Kasım Engin
Zaman Ihaneti Yerle Bir Etme Zamanıdır
28 Nisan 2018 Cumartesi Saat 11:12

Konfüçyüs,  “öfkeli bir insan daima zehir ile doludur” demiş. Erdoğan ismindeki kişi ise tam da böyle zehir dolu bir kişiliktir. Zehri ise tüm insanlığın başına şimdiden beladır. Ve bu öyle bir zehirdir ki, Hitler’e rahmet okutacak kadar öldürücüdür.

Ne yazık ki, zehirli kişilikler, insanlığın başına bela kişilikler önce dalkavukçular ve işbirlikçiler oluşturarak zehirlerini toplumlara yayarlar. Toplumları esir almaya çalışırlar.

Yine biliyoruz ki, baskıcı rejimler hem baskılarıyla toplumu ezerek teslim almayı esas alırlar ancak baskının üzerini örtmek için ise kendilerini şirin gösterecek tırşıkçılar oluştururlar. Ve çoğu zaman da seçecekleri tırşıkçıları ise ezmek ve baskılamak istedikleri toplumların içerisinde seçmeye özen gösterirler.

Baskı ve zulmün kol gezdiği ortamlarda öncelikli olarak rantçılar ve vurguncular yeşerir. Baskı ve zulmün en temel nedenlerinin başında kesinlikle başkalarının emeklerine el koymak gelir. Gasp ve talan böyle ortamlarda başını alıp gider. Dünün züğürtleri böyle ortamlarda bugünün varlıkları ve zenginleri olup çıkarlar. Baskı ve zulüm tavan yaptıkça, züğürtler ceplerini doldurdukça dalkavukçular, şakşakçılar, fırsatçılar, rantçılar, işbirlikçiler ve her türlü yankesiciler piyasalarda öne çıkarlar.

Bugün faşizm tavan yapmaktadır. Faşizmin tavan yaptığı yerlerde ise ilk önce rantçılar öne çıkarlar. Hırsızlık başını alıp gider. Talan ve gasp belirtildiği gibi en temel karakter olarak öne  çıkar. Kişiliksizler, karaktersizler, namussuzlar böyle ortamlarda gölgelerinin uzanmasından sanırlar ki, gelecek artık onlarındır. Bundandır ki inanılmaz ölçüde pervasızlaşırlar.  Saldırganlaşırlar. Edepsizleşirler. Küstahlaşırlar. Özcesi, kendilerini yitirerek topluma saldırarak, toplumun mal varlıklarına göz dikerler.

Tarif ettiğimiz gerçekliğe Kürdistan’ın işgal ve talan tarihinde sıkça rastlanılır. İşgalciler Kürdistan’a el atıkça, Kürdistan’ı işgal ettikçe ihanetçiler ve hainlerin sayısı artar. İşgalcilerin yanında hatta çoğu zaman işgalcilerin önüne geçerek Kürdistan’a saldırırlar.

Ne yazık ki, ne zaman ki Kürdistan tarihinde işgalcilerin yanında ve önünde yer alarak Kürdistan’a saldıran ihanetçi ve hainlerin önü alınmamış ise orada mutlaka işgalciler galebe çalmışlardır. Kürdistan işgal edildiği gibi Kürt halkı ve bu topraklarda yaşayanlar kırımlardan geçirilmişlerdir. Mal varlıklarına el konulduğu gibi, Kürdistanlılar köle haline getirilerek tarihlerinin en zorlu ve acılı süreçlerini yaşamışlardır.

Evet, ne zaman ki ihanetçilerin ve hainlerin meydanlarda işgalcilerin yanında sesleri yüksek çıkmış ise, orada Kürtler ve Kürdistan hep kayıp etmiştir. Sömürülmüştür.

Afrin’de ihanetçi ve hainlerin işgalci faşist TC devletinin yanında Afrin’e saldırdıklarını gördük. Ve yine bugün işgalcilerin öncü güçleri olarak Afrin’i nasıl sömürdüklerini de görüyoruz.

Güney Kürdistan işgal edilmesine rağmen işgalci faşist TC devletinin yanında yer alan, işgale karşı tek ses çıkarmayan ve hatta işgalcilerin bombardımanlarını eleştirme ve kınama yerine Güney Kürdistan’ı koruyan ve güvenliğini sağlama alan Gerillaya saldırmaları esef vericidir. Halen işgalci faşist TC devletinde beklentili olan tiplerin büyük iş yapıyormuşçasına ortalarda dolaşmaları da esef vericidir.

Ve tabi bir de Kuzey Kürdistan’da faşist işgalcilerin yanında ve onların adına ekran ekran dolaşıpta faşistleri aklayan, bunların borazanlığını yapanları da görüyoruz. Ve aynı kişilerin özelde Kürdistan’da bir çok değere nasıl el koyduğunu da görüyoruz. Ve hatta ihanete ve hainliğe tavan yaptırtarak böyle arsız kişilikler toplumun önüne örnek kişilikler olarak sunulmaktırlar.

Evet, uzatmadan belirtelim ki Kürtlere ölüm dayatılırken kendilerini bir avuç kemik için satanların önü açılmaktadır. Toplumun başına birer bela olarak musallat edilmektedirler.

Ancak yine belirtelim ki bizler biliyoruz ki, Kürdistan tarihinde ne zaman ki ihanet ve hainlik cezalandırılmamış ya da cezalandırılamamış ise orada Kürdistanlıların başına en büyük felaketler ve acılar yaşatılmıştır. İhanetin ve hainliğin kol gezdiği böyle tarihi süreçlerde Kürtler hep kaybetmişlerdir.

Bunun bu kez böyle olmaması için, bu kez ihanetçilere ve hainlere hak ettikleri cevabı vermek her namuslu Kürt’ün ve Kürdistan’ın görevi olmalıdır.

Evet bilelim ki, ihanet kol gezdikçe, ihanet edenler yani ihanetçiler ve hainler normal insan olarak kabul edildikçe işgalciler hep bir yolunu bulup Kürdistan’ı işgal edecek ve Kürdistan hep birilerinin talan ve gaspına açık olacaktır.

Bu kez tarihin seyrini değiştirmek için, ihanetçilerin ve ihanetinin kökünü kurutma temelinde herkese görev düşmektedir. Bu bağlamda, Zaman İhaneti Yerle Bir Etme Zamanıdır.

 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html