Bakan’a Organik-Doğal Taşlı Tepki…
Makaleler / 20 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 07:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birçok çevrenin AKP hakkında hem fikir olduğu konulardan bir tanesi malum iç işleri bakanı İdris Naim’in patavatsızlığı ve işgüzarlığı olmakta…

Birçok çevrenin AKP hakkında hem fikir olduğu konulardan bir tanesi malum iç işleri bakanı İdris Naim’in patavatsızlığı ve işgüzarlığı olmakta… 

Bazı zamanlar kendi partisinin sözcüsü tarafından da eleştirilse, görünmez eller tarafından tutulmakta ve tamamıyla milliyetçi tabana yönelik gerçekleştirilen bu hamlenin, aslında ustalık dönemi denilen bu süreçte AKP’nin gerçek yüzünü de ortaya koymakta ve onun gerçek sesi olmaktadır. 

Bazılarının ifadesiyle İdris Naim, bir marangoz hatası değil… 

Tamamıyla bilinçli ve seçilerek bu göreve atanmış-getirilmiş bir şahsiyettir… 

Yaklaşık bir yılı birkaç ay geçen görev dönemi boyunca İdris Naim’in açıklamaları ve yaptığı beyanatlar hayli kabarık… 

Sanatçılara yönelik yapılan açıklamaları ilgili çevrelerde biraz infilak yarattı… Bazı yazarlar yazdıklarıyla, bazı çizerler de çizdikleriyle tepkilerini ortaya koymaya çalıştı… 

Yine Roboski hakkında yaptığı açıklamalara benzeri bir yaklaşım gösterildi… Hatta bunun üzerine H. Çelik açık tepki koymaktan geri durmadı.
BDP’li vekillerin 14 Temmuz’da Amed’de uğradıkları devlet terörüne hiç değinmeyen ve olayın izanı esnasında bu vekiller için “zavallı” ifadesini kullandığında da birçok hışmı üzerine çekse de, koltuğunda oturmaya ve ağzını açtığı her fırsatta incilerini dökmeye devam etti. 

Hatta tüm bu açıklamalarının ardından Başbakan tarafından sonuna kadar sahiplenildi, bir nevi yeni dönemde başbakan sözcülüğünü üstlenmiş olduğunu da gösterdi. 

Hatta vakti zamanında AKP’nin kurucusu olarak da bilinen ve başbakana en yakın kişilerden biri olan Dengir Fırat; “onun söylemlerinin AKP’nin resmi söylemi ve siyasi planlaması” olarak algılanması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu! 

Aynı İdris Naim geçtiğimiz günlerde KCK hakkında da aydınları ve duyarlı çevreleri kastederek; “KCK’ye yüzeysel yaklaşmayın, siz onun tam olarak ne olduğunu öğrenin/ona göre yaklaşın” diyerek, aslında konunun ne kadarının bağımsız yargının, ne kadarının AKP faşizminin elinde olduğunu hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık bir şekilde ortaya koydu. 

Suyu bu şekilde bulandırmaya ve ağzına geleni konuşmaya devam eden İdris Naim son olarak daha birkaç gün öncesinde biber gazları hakkında yaptığı açıklama ile tekrardan tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. 

İdris Naim yaptığı açıklama da; “biber gazımız yüzde yüz doğal, organiktir. Öldürücü etkisi olmadığı gibi insan sağlığına da ölümcül etkileri bünyesinde barındırmamaktadır” gibi, kendince konuyu karikatürize etmeye çalışmıştı… 

Bu açıklamalarının yanı sıra patavatsızlığının sınırlarının ve söylemlerinin ucuzluğunun kontrol noktasının; AKP’de olmadığı netleşmiş bulunmakta… 

Özellikle Kürt sorunu eksenli yaklaşımlarda, durduğu yer ve söylemlerinin okyanus ötesinden alınan feyiz ile uygulanmaya konulduğu ve sadece milliyetçi tabanı esas alan taktiksel söylemler olmadığı bu gün kimsenin itiraz edemeyeceği bir gerçek olarak karşımızda durmakta… 

İdris Naim’in bu mütevelli açıklamaları ve söylemlerinin ardından Hakkâri’ye gerçekleştirdiği ziyaret ve yaşanan tepki ise KCK’nin ne olduğu konusunda hayli öğretici olmaktadır. Yine aynı şekilde “biber gazı” hakkında İdris Naim’in yaptığı açıklamaların ardından Kürtlerin cevap hakkını kullanması olarak bu gelişmeyi okumak gerekmektedir. 

Bu anlamıyla aslında Hakkâri’de Kürtlerin gösterdiği bu tepkiyi İdris Naim’in hem KCK konusunda, hem de biber gazları hakkında yaptığı açıklamalara yönelik bir cevap olarak okuduğumuzda; hem KCK’nin tam olarak ne olduğunu anlıyoruz, hem de yüzde yüz doğal ve organik olan “taş”ların bakanın hayatına fiziki öldürücü etkisinin olmadığını anlıyoruz.  

Jan Ararat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.