Evdalê Zeynikê'ye Bir Ödül de Hollywood'dan
Kürdistan Tarihi ve Dili / 17 Kasım 2010 Çarşamba Saat 13:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yönetmen Bülent Gündüz'ün Dengbej Evdalê Zeynikê’nin hayatını konu alan 'Evdalê Zeynikê' belgeseli bu kez Holywood’dan iki önemli ödülle döndü

Yönetmen Bülent Gündüz'ün Dengbej Evdalê Zeynikê’nin hayatını konu alan 'Evdalê Zeynikê' belgeseli bu kez Holywood’dan iki önemli ödülle döndü.

Katıldığı her festivalde ödül alan Evdalê Zeynikê belgeseli Hollywood Beverly Hills'te jüri özel ödülü ve en iyi ilk uzun metrajlı film ödüllerine layık görüldü. Filmin senaristi ve yönetmeni Bülent Gündüz iki dalda birden ödül alan tek yönetmen unvanını aldı.

ANF'ye bilgi veren Bülent Gündüz, ödüllerden birini ekoloji ve insanlığa, diğerini ise barışa adadığını belirtti.

Ödül töreninden sonra Los Angeles'tan San Francisko'ya geçen Gündüz, burada ABD'nin en saygın üniversitelerinden Stanford'ta filmin gösteriminin ardından akademisyenlere Evdale Zeynike hakkında bilgi verdi.

Diğer bir Kürt yönetmen Erol Mintaş'ın ‘Berf’ adlı kısa metrajlı filminin de yarıştığı festivalde, Evdale Zeynike California Kurdish Comunity Center'da izleyiciyle buluştu.

Evdalê Zeynikê Aralık ayının ilk haftasında Paris ve Roma Kürt film festivalleri ile İtalya'da Babel film festivalinde, Sardunların bölgesinde azınlık filmleri kapsamında yarışacak.

Film 21-29 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleşen New York International Independant film festivalinde her iki ödüle layık görülmüş, festival komitesi başkanı yaptığı açıklamada ödül töreninin Beverly Hills'te yapılacağını belirtmişti.

Antalya Film Festivali'ne alınmayan filmin aldığı diğer ödüller ise şu şekilde: New York International Independet Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’ ile ‘En İyi İlk Film’ ödülleri, Srilanka’da en iyi yabancı belgesel film ödülü ve İrlanda Uluslararası Film Festivalinde ise en iyi Uluslararası Belgesel ödülü.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.