Bingöl'de Kirmançkî Dil Konferansı
Kürdistan Tarihi ve Dili / 30 Haziran 2012 Cumartesi Saat 17:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bingöl'de gerçekleştirilen Kürtçe'nin Kırmançkî (Zazakî) Lehçesi 1. Dil Konferansı başladı.

Bingöl'de gerçekleştirilen Kürtçe'nin Kırmançkî (Zazakî) Lehçesi 1. Dil Konferansı başladı. Devletin Zazaların Kürt olmadığını iddia ettiğini belirten BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, "Biz kim olduğumuzu biliyoruz. Dilimiz Kirmançkîdir. Kökenimizin nerden geldiğini çok iyi biliyoruz. Kökenimiz Şeyh Sait, Yadin Paşa, Şeyh Şeriflerdir" dedi.

TZP Kurdî öncülüğünde iki gün sürecek olan Kürtçenin Kirmançkî Lehçesi 1. Dil Konferansı Yeşilvadi Düğün Salonu'nda başladı. Konferansın gerçekleştirildiği salonda "Merdim bi reng û vengê xo merdim o", "Ziwan rûmet o, ziwan kesayetî yo, ziwan nasname yo" yazılı pankartlar asıldı. Konferansa BDP Milletvekilleri İdris Baluken ile DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Demir Çelik, TZP Kurdî Sözcüsü Mehmet Şahin, BDP Bingöl il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda Kürtçe dilbilimci katıldı.

Baluken: Kim olduğumuzu biliyoruz

BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, "Kimliğimiz var, dilimiz var ama biz Kürtler hala kendi dilimizle çalışmıyoruz, okuyup yazamıyoruz" diyerek konuşmasına başladı. Kürtçe üzerinde yapılan çalışmalarla önemli oranda yol kat edildiğini vurgulayan Baluken, devletin önce Kürtleri yok saydığını, bunu başaramayınca da Zazaların Kürt olmadığını iddia ettiğini belirtti. Dersim ve Bingöl başta olmak üzere Kürtçenin Kırmançki lehçesinde konuşanların yoğunlukta olduğu illerde, devletin "Zazacılık Politikası"nı uygulamaya çalıştığını belirten Baluken, "Biz kim olduğumuzu biliyoruz. Dilimiz Kirmançki'dir. Kökenimizin nerden geldiğini çok iyi biliyoruz. Bizim kökenimiz Şeyh Sait, Yadin Paşa, Şeyh Şeriflerdir" dedi.

Çelik: Bin yıllardır Kürtler vatanında esaret altında

Devletin 'zazacılık' politikasını üniversitelerde ders olarak işletip, üzerine tezler geliştirdiğini belirten Baluken, Kürtçe üzerine yapılan çalışmalarla, kongre ve konferanslarla devletin bu yaklaşımının da boşa çıkarılacağına dikkat çekti. DTK Koordinasyon Kurulu üyesi ve BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Bingöl'de düzenledikleri Dil Konferansı nedeniyle TZP Kurdî'ye teşekkür etti. Bin yıllardır Kürtlerin kendi vatanında esaret altında yaşadığını belirten Çelik, "Bunca baskıya ve asimilasyona rağmen, dilimiz hala kaybolmamışsa, bu da onun ne kadar zengin bir dil olduğunun kanıtıdır. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürtler yok sayıldı. Okullarda yürüttükleri asimilasyon politikalarına rağmen, bizler kendi dilimizi yitirmedik. Bizler bundan sonra dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimizin gelişimi önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız" dedi.

'Bu gün ortaya çıkanlar tarifi mümkün olmayan bir emeğin ürünüdür'

TZPKurdî Sözcüsü Mehmet Şahin, konferansın yapılış amacının yer aldığı açıklamayı okudu. Egemen devletlerin, Kürtlerin kendi ana dilinde konuşmasını ve eğitim görmesini engellediğini belirten Şahin, "Şu ana kadar dilimiz üzerinde her hangi bir çalışma yapamadığımız için, bu gün yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz ve tarihi çalışmalar olduğuna inanıyoruz" dedi. Tüm Kürt dil bilimcileri bir araya getirerek, Kürtçe üzerinde tartışmalar yürütmek istediklerini belirten Şahin, "Bu gün orta ya çıkanlar, tarifi mümkün olmayan büyük emeklerin ürünüdür" dedi.

Şahin'in konuşmasının ardından, konferans basına kapalı olarak sürdürüldü.-DÎHA

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.