AKP Ordusu Bozguna Uğradı
Serbest Yazılar / 26 Ağustos 2012 Pazar Saat 11:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG gerillalarının Şemzinan’da başlattıkları devrimci savaş ve sınırı ortadan kaldırıp 36 gündür denetimi ellerinde tutmaları Türkiye’yi ciddi anlamda sarsmıştır.

Dünyanın dört bir yanına yayılmış, egemenliğini kurmuş kapital sistem sorunlarıyla beraber büyüyor. Doruklarda yaşayan finans çağ kendi krizini de beraberinde taşıyor. Ya kendini yenileyecek ya da yok olacak. Tam da bu dönemde onlarca yıl hegemonyası altında tuttuğu Ortadoğu’da halkların baharı yaşanıyor. Kapitalist sistem kendini yenileme amacıyla bu bahara müdahil olmak istiyor. Devlet diktatörlüğüne muhalif halkın alternatifsiz hali kapital sisteme yeni bir yol açıyor.

Ortadoğu büyük bir savaş içinde. Düzenler yıkılıp değişiyor. Tunus’ta başlatılan ve adına “Arap baharı” denilen dışarıdan tetiklenmiş ayaklanmaların yeni adresi, stratejik önemdeki Suriye’ye kaydırılmış durumdadır. 

Görünüşte Sünni- Şii tarzı bir mezhep savaşı olsa da yaşanan 3. Dünya Savaşıdır. Bir yandan ABD diğer yandan Rusya öncülüğünde ki emperyalist güçlerin Suriye’ye bu denli müdahil durumları bunun açık göstergesi. Yapmak istedikleri ülkeyi daha da bölüp kaosu arttırmak, Ortadoğu’nun özünde taşıdığı halkların kardeşliğini bozmaktır.

Kapitalist güçlerin karşısına alternatif olarak Batı Kürdistan’da ki örgütlü Kürt halkı çıkmıştır. PYD öncülüğündeki Kürtler Demokratik Özerklik temelinde yaşanan ‘mezhep savaşına’ bulaşmadan halk örgütlenmesine gidip toplum bilinçlendirmesine gitmiştir. Bugün, yapılan çalışmaların sonucu görünmektedir. Batı Kürdistan’ın hemen hemen her yerinde denetim halkın eline geçmiştir. Dış güçlerin bütün provokasyonlarına rağmen Batı Kürdistan’daki Kürtlerin belki de en çok dikkat ettikleri ya da etmeleri gerektiği nokta KDP öncülüğündeki iktidar yanlısı ya da hastası Kürt işbirlikçileridir. Türkiye’nin bizzat desteklediği bu işbirlikçiler Kürtlere her türlü yamuğu yapabilecek potansiyelde ve pozisyondalar. Bütün bunlara rağmen kendini hazırlamış bilinçli Kürt halkı tarihte bolca rastladığımız zafer sarhoşluğuna girmeden diplomatik ve ekonomik alandaki çalışmalarına ağırlık verince tarihe büyük harflerle adını yazdıracağı kesindir.

Komşularla sıfır sorun söylemiyle yola çıkan AKP iktidarıyla Türkiye Suriye’deki başkaldırıya başta sessiz kalmışsa da şimdilerde muhaliflere her türlü askeri, lojistik yardımı yapmakta. “Kardeşim Esad” söylemleri yerini Esad’a kan kusanlara bırakmış. Sözüm ona mezhep savaşında Esad yanlısı İran’a da bu şekilde ters düşen Türkiye komşularıyla sıfır değil ciddi sorunlar yaşıyor. Gövde gösterisi misali sınıra tanklar yığan Türkiye’yi en çokta Batı Kürdistan’daki Kürtlerin zaferi deli ediyor. Bunu engellemek için de her türlü kirli oyunu oynayıp her türlü provokasyonu yapmak istiyor. Bütün bunlar yaşanırken, Türkiye’nin bütün gündemi Suriye ve Suriye’deki Kürtlerken HPG gerillalarının Şemzinan’da başlattıkları devrimci savaş ve sınırı ortadan kaldırıp 36 gündür denetimi ellerinde tutmaları Türkiye’yi ciddi anlamda sarsmıştır. Köyler boşaltıyor, AKP ordusu, gerilla karşısında bozguna uğruyor…

Argeş Avesta

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.