Kürt Gençleri CPT Önünde Eylemde
Gençlik / 28 Temmuz 2012 Cumartesi Saat 09:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
lmanya’nın güneyi, İsviçre’nin Basel ve Zürih kentleri ile Fransa’nın başkenti Paris’ten yola çıkan gençler, bugün Avrupa Konseyi’ne bağlı CPT önünde buluştu.

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilerek özgürlüğüne kavuşturulması talebiyle Kürt gençleri Strasbourg’daki İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde bir araya geldi.

Almanya’nın güneyi, İsviçre’nin Basel ve Zürih kentleri ile Fransa’nın başkenti Paris’ten yola çıkan gençler, bugün Avrupa Konseyi’ne bağlı CPT önünde buluştu.

Öcalan’ın dış dünya ile bağlantısının kesilmesinin birinci yıldönümünde CPT önünde oturma eylemi yapan gençler, sık cık PKK ve Öcalan lehine slogan attı. Eylemde Öcalan posterleri, KCK, PKK ve ulusal bayraklar açıldı.

Yaklaşık 250 dolayında gencin katıldığı eylem saat 12.00’de başladı. Çok sayıda polis de Avrupa Konseyi ve CPT etrafında önlem almış durumda. Polis sabah saatlerinde Paris’ten gelen gençleri, Strasbourg girişinde durdurmuş, gençlerin otoyolu trafiğe kapatarak eylem yapması ardından, geçişine izin vermişti.

Eylem sırasında gençlerden oluşan bir heyet Avrupa Konseyi’ne görüşmek üzere gitti. Eylem saat 17.00'e kadar devam edecek.

STOCKHOLM’DE İŞGAL EYLEMİ

Öte yandan İsveç’in başkenti Stockholm’de bir grup genç tecridi ve uluslararası medyanın sessizliğini protesto etmek için “Dagensnyheter” gazete binasında işgal eylemi yaptı.

DARMSTATT’A KADIN EYLEMİ

Almanya’nın Darmstatt kentinde de bir grup Kürt kadını, SPD partisine giderek, Öcalan ve Kürtlerin özgürlük talepleri konusunda duyarlılık istedi. 15 kadın görevli bir kişiyle yaptığı görüşme ardından, sloganlar eşliğinde kentteki Kürt derneğine yürüyerek döndü.-ANF

Sevgi Lord

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bawer Stroessler
Uluslararasi Komplo’nun ‘tecrit boyutu’ ve Avrupa Kürtleri’nin ‘karsi stratejisi’
Kürt ulusal Önder’i Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat 1999’da
gerçekleştirilen aşağılık Uluslararası Komplo, 2011 Temmuz’undan beri
Yoğunlaştırılmış tecrit boyutu halini alarak devam ediyor.
30 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 20:05