Ehrimen Erdoğan
Serbest Yazılar / 30 Ekim 2012 Salı Saat 08:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayatta her şeyden önce değer verilmesi gereken ve asıl amaç farklı kimlik ve dinlere önem vermektir. Kimseyi inancından, ırkından kaynaklı hakaret edip aşağılamak değildir.

Yaptığı saçma konuşmalarıyla gündemdeki yerini koruyan dünyada aynısından bulunmayan! Türk başbakanı Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle büyük bir didişme içerisine girdiği Gül ile büyük çelişkiler yaşadığı bu süreçte yine kendinden geçti.  Önümüzdeki belediye seçimlerine yatırım için gittiği Elazığ’da yaptığı açılış konuşmasında sözü dönüp dolaştırıp yine Kürtlere getiren Erdoğan daha önce de birkaç kez değindiği Zerdüştlük ve Êzidiliğe getirdi. Erdoğan “Bunlar Zerdüşt, Yezididirler, ayin de yapıyorlar daha neler var kim bilir?” dedi. Bu sözleri ise geçtiğimiz günlerde DTK tarafından yapılan Êzidilik konferansı için kullanıyordu. Başta şunu belirtmek gerekir Yezidilik değil Êzîdiliktir.  Ancak burada garip olan, yapılan bir ayin değil konferanstı Erdoğan ve Yalçın Akdoğan gibi danışmanlarının ayin ile konferans arasındaki farkı çözememesi cehaletin zirvesini yaşadıklarını gösteriyor. İktidar krizleri geçiren Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam ediyor. Yapılan “ayin” konferansla birlikte Êzîdilik inancının olduğunu öğrendiğini söylüyor.  Êzîdilik sözde şoku içerisinde olduğu gözlenen Erdoğan söylediği yalanlarla çizgi roman karakteri “Pinokyo”yu geride bıraktı. 

 Kürdistan’ın birçok il ve ilçesinde yaşayan Êzîdiler var. Onların varlığından haberi olmadığını söyleyen Erdoğan’a şimdiye kadar uzayda yaşadığını varsayarak hatırlatmak yerinde olur. Yaşadığı ülkede Yezidilerin dışında aleviler, Süryaniler, Keldaniler, Asuriler, Aleviler de var haberi olsun! Ve Türkiye’deki inançlardan ve ırklardan bi haber bir Başbakan’ın, başkanlık yaptığı ülkenin uçurumdaki durumu da bizi şaşırtmamalı. Dikkat çeken bir başka konu da bugüne kadar ne olsa “Bunlar Ermenidir” diyen Erdoğan bugünde Ermenilere yaptığı hakaretler belli ki onu tatmin etmemiş, bu seferde Êzîdilik inancına hakaret etmeye başladı. Yasak ve hakaret olarak görülen Ermenilikten sonra sıra Zerdüştlüğe ve Êzîdiliğe geldi galiba…

Her seferinde nefret söylemleriyle insanları huzursuz etmek için ısrar eden Erdoğan tekçi zihniyetiyle Müslüman ve Türk olmayan kimseyi kabul etmiyor. Yani anlayacağınız başka bir din, dil ve ırka sahipseniz yasaktasınız! Yezidilere önce “terörist” diyen Erdoğan ardından “Yezidi bile olsa terörle bağını koparan herkese insan olduğu için değer veririz” dedi. Lütfetmiş! Bu sözler, söylemlerinin farkında olmayacak kadar şuurunu kaybetmiş Erdoğan’ın bitiş noktasında olduğunun göstergesidir. Herkesi kendine benzetme hırsıyla sağa sola saldıran Erdoğan Fenikeliler döneminde yaşayan Leviathan canavarı misali ortalıkta dolanmakta. İnsanların dinlerine, dillerine ırklarına pervasızca dil uzatmaktadır. Halkları, dinleri, inanışları, toplumları birbirinden ayırarak toplumda kargaşa yaratarak insanları birbirine düşman etmeye çalışan Erdoğan tıpkı bir Leviathan canavarı gibi farklılıklara saldırmaktadır.

Hayatta her şeyden önce değer verilmesi gereken ve asıl amaç farklı kimlik ve dinlere önem vermektir. Kimseyi inancından, ırkından kaynaklı hakaret edip aşağılamak değildir. Çünkü kimse doğarken cinsine, diline, ırkına karar vermiyor. Saygı insan yaşamının en değerli parçalarından biridir o yüzden farklılıklara saygı duymak ve korumak önemlidir. Toplumların, insanların birbirleriyle ilişkilerini seviyesini belirler çünkü… Konu iktidar olunca saygıdan yoksun kalan ve hayra dair tek bir cümlesi bulunmayan Erdoğan, karanlığı, kötülüğü, yalancılığı ve adaletsizliği ile Ehriman’ı temsil etmektedir ve Erdoğan yüzyılımızın Ehrimen’idir. 

Erdoğan ve zihinsel özürlü danışman tayfasının, yandaş medyasının bir türlü kavrayamadığı Êzîdîlik hakkında kısaca bazı şeyleri belirtme gereği duyduk:

Êzîdilik Nedir?

Köken olarak Êzid; Zerdüştiliğin kutsal kitabı olan Avesta’daki Yazata, Yazdan, Yezdan (tanrı, melek, tapınılan şey) kelimesindeki anlamla aynıdır ve Kürtler günümüzde de bu kelimeyi yaygınca kullanmaktadır.

Êzîdiler, Ezda (Ez-da) yani beni verdi, beni yarattı anlamında kullanmaktadır. Aynı anlama gelen Xwedêda kelimesini de kullanmaktadırlar ki, Xwedêda günümüzde yaygınca Êzidiler arasında erkek ismi olarak da kullanılmaktadır. Ezda’nın tanrının bin bir adından biri olduğu Êzidiler tarafından kabul görmektedir.

 Êzîdîlik; kadim bir Mezopotamya dinidir. Mitraizm, Mazdaizm ve Zerdüştlüğü de kendi içinde barındıran, sentezleyen ve tek tanrılı İbrahim’i dinlerden de etkilenen bir dindir diyebiliriz. Ama Êzîdîlik, Yahudilik gibi sadece bir ulusa mal olan dindir. Yani Êzîdîlik, Kürtlerin kadim dinidir ve Kürtler dışında başka bir halkın dini olmamıştır.

Êzîdîlik Zerdüştlükte var olan düalizmi tektanrıcılıkta sentezlemiştir. Tek tanrılı bir dindir Êzîdîlik. Tanrı 7 melek yaratmıştır ve Tawisi Meleğin baş melek olduğu bu 7 melek, dünyayı yaratma işini üstlenmiştir. 

İslamiyet’in yayılmasıyla beraber Êzîdîler büyük katliam, baskı ve yok oluşla karşı karşıya kalmışlardır. Sürekli baskı talan, yağma ve katliam karşısında kendilerini korumak için sürekli dağlara sığınma, yurtlarından göçertme yaşanmıştır.  

Halk içerisinde “Güneşe ve ateşe tapanlar” olarak adlandırılırlar. Dünyanın birçok yerine dağılmış Êzîdiler Kürdistan’ın Batman, Mardin, Urfa, Şengal bölgelerinde yaşamaktadırlar. Kökenlerinin Hakkari yöresine dayandığı ve Hakkari- Şengal’a dayanan dağ eteklerinde yaşamışlardır. 

Ezda Amargi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Mehmet Veysi Çevrim
Metaforik çalışmalar..
Çok güzel bir metaforik çalışma.Bu gibi araştırma yazıtlarınızın sürrekliliğinin yaşamı ve toplumu tanımak babından önemli buluyorum.Çalışmalarınızda başarılar ve devamlılık diliyorum.
04 Ağustos 2013 Pazar Saat 10:08
Xalis önen
Ezidilik
Bi rez Ezda min nivisa te xwend u ez pe gelek serfirazim hewidarim Hun we he gelek tisten wesardi di tarie da rohni bikin eze gelek dilxwesbim go karibim ji niha sunda agahiye wey piriz bistinim rosbas serkeftin ji bo hemu kesen demokrat spas
02 Kasım 2012 Cuma Saat 16:39