AKP'nin Özel Ordusu Çöktü
Serbest Yazılar / 27 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 07:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gerillaların yapmış olduğu eylemler ve karakolları imha etmeleri direnişteki ısrarlılıklarını bir kez daha ispatlamış, Erdoğan'ın özel ordusunu boşa çıkartmıştır.

5 bin yıllık hegomonik kapitalist güçler 21. Yüzyılda çıkmaza girerek kendi sistemlerini koruma derdine düştükleri açık bir şekilde görülüyor. Sistemlerinin alternatifi olan demokratik modernite sistemine karşı her türlü sahtekarlık ve hilelere başvurarak toplumu kandırmaya çalışıyor. Bu yüzyılda çıkmaza giren kapitalist sistemin bu şekilde varlıklarını sürdüremeyeceği derdine girerek toplumu yeniden bir düzene sokmaya çalıştığı ortadadır. Demokratik, eşitlikçi ve özgür halklara karşı zalim ve haince saldırıyor. Stratejini değiştiren kapitalist sistem farklı taktiklerle ince bir siyaset çizgisi dahilinde demokratik halkların dini, kültürel, ekonomik, sosyal ve ahlak değerlerine vahşice saldırıyor. Bireyi toplumdan koparıp yalnızlaştırarak her türlü hakkını gasp ederek kendisine muhtaç bırakıp adeta bir kir kurtarıcıymış gibi kendisini gösteriyor. Varlığı ekonomi üzerine olan bu sistem toplumun ahlak değerlerine ters düştüğünü, intihara sürüklediğinin farkına varan toplumlar her şeyin ekonomi olmadığını temel hak ve özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı bilincine vararak seslerini çıkartmaya başladılar.

Bu yüzyılda kapitalizmin merkezi olan ABD, Hollanda, İngiltere vs. ülkelerde kapitalist sisteme karşı protesto eylemlerinin olması bunun açık göstergesidir. Yine bu merkezler ekonomik krizlerini halktan saklamak için her türlü yol ve yöntemi deniyorlar. Sermayelerindeki açıkları kapatmak ve varlıklarının devam etmesi için önce Irak kuşatmasından başlayarak Arap Baharı’nı başlatıp Tunus, Mısır ve Libya’yı devirerek Ortadoğu’nun zengin kaynaklarını düzen adı altında gasp etmeye başlandı. Sözde halkların refahı için rejimleri bir bir deviren kapitalist sistem bir kez daha kirli yüzünü dünyaya gösterdi.  Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ı sistemli bir şekilde komplo sonucu faşist TC’ye teslim etmeleri gösteriyor ki Ortadoğu’da onlar için en büyük engeli susturup rahat bir şekilde hareket etmektir.

“Arap baharı” ile başlatılan Tunus, Mısır ve Libya kuşatmalarının ardından Ortadoğu’ya açılan bütün petrol sahalarına hakim olmak için sıranın Suriye’ye gelmesi amaçlarını net bir şekilde ortaya çıkıyor. Suriye’yi düşürdükten sonra sırada olan İran yalnızlaştırılacaktır.  Yüzyıllardır varlıklarını sürdüren Ortadoğu’da iktidarların kalelerinin bir bir yıkılması ve Ortadoğu’daki yer üstü ve yer altı zenginliklerine sahip olması demektir. 

Ortadoğu’da devrilen rejimlerin hala bir kaosta olması ve sistemlerini yerleşmemesi gösteriyor ki Ortadoğu’da tek çarenin Demokratik Modernite sistemin olmasıdır. Bir yıldan fazladır. Suriye’de bir kaosun olduğu ve bu kaostan kendilerine pay çıkartmaya çalışan Türkiye, İran, Irak ve Federal Kürdistan Yönetimi gibi kapitalist güçlerin izledikleri siyasetlerin birbirleriyle çelişmeleri Batı Kürdistan’daki Kürtlerin yararınadır. Batı Kürdistan’da ince ve hassas bir siyaset yürüten Kürtler bu süreçte tarihi adım atmaları dört parçadaki Kürtlerin yararına olması kayda değerdir.

AKP devleti Suriye’de kendine pay çıkartmak için Batı Kürdistan’a yönelik kirli planlarını sırasıyla uyguladı. AKP devleti Suriye’ye deki muhaliflere açık bir şekilde silah yardımı yaptı. KDP ve YNK’yi de yanlarına alarak Güney Kürdistan’da MİT bünyesinde kamplar açarak askeri ve istihbarat eğitimleri veriliyor. Askeri eğitim alanları Batı Kürdistan’a göndererek kontra faaliyetleri yürütülüyor. Erken müdahale etmek için kendi savaş uçağını Suriye sınırında düşürerek dünya güçlerini ikna etmeye çalıştı başarısız oldu. Batı Kürdistan’daki Kürtlerin birlikte hareket etmeleri yine planlarını boşa çıkarttı. Batı Kürdistan’daki devrime tahammül edemeyen AKP dezenformasyon ve manipülasyon haberlerle kendini tatmin etmeye çalışıyor.

Gerilla eylemlerinin son dönemlerdeki eylemleri AKP devletini çıkmaza uğratarak bir kez daha kirli yüzünü ortaya çıkartmıştır. Erdoğan’ın özel ordusunun da gerilla karşısında duramayacağını ispatlamıştır. Yine sınırlarda yapılan donanımlı karakollarında artık kar etmediği ve gerillaların karakollara yapmış olduğu eylemlerde ve karakolları imha etmeleri direnişteki ısrarlılıklarını bir kez daha ispatlamışlardır. AKP devleti basınını susturarak askeri kayıplarını gizlemeye çalışsa da Kürt özgür basını kirli yüzlerini kamuoyuna açıklayarak kirli yüzlerini duyuruyor.

Reşit Dîlan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.