlara ve metro inşaatlarına kadar tüm aldığı ihalelerin hemen hemen tamamı MHP-TSK’nın siyasal ilişkileri çerçevesinde gerçekleşmiştir. Yüksel İnşaat'ın, büyümesine paralel olarak daha büyük ihaleler üstlenmesi, aynı zamanda yeni ilişkiler ve işbirliklerin gelişmesini getirmiştir. Bu gelişimin ilk büyük sonucu ise, İstanbul metrosu inşaatını Doğuş Holding'le birlikte yapmıştır. İstanbul metrosunun Taksim-Unkapanı-Yenikapı bölümünü Yüksel İnşaat, Taksim-Levent bölümünü Doğuş İnşaat üstlenmiştir. Ancak Doğuş Holding' le Yüksel İnşaat'ın işbirliği bununla sınırlı kalmamış ve ülke tarihinin en büyük ihalelerinden birisi olan Bakü-Ceyhan Boru Hattı ihalesiyle gelişmiştir.

MHP’NİN YAHUDİLERLE KURDUĞU SERMAYE ORTAKLIĞI

Bugüne kadar 14 baraj ve hidroelektrik santrali ihalesini almış olan Doğuş Holding ile Yüksel İnşaat'ın Bakü-Ceyhan boru hattı ihalesinde işbirliği yapmaları yeni işbirliklerin başlangıcı olmuştur. Doğuş Holding ve Yüksel İnşaat dışında Alarko Holding ve Atilla Doğan bu ihalenin ortakları olmuşlardır. Ve Devlet Bahçeli'yle birlikte başladığı iddia edilen MHP'deki değişim de bu ortaklıkla birlikte başlamıştır.

Doğuş Holding, 1950'de Ayhan Şahenk tarafından kurulan Doğuş İnşaat'a dayanmaktadır. DP ve AP hükümetleri döneminde gelişen Doğuş İnşaat'ın ilk büyük işleri Hasan Uğurlu barajı ve hidroelektrik santrali inşası ile Yüksel İnşaat ortaklığı ile İskenderun Demir-Çelik fabrikasının inşası olmuştur. Bugün Garanti Bankası, Osmanlı Bankası ve Körfez Bank'ın sahibi olan Ayhan Şahenk, Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche otomobillerinin ve Scania kamyonlarının Türkiye dağıtımcısı ve NTV televizyonunun yeni sahibidir.

Alarko Holding, 1954 yılında İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından kurulmuş küçük bir kalorifer ve ısıtma tesisatı şirketinden doğmuştur. İlk büyük işleri, Sümerbank'ın Malatya Bez fabrikası ile Merkez Bankası matbaasının inşaatıdır.

Yüksel İnşaat'ın Bakü-Ceyhan boru hattı ihalesindeki üçüncü ortağı Atilla Doğan Şirketler Grubu'dur. Merkezi Kanada'da bulunan Atilla Doğan şirketlerinin ihtisas alanı petrol ve doğalgaz boru hatları inşaatlarıdır. Türkiye'deki doğal gaz boru hatları ihalelerinin büyük bir kısmını almış olan Atilla Doğan doğal gaz çevrim santrallerinin inşasını gerçekleştirmiştir. Azerbaycan ve Gürcistan'da kendine bağlı şubeleri ve şirketleri bulunan Atilla Doğan, aynı zamanda Akkuyu Nükleer Santral ihalesinde Kanada şirketlerinin temsilcisi durumundadır.

Finansörlüğünü yaptığı MHP bir taraftan Yahudi karşıtlığı propagandası yaparken diğer taraftan Yüksel İnşaat Yahudi sermayesinden, Alman otomotiv tekelleri ile Kanada'nın nükleer santral tekellerine kadar uzanan geniş bir kesimiyle milyonlarca dolarlık projelere imza atmaktadır.
Yüksel İnşaatın uluslararası bağlantıları ve ilişkileri bunlarla sınırlı değildir. Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ihalesinin dört büyük ortağı olarak Yüksel İnşaat, Alarko Holding, Doğuş Holding ve Atilla Doğan grubu göz önüne alındığında, ABD-MHP-Türk Gladyosu arasındaki işbirliği daha açık hale gelmektedir. İşte bu işbirliğinin temelinde Yüksel İnşaat bulunmaktadır. Yüksel Holding’e bağlı çalışan Yüksel İnşaat'ın şu anki başkanı Süleyman Servet Sazak'ın MHP milletvekili olarak doğrudan politik ilişkiler içinde yer alması, MHP-Yüksel Holding arasındaki organik bağı açıkça ortaya koymaktadır. Yüksel Holding içinde yer alan şirketlerin yönetici kadroları ve çalışanlarının %90’nı MHP’li ve Ülkü Ocaklarından alınan faşistler oluşturmaktadır. Ülkü Ocaklarında yetiştirilen faşistler aynı zamanda Uluslararası Gladio’nun tetikçi kadrolarını da oluşturmaktadır. ABD, MHP’ye bağlı Yüksel İnşaatın uluslararası alanda ticaret yapmasının önünü açarken buna karşılık MHP’nin Ülkü Ocaklarını, BBP’nin Alperenler Ocağını Türkiye’de ve Avrupa’da tetikçi olarak yetiştirip kullanmaktadır.

MHP-Yüksel Holding arasındaki ilişkiler içinde en dikkat çeken yanlardan birisi de, MHP'nin güçlü olduğu İskenderun, Osmaniye ve Adana üçgeninde Yüksel Holding’e bağlı şirketlerin yoğunluğu dikkat çekmektedir. MHP'nin güçlenmesi ile İskenderun’da Demir-Çelik fabrikasının Yüksel İnşaat ve ortakları tarafından inşa edilmesi tesadüf değildir. 

Sazaklara bağlı İnşaat, turizm, finans, bilgi teknolojisi, imalat, güvenlik, savunma ve yatırım gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler 1997 yılında Yüksel Holding çatısı altında toplanmıştır.

Yüksel Holding AŞ. Bağlı şirketleri

Yüksel İnşaat A.Ş., Yüksel İnşaat Saudia Limited Şirketi, Yüksel Yapı Elemanları A.Ş., Sasel Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş.,  Yüksel Savunma Sistemleri A.Ş., Yüksel Yapı Yatırım A.Ş., Datasel Bilgi Sistemleri A.Ş., Kask Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş., Yüksel Yatçılık A.Ş., Yüksel Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Yüksel Enerji Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.,  Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yüksel Yönetim Hizmetleri A.Ş, Yüksel Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş., Ağrı Enerji Üretimi A.Ş., Hidro-D Hidroelektrik Enerji Üretimi A.Ş. ve Yüksel Kompozit Teknolojileri A.Ş. dir.

Yüksel İnşaat halen yurt içinde ve GAP dahilindeki Karkamış Barajı ve HES Tesisleri ile Polatlı-Sivrihisar, Ünye-Piraziz Yol projeleri, Karadere Barajı ve muhtelif sulama ve arıtma tesisleri, iş merkezi ve konut inşaatlarından oluşan taahhütlerine devam etmektedir. Yeni taahhüt ettiği projeler arasında Bolaman-Perşembe Karayolu inşaatı bulunmaktadır. Bunların dışında Yüksel İnşaat'ın aldığı ihaleler ve yaptığı inşaatlar şöyle sıralanmaktadır: İstanbul Menkul Kıymetler Borsa Binası ve Sosyal Tesisleri, TRT Genel Müdürlük Tesisleri Ek Sözleşme 3 TV Stüdyo Merkezi, 1. Kısım Devamlılık Stüdyoları ve Reklam Ünitesi, Karadere Barajı İnşaatı (Kastamonu), Karkamış Barajı ve hidroelektrik santrali inşaatı, Borçka Barajı ve hidroelektrik santrali inşaatı, Muratlı Barajı ve hidroelektrik santrali inşaatı (Artvin), İstanbul Metrosu Taksim-Unkapanı Arası (Haliç Geçişi Dahil) İnşaatı, İstanbul Metrosu Unkapanı-Yenikapı Arası İnşaatı. Şüphesiz bunlar içinde en prestijli inşaat ise, Ankara'daki MHP Genel Merkez binası inşaatı olmaktadır.

Yasin Kılıçkaya


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

cellikanî
tebrikler
Kürtler içinde ne yazik ki bu tür konulari isleyecek kimseler bulunamiyor. Kürt halkinin bu gercekleri bilmesi gerekir. Barzani neden bunlara böyle imkanlar taniyor benim de aklim almiyor. Bu evcillesmis kurtlara ihale verirken bilmiyor olamaz. Arastirmalarinizin devamini dilerim saygilarimla
23 Nisan 2013 Salı Saat 16:50