Kürtçe Bilinmeyen Numaralar Servisi 11883 açıldı
Kürdistan Tarihi ve Dili / 12 Eylül 2011 Pazartesi Saat 07:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkemelerde ‘bilinmeyen dil’ olarak tarihe geçen Kürtçe kamusal alanda artık günden güne geniş bir yelpazede hizmet dili olmaya devam ediyor.

Mahkemelerde ‘bilinmeyen dil’ olarak tarihe geçen Kürtçe kamusal alanda artık günden güne geniş bir yelpazede hizmet dili olmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk Kürtçe, bilinmeyen numaralar servisi 11883 hizmete başladı.

Mahkemelerde ‘bilinmeyen bir dil’, ‘Kürtçe olduğu tahmin edilen’ bir ya da ‘tahmini dil’ gibi yakıştırmalarla karşı karşıya olmayı devlet katında sürdüren Kürtçe, artık kamusal alanın ticaret kısmına da girmeye başladı. Türkiye’nin ilk Kürtçe bilinmeyen numaralar servisi olan 11883, İzmir’de kuruldu. Servis kısa süre içerisinde Batman’a taşınarak, merkezini oraya kurmaya hazırlanıyor.

Uzun süredir çalışmaları devam eden ve kadro sıkıntısının giderilmesiyle birlikte bir süredir test hizmeti veren servis, kısa bir süre önce tamamen Kürtçenin Kurmanci lehçesinde hizmet vermeye başladı. GSM şirketleri ve sabit hatlar dâhil olmak üzere, bütün numaralar bu servisten Kürtçe olarak öğrenilebiliyor.

Teknik gerekçelerle şimdilik İzmir’de hizmet veren ve Türkiye’nin her yerinden aynı numara ile ulaşılabilen servis, kısa süre içinde merkezini Batman’a taşımaya hazırlanıyor. Talebe göre diğer lehçelerde de ileriki süreçlerde hizmet verilebilecek.

Batman’daki merkezinden yaklaşık 30 kişilik bir ekiple hizmet vermeye hazırlanan 11883 şirketi yetkilileri, resmi olarak böyle bir şirketin kurulması önünde hiçbir engel bulunmadığını belirterek, 20 milyon Kürdün yaşadığı bir ülkede bu dilde hizmet vermenin artık bir ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Bütün çalışanlarının Kürt enstitüsünden sertifikalı olduğunu belirten şirket yetkilileri, “bu ülkede İngilizcede bile isteyen herkes yaşayıp konuşabiliyor. Bu ülkede 20 milyon Kürt varsa kendi dillerinde hizmet almaları da son derece doğal bir durum. Şirketi kurmaya çalışırken bunun artık bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz için ticareten nereye gideceği konusunda bir kaygımız olmadı” ifadelerine yer verdi.

118 bilinmeyen numaralar servisinin özelleştirilmesiyle birlikte isteyen herkesin şartları yerine getirdikten sonra benzer şirketler açabilme olanağına sahip olduğunu aktaran şirket yetkilileri, “Kısa sürede kadromuzu tamamlayıp Batman’dan hizmet vereceğiz. Yaklaşık 30 kişilik bir ekibimiz olacak. Şimdilik daha az sayıda elemanla çalışıyoruz ama bu durum kısa sürecek. Herkesin kendi anadilinde hizmet alabilmesi konusunda iyi bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Son derece duru ve anlaşılır bir Kürtçe ile hizmet verdiği anlaşılan şirketin hizmetinden yararlanmak için Türkiye’nin her yerinden 11883’ü aramak yeterli.-ANF

Rawin Sterk/İstanbul

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.