Halk İnisiyatifi'nden Diyarbakırlılara Çağrı
Duyurular / 03 Mayıs 2011 Salı Saat 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, yarın 4 gerilla cenazesinin getirileceği Diyarbakır ve ilçelerinde bir günlük yas ilan etti.

Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, yarın 4 gerilla cenazesinin getirileceği Diyarbakır ve ilçelerinde bir günlük yas ilan etti. Halka gerilla cenazelerine ‘serhıldan ruhuyla’ sahip çıkmaya çağıran İnisiyatif, tüm kurum ve kuruluşların siyah bez asmalarını, öğrencilerin okulları boykot etmelerini, esnafın da kepen kapatmalarını istedi.

Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, Dersim’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren 7 gerilladan 4’ünün cenazelerinin yarın Diyarbakır’a getirilecek olmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

4 gerilla için bir günlük yas ilan ederek, Diyarbakır halkına serhıldan çağrısının yapıldığı İnisiyatif açıklaması şöyle:

“Kürdistan’ın dört bir yanı serhıldanlarla ayaktadır. Özgürlüğüne, değerlerini tutkulu olan halkımız büyük bedeller ödemiştir. Büyük bir kararlılıkla değerleri uğruna bedel ödeyen halkımızın öfkesinde ve kararlı duruşunda AKP faşizmi tarihin çöp sepetine atılmaya mahkûm olacaktır. Gelinen aşamada halkımız için AKP hükümeti faşizan ve zulüm kar bir hegemonyadan öteye değildir. Zulüm, işkence, inkâr ve imha üzerine kurulu faşist TC hükümeti halkımızın bu direnişi karşısında diz çökeceği gün yakındır.

Kürt özgürlük mücadelesi şahsında insanlığın tün değerlerine karşı canavarlaşan, imha, inkâr, tutuklama, katletmeyi kendine tek yol belleyen AKP hükümeti en son Dersim’de 7 Kürt özgürlük savaşçılarını on binlerce askeri güç ve teknik donanımla vahşice katletmiştir! Bunun cevabı Türk devleti ve AKP faşizmine halkımız göstereceği serhıldan ve berxwedan duruşuyla verecektir. Şehitlerin ulaştığı her il ve ilçe bir gün yaz ilan edilerek serhıldana kalkmalıdır.

Yarın Amed kentimize 4 özgürlük şehidi getirilecektir. Kentimizde bir gün yas ilan edilerek; tüm kurum ve kuruluşlara siyah bez asılacak, okullar boykot edilecek kontaklar kapatılacak, tüm esnaflar kepenk kapatacaktır. Tüm Amed halkımızı yediden yetmişe herkesi Bayramoğlu Camisi önünde saat 12.00’de yapılacak cenaze törenine katılmaya çağırıyoruz.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.