Al Kimliğini Başına Çal
Basından Seçmeler / 16 Ocak 2012 Pazartesi Saat 14:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barış Anneleri, siyasi ve fiziki soykırım operasyonları ile Öcalan’a tecridi kınadı.

Barış Anneleri, siyasi ve fiziki soykırım operasyonları ile Öcalan’a tecridi kınadı. Operasyonların sorumlusu Erdoğan’ı nüfus cüzdanlarını bırakarak protesto etti. Aydınlar ise ‘AKP, ‘ince’ tasfiyeyle siyaseten Kürtleri yok etmeye çalışıyor’ dedi

TC KİMLİĞİNİ ARTIK TAŞIMAYACAĞIZ

Barış Anneleri, sürdürülen siyasi ve askeri operasyonlar ile Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, “Tayyip Erdoğan ‘Devlet halkını bombalar mı’ diyorsun. İşte sen senin kimliğini taşıyan halkını Roboski’de bombaladın. Kimliğin senin başını yesin” diyerek, bundan sonra nüfus cüzdanlarını taşımayacaklarını bildirdi.

 

Kimliğin başını yesin Erdoğan

Dört bir yanda düzenlenen eylem, etkinlik ve yürüyüşlerle PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit kınanıyor. Amed Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri dernek binasında bir araya gelerek, Öcalan’a uygulanan tecrit ve Roboski Katliamına ilişkin açıklama yaptı. Anneler adına açıklama yapan Sultan Koyun, Öcalan’ın barışı ve mazlum halkların hakkı ile özgürlüğünü dillendirdiği için “ağırlaştırılmış tecrit”e tabi tutulduğunu söyledi. Kürtlere yönelik topyekûn bir soykırımın devreye sokulduğunu söyleyen Koyun, KCK adı altında sürdürülen operasyonları ve en son 17 ilde eş zamanlı yapılan baskını hatırlattı. Önceki gün, baskınları ve gözaltılarını kınamak için AKP il binasına bırakmak istedikleri siyah çelengin polis zoru ile alınarak parçalandığını ve annelerin fiziki müdahaleye uğradığını anımsatan Koyun, polislerin ve AKP’nin tavrını kınadı.

Ölüme de varız!

Kürt halkının baskı ve ölümlerle bitirilemeyeceğini belirten Koyun, “Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen iyi bilsin ki, tutuklamalara da varız, ölüme de. Bunu hiçbir vakit kafalarından çıkarmasınlar” dedi. AKP’nin içinde yer alan Kürtlere de seslenen Koyun, Başbakan Erdoğan’ın, “Devlet halkını bombalar mı?” sözlerine atıfta bulunarak, “Tayyip Erdoğan ‘Devlet halkını bombalar mı’ diyorsun. İşte sen halkını bombaladın, senin kimliğini taşıyan halkını Roboski’de bombaladın. Kimliğin senin başını yesin” diyerek, bundan sonra nüfus cüzdanlarını taşımayacaklarını duyurdu. Konuşmanın sonunda inisiyatif üyeleri hep birlikte nüfus cüzdanlarını masanın üzerine bırakarak katliamı protesto etti.

‘İşte faşizm işte AKP’

Êlîh, İstanbul ve İzmir’de, tecrit, siyasi operasyonlar ve Roboski Katliamı kınandı. Êlîh’te bir araya gelen yüzlerce kişi yürüyüş düzenledi. İstanbul’da ise BDP Küçükçekmece İlçe Örgütü, basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “İşte faşizm işte AKP” pankartı açılırken, “Tecride hayır Öcalan’a özgürlük”, “Kürtlerin katili Fethullah Gülen’dir”, “İrademe dokunma” dövizleri taşındı.

Savaşla bir yere varamazsın

İzmir’de yapılan açıklamada ise, Kürtlerin başladığı haklı demokrasi ve özgürlük mücadelesinin fiziksel, siyasal ve kültürel olarak yok edilmeye çalışıldığına dikkat çekilerek, AKP hükümetin Öcalan’a uyguladığı tecridin bu politikanın esasını oluşturduğunu söyledi. AKP hükümetinin savaşı her gün tırmandırarak dağları bombaladığını ve bu işi kimyasal silah kullanımına kadar vardırdığı belirtilen açıklamada, bunun en son örneğinin Roboski’de katledilen 34 sivil insan olduğunu belirtildi.

Kürt avına çıkmışlar!

Adana’da da DÖKH aktivistleri düzenledikleri bir yürüyüşle tecridi kınadı. DÖKH adına açıklama yapan Mizgin Kargın, “AKP yetkilileri ile Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan arasında yapılan görüşmelerde devlet istediği sonucu alamayınca, Kürt halkına dönük askeri ve siyasi soykırım politikalarıyla Kürtleri teslim almaya ve ‘Kürt avına’ çıkmıştır” şeklinde konuştu. Argın, Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride, Roboski Katliamı ve siyasi operasyonlara dikkat çekti. Kürt kadınları olarak Kürt sorununun çözümü için taleplerinin olduğunu ifade eden Argın, “Askeri ve siyasi operasyonlara derhal son verilsin. İmralı işkencesine son verilerek avukat ve aile görüşleri yapılmalıdır. Yeni anayasa çözüm sürecinde Kürt halkının temel hakları güvence altına alınmalıdır” dedi. Açıklama sonrası yürüyüşe geçen yurttaşlara polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Keyfi davranamazsınız

Antalya’da da BDP İl Örgütü, Öcalan’ın avukatları ile yaptırılmayan görüşmelerine yasal kılıf uygulayan Ceza İnfaz Kanunu’nda yapılacak değişikliğin ret edilmesi için Meclis’e faks gönderdi. Yapılan açıklamada, “Milyonlarca insanın tepki gösterdiği bir yasada keyfi davranamazsınız” denilerek, yasanın reddedilmesi istendi.-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.